Προς το περιεχόμενο

Σε συμφωνία με τις Visa, Mastecard και American Express η Apple για το νέο σύστημα πληρωμών με iPhone


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Η βλακεια,πολλες φορες λεγεται και αφηρημάδα!

Εαν δεν σκεφτεις το απλο, λογικο, το οποιο σκεφτηκες εσυ με το που διαβασες την ειδηση και αποτελεσμα του οποιου θα ειναι να μην εχεις λεφτα να φας ενω βρισκεσαι σε μια ξενη χωρα, λεγεται βλακεια.

Και η διαφορα στη πιθανοτητα να ξεχασεις καπου το κινητο,σε σχεση με την πιστοτικη καρτα,ειναι τεραστια!

Πες μου ποσες φορες τη μερα τσεκαρει ο μεσος χρηστης το κινητο του και ποσες το πορτοφολι του μεσα στο οποιο εχει την πιστωτικη του. Επισης, μην θεωρεις πως το πορτοφολι σου ειναι προστατευενο στην τσεπη σου επειδη δεν το βγαζεις τοσο συχνα εξω. Καμια σχεση.

Αν θες να χρησιμοποιησεις μια τετοια τεχνολογια,καλο να υπαρχει και η καρτουλα στο πορτοφολι και ας μη την χρειαστεις.

Εδω ειναι το ολο ζουμι. Τα μεταξωτα βρακια θελουν και επιδεξιους κωλους. Και οπως ειπα και πριν, κανενα κινητο, καμια τεχνολογια, οσο εξυπνη και να ειναι, δεν μπορει να νικησει τη βλακεια του χρηστη.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εαν δεν σκεφτεις το απλο, λογικο, το οποιο σκεφτηκες εσυ με το που διαβασες την ειδηση και αποτελεσμα του οποιου θα ειναι να μην εχεις λεφτα να φας ενω βρισκεσαι σε μια ξενη χωρα, λεγεται βλακεια.

Πες μου ποσες φορες τη μερα τσεκαρει ο μεσος χρηστης το κινητο του και ποσες το πορτοφολι του μεσα στο οποιο εχει την πιστωτικη του. Επισης, μην θεωρεις πως το πορτοφολι σου ειναι προστατευενο στην τσεπη σου επειδη δεν το βγαζεις τοσο συχνα εξω. Καμια σχεση.

Εδω ειναι το ολο ζουμι. Τα μεταξωτα βρακια θελουν και επιδεξιους κωλους. Και οπως ειπα και πριν, κανενα κινητο, καμια τεχνολογια, οσο εξυπνη και να ειναι, δεν μπορει να νικησει τη βλακεια του χρηστη.

1.Το προβλημα οτι οι περισσοτεροι,δεν το σκεφτονται και το μονο που θα σκεφτουν ειναι,οτι εχουν το κινητο,"οκ ειμαι ενταξη και με τα λεφτα,εφυγα για το ταξιδι"!

2.Το θεμα δεν ειναι ποσο κοιτας το κινητο,αλλα ποσες φορες εχεις ξεχασει ή εχεις χασει ενα κινητο,οσο ακριβο και να ειναι και ποσες φορες ενα πορτοφολι ή μια πιστοτικη καρτα.Και δε λεω να στο κλεψουν,αλλα απο ανθρωπινη απροσεξια ή ακομη και βλακια?

 

Το ζουμι,ειναι ενα.Ενας χρηστης οπως εμενα για παραδειγμα που εχει χασει/ξεχασει καπου ενα κινητο αρκετες φορες,εστω και απο καθαρη βλακια και αφηρημαδα,αλλα ποτε το πορτοφολι και την πιστοτικη καρτα,δεν μπορω να εμπιστευτω το κινητο μου ΜΟΝΟ,για ΟΛΑ.

Τωρα αν εγω,εχω χασει ή εχω ξεχασει ενα κινητο,περισσοτερες απο μια φορα,ανοικω στην πολυ μικρη πλειοψηφια του κοσμου,τοτε δε θα αποτελει ουτε σημειο αναφορας,ουτε κατι θα δυσκολεψει το ολο συστημα να λειτουργησει.

Αν ομως ειμαι η πλειοψηφια,ΤΟΤΕ και σημειο αναφορας θα ειναι η δικη μου συμπεριφορα/αδυναμια/συνηθεια/ανικανοτητα/βλακια κ.τ.λ. και ενας μεγαλος πονοκεφαλος για ολο το συστημα,να μπορεσει να λυσει και να περιορισει να βρεθει καποιος χρηστης σε δυσκολη θεση να μεινει ταπι και "ψυχρεμος",οταν χασει το κινητο του.

Μιλαμε παντα,οτι ο στοχος ειναι η πληρης αντικατασταση της πιστοτικης καρτας και ακομη και του πορτοφολιου με τα μετρητα.Οχι απλα σαν επιπροσθετη δυνατοτητα και ευκολια στο τροπο πληρομης,που προσωπικα και εγω θα το ηθελα να το εχω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μιλαμε παντα,οτι ο στοχος ειναι η πληρης αντικατασταση της πιστοτικης καρτας και ακομη και του πορτοφολιου με τα μετρητα.Οχι απλα σαν επιπροσθετη δυνατοτητα και ευκολια στο τροπο πληρομης,που προσωπικα και εγω θα το ηθελα να το εχω!

