Προς το περιεχόμενο

Kingston HyperX Impact 2x 8 GB SODIMM DDR3 Review


crmaris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η εταιρία Kingston πρόσφατα συμπεριέλαβε στην γκάμα προϊόντων HyperX, που απευθύνονται σε ενθουσιώδεις χρήστες, μια καινούρια σειρά από μνήμες οι οποίες περηφανεύονται ότι είναι οι πιο γρήγορες SODIMM DDR3 της αγοράς. Η αλήθεια είναι ότι μέχρι πρότινος στο συγκεκριμένο form factor οι επιλογές "γρήγορων" μνημών ήταν περιορισμένες, μιας και οι μνήμες αυτού του τύπου προορίζονται κυρίως για συμβατικές χρήσεις σε laptops ή μητρικές που δεν έχουν μεγάλες ικανότητες υπερχρονισμού. Παρόλα αυτά όμως η Kingston είδε ένα κενό στη συγκεκριμένη αγορά και φρόντισε να το καλύψει με τη σειρά HyperX Impact, η οποία περιλαμβάνει μνήμες SODIMM με ταχύτητες που αγγίζουν μέχρι και τα 2400 MHz!

Ένα άλλο πλεονέκτημα των συγκεκριμένων SODIMM είναι ότι είναι συμβατές με το πρότυπο Intel XMP το οποίο και προσφέρει ευκολότερο υπερχρονισμό και επίσης υποστηρίζουν τόσο 1.35 V τάση λειτουργίας, για τους mobile Haswell επεξεργαστές, όσο και αυτή των 1.5 V για τους υπόλοιπους επεξεργαστές. Στη σημερινή δοκιμή και με τη βοήθεια ενός Shuttle DS81 Slim-PC, εφοδιασμένο με το Intel H81 chipset, θα δοκιμάσουμε εκτενώς το 2x 8 GB DDR3 SODIMM HyperX Impact κιτ με κωδικό όνομα HX316LS9IBK2/16. Θα συγκρίνουμε τις παραπάνω μνήμες με ένα άλλο μικρότερο, σε χωρητικότητα, κιτ μνημών της ίδιας εταιρίας (Kingston KTH-X3CS/4G DDR3 1600MHz 2x 4 GB SO-DIMM) στον τομέα των επιδόσεων και της κατανάλωσης, για να δούμε πόσο παραπάνω επιβαρύνουν ενεργειακά τα επιπλέον 8 GB.

Σε σταθερούς υπολογιστές όπως αυτός της δοκιμής μας ίσως να μην ενδιαφέρει και τόσο πολύ αυτή η ενεργειακή επιβάρυνση, αλλά σε φορητούς υπολογιστές έχει μεγάλη σημασία μιας και επηρεάζει τη διάρκεια αυτονομίας της μπαταρίας. Ένα επαγγελματικών προδιαγραφών power analyzer της GW-Instek θα μας βοηθήσει ώστε να καταγράψουμε με ακρίβεια ακόμη και τις πιο ανεπαίσθητες διαφορές στην κατανάλωση.
 

Link.png Site: Αναλυτική Παρουσίαση Kingston HyperX Impact

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίο το άρθρο, αλλά μήπως γίνεται να κάνετε μια σύγκριση και με απλές μνήμες της "σειράς"? Να ξέρουμε τι διαφορές παιζουν δηλαδή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aχρηστάκι το κόβω. Συνήθως για μεγάλες memory eating εφαρμογές πχ. rendering θα προτιμήσεις να κάνεις την δουλειά σου σε μεγάλη πλατφόρμα και όχι laptop, εκεί που δηλαδή έχει το SODIMM format λόγο ύπαρξης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aχρηστάκι το κόβω. Συνήθως για μεγάλες memory eating εφαρμογές πχ. rendering θα προτιμήσεις να κάνεις την δουλειά σου σε μεγάλη πλατφόρμα και όχι laptop, εκεί που δηλαδή έχει το SODIMM format λόγο ύπαρξης.

 

Δεν περιστρέφεται όλη η ζωή γύρω από το Rendering.

 

Υπάρχει πολύς κόσμος (ανάμεσά τους κι εγώ) που μπορεί να ασχολείται για παράδειγμα με projects που απαιτούν VMs και φορητότητα ταυτόχρονα.

Επομένως η ύπαρξη 16GB+ σε RAM επιβάλλεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν περιστρέφεται όλη η ζωή γύρω από το Rendering.

