Προς το περιεχόμενο

Scart και θορυβος


ParhsG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για τον Globo πως θα τον βρουμε; Εχει πολλα μοντελα.Το Τ90 δε βλεπω καμια διαφορα περα οτι εχει HDMI 1.2 αντι 1.3

 

Οι αποκωδικοποιητές της GLOBO έχουν ιδιαίτερο περιβάλλον χρήσης, που τους κάνει να διαφέρουν από τις υπόλοιπες επιλογές. Αυτό σε κάποιους αρέσει αρκετά, σε κάποιους άλλους όμως δεν αρέσει καθόλου.

 

Ο OPTICUM HD T90 και ο OPTICUM Dekoder STB (HD N1) έχουν hardware προηγούμενης γενιάς, και διαθέτουν περιβάλλον χρήσης Cameleon.

 

Ο OPTICUM Dekoder STB (HD N2) και ο πρόσφατος GLOBO Dekoder STB (HD N3) έχουν hardware τελευταίας γενιάς και μοιράζονται ακριβώς το ίδιο software, άρα είναι παραπλήσιοι ως hardware, και διαθέτουν περιβάλλον χρήσης Metro design.

 

Ο N1 χρησιμοποιεί το ALi M3601E ενώ οι N2/N3 χρησιμοποιούν το ALi M3801. Επίσης, ο N1 έχει 64MB RAM και 2MB Flash, ενώ οι N2/N3 έχουν 128MB RAM και 4MB Flash. Λόγω των περισσότερων δυνατοτήτων τους, μόνο οι τελευταίοι διαθέτουν το πιο απαιτητικό περιβάλλον χρήσης Metro design.

 

Μπορείς να δεις φωτογραφίες του Metro design στο παρακάτω link:

OPTICUM HD T90 (HD N2) oraz Dekoder STB (HD N2) i N3

 

Σε μετάφραση Google στα Ελληνικά:

OPTICUM HD T90 (HD N2) oraz Dekoder STB (HD N2) i N3

 

Και στο παρακάτω link του avclub.gr:

Opticum HD T90 - N2 (Series 2)

 

Επίσης, στο παρακάτω link υπάρχουν πληροφορίες για τη διάθεση του GLOBO Dekoder STB (HD N3):

Globo HD N3 | Νέος επίγειος ψηφιακός δέκτης

 

Όσον αφορά τα καταστήματα που πωλούν τον GLOBO Dekoder STB (HD N3), έχω μια υποψία, επειδή γνωστός μου τον αγόρασε πρόσφατα σε τιμή γύρω στα 30 ευρώ, και σκοπεύω μέσα στην εβδομάδα να περάσω από εκεί μια βόλτα μπας και τον πετύχω. Προφανώς όμως όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να κάνει ένα τηλεφώνημα στον εισαγωγέα.

 

Προσωπικά δεν έχω αποφασίσει ακόμα εάν αξίζει στην επόμενή μου αγορά να επιλέξω έναν GLOBO, για να κάνει παρέα στους Crystal Audio και Ferguson που ήδη διαθέτω, ή να επιλέξω ξανά τις ήδη δοκιμασμένες λύσεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιφερουσα η αναλυση για το chiset του καθενος. Αλλα δεν νομιζω οτι απαιτείται τοσο ψαξιμο απο μεσους χρηστες που έχουν ελαχιστες απαιτησεις. Ουτε εχουν την δυνατότητα να το ψαξουν τοσο.

 

Ερωτηση απο εμενα. Εχει καποιος απο ολους αυτους υποστηριξη για Mpeg4 T2?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ερωτηση απο εμενα. Εχει καποιος απο ολους αυτους υποστηριξη για Mpeg4 T2?

 

Να υποθεσω οτι με αυτο δεν υπαρχει ενημέρωση ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι αποκωδικοποιητές της GLOBO έχουν ιδιαίτερο περιβάλλον χρήσης, που τους κάνει να διαφέρουν από τις υπόλοιπες επιλογές. Αυτό σε κάποιους αρέσει αρκετά, σε κάποιους άλλους όμως δεν αρέσει καθόλου.

 

Ο OPTICUM HD T90 και ο OPTICUM Dekoder STB (HD N1) έχουν hardware προηγούμενης γενιάς, και διαθέτουν περιβάλλον χρήσης Cameleon.

 

Ο OPTICUM Dekoder STB (HD N2) και ο πρόσφατος GLOBO Dekoder STB (HD N3) έχουν hardware τελευταίας γενιάς και μοιράζονται ακριβώς το ίδιο software, άρα είναι παραπλήσιοι ως hardware, και διαθέτουν περιβάλλον χρήσης Metro design.

 

Ο N1 χρησιμοποιεί το ALi M3601E ενώ οι N2/N3 χρησιμοποιούν το ALi M3801. Επίσης, ο N1 έχει 64MB RAM και 2MB Flash, ενώ οι N2/N3 έχουν 128MB RAM και 4MB Flash. Λόγω των περισσότερων δυνατοτήτων τους, μόνο οι τελευταίοι διαθέτουν το πιο απαιτητικό περιβάλλον χρήσης Metro design.

 

Μπορείς να δεις φωτογραφίες του Metro design στο παρακάτω link:

OPTICUM HD T90 (HD N2) oraz Dekoder STB (HD N2) i N3

 

Σε μετάφραση Google στα Ελληνικά:

OPTICUM HD T90 (HD N2) oraz Dekoder STB (HD N2) i N3

 

Και στο παρακάτω link του avclub.gr:

Opticum HD T90 - N2 (Series 2)

 

Επίσης, στο παρακάτω link υπάρχουν πληροφορίες για τη διάθεση του GLOBO Dekoder STB (HD N3):

Globo HD N3 | Νέος επίγειος ψηφιακός δέκτης

 

Όσον αφορά τα καταστήματα που πωλούν τον GLOBO Dekoder STB (HD N3), έχω μια υποψία, επειδή γνωστός μου τον αγόρασε πρόσφατα σε τιμή γύρω στα 30 ευρώ, και σκοπεύω μέσα στην εβδομάδα να περάσω από εκεί μια βόλτα μπας και τον πετύχω. Προφανώς όμως όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να κάνει ένα τηλεφώνημα στον εισαγωγέα.

 

Προσωπικά δεν έχω αποφασίσει ακόμα εάν αξίζει στην επόμενή μου αγορά να επιλέξω έναν GLOBO, για να κάνει παρέα στους Crystal Audio και Ferguson που ήδη διαθέτω, ή να επιλέξω ξανά τις ήδη δοκιμασμένες λύσεις.

 

Υπάρχει κάπου διαθέσιμος ο GLOBO Dekoder STB (HD N3)

 

ή κάποιος άλλος που να έχει παρ΄ όμοιο μενού με τον Τ 90 ?

 

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από antheod
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...