Προς το περιεχόμενο

θανατική ποινή ?


thiva7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έβγαλα 90 αποτελέσματα χρησιμοποιώντας ιατρικές και βιοχημικές πηγές.

Με account.

 

Ούτε ένα σχετικό. Θες να βοηθήσεις;

 

Ενδεικτικά οι πηγές:

 

 

3mBiY5H.png

 

 

Και τα πρώτα αποτελέσματα:

 

 

QzMSgen.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 302
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ακόμα και στην αρχική βιβλιογραφία αν κοίταζες θα ήσουν πιο τυχερός. Είμαι σίγουρος ότι μάλλον δε σε ένοιαξε και πολύ. Όταν παθαίνει τέτοια "εμπλοκή" και "καλά" το heal πηγαίνεις απευθείας στη σελίδα των περιοδικών που γνωρίζεις π.χ. elsevier (http://www.sciencedirect.com).  Αλλά μη μου πεις ότι ακόμα και το μειονεκτικό scolar δεν έβγαλε ούτε ένα σχετικό και μάλιστα από τα περιοδικά που είχες επιλέξει στο heal;

 

Μόνο ένα δίνω από τη Cardiac Electrophysiology Clinics τα άλλα να τα βάλεις εσύ...

 

Mechanisms and Implications for Cardiac Memory

 

Άντε και ένα ακόμα από το πανεπιστήμιο του Birmingham για να έχουμε ποικιλία.

 

Cellular Memory and the Histone Code

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cardiac memory (CM) is identified as an altered T wave on electrocardiogram and vectorcardiogram that is seen when sinus rhythm resumes after a period of abnormal myocardial activation. Specifically, the sinus rhythm T wave tracks the QRS vector of the abnormal impulse.

 

και αντίστοιχα:

 

A cell's identity is defined by its characteristic pattern of gene expression and silencing, so remembering who it is consists of maintaining that pattern of gene expression through the traumas of DNA replication, chromatin assembly, and the radical DNA repackaging that accompanies mitosis.

 

Δεν έχεις ιδέα τι κάνεις ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 2 τελευταία αναφέρονται σε cellular memory το οποίο είναι γνωστή περίπτωση ψευδοεπιστήμης...

 

Εάν θες απαντάς. Συνεχίζει να είναι η Cellular Memory ακόμα ψευδοεπιστήμη για σένα; Υπάρχουν και οι ανάλογες σχολές εάν είσαι σε κάποιο πανεπιστήμιο. Που με την πρώτη ευκαιρία όταν συναντήσεις μπροστά σου κάποιον, δώσε μας την απάντησή του. Πάντως δεν αμφισβήτησες την τελευταία βιβλιογραφία άσχετα αν δεν καταλαβαίνεις γρι, και το εννοώ αυτό. Μπορείς όμως να ξεκινήσεις από δώ σιγά σιγά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω αρχίσει να νοιώθω λίγο άσχημα, για να τελειώνει το ζήτημα:

 

1) Το ότι υπάρχει αλληλουχία και αναπαραγωγή πληροφορίας στα ανθρώπινα κύτταρα το ξέρουμε αρκετά χρόνια τώρα, το λέμε DNA. Δεν αναφερόσουν σε αυτό.

 

2) Το cardiac memory είναι απλώς (όπως λέει και ο σχετικά πλήρης ορισμός παραπάνω) ένα σημάδι στον ηλεκτροκαρδιογράφο το οποίο είναι αποτέλεσμα γνωστών και μελετημένων ηλεκτρικών παλμών στην καρδιά. Σε ένα οποιοδήποτε καρδιογράφημα μπορείς να το διακρίνεις και είναι χρήσιμο για την ερμηνεία της καρδιακής λειτουργίας. Το λένε έτσι γιατί (απ' όσο ξέρω, δεν είναι το χωράφι μου) είναι κάτι σαν απόηχος του φυσιολογικού Τ. Δεν αναφερόσουν σε αυτό.

 

3) Το cellular memory υπό την έννοια ότι ένα όργανο μετά από μεταμόσχευση αλλάζει τον χαρακτήρα μου επειδή παλιά ανήκε στον Μήτσο που ήταν vegan, είναι ψευδοεπιστήμη, δεν μου έχεις δείξει μία ακαδημαϊκή πηγή που να λέει το αντίθετο και γενικά γελάει ο κόσμος με το concept. Σε αυτό αναφερόσουν.