Οχι, λαθος ερμηνεια εκανες. Πουθενα δεν αναφερεται ως στοχος η πληρη αντικατασταση της πιστωτικης και των μετρητων.

Κατι τετοιο ακομα και εαν ειναι ο απωτερος στοχος, δεν παιζει να γινει στο εγγυς μελλον για μπολικους και ευλογους λογους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, λαθος ερμηνεια εκανες. Πουθενα δεν αναφερεται ως στοχος η πληρη αντικατασταση της πιστωτικης και των μετρητων.

Κατι τετοιο ακομα και εαν ειναι ο απωτερος στοχος, δεν παιζει να γινει στο εγγυς μελλον για μπολικους και ευλογους λογους.

Μην ανυσηχεις ξερω πολυ καλα,οτι το πιο πιθανο να μην προλαβω μια πληρης καταργησης των χαρονομισματων,ποσο μαλλον να εχουν περασει ολα στα κινητα.

Απλα συζηταμε,περιπτωσεις που ειναι πολυ πιθανο να τυχουν,γιατι ΔΕΝ ειμαστε και τα πιο εξυπνα οντα στο πλανητη και ουτε τα πιο προμηθείς,τουλαχιστον η συντρηπτικη πλειοψηφια.

 

Και γενικα οι πιστοτικες καρτες δε θα καταργηθουν,απλα θα λειτουργουν και αυτες με το συστημα του NFC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος πάντων για αυτό όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω το NFC ,πιστεύω και εγώ, θα μπει στο smartwatch. Θα γίνει έτσι και πιο " αναγκαίο " για αγορά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Λαθος timing apple.

icloud.photos.

Stollen.

Ε μην ορκίζεσαι κιόλας! 

 

Apple denies iCloud/Find my iPhone breach, says ‘very targeted attack’ hit certain celebrities

 

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

"To protect against this type of attack, we advise all users to always use a strong password and enable two-step verification. Both of these are addressed on our website at http://support.apple.com/kb/ht4232."

 

Addressed on your website ειναι. Η επιλογη "enable two-step verification" στο AppleID μου δεν ειναι. Και αντε να δουμε ποτε θα ειναι.

Eαν κρινω απο το παρακατω tweet το οποιο προερχεται μεσα απο τις ΗΠΑ, θα αργησουμε αρκετα να την δουμε κ εδω περα.

https://twitter.com/JZdziarski/status/506880219735916544

 

Παρεπιμπτοντως το 2FA σε οσους ειναι ενεργοποιημενο δεν ειναι καθολικο. Προστατευει το AppleID και αλλες υπηρεσιες, αλλα οχι το iCloud. Οχι ακομα τουλαχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ανακοίνωση της @pple είναι για γέλια. Ας πρόσεχαν όμως - αυτά έχει ο ανταγωνισμός. Κατά την άποψή μου η s@mmy εμπλέκεται στην ιστορία έμμεσα ή άμεσα. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

αναμενομενη η αντιδραση της Apple, παει να θαψει το συμβαν. το "we were outraged" ειναι ολα τα λεφτα.  :-D

 

Απο τα σχολια:

 

It’s a classical corporate statement: it lies by telling the truth

They say that some accounts have been compromised but that iCloud or Find My iPhone had not been breached.

That’s technically true, the system has not been breached becouse the attackers found the password by brute force. But that was possible because Apple forgot to implement a simple security measure like locking accounts after a number of failed tries. That is what made the brute force attack possible.

They suggest to enable two-step verification but, according to apple support page, two-step verification protects from account information changes and would not have prevented the pics theft.

This statement is almost an admisssion of being guilty, it would have been veri different if they had been clear of blame

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ανακοινωση της apple εντωμεταξυ ειναι ενδεικτικη στο τι ανακριβειες/παραποιηση της πραγματικοητας μπορει να πει αυτη η εταιρια για να μην παραδεχθει δημοσια την τρυπα ασφαλειας που διορθωσε (μονο στην Αμερικη ως ωρας).

 

Οπως σωστα λεει ο Gio:

 

"To protect against this type of attack, we advise all users to always use a strong password and enable two-step verification. Both of these are addressed on our website at http://support.apple.com/kb/ht4232."

 

Παρεπιμπτοντως το 2FA σε οσους ειναι ενεργοποιημενο δεν ειναι καθολικο. Προστατευει το AppleID και αλλες υπηρεσιες, αλλα οχι το iCloud. Οχι ακομα τουλαχιστον.

 

ακομα και two-step verification να εχεις, δεν προστατευονται τα icloud backup/data

 

Δεν ισχυει δηλαδη αυτο που λεει η apple στην ανακοινωση: αν ειχαν two-step verification, θα ηταν προστατευμενοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...