Προς το περιεχόμενο

VDSL Forthnet Fastpath


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

o poulinos μίλαγε για χασούρα από A/K όχι από KV :P

 

επίσης για τόσο κοντά δεν έχεις αρκετά χαμηλό attainable? σου τρώει mbps παράλληλη καλωδίωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο kv διπλα στο σπιτι

καπου 10 μετρα αποσταση

 

 

α.πολυ χαμηλο attainable στο down

β.τα attenuation μου φαινονται λιγο λαθος.παραπανω attenuation στο Up απο το down το οποιο δεν στεκει.και τα margin παραξενα.πολυ καλο margin στο up αλλα χαλια στο down σαν κατι να το χαλαει.

γ.ακομα και αυτο να ειναι το attenuation στo down και να υποθεσουμε οτι ειναι λαθος μονο το attenuation του up παλι μου φαινεται πολυ για τοσο κοντα  αλλα οκ πες οτι το δεχομαστε δεν μας πειραζει το τι γραφει.Το θεμα ειναι το χαμηλο attainable.Για τα attenuation παντα υπαρχει και περιπτωση να το αναφερει λαθος.Σε πιο παλια firmware εβγαζε το zte 0/0 attenuation το οποιο επισης δεν ισχυει και ενας που ρωτησε τον οτε ελεγε ο οτε οτι το βγαζει επειδη ο πελατης ειναι κοντα(οτι νανε).Δεν εχω και Link του θεματος.εδω στο Insomnia ειχε γραφτει.στο adsl και πανω στο οριο να κανεις δοκιμη παιρνεις λιγο attenuation εστω και 0,5 .κατω στο γενικο κατανεμητη εχεις ηδη 2-3db.το ιδιο και με το margin.Παντως για τοσο κοντα εχεις χαλια attainable.Θα πρεπε να ειχες κανα 90+ attainable.εκτος αν η καλωδιωση σου ειναι για πεταμα οποτε εκει πρεπει να κανεις δοκιμη σε κατανεμητη η να ανοιξεις το κεντρικο πριζακι να απομονοσεις ολο το σπιτι και να κρατησεις μονο το ζευγαρι(2 καλωδια) απο τον οτε και να δοκιμασεις εκει.ουτε σπλιττερ ουτε τιποτα μην ειναι και τιποτα θεμα του splitter..οταν εννοω χαλια εννοω να εχεις παραλληλα ή να εχει καποιο αλλο προβλημα.τωρα η καλωδιωση σου πως ειναι?ποσα πριζακια και που εχεις τηλεφωνα κτλ?

επισης για το attenuation υπαρχουν και ρουτερ που διαβαζουν ολα τα attenuation οχι μονο ενα.λογικα πρεπει να το κανουν ανα φασμα .

http://www.insomnia.gr/topic/535486-προετοιμασια-για-vdsl/page-4  ( η εικονα που εχει ο φιλος στο post 50)αν δεις αναφερει 3 attenuation για το Up και 3 για το down

o poulinos μίλαγε για χασούρα από A/K όχι από KV :P

 

επίσης για τόσο κοντά δεν έχεις αρκετά χαμηλό attainable? σου τρώει mbps παράλληλη καλωδίωση?

απο το ακ η χασουρα ειναι απλα πιο εμφανη.και απο το kv υπαρχει απλα το βλεπεις μονο στο attainable.

τωρα για το attenuation μπορει το chipset απλα να το διαβαζει 8,9 ενω στην πραξη να ειναι λιγοτερο που μπορει να ισχυει.στο Up μπορει απλα να το διαβαζει λαθος.αν ειναι αναποδα τα νουμερα τοτε κατι παει στραβα γιατι ειναι πολυ μεγαλο το 18,9 για Kv.εκτος αν το kv ηταν στα 800 μετρα που ελαχιστα καφαο ειναι τοσο μακρυα.εκτος αν ολα βγαινουν λαθος λογω των παραλληλων .bridge taps.η λογω γενικοτερος προβληματος σε καλωδιωση.η καμια οξειδωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η προβλημα στην καλωδιωση σου (κατι να πειραχτηκε ,κατι να οξειδωθηκε απο καμια υγρασια)ή προβλημα στο απερχομενο του οτε δηλαδη απο kv μεχρι το σπιτι σου.εκτος αν στον κατανεμητη εχει γινει εκει καμια οξειδωση ή κανα καλωδιο δεν παταει καλα.θελει δοκιμη σε κατανεμητη για να δεις τι γινεται.


παλια ειχα attainable rate πανω απο 100mbit

δε ξερω για καποιο λογο επεσε.

επισης εφοσον παιζεις 50 αρι ο ακομα και να μην φταις εσυ δεν σημαινει οτι ο οτε θα στο φτιαξει αφου φτανεις την σωστη ταχυτητα.συν οτι αμα εχεις παραλληλα κατι θα χανεις παλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν φτέει το ότι ειμαι λίγα λεπτά πριν λιποθυμήσω  λόγω νύστας ή αν κάνετε humor

τι προβλήματα στην καλωδίωση κτλ o φίλος κατεβάζει με 47Mbps και έχει 8 ms latency....  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν φτέει το ότι ειμαι λίγα λεπτά πριν λιποθυμήσω  λόγω νύστας ή αν κάνετε humor

 

τι προβλήματα στην καλωδίωση κτλ o φίλος κατεβάζει με 47Mbps και έχει 8 ms latency....  

