Προς το περιεχόμενο

Τέλος Σεπτεμβρίου η πρώτη δοκιμαστική έκδοση των Windows 9 [Ενημέρωση]


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μα καλά όταν βγήκαν τα 8αρια δεν διαφήμιζαν όλοι, Ms και λοιποί για τον νέο NT Kernel ο οποίος είναι ο ίδιος και στα tablet (με WinRT) και στα WP8 και υποσχόταν την ενοποίηση; Δεν μας έλεγαν πως σύντομα το desktop θα το βλέπαμε και στο tablet - Κινητό;

 

 

Το 2011 καλό,έτσι?:P

 

 

Ο kernel σε WP8 και windows(vista,7,8.x) είναι ο ίδιος από το 2012!

Επίσης ότι το universal περιβάλλον δεν είναι και ποτέ δε επρόκειτο να ήταν το desktop ui(aero UI),αλλά το metro UI και γι'αυτο προσαρμοστικε/αναπτυχθηκε το metro ui(από το wmc) και περασε και στα wp&xbox1, για να γίνει αυτό το universal περιβάλλον για το MS οικοσύστημα!

Και επίσης εκτός του ότι τα tablets τρέχουν windows κανονικα(αυτά του PC),ήδη έχουν αρχίσει να βγαίνουν metro apps που είναι universal για wp&windows(tablet&PC)!

 

Αυτά για τις υποσχέσεις της MS,που "δεν" κρατήθηκαν!:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Πάντως πολύ νωρίς τα βγάζουν τα 9αρια οπότε δε θα δούμε συνταρακτικές βελτιώσεις.

πάμε πάλι, τα windows βγαίνουν κάθε 3 χρόνια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ένα θλιμμένο πρόσωπο με smiley που σου λέει ότι αντιμετώπισε ένα σοβαρό πρόβλημα και θα πρέπει να επανεκκινήσει το σύστημα, τυχερός είσαι...

Kαι πως εισαι τοσο βεβαιος πως ειναι προβλημα των Windows 8-8.1?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο,τι και να βγάλουν πλέον εμένα ως επαγγελματία πελάτη με έχασαν, απο τη στιγμή που έπαψαν να υποστηρίζουν με drivers συγκεκριμένους δημοφιλείς εκτυπωτές και πολυμηχανήματα της HP, κάτι για το οποίο φταίει και η HP. Δεν είναι δυνατόν να θεωρείται φυσιολογικό για την κάθε εταιρεία να πετάει μηχανήματα που κοστίζουν χίλια ευρώ το ένα (3030) και λειτουργούν άψογα. Από τότε linux, απροβλημάτιστα και συνειδητά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο,τι και να βγάλουν πλέον εμένα ως επαγγελματία πελάτη με έχασαν, απο τη στιγμή που έπαψαν να υποστηρίζουν με drivers συγκεκριμένους δημοφιλείς εκτυπωτές και πολυμηχανήματα της HP, κάτι για το οποίο φταίει και η HP. 

Γιαυτό νομίζω φταίει η HP, δικό της προϊόν ο εκτυπωτής οφείλει να το υποστηρίξει με νέους drivers.

 

Τι δουλειά έχει η Ms με αυτό?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερχονται τα νεα παραθυρα? Εσπευσα....(ειρωνικα).

 

Οσο κανω τη δουλεια μου εγω με τα 7, δεν προκειται να τα αλλαξω. Ειμαι παραγωγικος,σταθεροτατος και ετσι εχω μαθει να δουλευω χρονια.Δε παει να βγαλει λειτουργικο με ξεβρακωτες.

Και εχω τα φανμποις και τους "προοδευτικους" γραμμενους. Δεν αλλαζω μυαλα. Και απ ο,τι φενεται καλα εκανα και δεν αλλαξα μυαλα.

 

Εχει κανενας αντιρρηση?

Οσο για τα 8... ουτε πειρατικα δε τα κατεβαζει ο κοσμος.Καταντια.

 

Και ξαναλεω... Θα αργησω παααρα πολυ να αλλαξω λειτουργικο. Περισσοτερο απο τα ΧΡ θα τα κρατησω. Και στους 3 υπολογιστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν μερικά χρόνια πολλοί θα το θεωρούσαν ιεροσυλία αλλά τουλάχιστον για μένα το ανοιχτό λογισμικό μια χαρά μπορεί να ανταπεξέλθει ακόμα και σε απαιτητικούς χρήστες. ubuntu 14.04 στο netbook το οποίο πάει φυσώντας και win7 στο αρχαίο πλέον desktopακι έτσι για να γουστάρουμε με κανένα premiere pro. τι win 8,9 και παραμύθια λέμε τώρα εγώ είμαι μια χαρά για αρκετά χρόνια ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 2011 καλό,έτσι? :P

 

 

Ο kernel σε WP8 και windows(vista,7,8.x) είναι ο ίδιος από το 2012!

