Προς το περιεχόμενο

Ιρλανδία για δουλειά;


Speculoos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλος μου είναι σε συζητήσεις με εταιρεία στην Ιρλανδία. Αν τελικά καταλήξουν σε συμφωνία θα πρέπει να μετακομίσει μέσα/τέλη Οκτώβρη.

 

Πέρα από τις όποιες προσωπικές δυσκολίες που μπορεί να έχει μια τέτοια απόφαση (ήδη έχει αφήσει τη χώρα του, έζησε σε Ολλανδία και Βέλγιο τα τελευταία 8-9 χρόνια, παίζει να νοιώθει ότι κάνει νέα αρχή στα 33 του αφήνοντας πίσω τη γυναίκα του, τους φίλους κτλ), υπάρχει κάποια εμπειρία/εικόνα από τη ζωή στην απομονωμένη αυτή χώρα; Μέχρι και στην Μπρατισλάβα υπάρχουν ινσόμνιακς οπότε όλο και κάποιος θα έχει περάσει απο Ιρλανδία μεριά! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι χρόνια κάτοικος Δουβλίνο, όπου ζω κι εργάζομαι στην Ιρλανδία. Από την εμπειρία μου μπορώ να σε διαβεβαιώσω πως πρόκειται για μία από τις ομορφότερες χώρες της γηραιάς ηπείρου κι ένας πολύ καλός μεταναστευτικός προορισμός. 

 

Σαν θετικά στοιχεία θα έλεγα:

- Αγγλόφωνη χώρα

- Ιδιαίτερα αναπτυσόμενη οικονομία μετά τα προβλήματα που αντιμετώπισαν πριν από λίγα χρόνια.

- Οι Ιρλανδοί κατα βάση είναι λαός φιλόξενος κι ευχάριστος (υπάρχουν βέβαια κι οι εξαιρέσεις).

- Πανέμορφη χώρα, τόσο οι πόλεις της όσο κι η επαρχία της.

 

Στα αρνητικά:

- Πρέπει να προετοιμαστεί για τον άσχημο Ιρλανδικό καιρό (πολύ βροχή και μαυρίλα).

- Οι Ιρλανδοί πίνουν πολύ (αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό).

- Τα ενοίκια είναι πανάκριβα. Για κάποιον όμως που έχει έναν νορμάλ μισθό (άνω των 40Κ ετησίως) μπορεί να ζήσει αξιοπρεπέστατα.

 

Στο Δουβλίνο υπάρχει κι η μικρή, αλλά δραστήρια, Ελληνική κοινότητα, στην οποία μπορεί να έρθει σε επαφή με άλλους Έλληνες.

 

Link.png Site: http://www.helleniccommunity.ie/EL/ 

 

Όποια άλλη πληρφορία θέλεις, είμαι στη διαθεσή σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι χρόνια κάτοικος Δουβλίνο, όπου ζω κι εργάζομαι στην Ιρλανδία. Από την εμπειρία μου μπορώ να σε διαβεβαιώσω πως πρόκειται για μία από τις ομορφότερες χώρες της γηραιάς ηπείρου κι ένας πολύ καλός μεταναστευτικός προορισμός. 

 

Σαν θετικά στοιχεία θα έλεγα:

- Αγγλόφωνη χώρα

- Ιδιαίτερα αναπτυσόμενη οικονομία μετά τα προβλήματα που αντιμετώπισαν πριν από λίγα χρόνια.

- Οι Ιρλανδοί κατα βάση είναι λαός φιλόξενος κι ευχάριστος (υπάρχουν βέβαια κι οι εξαιρέσεις).

- Πανέμορφη χώρα, τόσο οι πόλεις της όσο κι η επαρχία της.

 

Στα αρνητικά:

- Πρέπει να προετοιμαστεί για τον άσχημο Ιρλανδικό καιρό (πολύ βροχή και μαυρίλα).

- Οι Ιρλανδοί πίνουν πολύ (αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό).

- Τα ενοίκια είναι πανάκριβα. Για κάποιον όμως που έχει έναν νορμάλ μισθό (άνω των 40Κ ετησίως) μπορεί να ζήσει αξιοπρεπέστατα.

 

Στο Δουβλίνο υπάρχει κι η μικρή, αλλά δραστήρια, Ελληνική κοινότητα, στην οποία μπορεί να έρθει σε επαφή με άλλους Έλληνες.

 

Link.png Site: http://www.helleniccommunity.ie/EL/ 

 

Όποια άλλη πληρφορία θέλεις, είμαι στη διαθεσή σου.

Άνω των 40k ετησίως είναι ο νορμάλ μισθός στην Ιρλανδία?! Μπράβο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άνω των 40k ετησίως είναι ο νορμάλ μισθός στην Ιρλανδία?! Μπράβο!

 

Δεν ξέρω τι επάγγελμα/σπουδές/skills έχει ο φίλος, αλλά αν μιλάμε για κάποιον 33χρονο με προυπηρεσία, ότι επάγγελμα και να εξασκεί δεν θα λάβει κάποιο συμβόλαιο κάτω 40-45k.

