Προς το περιεχόμενο

Σαν σήμερα [17/08/1982]: H Philips παρουσιάζει το πρώτο Compact Disk (CD)


zanskou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το μονο που με θλίβει ειναι ότι με την πτωτική πορεία του cd και με το βινύλια προσβάσιμο απο κάποιους ´μερακλιδες´, μιλάμε πια για την άθλια αναπαραγωγή μέσω mp3. Ασε που έδωσε το mp3 το δικαίωμα και σε καθε ενα να το παίζει μουσικός παραγωγός, αφού χάθηκε η μαγεία και η προσπάθεια κάποιων ανθρώπων να παρουσιάσουν κάτι το ιδιαίτερο και διαφορετικό, που θα ενθουσίαζε τον ακροατή.

Τα σκουπιδια στην μουσικη βιομηχανια παντα υπηρχαν ολες τις εποχες... Αλλα μην ξεχνας ο σημερινος τροπος διαδοσης εκανε και αλλους που ειχαν ταλεντο να γινουν διασημοι αλλα δεν ειχαν τα μεσα και δεν βρισκαν δισκογραφικη. Σκεψου μονο το youtube ποσους εχει αναδειξει.. Που σε αλλη περιπτωση μεσω καναλιων και δισκογραφικων θα ετρωγε πορτες...

Τωρα το οτι το mp3 εκανε τον καθενα dj ειναι αλλη ιστορια...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι φοβερό ότι στην φωτογραφία παρουσίαζαν το cd σαν κάτι που θα αντικαταστήσει το απαρχαιωμένο βινύλιο.

Πλέον μετά από 30 χρόνια το cd εξαφανίστηκε και το βινύλιο ζει και βασιλεύει.

 

Step 1. Πάρε οποιαδήποτε συσκευή εν έτη 2014 που χρειάζεται εξωτερικό driver για να λειτουργήσει.

 

Step2. Άνοιξε το κουτακι.

 

Step3. "Οπ τι είναι αυτό το εξωγήινης μορφής στρογγυλό καθρεφτάκι "

 

Τώρα για τσέκαρε καλύτερα ποιος απλά ζει...και ποιος βασιλεύει ;)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το cd δεν θα πεθάνει ,είναι ο ποιο οικονομικός τρόπος να δώσεις κάτι σε κάποιον και να μη χρειάζεται να το πάρεις πίσω όπως τα στικάκια,τα περισσότερα αυτοκίνητα έχουν cd player (παρότι υπάρχουν και κόλπα στην αγορά με στικάκια) κλπ.

άχρηστα δεν είναι απλά θα περιορίζεται η χρήση τους εξ εξαιτίας τως usb sticks,και πάλι θα βρήσκουν χρήσεις.

Ο πιο οικονομικος τροπος για να δωσεις σε καποιον 700MB ειναι να τα στειλεις μεσω δικτυου με υπηρεσιες οπως το wetransfer.. Απλα μερικοι εχουν συνηθισει οπως οι παππουδες , ενα τροπο και τους φαινεται περιεργο να χρησιμοποιησουν κατι αλλο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το cd δεν θα πεθάνει ,είναι ο ποιο οικονομικός τρόπος να δώσεις κάτι σε κάποιον και να μη χρειάζεται να το πάρεις πίσω όπως τα στικάκια,τα περισσότερα αυτοκίνητα έχουν cd player (παρότι υπάρχουν και κόλπα στην αγορά με στικάκια) κλπ.

άχρηστα δεν είναι απλά θα περιορίζεται η χρήση τους εξ εξαιτίας τως usb sticks,και πάλι θα βρήσκουν χρήσεις.

 

Υποθετεις οτι οι υπολογιστες θα εχουν για πολυ καιρο ακομα μεσο εγγραφης/αναγνωσης οπτικων δισκων

 

Δεν ξερω αν ισχυει. Εγω παντως αν και γνωρισω οτι ειμαι η εξαιρεση σκοπευω στον επομενο υπολογιστη μου να μην εχω καθολου συσκευη τετοιου ειδους. Τα στικακια με καλυπτουν πληρως, ακομα και για εγκατασταση λειτουργικου. Τις δε δισκετες τις εχω καταργησει απο το 2004

 

Ισως ενα εξωτερικο slim usb drive για καποια εκτακτη αναγκη εφοσον εχουν φθηνηνει και αυτα

 

Το οποιο μολις μου θυμισε οτι πρεπει επιτελους να μετατρεψω ολα μου τα cd μουσικης σε αρχεια. Σε μερικα χρονια ισως ειναι πιο δυσκολο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πιο οικονομικος τροπος για να δωσεις σε καποιον 700MB ειναι να τα στειλεις μεσω δικτυου με υπηρεσιες οπως το wetransfer.. Απλα μερικοι εχουν συνηθισει οπως οι παππουδες , ενα τροπο και τους φαινεται περιεργο να χρησιμοποιησουν κατι αλλο.

