Προς το περιεχόμενο

Ποιά κάρτα γραφικών προτείνετε γύρω στα 100-120 ευρώ ;


sotirakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hello σε όλους στο forum. Είμαι καινούργιος στην παρέα και αφού διάβασα αρκετά post κατάλαβα ότι το κατέχετε το άθλημα των GPU.

Γι' αυτό λοιπόν , ζητάω τη βοήθεια σας.

 

Εδώ και καιρό ψάχνω για κάρτα γραφικών και έχω ψιλοχαθεί....

Τα χρήματα που διαθέτω είναι 100-120 ευρώ και το PC το χρησιμοποιώ για παιχνίδα,internet,programming και κάθε άλλη ταπεινή απασχόληση ενός φοιτητή της Πληροφορικής.

 

Εννοείται πως η κάρτα θα πέσει σίγουρα θύμα του overclocking...

Επίσης , ενδείκνυται η αγορά μέσω του e-shop? Είναι αξιόπιστο ?΄Πόσες μέρες κάνει να έρθει η παραγγελία ? ( Μένω στα Γιάννενα ) Η πληρωμή μπορεί να γίνει μέσω αντικαταβολής ?

 

Αυτά τα ολίγα από μένα...

Ευελπιστώ σε απαντήσεις...

Thanx προκαταβολικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 70-80 ευρώ παίρνεις μια GeForce FX5200 ή μια Radeon 9200 (128MB και οι 2). Η 9200 είναι DX8 ενώ η FX5200 DX9. Εγώ θα σου πρότεινα την 5200. Εναλλακτικά θα μπορούσες να δώσεις κάτι παραπάνω (150-160€) και να πας σε radeon 9600 ή FX5600 οπότε θα παίζεις και πιο άνετα τα παιχνίδια σου.

 

Το e-shop μου έχει δώσει καλές εντυπώσεις. Σε 2-3 μέρες θα έχεις το hardware στο σπίτι σου. Μπορείς να πληρώσεις είτε με κατάθεση σε λογαριασμό τραπέζης, είτε με πιστωτική, είτε με αντικαταβολή (ΕΛΤΑ/courier). Άλλωστε στο site υπάρχουν οι λεπτομέρειες. Αν θες κάνε ένα τηλέφωνο και ρώτα τους, είναι πολυ εξυπηρετικοί. (Όχι δε τα παίρνω απο το e-shop!) :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τον gabriel και θα σου προτείνω και την 4200, αν μπορέσεις να την βρεις κάπου. Η 9200 δεν είναι DX9 part. Υποστηρίζει σε hardware το DX8. Ρίξε και μια ματιά στα παρακάτω links:

 

http://www6.tomshardware.com/graphic/20030714/index.html

http://www.insomnia.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=317199

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αγγελίες πιστεύω μπορείς να βρεις σε καλές τιμές μεταχειρισμένη 4200 και παραπάνω (4400, 4600).

Έχω 4200 και είμαι πολύ ευχαριστιμένος από τις επιδώσεις της. Πιστεύω όμως πως πλέον δε συμφέρει να επενδύσεις σε DirectX 8 κάρτες. Θα μπορούσες να περιμένεις λιγάκι (το ξέρω ότι αυτό που λέω είναι σκληρό) και να βρεις σε καλή τιμή μια ati με DirectX 9 υποστήριξη.

Φυσικά αν κάπου καταφέρεις και ξεθάψεις μια 9500 (γιατί έχουν σταματίσει να παράγονται) αξίζει πολύ να δώσεις μερικά χρήματα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...