Προς το περιεχόμενο

Τέλος Σεπτεμβρίου η πρώτη δοκιμαστική έκδοση των Windows 9 [Ενημέρωση]


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θυμάμαι παλαιότερα....στο insomnia (και όχι μόνο)

χρήστες σχολιάζανε το πόσο συχνά γίνονται αναβαθμίσεις στο linux σε σχέση με τα windows.

 

τώρα που η microsoft απ ότι φάινεται έχει σκοπό να δίνει πιο σύντομα νέες εκδόσεις, πάλι γκρινιάζουμε.

 

επίσης το ότι θα βγει νέα έκδοση (9) δε σημαίνει ότι όσοι γκρινιάζουν θα πρέπει να τρέξουν να την αγοράσουν (ή "αγοράσουν").

δε σας αναγκάζει κανείς. ούτε άμεσα ούτε έμεσα.

για να φτάσουμε στο σημείο να αναγκαστούμε να περάσουμε στη νέα έκδοση θα περάσει πολύς καιρός.

μια χαρά θα γίνεται η δουλειά μας και με τα 7.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οχι φίλε μου λάθος κάνεις! Δεν είναι ίδιος ο κερνελ των 8 με τα 7 Ή τουλάχιστον αυτό μας λέγανε το 2012!

 

WinFS δεν είδαμε!! Miro δεν είδαμε! Ενοποίηση δεν είδαμε...

 

Καμία σχέση το Modern UI με windows mobile πόσο δε μάλλον με το xbox 1(δεν είχες φαίνεται ενώ ούτε το 360 έμοιαζε το 2006 - που πάλι πιστεύω πως δεν είχες τότε αλλιώς θα έβλεπες τις διαφορές. Στο τέλος τα αλλάξανε)- πρωτοεμφανίστηκε στα Windows Phone 7 αλλά άλλαξε ριζικά στα 8. Για αυτό άλλωστε δεν πήραν και την αναβάθμιση ενώ δεν είχαν θέμα στο hardware. Μάλιστα, τότε είχαν πει για ασυμβατότητες hardware και drivers επειδή τα 8 γράφτηκαν εξολοκλήρου απο την αρχή! Εκτός και αν θέλεις να εξηγήσεις στους κατόχους Lumia 800 και 900...

 

Επίσης, τα windows rt είναι ARM άρα πως μπορείς να λες ότι είναι τα ίδια με τα desktop?

 

 

Επειδή βλέπω ότι έχεις μια τάση αντιπαράθεσης, παρόλο που συμφωνώ με αρκετά παραπάνω σχόλια σου, και σαν να έχεις τον άτυπο ρόλο του υπερασπιστή των Windows εδώ μέσα, δεν θα απαντήσω περαιτέρω. Αλλά μην τα παίρνεις όλα στραβά ή πως κάποιος θέλει να "κράξει" τα Windows.

 

 

Ο kernel σε WP8(=MOBILE) και windows(vista,7,8.x=DESKTOP),είναι ο ίδιος από το 2012

Διαβαζε λιγο πιο προσεχτικα τι γραφω!

 

 

Windows7

 

post-192952-0-21278900-1408265517_thumb.png

Windows 8

 

post-192952-0-77699200-1408265517_thumb.png

WP8

 

post-192952-0-35122100-1408265518_thumb.png

WP7

 

post-192952-0-59199600-1408265788_thumb.png

 

Ενοποίηση δεν είδαμε...

 

 

 

post-192952-0-85230000-1408266252_thumb.png

 

 

Δευτερο,τα wp7 δεν εχουν τον ιδιο kernel με τα 8 και τα wm προφανος δεν ηταν το ποιο βολικο os για να κτηστει ενα οικουμενικο περιβαλλον και γι'αυτο διαλεξαν το metro ui.Αν σ'αρεσει!

 

Ποια η διαφορα της RT και των windows 8?

Οτι δεν τρεχουν desktop εφαρμογες που ειναι γραμμενες στην x86?

Να σε πληροφορισω οτι και στα android οι εφαρμογες σε συστηματα της intel(χ86) με emulate δουλευαν στην αρχη,γιατι ηταν ολες γραμμενες σε arm.Αν εκανε το ιδιο και η ms,θα ειχαμε ακριβως το ιδιο λογισμικο,αλλα σε arm!Αλλα δε το εκανε!

Οπως επισης το 95+% των windows tablets ειναι x86 και οχι arm και ΔΕΝ μπορεις να παιρνεις το 5% και να λες οτι τα windows tablets τρεχουν RT και ΔΕΝ τρεχουν το ιδιο λογισμικο που τρεχει το pc μου!Κατανοητο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεχάσες να αναφέρεις οτι θα ειναι με συνδρομή η preview. Δεν ξέρω αν θα υιοθετήσει το μοντέλο αυτό και για την τελική έκδοση.

