Προς το περιεχόμενο

Τρία νέα διαφημιστικά της Microsoft συγκρίνουν το Surface Pro 3 με το MacBook Air


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γνώμονας δεν αποτελεί το σταυροπόδι!!! Και ουδέποτε αποτελούσε κριτήριο αγοράς... η δόση χιούμορ είναι δυνατή και πάντα αποδεκτή...! Να πούμε  ένα μεγαλο ευχαριστώ στην apple που εκανε άνοιγμα στην αγορά και άνοιξε νέους ορίζοντες... αλλα θα ακολουθήσω αυτούς που με μεγάλωσαν... προχώρησαν, μαζί με Linux βέβαια...δείχνουν θέληση να χτυπήσουν την αγορά..και προσωπικά πιστεύω θα το κάνουν. Ωραία το IOS ωραία το ANDROID..αλλα WINDOWS δεν είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γνώμονας δεν αποτελεί το σταυροπόδι!!! Και ουδέποτε αποτελούσε κριτήριο αγοράς... η δόση χιούμορ είναι δυνατή και πάντα αποδεκτή...! Να πούμε ένα μεγαλο ευχαριστώ στην apple που εκανε άνοιγμα στην αγορά και άνοιξε νέους ορίζοντες... αλλα θα ακολουθήσω αυτούς που με μεγάλωσαν... προχώρησαν, μαζί με Linux βέβαια...δείχνουν θέληση να χτυπήσουν την αγορά..και προσωπικά πιστεύω θα το κάνουν. Ωραία το IOS ωραία το ANDROID..αλλα WINDOWS δεν είναι...

Όντως δεν ειναι windows. Ειδικά το iOS αν και θα μπορούσε να γίνει Mac OS X,δεν έγινε. Ούτε το Mac OS X έγινε iOS,αν και θα μπορούσε...

Αυτές τις μιξεις πολύ σωστά όπως είπες μόνο το windows τις έχει....Θα μπορούσε να κάνει το ίδιο και η apple όπως προανάφερα,αλλά προφανώς προτίμησε να το κάνει πιο πολιτισμένα....

Βέβαια είχε κάνει μια παρουσίαση με θέμα back to the Mac,λέγοντας ότι θα φέρει το iOS στο Mac OS X,αλλά κάποιοι στη Microsoft το πήραν κυριολεκτικά.....

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα πράγματα δες την photo κάτω από τον τίτλο και πρόσθεσε σε αυτή το πληκτρολόγιο στο SP3..

και θα δεις ότι πιάνει μεγαλύτερη επιφάνεια για να σταθεί όρθιο.

πραγματικα τα επιχειρηματα σου ξεπερνανε τον ορισμο του φανμποισμου.

πρωτα μας λες οτι πιανει περισσοτερο χωρο, μετα μας δειχνεις οτι δεν στεκεται καλα πληκτρολογοντας πανω στα ποδια.

 

ειναι μια συσκευη που σκοπο εχει να αντικαταστησει ταυτοχρονα 2-3 συσκευες. ισως οχι για εναν power user, αλλα για εναν μεσο χρηστη που θελει να τα κανει ολα.

 

τι με νοιαζει αν πιανει περισσοτερο χωρο στο τραπεζι? περισσοτερο χωρο θα επιανε ενα ipad που θα καθοταν απραγο διπλα στο Air οσο θα πληκτρολογουσες

 

τι με νοιαζει αν δεν στεκεται στα μπουτια μου? οταν κανω δουλεια καθομαι στο γραφειο, και οταν το εχω για διασκεδαση απλα βγαζω το πληκτρολογιο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπρεπε να σε νοιάζει γιατί η MS σου το πλασάρει έτσι

 

Η έκφραση που συνοδεύει τα διαφημιστικά είναι "Η ταμπλέτα που μπορεί να αντικαταστήσει το φορητό σας υπολογιστή."

