Προς το περιεχόμενο

Μεταφορά κουζίνας σε υπνοδωμάτιο και αντίστροφα - Υδραυλικά


SlimData

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φαντάζομαι ότι ψιλοάμεσα θα γίνει η δουλειά.

 

Λοιπόν, κατανοητό για σκαψίματα υδραυλικά κτλ πρέπει να γίνει επιτόπου εκκτίμηση.

 

Με τις σωληνώσεις της παλιάς κουζίνας, τι γίνεται; Απλά κλείνουμε βάνες και μπαζώνουμε ή πρέπει να βγούνε τελείως από τον χώρο;

με αυτο το θεμα οτι θελει ο πελατης.η τις σκαβουμε και τις κοβουμε με τον τροχο και τις πεταμε η τις αφηνουμε εκει.καλυτερα βεβαια να βγουν και να πεταχθουν ειδικα αν ειναι σιδεροσωληνες.

Υδραυλικός δεν είμαι, αλλά έχω δουλέψει με συγγενή μικρός, ο οποίος ήταν της παλιάς σχολής, ψαροκόκκαλα, λάδια και χαζές νοοτροπίες που αντιμετώπιζαν τον νεροχύτη ως σκουπιδοφάγο, τον είχαν κάνει να μην βάζει με τίποτα κάτω από τουλάχιστον φ75 για αποχ. κουζίνας.

καλα ναι αυτο ειναι ενα θεμα που ο καθενας πεταει στον νεροχυτη λαδια και αλλα και μετα απο 2-3 χρονια βουλωνουν εντελως και αρχιζει η ασχημη μυρωδια.κοιτα συνηθως εμεις βαζουμε φ63 και ενημερωνουμε τον πελατη αν μπορειτε μην πετατε μεσα λαδια κτλπ γιατι με τα χρονια βουλωνουν και μυριζουν.τωρα αν θελει του βαζουμε και φ75 δεν υπαρχει θεμα αλλωστε η χρηματικη διαφορα ειναι μηδαμινη το θεμα ειναι οτι αν ειναι να πεταει πραγματα μεσα κακως βεβαια του βαζουμε μεγαλυτερη οπως λες. (και εμεις τις παλιας σχολης ειμαστε ο κυριως βοηθος ενος μεγαλου μαστορα ειμαι απλα ειμαι πολλα χρονια στην δουλεια 14+  και εχω μαθει τα κολπα τις παλιας σχολης ;) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον μηχανικο θα χρειαστεις αδεια μικρης κλιμακας λογικα, η αλλαγη της διαμερισματωσης θεωρειται παράβαση οποτε αν θελει ο θειος σου να ειναι τυπικος πρεπει να βγαλει μια αδεια.

Επισεις για τα υδραυλικα σου ειπαν ειτε χαλκο για τα νερα (θελει να ξερει ο μαστορας) ειτε PPR ενα φ25 μεχρι την βρυση και PVC για αποχετευση. Προσοχη στα δαπεδα, τι ειχε μεχρι τωρα στους χωρους; Η ιδανικη λυση ειναι να ξηλωθουν ολα και να πεσει καινουρια τσιμεντοκονια, υπαρχει κινδυνος στο μελλον να αρχισουν να πεταγονται πλακακια αν δεν γινει σωστη δουλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται θα ξηλωθούν όλα...

 

Η κουζίνα έχει πλακάκι και το υπνοδωμάτιο ξύλινο πάτωμα.

 

Στη νέα κουζίνα, εφόσον γίνει, θα μπει πλακάκι πάλι και στο υπνοδωμάτιο πιθανότατα laminate

 

 

edit:

Βρήκα μερικές φωτογραφίες για το σκάψιμο που ενδεχομένως χρειαστεί και τρόμαξα, που λέει ο λόγος..

 

Αν μπορώ να εκτιμήσω καλά από τις εικόνες, μιλάμε για 50 πόντους βάθος.

 

Αυτό πως κλείνει μετά;


Φ120 στην κουζινα; Ρε συ τοσο δεν μπαινει ουτε στη χεστρα...

Μια Φ60 και πολυ του ειναι.

Επισης η κουζινα δε θελει σιφονι, οποτε απο το υψος εκκινησης της απο τον τοιχο (κατω απο το νεροχυτη), που θα ειναι τουλαχιστον 60 ποντους, ανετα μπορει να παει στο μπανιο στη σωληνα αποχετευσης νιπτηρα-ντουζιερας, μετα βεβαια απο το σιφονι τους.

Εκει ειναι ισως το δυσκολο, γιατι πρεπει να βρεθει η σωληνα. Αν βγαινοντας στο μπαλκονι ειναι ορατη, μπορει να γινει εκει απ' εξω μια ενωση, αλλιως φοβαμαι για σκαψιμο μεσα στο μπανιο, πραγμα που θα ειναι αρκετα ακριβο και δυσκολο εκτος κι αν εχει αρκετα πλακακια περισσευμα.

 

Να πως την αλήθεια μου, τώρα νομίζω ότι κατάλαβα τι εννοούσες.

 

Να μπει ο νεροχύτης στην μεσοτοιχία με το μπάνιο ή σε εκείνη τη γωνία τέλος πάντων ώστε να είναι μικρότερη η απόσταση από το σιφόνι. Έτσι έχεις τη δυνατότητα να δώσεις την κλίση στον σωλήνα αλλά και χρειάζεσαι και πολύ λιγότερα υλικά.

 

Κάπως έτσι δηλαδή

 

prv_1.jpg

 

Σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται θα ξηλωθούν όλα...