 

Υποθετεις οτι οι υπολογιστες θα εχουν για πολυ καιρο ακομα μεσο εγγραφης/αναγνωσης οπτικων δισκων

 

Δεν ξερω αν ισχυει. Εγω παντως αν και γνωρισω οτι ειμαι η εξαιρεση σκοπευω στον επομενο υπολογιστη μου να μην εχω καθολου συσκευη τετοιου ειδους. Τα στικακια με καλυπτουν πληρως, ακομα και για εγκατασταση λειτουργικου. Τις δε δισκετες τις εχω καταργησει απο το 2004

 

Ισως ενα εξωτερικο slim usb drive για καποια εκτακτη αναγκη εφοσον εχουν φθηνηνει και αυτα

 

Το οποιο μολις μου θυμισε οτι πρεπει επιτελους να μετατρεψω ολα μου τα cd μουσικης σε αρχεια. Σε μερικα χρονια ισως ειναι πιο δυσκολο

δεν λέω πως όλοι οι υπολογιστές θα έχουν ντε και καλά αλλά δείτε το απο την άλλη,οι εταιρίες που δίνουν τους drivers με τα καινούρια laptop/gpu/mobo κλπ και ο χρήστης δεν χρειάζεται να ψάχνει στο internet μοντέλα και ιστορίες? αν θες τον υπολογιστή για Offline χρήση και δεν έχεις Internet για τους dvirers?

και εγώ βαριέμαι να κατεβάζω 50 drivers,απλά βάζω το cd και τα κάνει μόνο του με μόνη εξαίρεση την gpu που πάντα παίρνει τους τελευταίους drivers και δεν έχει πάρει ποτέ απο cd.

 

μετά τόσα περιοδικά που δίνουν cd με προγράμματα,ταινίες και υλικό ?

 

σε βιβλία για τει και πανεπιστήμια που δίνουν και cd μαζί όπως πχ στον κλιματισμό σε εμάς δίνουν και cd για υπολογισμό φορτίων.

 

υπάρχουν χίλιες δυο χρήσεις ακόμα.

 

@gbras 

 

εγώ σε καθηγητές έχω δώσει εργασίες με προγραμματισμένα excell(υδραυλικές στροβιλομηχανές),αρχεία inventor με μηχανισμούς στα στοιχεία μηχανών,στην χημεία στο 1ο εξάμηνο ο καθηγητής δεχόταν και σε cd τις εργασίες γιατί για να τυπώσεις 10-15 σελίδες θες λεφτά ενώ το cd συμφέρει πιο πολύ.

 

οι περισσότεροι απο αυτούς δεν δέχονταν σε email κλπ και εγώ τι θα έπρεπε να κάνω ? να τους δίνω στικάκια ? 

 

και εγώ όταν κάνω φορματ στικάκια χρησιμοποιώ και τα cd έχουν αντικατασταθεί σε πολλούς τομείς αλλά πιστεύω ακόμα έχουν ψωμιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά  κάποιο λάθος έχει γίνει με την χρονολογία

το 1985 στoν amstrad είχα κασέτα και υπήρχε και μοντέλο με floppy disk 

το 1991 στην amiga μου πλέον είχα floppy disk drive για cd ούτε λόγος

το 1996 που πήρα τον πρώτο μου pentium mmx 233 είχα και πάλι floppy disk

και αν θυμάμαι καλά cd rom αγόρασα το 1997 με 1998

 

edit 

λάθος τον είχα πάρει με cd rom τελικά

το θυμήθηκα από τους τόνους περιοδικών με cd rom

που είχα αγοράσει πριν πάρω τον υπολογιστή

καθώς ψηνόμουν :P

άρα είναι γύρω στο 1995 και όχι 1982 που λέει το αρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ από εκείνη την εποχή θυμάμαι τα επιχειρήματα αυτών που είχαν πρωτοπάρει cd player:

Καλά ρε ακόμα με το βινύλιο είστε? Όλο θα σας χαλάνε οι δίσκοι, θα πηδάνε οι βελόνες κλπ..ενώ τα cd αθάνατα!!