 

Όταν θέλεις να κάνεις κάποια δουλειά και δεν έχεις πρόσβαση σε γραφείο τι θα κάνεις δεν θα το βάλεις στα πόδια;; 

Το συγκεκριμένο δεν μπορεί να συγκριθεί με φορητούς ultrabooks είτε είναι της Apple είτε της Dell κτλ σοβαρή δουλειά με αυτό δεν κάνεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπρεπε να σε νοιάζει γιατί η MS σου το πλασάρει έτσι

 

Η έκφραση που συνοδεύει τα διαφημιστικά είναι "Η ταμπλέτα που μπορεί να αντικαταστήσει το φορητό σας υπολογιστή."

 

Όταν θέλεις να κάνεις κάποια δουλειά και δεν έχεις πρόσβαση σε γραφείο τι θα κάνεις δεν θα το βάλεις στα πόδια;; 

Το συγκεκριμένο δεν μπορεί να συγκριθεί με φορητούς ultrabooks είτε είναι της Apple είτε της Dell κτλ σοβαρή δουλειά με αυτό δεν κάνεις..

Αυτο που θα επρεπε να σε νοιαζει ειναι πως αξιλογεις εσυ μια συσκευη και αν κανει ή οχι το σκοπο που το θες και οχι πως στο πλασσαρει η ms και η καθε ms!

Καμια συσκευη δεν ειναι κατασκευασμενη να εξυπηρετει τους παντες και τα παντα και να αρεσει σε ολους.Δεν θα υπαρξει ΠΟΤΕ κατι τετοιο.

 

Τωρα οσο αφορα αν κανει ή οχι να το εχω στα ποδια,θα σε παρω 3χρονια πισω,οταν βγηκε το πρωτο surface,που το σχολιασαμε,ολοι οσοι ασχολουμασταν με τα υβριδικα windows tablet και ειχαμε πει οτι για καποιο που εχει την συνηθεια αυτη,καλο ηταν να το αποφυγει και να κοιταξει σε υλοποιησεις τυπου transformer book!Απλα καποιοι,για καποιο περιεργο λογο,ΤΩΡΑ θυμηθηκαν/καταλαβαν αυτη την αδυναμια του surface και ειπαν να  φτιαξουν αστεια βιντεακια!

 

Γενικα διαλεγουμε αυτα που κανουν και αρεσουν σε ΕΜΑΣ και οχι αυτα που προτιμα ο περισσοτερος κοσμος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία ταμπλέτα δεν μπορεί να αντικαταστήσει τον φορητό υπολογιστή, όποιος δουλεύει σοβαρά σε έναν φορητό υπολογιστή οπουδήποτε αλλού και να κάτσει (πλην desktop υπολογιστή) θα του ξενίσει αργά ή γρήγορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία ταμπλέτα δεν μπορεί να αντικαταστήσει τον φορητό υπολογιστή, όποιος δουλεύει σοβαρά σε έναν φορητό υπολογιστή οπουδήποτε αλλού και να κάτσει (πλην desktop υπολογιστή) θα του ξενίσει αργά ή γρήγορα

Το θεμα με τα windows tablets,ειναι οτι ΔΕΝ ειναι tablets.Ειναι μια αλλη κατηγορια(υβριδικα),γι'αυτο τονιζουμε συνεχως οτι δεν κανει για ολους και δε θα το παρει αυτος που θελει μονο tablet ή μονο λαπτοπ!

Οσοι θελουν αυτα τα μηχανηματα,θα τα ψαξουν και δε θα ασχοληθουν με οτιδηποτε αλλο!