Επίσης ότι το universal περιβάλλον δεν είναι και ποτέ δε επρόκειτο να ήταν το desktop ui(aero UI),αλλά το metro UI και γι'αυτο προσαρμοστικε/αναπτυχθηκε το metro ui(από το wmc) και περασε και στα wp&xbox1, για να γίνει αυτό το universal περιβάλλον για το MS οικοσύστημα!

Και επίσης εκτός του ότι τα tablets τρέχουν windows κανονικα(αυτά του PC),ήδη έχουν αρχίσει να βγαίνουν metro apps που είναι universal για wp&windows(tablet&PC)!

 

Αυτά για τις υποσχέσεις της MS,που "δεν" κρατήθηκαν! :D

 

Οχι φίλε μου λάθος κάνεις! Δεν είναι ίδιος ο κερνελ των 8 με τα 7 Ή τουλάχιστον αυτό μας λέγανε το 2012!

 

WinFS δεν είδαμε!! Miro δεν είδαμε! Ενοποίηση δεν είδαμε...

 

Καμία σχέση το Modern UI με windows mobile πόσο δε μάλλον με το xbox 1(δεν είχες φαίνεται ενώ ούτε το 360 έμοιαζε το 2006 - που πάλι πιστεύω πως δεν είχες τότε αλλιώς θα έβλεπες τις διαφορές. Στο τέλος τα αλλάξανε)- πρωτοεμφανίστηκε στα Windows Phone 7 αλλά άλλαξε ριζικά στα 8. Για αυτό άλλωστε δεν πήραν και την αναβάθμιση ενώ δεν είχαν θέμα στο hardware. Μάλιστα, τότε είχαν πει για ασυμβατότητες hardware και drivers επειδή τα 8 γράφτηκαν εξολοκλήρου απο την αρχή! Εκτός και αν θέλεις να εξηγήσεις στους κατόχους Lumia 800 και 900...

 

Επίσης, τα windows rt είναι ARM άρα πως μπορείς να λες ότι είναι τα ίδια με τα desktop?

 

 

Επειδή βλέπω ότι έχεις μια τάση αντιπαράθεσης, παρόλο που συμφωνώ με αρκετά παραπάνω σχόλια σου, και σαν να έχεις τον άτυπο ρόλο του υπερασπιστή των Windows εδώ μέσα, δεν θα απαντήσω περαιτέρω. Αλλά μην τα παίρνεις όλα στραβά ή πως κάποιος θέλει να "κράξει" τα Windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάμε πάλι, τα windows βγαίνουν κάθε 3 χρόνια...

 

Επιταχυνουν σιγα σιγα

Τρια απο vista σε 7

Τρια παρα κατι απο 7 σε 8

Δυομισι απο 8 σε 9 χωρις καν να μετραμε το 8.1 (που στις server εκδοσεις 2012 -> 2012 R2 δεν ειναι δωρεαν αναβαθμιση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ κλάψα και συντηριτισμος ρε παιδιά και είμαστε σε τεχνολογικο φόρουμ που υποτίθεται ότι κόσμος γουστάρει τεχνολογία....

Άψογο λειτουργικό τα 8.1 και οποιος τα δουλέψει δεν γυρνάει στα 7.

Τώρα για Linux και λοιπά γραφικά, ακόμα περιμένουμε την επανάσταση του ανοιχτού λογισμικού.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 8 μου αρέσουν πολύ περισσότερο από τα 7 σε όλους τους τομείς. Βλέπω πολλούς να αναπαράγουν συνηθισμένους αφορισμούς, όπως τα WinMe ήταν μάπα ενώ τα 98SE πετούσαν και τα 8 είναι μία σχεδιαστική και λειτουργική αποτυχία ενώ τα 7 ήταν υπερτέλεια, με τους οποίους δε συμφωνώ καθόλου. Ποτέ δε κατάλαβα πως σκέφτονται αυτοί που ακολουθούν με θρησκευτική ευλάβεια και φανατισμό το δόγμα που θέλει τη Microsoft να κυκλοφορεί εναλλάξ ένα καλό και ένα κακό λειτουργικό.

Αν δεν υπήρχαν προβλήματα συμβατότητας πολλών παιχνιδιών με τα Win8, θα τα είχα υιοθετήσει από τη πρώτη στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...