Προς το περιεχόμενο

Asus zenfone 5 ή TCL idol x (s950)


lazllo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αν το πάμε έτσι γιατί να πάρεις ένα δυνατό κινητό απλά για τηλέφωνα?

εγώ που έχω το xiaomi mi3 με 3000μπατ και το υπέρλιώνω το κινητό πολύ παιχνίδι κάθε μέρα στο μετρό που βαριέμαι τώρα surfing από το κινητό γράφω οοόλη μέρα μηνύματα και τηλ..

και αντέχει 20+ώρες.. αν έκανες τα ίδια στο asus θα τελείωνε σε 7 ώρες όπως είδαμε και αν..αυτό θέλω να πω ότι σε σύγκριση με αλλά κινητά της κατηγορίας του και όχι μόνο δεν λέει..μιας και το είπες το jiayu G4S πχ!

 

ps πρεπει νανε πολυ χοντρο και μεγαλο για 5ιντσες

 

δεν πηρα "ενα δυνατο κινητο",  αλλα ενα απο τα καλυτερα (οπως θεωρησα εγω) που μου επετρεπε η τσεπη μου (ΑΚΑ μπατζετ = €140).

 

επειδη δεν το λυωνω στα παιχνιδια, δεν σημαινει οτι δεν χρειαζομαι αλλες λειτουργιες ενος Smartphone..! 

 

το Μι3 ειναι πολυ καλο μεν, αλλα ακριβοτερο κινητο.

 

επισης, μια σημαντικη παραμετρος που μετραω στα θετικα, ειναι η εταιρια (ASUS), με ο,τι συνεπαγεται αυτο σε υποστηριξη, αξιοπιστια και ποιοτητα κατασκευης.

και..., οχι..!!  για τα μετρα του δεν το λες χοντρο. ειναι τετοιος ο σχεδιασμος, που κρυβει εντεχνα το μεγαλυτερο παχος απο αλλα μοντελα, αλλα εχει καταπληκτικο "πιασιμο" στο χερι...!!  στο λινκ που εδωσα πιο πανω, υπαρχει και ενα βιντεο-παρουσιαση, απο εναν απο τους κατοχους. 

 

Σημερα το παρελαβα και ακομα το σκαλιζω. σε μερικες μερες, θα μπορεσω να πω περισσοτερα. και για την μπαταρια και για την χρηση γενικοτερα. 

 

και μην ανησυχεις.. . εγω αναφερω και τα μειονεκτηματα των συσκευων, γιατι αυτα ενδιαφερουν περισσοτερο....!!!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

To TCL με τα χίλια , μπορείς να το δεις και σε public και λοιπά μαγαζιά σαν Alcatel idol X.

ένα size comparison εδώ http://www.phonearena.com/phones/size#/phones/size/Alcatel-OneTouch-Idol-X,Asus-ZenFone-5/phones/7743,8279

έχεις απο τις πιο όμορφες οθόνες , πολύ λεπτό και με ωραία πλαστικά 

 αυτό θα ήθελα να μάθω από πού το συμπέρανες ...

μας δουλευεις?

mtk6589t(παλιος) ενω στα ιδια λευτα περνεις 8πυρηνο τουμπανο σε αυτα τα λεφτα? οπως jiayu coolpad αντε και το elephone p2000..

που εκτος απο το οτι ειναι παλιος ο 6589 εχει βγει και αλλος μετα απο αυτον ο 6582 που βγαζει παραπανω score απο τον 6589..αλλα κινητα με 6589 και 2 ram πουλουντε 100ε..

PowerVR SGX544 επισης παλιο..

μπαταρια επισης μικρη.

 

και ετσι για την ιστορια να δεις και ποσο "κιτρινιζει" http://www.techgear.gr/xiaomi-overtakes-samsung-in-china-91356/

καθε συσκευη που βγαζει σπαει και απο καποιο ρεκορ τς η xiaomi..