 

4) Κανείς δε τα ξέρει όλα, αλλά αυτοί που δε μαθαίνουν τίποτα παραπάνω είναι αυτοί που θεωρούν ντροπή να το παραδεχτούν. Δεν έχω παραπομπή γι' αυτό, είναι προσωπικό εμπειρικό δεδομένο από το μοναδικό όργανό μου που αποθηκεύει αναμνήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα πρακτικά συνεδρίων που είναι τόμοι ολόκληροι θα πρέπει να έχεις πρόσβαση ή να είσαι συνδρομητής σε αντίστοιχα επιστημονικά περιοδικά ή σε κάποιο αντίστοιχο σύλλογο (π.χ. ιατρικό). Εάν έχεις λογαριασμό στο http://www.heal-link.gr ως ακαδημαϊκός θα βρεις εκεί. Ακόμα και το scholar δίνει 100δες αποτελέσματα, εάν έχεις γνώσεις βιοχημείας και μοριακής βιολογίας καλό είναι να ρίξεις μια ματιά για Cardiac Memory - Cellular Memory.

 

 

1ον) Τα πρακτικά συνεδρίων δεν είναι ντε και καλά τόμοι. Δεν ξέρω πως το έχεις στο μυαλό σου, αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος ότι απέχουν πολύ από αυτό που νομίζεις. 

 

2ον) Δεν έχουν μόνοι οι "ακαδημαϊκοί" λογαριασμό στο heal-link, εκτός και εάν με αυτό τον όρο εννοείς κάτι που καταλαβαίνεις μόνο εσύ

 

3ον) Πλέον υπάρχουν τρόποι και ευτυχώς η έρευνα μοιράζεται πέρα από συνδρομές και κανείς βρίσκει υλικό χωρίς να είναι συνδρομητής στον όποιο publisher ή aggregator από publishers (ευτυχώς γιατί αλλιώς δύσκολα τα x refs)

 

4ον) Η ερώτησή μου ήταν σαφής. Εγώ δεν βρήκα (για τον x, y λόγο) και ζήτησα σε εσένα που κάνεις το claim. Εφόσον είναι τόσο εύκολο θα έφερνες. 

 

5ον) Τι ακριβώς ορίζεις ως cellular memory; Ξέρεις; Γιατί το πεδίο μου δεν είναι η ιατρική αλλά αγγλικά ξέρω και σίγουρα αυτό που εννοούσες δεν περιγράφεται στις αναφορές που έφερες. Φαίνεται και στο μήνυμα:

 

3) Το cellular memory υπό την έννοια ότι ένα όργανο μετά από μεταμόσχευση αλλάζει τον χαρακτήρα μου επειδή παλιά ανήκε στον Μήτσο που ήταν vegan, είναι ψευδοεπιστήμη, δεν μου έχεις δείξει μία ακαδημαϊκή πηγή που να λέει το αντίθετο και γενικά γελάει ο κόσμος με το concept. Σε αυτό αναφερόσουν.

Cardiac memory (CM) is identified as an altered T wave on electrocardiogram and vectorcardiogram that is seen when sinus rhythm resumes after a period of abnormal myocardial activation. Specifically, the sinus rhythm T wave tracks the QRS vector of the abnormal impulse.

 

και αντίστοιχα:

 

A cell's identity is defined by its characteristic pattern of gene expression and silencing, so remembering who it is consists of maintaining that pattern of gene expression through the traumas of DNA replication, chromatin assembly, and the radical DNA repackaging that accompanies mitosis.

 

Δεν έχεις ιδέα τι κάνεις ε.

 

 

Που να μάθαινε ότι υπάρχουν υλικά με μνήμη... και όντως μνήμη (θυμούνται φόρμες/σχήματα και μπορούν να τις πάρουν).

 

Όσο για το 4 που αναφέρεις... σε προλάβανε και το είπανε άλλοι κάποιες χιλιάδες χρόνια πριν... και συγκεκριμένα ένας μαμάτος φιλόσοφος που δεν είχε λεφτά για να φιλοσοφεί και ήταν δούλος (μετά έγινε απελεύθερος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3) Το cellular memory υπό την έννοια ότι ένα όργανο μετά από μεταμόσχευση αλλάζει τον χαρακτήρα μου επειδή παλιά ανήκε στον Μήτσο που ήταν vegan, είναι ψευδοεπιστήμη, δεν μου έχεις δείξει μία ακαδημαϊκή πηγή που να λέει το αντίθετο και γενικά γελάει ο κόσμος με το concept. Σε αυτό αναφερόσουν.