 

Και μετά από λίγο καιρό πίναμε καφέ σε σουβερ από cd..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελάτε να σας βάλω να ακούσετε CD σε στερεοφωνικό της προκοπής (όχι κουβά) και μετά το συζητάμε. Και φέρτε να συνδέσουμε για σύγκριση στο σύστημα ότι iphone, ipod, iσιχτίρ θέλετε.

Και μια που το πιάσαμε το θέμα, καπάκι θα ρίξουμε και ένα βινύλιο με λαμπάτο προενισχυτή έτσι για επιδόρπιο.

Είμαι λάτρης της τεχνολογίας, γουστάρω να βλέπω τα πράγματα να πηγαίνουν μπροστά αλλά στο θέμα του ήχου έχουμε πάει προς τα πίσω. Είναι κρίμα νέα παιδιά να έχουν ακούσει μουσική μόνο από το δείγμα ηχείου του κινητού τους, από άθλια ακουστικά ή από το καγκουρω-ηχητικό σύστημα ενός αυτοκινήτου.

Προσωπικά για μένα βήμα μπροστά στον ήχο θα ήταν να είχα πρόσβαση στο ψηφιακό μάστερ (24bit/192KHz) ενός κομματιού και όχι τα παντός είδους mp3 ή ακόμα χειρότερα download από το youtube. Εξαιρώ μόνο τα FLAC και αυτά αν προέρχονται από καλή εγγραφή και έχει γίνει σωστό rip.

Και για να μην με λέτε οπισθοδρομικό τα CD μου τα έχω όλα και σε rip (FLAC είπαμε όχι mp3).

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά  κάποιο λάθος έχει γίνει με την χρονολογία

το 1985 στoν amstrad είχα κασέτα και υπήρχε και μοντέλο με floppy disk 

το 1991 στην amiga μου πλέον είχα floppy disk drive για cd ούτε λόγος

το 1996 που πήρα τον πρώτο μου pentium mmx 233 είχα και πάλι floppy disk

και αν θυμάμαι καλά cd rom αγόρασα το 1997 με 1998

Δεν έχει γίνει λάθος, απλά όντως (στην Ελλάδα τουλάχιστον) κυκλοφόρησαν ευρέως περίπου στα μέσα των '90

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

παιδιά  κάποιο λάθος έχει γίνει με την χρονολογία

το 1985 στoν amstrad είχα κασέτα και υπήρχε και μοντέλο με floppy disk 

το 1991 στην amiga μου πλέον είχα floppy disk drive για cd ούτε λόγος

το 1996 που πήρα τον πρώτο μου pentium mmx 233 είχα και πάλι floppy disk

και αν θυμάμαι καλά cd rom αγόρασα το 1997 με 1998

 

edit 

λάθος τον είχα πάρει με cd rom τελικά

το θυμήθηκα από τους τόνους περιοδικών με cd rom

που είχα αγοράσει πριν πάρω τον υπολογιστή

καθώς ψηνόμουν  :P

άρα είναι γύρω στο 1995 και όχι 1982 που λέει το αρθρο

πάντως άλλο 1982 και άλλο 1994-1995

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστηχως η ευκολια παντα υπερνικαει την ποιοτητα.

 

Ναι το βινυλιο εχει καλυτερο ηχο, αλλα οταν ειναι ολοκαινουριο, σε καλο pickup, με καλη βελονα, με καλο προενισχυτη, σε καλο ενισχυτη με καλα ηχεια και με μηδενικη ευκολια για τον χρηστη, αλλαγη τραγουδιου ισον σηκωνεσαι απο τον καναπε και παιδευεσαι με την βελονα να βρεις το επομενο τραγουδι. LONG DEAD, revamped ως διακοσμητικο και background για selfie στο instagram.

 

CD εχει καλυτερο ηχο απο το mp3 και απο το βινυλιο στην περισσοτερες των περιπτωσεων, αλλα πρεπει να ειναι γνησιο, οχι μετατροπη απο mp3 σε audio γραμμενο σε data cd (κλασικο cd μαυρου) επισης θελει πολυ καλο ηχοσυστημα, με καλο audio cd player κτλ κατα: κακο για φορητες συσκευες, ευκολια μικρη, χωρητικοτητα μικρη, τιμη αλμυρη. DEAD

 

Sacd, τα παραπανω + ακομα ακριβοτερο ηχοσυστημα για να καταλαβεις διαφορα. DEAD BEFORE BORN

 

Κασετα, πολυ καλη λυση στα 80s 90s κυριως για φορητες συσκευες, επισης φθηνη, χωρις απαιτησεις για καλο ηχοσυστημα, ευκολη αντιγραφη, η αρχη της πειρατειας, ο πραγματικος προγονος των mp3 players, κακος ηχος, λιγες ευκολιες, μικρη χωρητικοτητα τα μειον, χαλια αντοχη, κοινος το μεσο του λαου.