καθε μερα επι 3 ωρες διαβαζω συνεχεια για κινεζικα κινητα εδω και 3 χρονια που ασχολουμε..οποτε ασε να ξερω κατι καλητερα

και μην ανησυχεις.. . εγω αναφερω και τα μειονεκτηματα των συσκευων, γιατι αυτα ενδιαφερουν περισσοτερο....!!!!! 

κανε μας ενα μινι review αργοτερα για οσους θελουν να το παρουν φιλε, μεγιες!..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το καταλαβαίνεις γενικά ότι δεν μετράει τπτ και μόνο απο τα σκορ , και viper κινητήρα να βάλεις σε datsun , μάντεψε !  datsun θα παραμείνει. Δεν μπορείς να τα κρίνεις απο αυτό και μόνο γιατί τα iphone διπύρηνα είναι και δεν μασάνε πουθενά.

 

Το θέμα είναι ότι το παιδί δεν έχει ιδέα και αντί αν πάει να τα δεί απο κοντά , ψάχνει στο ίντερνετ. Λογικό να ακούς διάφορα απο τον καθένα για αυτό ανοίγεις και θέμα, εγώ έχω το κινητό ο nepe όχι οπότε και λογικό να έχουμε διαφορετικές απόψεις. Απο την άλλη αν δεν μπορείς να τα δείς κάπου πρέπει να αποφασίσεις για ποιο λόγο θέλεις το κινητό και πως θα το χρησιμοποιήσεις. (παιχνίδια ? photos ? browsing ?) 

 

σε 5" υπάρχουν και τα xiaomi redmi 1s, huawei 3c, ZTE geek (με intel όπως το Asus), Coolpad F1 και κανα δυο lenovo όπου κάποια έχουν αρκετά μεγάλες μπαταρίες, διαλέγεις και παίρνεις καθένα έχει τα + και τα - του , τέλειο κινητό δεν παίζει να βρείς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε φιλε τι συγκρινεις?  το ενα εχει πανω απο 210 και το αλλο κατω απο 150.. δηλαδη παλι καλα που δεν εβαλες και κανα S5 στην συγκριση! και το αστειο ειναι οτι ενω μας λες τα χειροτερα για την ενσωματωμενη μπαταρια του asus.. πανω κατω εχεις την ιδια.. ναι μεν μεγαλυτερη αλλα και αυτη ενσωματωμενη

 

και ποιος ειπε οτι η xiaomi δεν ειναι καλη εταιρια? καλη ειναι και μαλιστα εβγαλε πολυ καλα και VFM κινητα τα τελευταια χρονια.. αλλα στα 150 δεν εχει πλεον ουτε μοντελο..  για το red rice περασε η μπογια του 

 

ειναι και στο τι θελει ο καθενας..  εγω πχ κινητο με πανω απο 200 ευρο χωρις 4g δεν θα επαιρνα.. 

 

απο την αλλη τα jiayu που λες ειναι ελεινα κινητα.. προχειρα..

 

τεσπα ανουσιο.. καποιοι πραγματικα ερωτευονται τις εταιριες! ας διαλεξει ο ts ενα smartphone και μακαρι να βγει σκυλι και να το χαρει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το καταλαβαίνεις γενικά ότι δεν μετράει τπτ και μόνο απο τα σκορ , και viper κινητήρα να βάλεις σε datsun , μάντεψε !  datsun θα παραμείνει. Δεν μπορείς να τα κρίνεις απο αυτό και μόνο γιατί τα iphone διπύρηνα είναι και δεν μασάνε πουθενά.

 

Το θέμα είναι ότι το παιδί δεν έχει ιδέα και αντί αν πάει να τα δεί απο κοντά , ψάχνει στο ίντερνετ. Λογικό να ακούς διάφορα απο τον καθένα για αυτό ανοίγεις και θέμα, εγώ έχω το κινητό ο nepe όχι οπότε και λογικό να έχουμε διαφορετικές απόψεις. Απο την άλλη αν δεν μπορείς να τα δείς κάπου πρέπει να αποφασίσεις για ποιο λόγο θέλεις το κινητό και πως θα το χρησιμοποιήσεις. (παιχνίδια ? photos ? browsing ?) 