 

Πλέον το Linux φαντάζει ποιο κοντά από ποτέ... Σαπίζει η μικρομαλακή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεχάσες να αναφέρεις οτι θα ειναι με συνδρομή η preview. Δεν ξέρω αν θα υιοθετήσει το μοντέλο αυτό και για την τελική έκδοση.

 

Θα πληρωνουμε early access και στα λειτουργικα? Δε νομιζω. Εχεις κανενα λινκ?

Πλέον το Linux φαντάζει ποιο κοντά από ποτέ... Σαπίζει η μικρομαλακή!

 

Στο desktop το linux παραμενει εκει που ηταν παντα, ασχετα απο το τι κανει η microsoft

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεχάσες να αναφέρεις οτι θα ειναι με συνδρομή η preview. Δεν ξέρω αν θα υιοθετήσει το μοντέλο αυτό και για την τελική έκδοση.

 

Σωστα το ξεχασα.

Βασικα μπορεις να δουλευεις βαζοντας και κερματα(2ευρω) στο pc σου, καθε μερα και στο τελος του μηνα θα ερχεται και ο υπαλληλος της MS με το κλειδακι να τα μαζευει!:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω ρε μαγκες τι εμπειρια εχετε απο τα 8αρια,εγω οσο καιρο τα εχω,εναμιση χρονο,και εχοντας μεταβει απο χρ απευθειας,δεν εχω εντωπησει κανενα προβλημα κολημα ασυμβατοτητα κτλ.κανω ακριβως την ιδια χρηση με παλαιοτερα εχω ενα core 2 duo στα 1.8 απο τα πρωτα της quest και το desktop παει σφαιρα με 2gb ram.το χρησιμοποιω μονο για δουλεια.παιχνιδια δεν παιζω.αλλα φορματ κτλ δεν εχω κανει ακομα.ουτε επαναφορες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάμε πάλι, τα windows βγαίνουν κάθε 3 χρόνια...

Φχαριστούμε πολύ...

Η απάντησή σου...

 

Επιταχυνουν σιγα σιγα

Τρια απο vista σε 7

Τρια παρα κατι απο 7 σε 8

Δυομισι απο 8 σε 9 χωρις καν να μετραμε το 8.1 (που στις server εκδοσεις 2012 -> 2012 R2 δεν ειναι δωρεαν αναβαθμιση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστα το ξεχασα.

Βασικα μπορεις να δουλευεις βαζοντας και κερματα(2ευρω) στο pc σου, καθε μερα και στο τελος του μηνα θα ερχεται και ο υπαλληλος της MS με το κλειδακι να τα μαζευει! :P

 

insertcoin_zps29c4c2e9.gif

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος να μου πει για ποιο λόγο να μην βάλει millennium και να βάλει 98se;

Μια χαρά ηταν. Τώρα αν το τάδε παιχνιδι δεν έπαιζε καλα, παω πάσο.

Όσον αφορά το παιδί που είπε για τους drivers για τους εκτυπωτές και τα Windows 8, ε φταίει κ η Microsoft. Δεν μπορεί να βγάζεις ένα προϊόν και να μην κοιτάς και λίγο το πίσω. Ένας λόγος που την έφαγαν ειναι κ αυτος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ χρησιμοποιο w8.1 στο λαπτοπ μου ... Είχα 7 ,vista και παλιότερα XP , millenium. Μέχρι τώρα τα 8 μου έχουν φανει τα κορυφαία που υπάρχουν... Δεν έχουν κολλήσει ποτε ... Μου φαίνονται πολύ ελαφριά και σφαιρατα ... Παιχνίδια δεν πολυπαιζω γιατί δεν τα σηκώνει το λαπτοπ αλλά σε καθημερινή χρήση είναι πολύ γρήγορα ! Και το metro UI μ αρέσει αν και δεν το πολυχρησιμοποιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος να μου πει για ποιο λόγο να μην βάλει millennium και να βάλει 98se;

Μια χαρά ηταν. Τώρα αν το τάδε παιχνιδι δεν έπαιζε καλα, παω πάσο.

Όσον αφορά το παιδί που είπε για τους drivers για τους εκτυπωτές και τα Windows 8, ε φταίει κ η Microsoft. Δεν μπορεί να βγάζεις ένα προϊόν και να μην κοιτάς και λίγο το πίσω. Ένας λόγος που την έφαγαν ειναι κ αυτος

 

Όσον αφορά τoυς drivers της HP για μένα η ίδια η εταιρία φταίει. Μηδέν support πάνω στους εκτυπωτές και αυτό δεν εμφανίστηκε τώρα αλλά χρόνια πριν. Τα win8 πάντως μου αναγνώρισαν πληκτρολόγιο logitech(τις δυνατότητές του βασικά) που τα 7 δεν μπορούν. Γενικά δεν έχω αντιμετωπίσει θέμα με ασυμβατότητες στα 8.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Επιταχυνουν σιγα σιγα

Τρια απο vista σε 7

Τρια παρα κατι απο 7 σε 8

Δυομισι απο 8 σε 9 χωρις καν να μετραμε το 8.1 (που στις server εκδοσεις 2012 -> 2012 R2 δεν ειναι δωρεαν αναβαθμιση)

Φχαριστούμε πολύ...

