Προς το περιεχόμενο

OCZ Vector 150 240 GB Review


zanskou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απλά να προσθέσω στο φίλο πιο πάνω ότι όσοι διαθέτουν ένα Samsung 840 ή 850 μπορούν να ενεργοποιήσουν την τεχνολογία RAPID μέσα από το πρόγραμμα της εταιρίας και θα δουν επιδόσεις σχεδόν επιπέδου RAID0 αλλά μόνο αν διαθέτουν έναν δίσκο και όχι συστοιχία raid (περισσότερες πληροφορίες εδώhttp://www.samsung.com/fr/business-images/resource/case-study/2014/01/Whitepaper-Samsung-SSD-Rapid-Mode-0.pdf).
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Αποτυπώνει συνολικά την πραγματικότητα για ένα νέο δίσκο που απλά έχει προχωρημένα χαρακτηριστικά...

τι νέο ρε bot, ο Vector 150 είναι μοντέλο 2013...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά να προσθέσω στο φίλο πιο πάνω ότι όσοι διαθέτουν ένα Samsung 840 ή 850 μπορούν να ενεργοποιήσουν την τεχνολογία RAPID μέσα από το πρόγραμμα της εταιρίας και θα δουν επιδόσεις σχεδόν επιπέδου RAID0 αλλά μόνο αν διαθέτουν έναν δίσκο και όχι συστοιχία raid (περισσότερες πληροφορίες εδώhttp://www.samsung.com/fr/business-images/resource/case-study/2014/01/Whitepaper-Samsung-SSD-Rapid-Mode-0.pdf).

 

 

Το κακο με το rapid mode απο οτι εχω διαβάσει ειναι οτι σου δεσμεύει ενα ποσοστό της μνήμης σου και δεν ξέρω αν αξίζει αυτη η θυσία σε ram

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι δε κατάλαβα. Δηλαδή το "κρυφό" interface είναι ενεργό; Αν δηλαδή κάποιος επιλέξει να τον αποσυναρμολογήσει (χάνοντας φυσικά την εγγύηση) και να τον βάλει σε mini-PCIe θύρα, θα έχει τις ανάλογες επιδόσεις;

Γνωρίζει κανείς κάτι πάνω στο θέμα; Έκανα και μία αναζήτηση αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό (πέφτω πάνω στην παρουσίαση άλλων προϊόντων). Μου φαίνεται περίεργο που δεν έχει ασχοληθεί η κοινότητα με το θέμα αυτό. Από την άλλη, αν αγοραστεί για pcie χρήση θα προκαλέσει κανιβαλισμό άλλων προϊόντων της εταιρείας. 

 

Γενικά: Η σιωπή γύρω από την ύπαρξη κρυμμένης PCIe σύνδεσης δεν μου φαίνεται φυσιολογική. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προφανώς είναι για testing σκοπούς. Μπορεί να είναι mini-PCIe θύρα αλλά δεν ακολουθεί το κανονικό form factor. Από όσο ξέρω η εταιρίες έχουν ειδικά μηχανήματα για να τεστάρουν κτλ τους SSD οπότε ίσως γιαυτό το σκοπό να είναι η συγκεκριμένη θύρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποτυπώνει συνολικά την πραγματικότητα για ένα νέο δίσκο που απλά έχει προχωρημένα χαρακτηριστικά...

 

τι νέο ρε bot, ο Vector 150 είναι μοντέλο 2013...

 

 

μην εστιαζεις μονο στο "νεο" (αυτο σε πειραξε :P )

 

πρεπει να εχει κανει update στο firmware γιατι πλεον προσθετει και random καλολογικα στοιχεια..

..εχοντας ετσι τη δυνατοτητα να ποσταρει σχολιο και σε τοπικ που δεν αναφερουν τιμες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η "συνεργασία" είναι αυτή που βλέπεις να αναφέρεται και στο κουτάκι στην αρχή της παρουσίασης, τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο.

Ναι συνεργασία αυτό σημαίνει είπατε στην OCZ ή κάποιον αντιπρόσωπο της φέρε μας το κουτάκι και τον SSD να τα δοκιμάσουμε στην σελίδα..

 

ο alexis33 προφανώς θέλει να θίξει την πιθανότητα ενός εκ των δύο σεναρίων 

 

"'zanskou/hal9000: φερε μας τζάμπα το υλικό και θα στο διαφημίσουμε και πλάγια

 

ή

 

"OCZ: καλά θα σας δώσω το υλικό αλλά θα αναφέρεται οπωσδήποτε τα τάδε προτερήματα και το τάδε θέμα θα το αναφέρετε με τάδε τρόπο απο εκεί και πέρα κάντε ό,τι άλλο θέλετε"

 

λίγο απλοϊκά ήταν τα παραπάνω παραδείγματα αλλά πιστεύω τώρα να το πιάσατε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και που είναι το κακό στη συνεργασία; Εννοείται πως το τζάμπα πέταξε εδώ και πολύ καιρό. Σε διαφημίζω και με διαφημίζεις πάντα υπό προϋποθέσεις. Πρέπει να βγούμε κερδισμένοι αμφότεροι (και δεν αναφέρομαι μόνο στο οικονομικό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι συνεργασία αυτό σημαίνει είπατε στην OCZ ή κάποιον αντιπρόσωπο της φέρε μας το κουτάκι και τον SSD να τα δοκιμάσουμε στην σελίδα..

 

ο alexis33 προφανώς θέλει να θίξει την πιθανότητα ενός εκ των δύο σεναρίων 

 

"'zanskou/hal9000: φερε μας τζάμπα το υλικό και θα στο διαφημίσουμε και πλάγια

 

ή

 

"OCZ: καλά θα σας δώσω το υλικό αλλά θα αναφέρεται οπωσδήποτε τα τάδε προτερήματα και το τάδε θέμα θα το αναφέρετε με τάδε τρόπο απο εκεί και πέρα κάντε ό,τι άλλο θέλετε"

 

λίγο απλοϊκά ήταν τα παραπάνω παραδείγματα αλλά πιστεύω τώρα να το πιάσατε. 

 

 

Kαι ξαναρωτώ εγώ, βλέπεις κάπου να μεροληπτώ στην παρουσίαση ; Να παρουσιάζω κάτι ως σούπερ ενώ δεν είναι ; Ισα ισα που απο τους τρεις SSD που έχω κάνει review τελευταία ο συγκεκριμένος πήρε και τη χαμηλότερη βαθμολογία.

 

Δεν βλέπω λόγο για να σκέφτεστε τόσο κακοπροαίρετα ορισμένοι, ειλικρινά :)

Θεωρώ πως μέσα από τα reviews η κοινότητα μόνο ωφελημένη μπορεί να βγει καθώς μπορεί να σχηματίσει καλύτερη γνώμη άμεσα και να λύσει απορίες.

 

Φιλικά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα δεν θα με πείραζε και να το έκανες απλά είπα να διασαφηνίσω την κατάσταση :P

Δεν έχω διαβάσει ακόμη το full review οπότε δεν ξέρω τι παίζει αλλά δεν έχω λόγω και για να μην σε πιστέψω και αυτό κάνω βασικά. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...