 

σε 5" υπάρχουν και τα xiaomi redmi 1s, huawei 3c, ZTE geek (με intel όπως το Asus), Coolpad F1 και κανα δυο lenovo όπου κάποια έχουν αρκετά μεγάλες μπαταρίες, διαλέγεις και παίρνεις καθένα έχει τα + και τα - του , τέλειο κινητό δεν παίζει να βρείς...

φιλε μου εγώ δεν λέω κάτι από το μυαλό μου αν στα 10 άτομα τα 7 λένε δεν λέει η μπαταρία του τότε τι να πω εγώ αν το θες για τηλεφωνα μονο είναι καλο?

πως να το κάνουμε πλέον 2000μπαταρία έχουν τα 6582mtk που "καίνε" λίγο..άσε που 5ιντσών κάτω από 2500μπαταρία είναι τραγικό πια..

μακάρι να μπορούσαμε να τα δούμε από κοντά όλα αυτά τα κινεζικα και να διαλέγαμε :-D το coolpad θελει πειραγμα για να δουλεψει καλα.. η stock rom εχει τα προβληματακια του.. :P

anyway

ρε φιλε τι συγκρινεις?  το ενα εχει πανω απο 210 και το αλλο κατω απο 150.. δηλαδη παλι καλα που δεν εβαλες και κανα S5 στην συγκριση! και το αστειο ειναι οτι ενω μας λες τα χειροτερα για την ενσωματωμενη μπαταρια του asus.. πανω κατω εχεις την ιδια.. ναι μεν μεγαλυτερη αλλα και αυτη ενσωματωμενη

 

και ποιος ειπε οτι η xiaomi δεν ειναι καλη εταιρια? καλη ειναι και μαλιστα εβγαλε πολυ καλα και VFM κινητα τα τελευταια χρονια.. αλλα στα 150 δεν εχει πλεον ουτε μοντελο..  για το red rice περασε η μπογια του 

 

ειναι και στο τι θελει ο καθενας..  εγω πχ κινητο με πανω απο 200 ευρο χωρις 4g δεν θα επαιρνα.. 

 

απο την αλλη τα jiayu που λες ειναι ελεινα κινητα.. προχειρα..

 

τεσπα ανουσιο.. καποιοι πραγματικα ερωτευονται τις εταιριες! ας διαλεξει ο ts ενα smartphone και μακαρι να βγει σκυλι και να το χαρει!

 

Δεν σύγκρινα εγώ, απλά ανέφερα τις μπαταρίες για να πάρει ένα παράδειγμα ο φίλος για τις μπαταρίες...

Εγώ φταίω που η xiaomi βγάζει και γ*μω τα κινητά?

που το καλο είναι ότι τα βγάζει με snapdragon και φθηνά σε σχέση με κινητά 400-500 euro...

Δηλαδή θες να μου πεις είναι ίδια η υποστήριξη που θα εχω για το xiaomi και ίδια για το asus?

Θα βρω ευκολότερα άλλη μπαταρία για το xiaomi που έχει πουλήσει 25εκατομμύρια κομμάτια και το ίδιο για την asus που αν έχει πουλήσει 5 εκατομμύρια, μην λες ότι νάνε σε παρακαλώ γιατί εσύ συγκρίνεις τα ασύγκριτα..

Επίσης η jiayu μπορεί νάνε ελεεινά κινητά αλλα επίσης πουλάνε πολύ και έχουν τρελή υποστηρίξη από πολλά άτομα software/hardware για τα λεφτά του είναι μια χαρά και πολύ δυνατό στη κατηγορια του..