 

Ενα πιο σοβαρο συγκριτικο,που αποδικνει οτι αυτα τα δυο(sp3&air) δεν εχουν πολλα κοινα και οτι ειναι δυο εντελος διαφορετικα προιοντα!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη αλλά αλλού λέτε το Surface ΔΕΝ είναι laptop, αλλού λέτε δεν είναι ΔΕΝ είναι tablet, αποφασίστε επιτέλους τι είναι και τι δεν είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Έπρεπε να σε νοιάζει γιατί η MS σου το πλασάρει έτσι</p> <p> </p> <p><strong>Η έκφραση που συνοδεύει τα διαφημιστικά είναι "Η ταμπλέτα που μπορεί να αντικαταστήσει το φορητό σας υπολογιστή."</strong></p> <p> </p> <p>Όταν θέλεις να κάνεις κάποια δουλειά και δεν έχεις πρόσβαση σε γραφείο τι θα κάνεις δεν θα το βάλεις στα πόδια;; </p> <p>Το συγκεκριμένο δεν μπορεί να συγκριθεί με φορητούς ultrabooks είτε είναι της Apple είτε της Dell κτλ σοβαρή δουλειά με αυτό δεν κάνεις..</p>

Φίλε μου έχουμε περάσει και απο desktop και απο laptop και απο ultrabook και ξέρουμε πολυ καλα τα συν και τα μειών τους.

Εγω 1000 ευρω απλα και μονο για μια αποκλειστική χρηςη οπως ειναι το air που κανει, το θεωρώ περιττή σπατάλη και τίποτα άλλο.

Δεν ενδιαφερόμαστε όλοι για το τέλειο type experience και ούτε την αυτονομία των 10ωρων και εννοείται 1000 ευρω δεν πετάω ετςι απλα για αυτα τα χαρακτηριστικα που ειναι τα 2 βασικα και μοναδικά συν του Air.

Θέλω με μια μονη συσκευη να μπορέσει να με καλυψει σε οςο το δυνατόν μεγαλύτερη ποικιλία δραστηριοτήτων ειτε σε ultrabook mode και εργαςια ειτε σε κατανάλωση περιεχομένου.

Και η ζυγαριά θετικών/αρνητικών ειναι συντριπτικά υπέρ των θετικών στην περιπτωση του SP3 και έχουμε απόλυτη αυτογνωσία τι παίρνουμε και τι δεν παίρνουμε με την αγορά του.

δεν θέλω να μπω στη διαδικασία των άπειρων παραδειγμάτων που πχ το SP3 μπορεί να κανει που δεν μπορεί να κανει το air,γιατί προφανος δεν θα καταλάβεις οτι υπάρχουν κατηγορίες ανθρώπων με διαφορετικές ανάγκες και διαφορετικά θέλω και κυρίως ενα διαφορετικό τροπο σκέψης ως προς το ποιο θεωρούν καλύτερη λύση ως προς την καλυψει των οποίων αναγκών και θελων τους.

 

Και το παράδειγμα σου ειναι πολυ ατυχής διότι κανεις σοβαρός άνθρωπος δεν θα κάτσει να δουλέψει στα γόνατα σε καμία περιπτωση παρά μονο πολυ περιστασιακά και για μικρο χρονικό διάστημα.

Και πόδι αμα θέλει μπορεί να αλλάξει εξιςου με το SP3 απλα θα πιάσει για 1-2 δευτερόλεπτα το tablet,αλλάζει στάση και συνεχίσει εκει που σταμάτησε άνετα και όμορφα.

Εκτός αν νομίζεις οτι τα 1-2 δευτερόλεπτα ειναι τόσο σημαντικά ώστε να το θεωρείς τόσο μεγάλο πλεονέκτημα για το air και by the way δεν έχω δει κανέναν μα κανέναν με laptop η ultrabook να δουλεύει σταυρόποδι.,αςε που κινδυνεύει να σου πέσει την στιγμη που κανεις σταυρόποδι,εφόσον έχεις κολλημένα τα δάχτυλα σου σαν βεντουζα πανω στο πληκτρολόγιο.

Ολοι μα όλοι θα σταματήσουν για 1-2 δευτερόλεπτα την οποία δουλειά τους το λιγότερο και θα συνεχίσουν εκ νέου.