 

Η κουζίνα έχει πλακάκι και το υπνοδωμάτιο ξύλινο πάτωμα.

 

Στη νέα κουζίνα, εφόσον γίνει, θα μπει πλακάκι πάλι και στο υπνοδωμάτιο πιθανότατα laminate

 

 

edit:

Βρήκα μερικές φωτογραφίες για το σκάψιμο που ενδεχομένως χρειαστεί και τρόμαξα, που λέει ο λόγος..

 

Αν μπορώ να εκτιμήσω καλά από τις εικόνες, μιλάμε για 50 πόντους βάθος.

 

Αυτό πως κλείνει μετά;

 

Να πως την αλήθεια μου, τώρα νομίζω ότι κατάλαβα τι εννοούσες.

 

Να μπει ο νεροχύτης στην μεσοτοιχία με το μπάνιο ή σε εκείνη τη γωνία τέλος πάντων ώστε να είναι μικρότερη η απόσταση από το σιφόνι. Έτσι έχεις τη δυνατότητα να δώσεις την κλίση στον σωλήνα αλλά και χρειάζεσαι και πολύ λιγότερα υλικά.

 

Κάπως έτσι δηλαδή

 

prv_1.jpg

 

Σωστά;

 

Εχω την εντυπωση οτι η σωληνα δεν πρεπει να παει στο σιφονι, πρεπει να παει μετα απο αυτο (ο στελιος θα ξερει καλυτερα), οποτε πρεπει πρωτα να βρεις τη σωληνα του μπανιου μετα το σιφονι, και εκει να γινει η συνδεση. Αν τωρα εξω απο το μπανιο (αναμεσα στις δυο τωρινες κρεβατοκαμαρες), η σωληνα ειναι εκτεθειμενη τοτε η ολη κατασκευη μπορει να γινει πολυ πιο ευκολα, βαζεις σε οποιο τοιχο (αριστερο ή πανω) θες το νεροχυτη, στελνεις μεσω του τοιχου με κλιση τη σωληνα στη γωνια (που σχηματιζει ο μεσοτοιχος μπανιου "νεας κουζινας και ο πανω τοιχος), κανεις μια τρυπα να βγει απ' εξω, και την ενωνεις με το κεντρικο συστημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως τα ειπε ο pournaras απο πανω παει το θεμα με την σωληνα και το σιφονι.και μολις κανεις αυτα που σου ειπε ενωνεις με το κεντρικο αποχετευτικο που ειναι απ εξω και εισαι κομπλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...
 

επαναφερω το θεμα παιδια γιατι εχω ενα προβλημα,θελω να αλλαξω την κουζινα και να την παω σε αλλο δωματιο και καποιοι απο την πολυκατοικια μου κανουν κονξες οτι ειναι παρανομο και οτι δεν συμφωνει το καταστατικο της πολυκατοικιας,υπαρχει τετοιο θεμα υπαρκτο η απλα δεν θελουν να το κανω,σας ευχαριστω

 
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

επαναφερω το θεμα παιδια γιατι εχω ενα προβλημα,θελω να αλλαξω την κουζινα και να την παω σε αλλο δωματιο και καποιοι απο την πολυκατοικια μου κανουν κονξες οτι ειναι παρανομο και οτι δεν συμφωνει το καταστατικο της πολυκατοικιας,υπαρχει τετοιο θεμα υπαρκτο η απλα δεν θελουν να το κανω,σας ευχαριστω

 

 

Βεβαίως και εχεις θεμα, η διαδικασία ειναι η εξής, παίρνεις αδεια απο την πλειοψηφία των ενοίκων της πολυκατοικίας  μετα πας στον μηχανικό για εκδοση αδειας απο την πολεοδομία.

 

Αν δεν κάνεις τα παραπάνω μπορούν οπως καταλαβαίνεις να σου κανουν καταγγελία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

παιδιά και εγώ θέλω να μεταφέρω τη κουζίνα στο σαλόνι και να κανω τη παλια κουζινα τριτο δωματιο. Θα παει δίπλα στο μπάνιο, με την αποχέτευση και την παροχή νερού ακριβως στο πίσω μέρος του τοίχου (είναι ο νιπτήρας του μπανιου εκεί). 

 

Στο site του κατασκευαστη φαινεται ενα ακριβως ιδιο διαμερισμα με το δικό μου με κατοψη και αληθινες φωτογραφιες περιηγησης σε 3D. 

 

http://mpougiouris.gr/ionia90/

 

 

Χρειάζεται άδεια; Θα εχει μεγαλο κοστος; 

Για το ζήτημα του απορροφητηρα σκεφτομαι να ανοιξω τρυπα ωστε να βγαινει στο μπανιο ο σωληνας και να πηγαινει στον εξαερισμο του. Το μπανιο θεωρω δεν χρειαζεται εξαερισμο, επειδη εχει παραθυρο. Γινεται; 

 

ΥΓ.  Για να αποφυγω τη μανουρα, σκέφτομαι να αφησω τα ντουλαπια της παλιας κουζινας στο δωματιο σαν αποθηκευτικο χωρο, και να αφαιρεσω ενα μεγαλο ντουλαπι κατω απο τον παγκο ωστε να γινει γραφειο/ παγκος εργασιας. 

Θα αγορασω νεα κουζινα απο την αρχη, προσαρμοσμενη στη νεο χωρο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγάλε απο την ακρη ενα 10χιριαρο και ξεκίνα, αν ειναι πολυκατοικία(που μαλλον ειναι) και χρειαστείς αδεια απο πολεοδομία, καλύτερα άστο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...