και δεν ανεφερα μονο xiaomi ειπα και για coolpad,jiayu πχ.. που εχουν πανω απο 2500 μπαταρια και η 2

ps. ας έχουμε καλο σήμα 3g στην ελλάδα και μετά τα λέμε για 4g

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για την μπαταρία δεν είπα τπτ  , όλα έχουν θέμα ακόμα και αυτά με τα 2500mah και φίλος μου με το nexus 5 πήρε power bank για να μπορεί να βγάζει τη μέρα αλλά δεν πρόκειται να το πείς και χάλια το nexus ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για την μπαταρία δεν είπα τπτ  , όλα έχουν θέμα ακόμα και αυτά με τα 2500mah και φίλος μου με το nexus 5 πήρε power bank για να μπορεί να βγάζει τη μέρα αλλά δεν πρόκειται να το πείς και χάλια το nexus ...

ειναι και οπως το ειπες...αναλογα για τι το θελει το κινητο ο καθενας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολα τα κινητα εχουν + και -. 

 

το ζητουμενο ειναι να παρεις ενα κινητο που

1 θα ειναι οσο φθηνο η οσο ακριβο μπορεις να αγορασεις, και

2 να καλυπτει τις προσωπικες σου αναγκες.

 

ο καθενας εχει διαφορετικες αναγκες, αρα κανει διαφορετικη χρηση στο κινητο του. 

 

το θεμα μπαταρια ειναι λιγο "ευαισθητο". για μενα, το λιγοτερο που πρεπει να καλυπτει οποιοδηποτε κινητο ειναι 1 μερα. δεν μπορεις να ψαχνεις για πριζα καθε 5-6-7 ωρες....! ειναι το λιγοτερο βλακωδες...!! 

 

απο εκει και περα, παιζει ρολο ο επεξεργαστης, η οθονη και η συνολικη διαχειριση που γινεται απο το εκαστοτε λειτουργικο-προγραμματα.   

αλλα εξισου σημαντικο ρολο παιζει και η χρηση. αν θελεις να παιζεις ολη τη μερα παιχνιδια, να εχεις και το Wifi ανοικτο, κλπ, κλπ, εε... λογικο ειναι να στραγγιξεις την μπαταρια..! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σύγκρινα εγώ, απλά ανέφερα τις μπαταρίες για να πάρει ένα παράδειγμα ο φίλος για τις μπαταρίες...

Εγώ φταίω που η xiaomi βγάζει και γ*μω τα κινητά?

που το καλο είναι ότι τα βγάζει με snapdragon και φθηνά σε σχέση με κινητά 400-500 euro...

Δηλαδή θες να μου πεις είναι ίδια η υποστήριξη που θα εχω για το xiaomi και ίδια για το asus?

Θα βρω ευκολότερα άλλη μπαταρία για το xiaomi που έχει πουλήσει 25εκατομμύρια κομμάτια και το ίδιο για την asus που αν έχει πουλήσει 5 εκατομμύρια, μην λες ότι νάνε σε παρακαλώ γιατί εσύ συγκρίνεις τα ασύγκριτα..

Επίσης η jiayu μπορεί νάνε ελεεινά κινητά αλλα επίσης πουλάνε πολύ και έχουν τρελή υποστηρίξη από πολλά άτομα software/hardware για τα λεφτά του είναι μια χαρά και πολύ δυνατό στη κατηγορια του..

και δεν ανεφερα μονο xiaomi ειπα και για coolpad,jiayu πχ.. που εχουν πανω απο 2500 μπαταρια και η 2

ps. ας έχουμε καλο σήμα 3g στην ελλάδα και μετά τα λέμε για 4g

 

μου αρεσει που ξεκινας με το "Δεν συγκρινα εγω.." και αραδιαζεις μια μια τις λεπτομερειες..  

 

νοημα 0 γνωσεις 0...  "υποψην.. καλο σημα 3g εχουμε στην ελλαδα.. εκτος αν εσυ ζεις στο 2003"

 

αφηνω το θεμα με το xiaomi πισω.. οσο πιο πολυ λεμε μην συγκρινεις τα ασυγκριτα τοσο επιμενεις..