Πάντως, το στομάχι μου/σου σε βιγκαν, το εχει απορριψει ο οργανισμος ασυζητητί. Ομαδες αιματος και τι σκατα κοιτανε ερχονται σε δευτερη μοιρα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα τελευταία έχουν αρχίσει αυτά με τους ψεκασμούς και τα μεταλλαγμένα.

Διάβαζα τις προάλλες στο Lancet ότι μετά από μεταμόσχευση ήπατος σε μια ηλικιωμένη καλόγρια, η γυναίκα άρχισε να θυμάται μια φορά που είχε πάει σε ένα κωλόμπαρο στη Δραπετσώνα και είχε πιει κάτι μπόμπες (φυσικά όχι η ίδια, ο τύπος που 'χε πριν το συκώτι) και πήρε και παναντόλ έξτρα μετά και στο τσακ τη γλίτωσε την φυματίωση. Από τότε όποτε βλέπει αλκοόλ την πιάνουν κρίσεις πανικού και είναι πολύ πιθανό να χρειαστεί και μεταμόσχευση καρδιάς για να μην την πιάνει η καρδιά της με το παραμικρό.

 

 

Ίσως το καλύτερο ποστ σου ever. 

 

EDIT:

Μεταμόσχευση παχέου εντέρου από κύναιδο με αιμορροϊδες πρέπει να είναι τζακποτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 1ον) Τα πρακτικά συνεδρίων δεν είναι ντε και καλά τόμοι. Δεν ξέρω πως το έχεις στο μυαλό σου, αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος ότι απέχουν πολύ από αυτό που νομίζεις. 

 

2ον) Δεν έχουν μόνοι οι "ακαδημαϊκοί" λογαριασμό στο heal-link, εκτός και εάν με αυτό τον όρο εννοείς κάτι που καταλαβαίνεις μόνο εσύ

 

3ον) Πλέον υπάρχουν τρόποι και ευτυχώς η έρευνα μοιράζεται πέρα από συνδρομές και κανείς βρίσκει υλικό χωρίς να είναι συνδρομητής στον όποιο publisher ή aggregator από publishers (ευτυχώς γιατί αλλιώς δύσκολα τα x refs)

 

4ον) Η ερώτησή μου ήταν σαφής. Εγώ δεν βρήκα (για τον x, y λόγο) και ζήτησα σε εσένα που κάνεις το claim. Εφόσον είναι τόσο εύκολο θα έφερνες. 

 

5ον) Τι ακριβώς ορίζεις ως cellular memory; Ξέρεις; Γιατί το πεδίο μου δεν είναι η ιατρική αλλά αγγλικά ξέρω και σίγουρα αυτό που εννοούσες δεν περιγράφεται στις αναφορές που έφερες. Φαίνεται και στο μήνυμα:

 

1ο) τα πρακτικά είναι τόμοι, και επιμελούνται από τους συλλόγους και τις αντίστοιχες σχολές από μια οργανωτική και μία επιστημονική επιτροπή. Μονοσέλιδα από διεθνή συνέδρια λίγο δύσκολο (ούτε καν από μία εργασία) B). Εκτός και αν σε σένα είναι διαφορετικά.

2ο)Τα υπεύθυνα γραφεία του heal είναι στο Αριστοτέλειο, δε γνωρίζω πολλούς μη ακαδημαϊκούς να ψάχνουν εκεί, εκτός και αν εσείς είχατε δημιουργήσει λογαριασμούς από το δημοτικό.

3ο 4ο 5o) Εσύ είσαι που έψαχνες με τόση επιμονή πριν και δεν έβρισκες τίποτα, ούτε καν από τους άλλους τρόπους που τόσο καλά γνωρίζεις;

Εντάξει, υπάρχουν και οι αντίστοιχες σχολές που παίρνουν μέρος σε τέτοιες ερευνητικές εργασίες, αυτά για περισσότερες πληροφορίες, εάν έχετε την αντικειμενικότητα :-(.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα πρέπει να διαβάσω 7 σελίδες για το πως πήγε η συζήτηση από τη θανατική ποινή στο "cellular memory" ?

Πολύ περιληπτικά μεταξύ των ποστς για το τι πρέπει να γίνει στις περιπτώσεις επικίνδυνων για την κοινωνία ανθρώπων, όσων δηλαδή καταδικαστουν σε θάνατο, ήταν να τους αφαιρέσουν τα όργανα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω πως υπάρχει μεγαλύτερη τιμωρία από την στέρηση της ελευθερίας του άλλου. Από εκεί και πέρα αποφασίστε. Ξύλο, σκότωμα, σωφρωνισμός τι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...