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συγνώμη αλλά αλλού λέτε το Surface ΔΕΝ είναι laptop, αλλού λέτε δεν είναι ΔΕΝ είναι tablet, αποφασίστε επιτέλους τι είναι και τι δεν είναι

Και τα 2 ειναι.

Οπότε θελουμε το δουλεύουμε ως ultrabook και οπότε θελουμε το δουλεύουμε ως tablet να χαζεψουμε στο Ίντερνετ,να παίξουμε κανα 20λεπτο Aspahalt 8 η να διαβάσουμε τα τελευταία νέα απο το insomnia app η το euronews η αντιστοιχα να πάρω τη γραφίδα μου και να κάτσω να σχεδιάσω η να γράφω ενα κείμενο όμορφα και απλα οπως θα το έκανα με ενα τετράδιο και ενα στύλο,το οποιο αποθηκεύεται αυτόματα και μπορώ να συνεχίσω κάποια άλλη στιγμη.

Ενα πολυ μικρο δείγμα απο τι μας προσφέρει σαν πρόταση απο άπειρα αλλα παραδείγματα η συνδυασμούς εργασιών που μπορούμε να κάνουμε.

 

Sent from my iPad using Insomnia

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα με τα windows tablets,ειναι οτι ΔΕΝ ειναι tablets.Ειναι μια αλλη κατηγορια(υβριδικα),γι'αυτο τονιζουμε συνεχως οτι δεν κανει για ολους και δε θα το παρει αυτος που θελει μονο tablet ή μονο λαπτοπ!

Οσοι θελουν αυτα τα μηχανηματα,θα τα ψαξουν και δε θα ασχοληθουν με οτιδηποτε αλλο!

 

Ενα πιο σοβαρο συγκριτικο,που αποδικνει οτι αυτα τα δυο(sp3&air) δεν εχουν πολλα κοινα και οτι ειναι δυο εντελος διαφορετικα προιοντα!

 

 

εγώ πήρα tablet με 45 ευρώ απο eshop για να έχω σημειώσεις μαζί μου στις εξετάσεις,για να δείχνω διάφορα σε καθηγητές κλπ και να κάνω δουλειές που με το laptop δεν βόλευε γιατί ήταν μεγάλο και το κινητό πολύ μικρό.

 

απο την άλλη πήρα λαπτοπ με 330 περίπου ευρώ και κάνω δουλειές που θέλουν λαπτοπ,ενα tablet είναι σίγουρα πολύ πιο φορητό απο κάθε netbook/laptop αλλά δεν είναι καλό για παραγωγή(word,excel,cad κλπ),είναι για αναπαραγωγή και ανάγνωση καλά.

 

απο το να πάρω το surface καλύτερα ένα laptop και ένα φτηνο tablet,καλύτερα θα κάνω την δουλειά μου με το λαπτοπ και θα έχω δώσει και λιγοτερα,το air είναι απο την άλλη μια πιο καλή λύση απο surface(σαν λαπτοπ/νετμπουκ) αλλά και αυτό λίγο ακριβό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πήρα tablet με 45 ευρώ απο eshop για να έχω σημειώσεις μαζί μου στις εξετάσεις,για να δείχνω διάφορα σε καθηγητές κλπ και να κάνω δουλειές που με το laptop δεν βόλευε γιατί ήταν μεγάλο και το κινητό πολύ μικρό.

 

απο την άλλη πήρα λαπτοπ με 330 περίπου ευρώ και κάνω δουλειές που θέλουν λαπτοπ,ενα tablet είναι σίγουρα πολύ πιο φορητό απο κάθε netbook/laptop αλλά δεν είναι καλό για παραγωγή(word,excel,cad κλπ),είναι για αναπαραγωγή και ανάγνωση καλά.

 

απο το να πάρω το surface καλύτερα ένα laptop και ένα φτηνο tablet,καλύτερα θα κάνω την δουλειά μου με το λαπτοπ και θα έχω δώσει και λιγοτερα,το air είναι απο την άλλη μια πιο καλή λύση απο surface(σαν λαπτοπ/νετμπουκ) αλλά και αυτό λίγο ακριβό.