 

παμε στα coolpad-elephoneP2000

 

καταρχην το coolpad K1 και το  elephoneP2000 ειναι 5,5 ιντσες... ειναι υπερβολικα τεραστια..  οποτε η διαφορα στην μπαταρια δεν ειναι οσο φανταζεσαι

το πρωτο εχει χαλια οθονη και το το δευτερο απο οτι φαινεται θα ειναι η μεγαλυτερη μουφα των κινεζομαγαζων

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=394482"3 σελιδες ειναι διαβασε τες"

 

αν παμε στο coolpad F1 εκει αλλαζουν τα πραματα.. τα μειονεκτηματα του ειναι το gorilla glass 2 απεναντι στο 3 της asus οπως και τα 8gb roμ απεναντι στα 16gb της asus

 

τα διαφορα προβληματα software και θολες φωτογραφιες..

 

απο την αλλη ειναι το asus που το μονο μειονεκτημα που εχω βρει σε ελληνικα και ρωσικα site ειναι οτι η μπαταρια με εντονη χρηση βγαζει δε βγαζει την μερα.. αλλα απο οτι διαβασα σε αλλο site, η καθε νεα εκδοση ρομ ανεβαζει τον διακρεια της..

 

απο εκει και μετα η επιλογη δικη σας.. οτι σας βολευει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ίσα ίσα να φανείς έξυπνος απαντάς μου φαίνεται..εσύ έκανες σύγκριση 1 παράδειγμα που ανέφερα..για το f1 έλεγα και αν λέγαμε για phablet θα πρότεινα το xiaomi note μιας και είμαι και ερωτευμένος με την εταιρία!

έχω ήδη γράψει ότι το coolpad θέλει σκάλισμα για να δουλέψει καλά αλλαγή Ρομ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δείτε και εδώ (μιας και το είδα σήμερα) πόσο ψηλά είναι το idol X : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5526548#post5526548

 

το TCL idol φιλε δεν υπαρχει σε αυτο τον πινακα..  εκτος αν μιλας για το alcatel.. το οποιο ναι μεν καλο αλλα φτανει τα 300 ευρο "περιπου"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για κοίτα να δεις ποιο είναι το alcatel idol X και ποιό το TCL S950 και μετά έλα να μου πείς τα ίδια ... (και μιας και θα κοιτάς για αυτό κοίτα και για το ΤCL S960 με το Alcatel idol X+ )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε φίλε μετά τον mtk6589(αυτό το CPU που έχει το tcl) βγήκε ο 6582 μετά βγήκε ο οχταπύρινος mtk6592 και μετά ο mtk6592turbo και τώρα βγαίνει ο 6595.. κινητά με τον οχταπυρινο 6592 πουλιούντε από 120ε με 2gb ραμ.. και εσύ λες να πάρει με τον παλιό 4πύρινο 6589 στα 150e? δεν είναι μαλακία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν αναφέρεσαι σε εμένα  , τον MTK6589T έχει αλλά ανάμεσα στα 2 αυτά κινητά ρώτησε και απάντησα το TCL/Alcatel δεν ρώτησε γενικά το ποιο τούμπανο ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο και το xioami note 4G/LTE αν είδες απο 8-core σε snapdragon 400 πήγε οπότε μην το ψάχνεις ανάλογα τι θέλει ο καθένας . Το Idol έχει απο τις καλύτερες οθόνες, μέγεθος και στιβαρότητα 4-core στα 1.5GHz και 2 GB ram για μένα είναι τα απο τα καλύτερα γιατί  είχε 300 + ευρώ που είπε ο Donalhioy (ακόμα και αν δεν ήξερε οτι η TCL έχει αγοράσει την Alcatel και κράτησε το όνομά της για την Ευρώπη)  και ήταν η ναυαρχίδα της Alcatel σαν να λέμε Samsung S4 ή Iphone 5 κτλ ...  τώρα είναι το Idol X+/S960.

Ας πάρει το Coolpad F1 εμένα δεν μου κάνει διαφορά τούμπανο είναι, απλά δεν μπορώ να ακούω πράγματα που δεν ισχύουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...