 

Υπάρχει πολύς κόσμος (ανάμεσά τους κι εγώ) που μπορεί να ασχολείται για παράδειγμα με projects που απαιτούν VMs και φορητότητα ταυτόχρονα.

Επομένως η ύπαρξη 16GB+ σε RAM επιβάλλεται.

 

VMs και φορητότητα...μάλιστα...άντε θα μου θυμήσεις και το ανέκδοτο με την αναγκαιότητα 3000Mhz μνημών για gaming σε igpu...

 

Εντάξει όμως συμφωνώ πως υπάρχει κόσμος. Ότι μα ότι και να φτιάξεις θα βρεθούν 5-10 η 20000 που έχουν η θα αναπύξουν ανάγκη γιαυτό. Το αχρηστάκι λοιπόν προορίζεται για το ευρύ κοινό. Εσύ μου μιλάς για καρά-exotic χρήση "VM σε φορήτο" . Και μάλιστα την στιγμή που λες "ανάγκη" τα 16GB μου μιλάς κιόλας για multiple VM's την ίδια στιγμή...

 

Μπάστα βρε μάστορα μιλάς πλέον για high end laptop για να μπορεί να στηρίξει σοβαρά VM's που θα θέλουν 16GB RAM. Οπότε δεν είσαι exotic κατάσταση αλλά καρά-exotic.

 

Τώρα εάν εσύ και άλλοι 10 θεωρείς πως είστε πολλοί με γεια σου εγώ δεν το κόβω όμως...

Επεξ/σία από MavroManitari
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιλαώ για παράδειγμα για το λάπτοπ που έχω και χρησιμοποιώ για αντίστοιχη χρήση.

 

Ναι μιλάμε για multiple VMs (αναλόγως τη φύση είτε του peoject είτε και για training purposes πολλές φορές και δοκιμές policies και core infrastructures).

 

Και πάλι γι αυτό έγραψα ό,τι έγραψα για το περί κόστους. Ότι δηλαδή 166 ευρώ ανα κίτ (δηλαδή 332 ευρώ για την περίπτωσή μου για να κάνω τη RAM 32GB στο Workstation μου) είναι πάρα πολύ.

Ως ώρας το χρησιμοποιώ με 20GB (4+4+4+8) και για την ώρα επαρκούν.

Επεξ/σία από plpapadopoulos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ποτέ στη ζωή σου ασχοληθείς με project management και η φύση της δουλειάς σου απαιτεί ταξίδια και παρουσιάσεις κλπ και έντονη χρήση VMs, τότε ίσως να καταλάβεις έστω και λίγα από όσα έγραψα.

 

Βασικά είμαι σε ξενοδοχείο και δίνω παρουσίαση αύριο στο απόγευμα. Οπότε μην παρανοίγεις το στόμα σου και το πας στο προσωπικό εκεί που δεν σε παίρνει. Συγγνώμη αλλά δεν χρειάστηκα ταρζανιές τύπου VM για να δώσω επαγγελματική παρουσίαση και το 6GB λαπτοπάκι μου μια χαρά τα πάει...

 

Και στην τελική εγώ εξέφρασα την άποψη μου και εσύ πετάχτηκες να την σχολιάσεις. Σ'αρέσει δεν σ'αρέσει αυτή είναι. Καλό θα ήταν λοιπόν όταν σου βουλώνουν τα τρύπια επειχηρήματά είτε να μένεις επί του θέματος είτε να μην δίνεις συνέχεια με υφάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προφανώς δε γυρνάει η γή γύρω από το άτομό σου.

 

Αδιάφορη η παρουσιάσή σου και το πώς την υλοποιείς. Υπάρχουν και παρουσιάσεις σε whiteboard, ούτε PC χρειάζονται κιόλας.

Δε μου λέει κάτι αυτό.

 

Μια χαρά στο θεμα ήμουν.

 

 

VMs και φορητότητα...μάλιστα...άντε θα μου θυμήσεις και το ανέκδοτο με την αναγκαιότητα 3000Mhz μνημών για gaming σε igpu...

 

Σε αυτή την ειρωνία σου βασίστηκε η απάντησή μου.

Οπότε ράφτο και κατάλαβε πως οι ανάγκες του καθενός δεν είναι ίδιες με τις δικές σου ανάγκες.

Και relax before you blow a fuse.

Επεξ/σία από plpapadopoulos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...