μιλαμε για τo attainable που εχει.το οποιο θα επρεπε να ειναι καμια 100mbit και ειναι 59.δεν εχει προβλημα με την εννοια να μην κατεβαζει σωστα αλλα πραγματι κατι δεν παει γενικοτερα καλα στην γραμμη του που απλα στην παρουσα φαση δεν τον επηρεαζει.οτι βεβαια δεν τον επηρεαζει δεν σημαινει οτιδεν πρεπει να ψαξει να βρει γιατι γινεται αυτο.οτι καποιος παιζει οσο πρεπει δεν σημαινει οτι δεν μπορει να υπαρχει λαθος ειτε μικρο ειτε μεγαλο στην καλωδιωση.συζητηση κανουμε για να δουμε τι μπορει να φταιει  και εχει τοσο χαμηλο attainable.

optimization της συνδεσης:)

μπορει αργοτερα να δωθει μεγαυτερο πακετο απο 50 Mbit και λογω του προβληματος να μην μπορει να παιξει.οποτε το να το λυσει απο τωρα δεν ειναι κακο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

τι κακό είναι αυτό με τη forthnet γιατί να μην έχουμε fastpath sto vdsl αναγκάστηκα και έκανα ακύρωση και πίσω στο adsl fastpath... δεν πρόλαβα να δω pings κτλπ δεν είχα ρουτερ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι κακό είναι αυτό με τη forthnet γιατί να μην έχουμε fastpath sto vdsl αναγκάστηκα και έκανα ακύρωση και πίσω στο adsl fastpath... δεν πρόλαβα να δω pings κτλπ δεν είχα ρουτερ 

δεν υπαρχει δεν εχουν.υπαρχει δεν δινουν.το κανουν για θεματα σταθεροτητας που το θεωρω λιγο κακο γιατι πολλοι θελουν το fast path.

Pings θα ειχες τα ιδια με adsl interleave.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

λολ βάλανε ! 

Σε vdsl απο το αστικο κεντρο ή σε vdsl απο το kv του οτε?Απο το kv σιγουρα μπορουν να δωσουν(ζητησουν απο τον οτε) διοτι ο οτε δινει απο το kv fast path κανονικα. Απο το αστικο κεντρο μεχρι προτεινως δεν εδιναν. Τωρα δεν ξερω.

Απλα ναι θα χασεις σε ταχυτητα με το fast path εννοειται σε σχεση με το interleave αν και αμα εισαι με vdsl απο το kv μπορει να μην χασεις σε ταχυτητα αμα εισαι ηδη στα 50 και απλα να δεις λιγο πιο χαμηλο margin που οκ δεν σε επηρεαζει σε κατι.

Παντως ναι καλο θα ειναι καποια στιγμη να δωσουν fast path απο το αστικο κεντρο και ελπιζω να δωθει και 6 margin γιατι μεχρι προτεινως 8 εδιναν.Ο οτε απο το kv δινει 9 οσο ξερω απλα εκει ειναι ευκολο να πιασεις 50αρι ακομα και με 9 margin λογω οτι η αποσταση ειναι λιγοτερο απο οτι απο το αστικο κεντρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λολ βάλανε ! 

 

Πηρα σημερα τηλ τη Forthnet εξετιας του οτι ειχα υψηλο Ping sto lol περνουσε το Ping απο βουλγαρια 120-150ms(δεν εχω την εικονα πριν το fastpath) πχ για το Tracert, δοκιμαστε το ανεξαρτητος συνδεσης αν εχει παραπανω απο 50ms τοτε δεν ειστε fastpath. τωρα εχω 80-86ms ping στο λολ.

Δεν υπαρχει λογος να πηδαει καποιος απο εταιρια σε εταιρια αντε να υπαρχει διαφορα λιγων εκατοστων του sec, δοκιμαστε fastpathm το προσφερεται κ εχει διαφορα. στην ολη εσθηση.

post-98446-0-16118500-1457055356_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω ακομα στην περιοχη μου VDSL. ειμαι ακομα στα 10.000/1.000

Με την αλλαγη fastpath θα δειτε αυτο.

Ping με την forthnet ελλαδας ειχα στα 30ms μετα εχω 4-6ms FastPath.

Στο lol εχω σταθερο 63ms EU West. Ελπιζω να μην μου το αλλαξουν.

Μην πει κανεις πως δεν γινεται, μονο στο τραγουδι δεν γινεται. ;) :)

 

 

post-98446-0-07855000-1457090762_thumb.png

post-98446-0-89052100-1457091097_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

πχ για το Tracert, δοκιμαστε το ανεξαρτητος συνδεσης αν εχει παραπανω απο 50ms τοτε δεν ειστε fastpath. τωρα εχω 80-86ms ping στο λολ.

 

attachicon.gifTracert.png

Ο "σίγουρος" τρόπος είναι το 2ο hop να είναι κάτω από 10ms, το τελικό μεταβάλεται αναλόγως του που pingάρεις...

 

Αν pingάρεις server στην Αμερική δεν πα να έχεις και fastpath κάτω από 100ms δεν πας...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...