Ακριβως.Πηρες αυτο που σε βολευει,μετρισες το budget που θες να διαθεσεις και εκανες τις σωστες επιλογες με βαση το τι θες και σ'αρεσει!Δε χρειαζεται ντε και καλα να δωσεις χιλιαρικο για το surface pro!

Σκεψου οτι εγω ειμαι μονο με το asus t100 για laptop και για tablet,350ευρο!

 

Παρεμπίπτοντος,δε προκειται να βρεις λαπτοπ με 330ευρω που να εχει εστω τις ιδιες δυνατοτητες επεξεργαστη/καρτα γραφικων απο το sp3!

 

Αν επιτρεπεται,ποιο λαπτοπ και ταμπλετ πηρες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεμπίπτοντος,δε προκειται να βρεις λαπτοπ με 330ευρω που να εχει εστω τις ιδιες δυνατοτητες επεξεργαστη/καρτα γραφικων απο το sp3!

με τα λεφτά του surface pro 3 όμως παίρνεις τούμπανο,και περισσεύουν λεφτά και για tablet.

και στις 12 ίντσες του sp3 τι να την κάνεις την πολύ δύναμη? ακόμα και 1550$ να δώσεις για την έκδοση με τον i7.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

με τα λεφτά του surface pro 3 όμως παίρνεις τούμπανο,και περισσεύουν λεφτά και για tablet.

και στις 12 ίντσες του sp3 τι να την κάνεις την πολύ δύναμη? ακόμα και 1550$ να δώσεις για την έκδοση με τον i7.

αν θες τουλάχιστον full hd, αμφιβάλω αν μπορείς να κάνεις αυτά που έγραψες...

 

τούμπανο laptop με Intel U cpu δεν προβλέπεται btw :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τα λεφτά του surface pro 3 όμως παίρνεις τούμπανο,και περισσεύουν λεφτά και για tablet.

και στις 12 ίντσες του sp3 τι να την κάνεις την πολύ δύναμη? ακόμα και 1550$ να δώσεις για την έκδοση με τον i7.

1.Μιλαμε για συσκευες ultraportable:

a.Του 1kg και οχι των 2.5+kg.

b.Των 11-13 ιντζες και οχι των 15+

c.Με 7+ ωρες αυτονομιας και οχι 3-4(γιαυτο και το sp1 ηταν αποτυχια).

2.Mε Fullhd+ IPS οθονη οθονη και οχι τρισαθλιες tn panel(με εξερεση αυτης του air).

3.Με επεξεργαστη και gpu που για τουλαχιστον 4χρονια που θα το εχεις,τα αλλα tablets με android και ios,μπορει να μην καταφερουν να τα φτασουν.Βασικα ποτε δε θα σκεφτεις οτι πρεπει να αλλαξεις tablet,οσο καιρο θα χρησιμοποιεις το sp3.

 

Και ολα αυτα με 1000-1130ευρω!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τα λεφτά του surface pro 3 όμως παίρνεις τούμπανο,και περισσεύουν λεφτά και για tablet.

και στις 12 ίντσες του sp3 τι να την κάνεις την πολύ δύναμη? ακόμα και 1550$ να δώσεις για την έκδοση με τον i7.

Αυτο που λες ισχυει για ολη την ultrabook(συμπεριλαβανομενου και του macbook air) κατηγορια και οχι ΜΟΝΟ για το surface pro!

 

Οποταν εσυ δεν εχεις καμια σχεση με την αγορα που ασχολουμαστε αυτη την στιγμη!

Εσυ κοιτας μονο για τουμπανα και οχι για ultraφορητα συστηματα(με πολυ καλη αυτονομια και απιστευτες οθονες για φοριτες συσκευες),που θα τα κουβαλας παντου μαζι σου(=γι'αυτο το σκοπο φτιαχτηκε αυτη η κατηγορια και κοστιζουν κοντα στο 1000αρικο)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...