 

Mp3, πολυ καλη λυση εδω και πολλα χρονια (1996), βοηθησε την πειρατεια, την τσεπη μας, δεν θελει super ηχοσυστημα για να ακουσεις, παιζει σε μικρες συσκευες, δεν απαιτει φυσικο μεσο. HALF DEAD.

 

Online streaming, το μελλον, δεν χρειαζεται να ψαχνεις, δεν χρειαζεσαι τεραστιους δισκους, επιλογες για το φορητο player/κινητο σου, πολυωρες ταξινομησεις και μετατροπες, μια μικρη συνδρομη ή και καθολου (youtube) ακους οτι μπορει να σου ερθει στο μυαλο, η ευκολοτερη λυση, αρα η καλυτερη λυση και δεν χρειαζετε να γινεις και πειρατης. NOW AND THE FUTURE.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα αυτό που δεν μου άρεσε με τα cd είναι η εγγενής αδυναμια επανεγγραφης τους και η αμφίβολης ποιότητας εγγραφή τους. Ενω οι ψηφιακές εγγραφές στο εργοστάσιο -πρεσσα και σε ορισμένα πανάκριβα δισκάκια υπο προϋποθέσεις εξασφαλίζουν διατηρησιμοτητα για 100χρονια απο οτι λενε , σε επίπεδο χρήστη τα πραγματα ηταν τραγικά. Για εμας που ξεκινήσανε με κάτι scsi 2x caddy, η αν αμφίβολο αν οι εγγραφές Πετυχαιναν παντα, τα cd "καιγονταν", καξ περ πέ να κάνεις suface

 

μία συμβουλή...

Taiyo Yuden! δεν θα βρεις καλυτερη μάρκα.. εχω cd 15ετιας που δεν εχουν κανενα προβλημα. (και στα dvd αυτη την μαρκα να δοκιμασεις)

 

και εγω θυμαμαι τις εποχες που πρωτοεμφανιστηκαν τα cd recorders στους υπολογιστες και κοστιζαν 200.000δρχ τουλαχιστον.. ωραιες εποχες! εδινες χοντρα λεφτα για αδεια cd και απλα ηλπιζες να μην καουνε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελάτε να σας βάλω να ακούσετε CD σε στερεοφωνικό της προκοπής (όχι κουβά) και μετά το συζητάμε. Και φέρτε να συνδέσουμε για σύγκριση στο σύστημα ότι iphone, ipod, iσιχτίρ θέλετε.

Και μια που το πιάσαμε το θέμα, καπάκι θα ρίξουμε και ένα βινύλιο με λαμπάτο προενισχυτή έτσι για επιδόρπιο.

Είμαι λάτρης της τεχνολογίας, γουστάρω να βλέπω τα πράγματα να πηγαίνουν μπροστά αλλά στο θέμα του ήχου έχουμε πάει προς τα πίσω. Είναι κρίμα νέα παιδιά να έχουν ακούσει μουσική μόνο από το δείγμα ηχείου του κινητού τους, από άθλια ακουστικά ή από το καγκουρω-ηχητικό σύστημα ενός αυτοκινήτου.

Προσωπικά για μένα βήμα μπροστά στον ήχο θα ήταν να είχα πρόσβαση στο ψηφιακό μάστερ (24bit/192KHz) ενός κομματιού και όχι τα παντός είδους mp3 ή ακόμα χειρότερα download από το youtube. Εξαιρώ μόνο τα FLAC και αυτά αν προέρχονται από καλή εγγραφή και έχει γίνει σωστό rip.

Και για να μην με λέτε οπισθοδρομικό τα CD μου τα έχω όλα και σε rip (FLAC είπαμε όχι mp3).

το cd(γνήσιο) είναι πλήρως ασυμπίεστο με όλα τα στοιχεία του ήχου,είναι σαν ένα βίντεο εντελώς ασυμπίεστο με μέγιστη ποιότητα.

αν και δεν πιστεύω πως τα τραγούδια πλέον δεν είναι επεξεργασμένα με ψηφιακά μέσα γιατί πολλοί που νομίζουμε για φωνάρες δεν είναι και τόσο ;-) 

αλλά είναι και η ευκολία που έχουν τα mp3 που τα καθιστά πολύ πιο ευέλικτα και για αυτό και επικράτησαν.

απο βινίλιο δεν ξέρω αλλά η δυσκολία του είναι μεγάλη σε έναν νέο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...