Η απάντησή σου...

γνωρίζουμε ημερομηνία εμπορικής διάθεσης ή RTM των win9 και είμαστε τόσο σίγουροι για τα 2.5 χρόνια?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γνωρίζουμε ημερομηνία εμπορικής διάθεσης ή RTM των win9 και είμαστε τόσο σίγουροι για τα 2.5 χρόνια?

 

Εικασιες απο γνωστους tech journalists (οπως Mary Joe Foley) την τοποθετουν στην Ανοιξη του 2015.

Δεν εχει ανακοινωθει τιποτα επισημα φυσικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μονο που ανοιγουν πολυ πιο γρηγορα απο τα windows 7 στο boot επρεπε ολοι να ειχαν τα 8.1.Αν δεν σας αρεσει το μετρο μπορειτε να ανοιγει ο υπολογιστης κατευθειαν σε desktop ui.Τα 8.1 δεν ειναι σαν τα πρωτα windows 8 που ειχαν βγει που οντως ειχαν αρκετες ελειψεις και απλα κολλησατε εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ektor7 δεν κάνω παράθεση για να μην γεμίζουμε τσάμπα το σαιτ.

Τελευταία φορά σου απαντάω γιατί η ημιμάθεια σου φαίνεται δυστυχώς από αυτά που γράφεις αλλά και από τον τρόπο που γράφεις! Το hybrid είναι για τα 32bit + 64bit!

Καμία σχέση με το NT kernel που ΔΙΑΦΗΜΙΖΕ Η MS το 2012!!! Η ίδια το έλεγε, όχι εγώ! To τονίζω το διαφήμιζε γιατί το λέγαν πολύ στα τεχνολογικά και μη σαιτ μάλλον για να δικαιολογήσουν την μη αναβάθμιση των WP7 συσκευών σε WP8!

 

Έχεις ιδέα γιατί ακόμα κυκλοφορούν διαφορετικές εκδόσεις windows βλέπε 32bit και 64bit με απαιτήσεις για διαφορετικούς drivers; Νομίζεις ότι γίνεται μόνο για τις εφαρμογές;

 

Αφού κάνεις τον κόπο και τα ψάχνεις γιατί δεν τα διαβάζεις ενδελεχώς να καταλάβεις και απλώς πετάς screenshot?

 

Επίσης, για το ποιος προσέχει τι διαβάζει να το αναρωτηθείς εσύ καλύτερα που με μπέρδεψες την προηγούμενη φορά με άλλον και κάναμε 3 σελίδες ποστ για να βγάλουμε άκρη.

Έγραψες λοιπόν

"Ο kernel σε WP8(=MOBILE) και windows(vista,7,8.x=DESKTOP),είναι ο ίδιος από το 2012"

 

χωρίς τα κόκκινα, οπότε καταλαβαίνεις το λάθος σου! Το έγραψες σαν να λες πως είναι ο ίδιος.

Στην wikipedia που έβαλες και τις φωτό αναφέρει ξεκάθαρα πως πήρε μέρος του nt kernel των desktop για τα WP8, όχι όμως ότι είναι ακριβώς το ίδιο. Το ίδιο συμβαίνει και με τις desktop εκδοχές του όπου υπάρχουν μεγάλες διαφορές απο έκδοση σε έκδοση.

 

Από την άλλη χαίρομαι που συμφωνούμε οπότε αναρωτιέμαι προς τι η αρχική σου απάντηση (η παραπάνω πρόταση χωρίς τα κόκκινα γράμματα) στο προηγούμενο ποστ μου. Να με επιβεβαιώσεις ήθελες ή νομίζεις πως είπες κάτι διαφορετικό?

Παρεμπιπτόντως σύμφωνα με την ms ο kernel αλλά και μεγάλο μέρος του κώδικα έχει αλλάξει απο τα 7 στα 8...

Για τα RT μίλησα γιατί για αυτά είπε η ms πως θα ενοποιηθούν μαζί με τα desktop και phone...

 

Πόσες απώλειες είπαμε πως είχαν με το surface? Πόσο το ποσοστό των windows phone? 2.7%

Γιατί βγαίνουν τόσο γρήγορα (σχετικά) τα windows 9? Δεν τα θέλει ο κόσμος;

Οχι δεν είναι όλοι χαζοί και δεν μιλάω μόνο για την Ελλάδα. Μάλλον κάτι πάει στραβά στην ms...

 

Αυτά και ελπίζω να συνεννοηθούμε αυτή τη φορά.

Εdit: Θέλω να τα σβήσω όλα τα ποστ μου και να ξεχάσω πως σου απάντησα μια και δεν βγαίνει νόημα αλλά διατηρώ μια ελπίδα. Πολύ φανατισμός όμως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...