 

Εγώ είμαι στην ίδια ηλικία, Μηχανικός Συστημάτων στο επάγγελμα, με πολύχρονη προυπηρεσία και Μεταπτυχιακές σπουδές, κι ο μισθός μου είναι 70K ετησίως. Γενικώς η οικονομική κρίση που έπληξε το τραπεζικό σύστημα της Ιρλανδίας, ανάγκασε το κράτος να αυξήσει τη φορολογία, αλλά οι μισθοί δεν επηρεάστηκαν ιδιαίτερα. On topic, ο φίλος στο παρακάτω link μπορεί να βρει πολλές πληροφορίες για τη φορολογία που ισχύει στην Ιρλανδία: Link.png Site: Site

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά όντως, ινσόμνιακς και με ιρλανδική εμπειρία! Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. :-)

 

Όταν λες αξιοπρεπώς με 40κ (δηλαδή κάπου 2500€ καθαρά) τι εννοείς; Γιατί οι τιμές με μια γρήγορη έρευνα (και όχι απλά και μόνο από αναφορά στο numbeo) φαίνονται αρκετά πιο ακριβές από αυτές που υπάρχουν στο Βέλγιο...

 

Και, αν και δύσκολο να περιγραφεί, η ποιότητα των σπιτιών πώς είναι; θεωρείται νορμάλ διαμέρισμα ακόμα και μια τρύπα των 15 τετραγωνικών, φουλ μοκέτα, ταπετσαρία κατά τα αγγλικά πρότυπα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, 40K είναι περίπου 2500 euro/μήνα καθαρά.

 

Δεν έχω ιδέα τι παίζει με το Βέλγιο, όμως αν εξαιρέσεις τα ενοίκια (ρίξε μία ματιά εδώ Link.png Site: Site ) οι τιμές τους δεν διαφέρουν ιδιαίτερα από Γερμανία (στην οποία είχα ζήσει κι εκεί για χρόνια). Εγώ στο Δουβλίνο, ξεκίνησα με 50Κ το χρόνο, είχα ενοίκιο 1100 ευρώ (διόρωφο σπίτι με κήπο), και ζούσα νορμαλ, συντηρώντας αυτοκίνητο, κι έκανα μία καλή αποταμίευση (της τάξης των 500 ευρώ το μήνα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι στο Δουβλίνο να υποθέσω τα 1100 σωστά; Και η ποιότητα του σπιτιού σε σχέση με Γερμανία; Γιατί άλλο οι φωτογραφίες σε ένα site (που δεν μοιάζουν και πολύ κολακευτικές to be honest) και άλλο η προσωπική εμπειρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Δουβλίνο αναφέρομαι, και συγκεκριμένα στην περιοχή Dublin 20 (η οποία δεν είναι ούτε ακριβή ούτε υποβαθμισμένη).

 

Στη Γερμανία έμενα σε διαμέρισμα, οπότε δεν μπορώ να τα συγκρίνω. Το σπίτι ήταν επιπλωμένο κι αξιοπρεπέστατο, το νοίκι ήταν κάπως τσιμπημένο σε σχέση με άλλες επιλογές που είχα, αλλά επειδή ήταν σε πανέμορφο σημείο, με πολύ καλή πρόσβαση στις συγκοινωνίες, το πήρα χωρίς δεύτερη σκέψη.

 

Σε ποια πόλη, ενδεχομένως, θα εργαστεί ο φίλος σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουβλίνο, μένω στο κέντρο, όταν λέμε κέντρο φαντάσου 1 χλμ από το "Συνταγμα". Δίνουμε 1200 για δυο υπνοδωμάτια μεγάλο σαλόνι κουζίνα, καινούρια πολυκατοικία στον 4ο, φάση ρετιρέ.

 

Οι μισθοί είναι ανάλογα τί δουλειά κάνεις. Πληροφορική είναι πολύ ανεβασμένα. Για θέσεις graduate ξεκινάς από 30.000 στις πιο χαμηλές. Φορολογία, δεν του φαίνεται, νομίζεις οτι είναι χειρότερα, αλλά είναι ίδια σκατά με την Ελλάδα. Το θετικό είναι οτι στα κρατάνε όλα συνήθως από τη δουλειά οπότε δεν έχει να κάνεις δηλώσεις κλπ.

Γενικά όμως άνετα ζεις, πολύ άνετα, και σου μένουν και πολλά.

 

Εδιτ: Αν είσαι διατεθιμένος να κάνεις commute, παίζουν ολόκληρες σπιταρόνες με 800-900 πιο έξω, αλλά εγώ θέλω να είμαι 10 λεπτά από τη δουλειά με το ποδήλατο οπότε δεν παίζει.. Προτιμώ να πληρώνω κάτι παραπάνω παρά να ξυπνάω νωρίτερα και να παίρνω λεωφορεία.


Συνεχίζω, το πιο δύσκολο θα είναι να βρει σπίτι ειδικά Σεπτέμβρη-Οκτώβρη είναι απίθανο να βρεις κατι αξιοπρεπές σε καλή τιμή γιατί πλακώνουν οι φοιτητές.

Όταν σκάει αγγελία στο Daft.ie κανονίζουν μια ώρα οι ιδιοκτήτες και σκάνε μιλούνια ο κόσμος να το δει και συνήθως κλείνει μέσα σε 5 λεπτά, χωρις καν να το έχεις καλοδεί το σπίτι. Αυτό που μένω τώρα το είχα βρεί από γνωστό και δεν έμπλεξα.

Αν ψάξει απλά πές του να αποφύγει την περιοχή amiens-n circular-Dorset-Gardiner και οτιδήποτε ξεκινάει από Bally-..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ, επειδή Βρυξέλλες για διαμέρισμα 2 ατόμων θες τόσα. Εγώ με την γυναίκα μου σε διαμέρισμα 100 τετραγωνικών δίνουμε 1200, εκείνος επειδή μένει σε πιο κεντρική περιοχή δίνει για λίγο μικρότερο σπίτι περίπου τα ίδια.

 

Θα ξαναρωτήσω που θα είναι η δουλειά (δυστυχώς πέρα από το Δουβλίνο και το Κόρκ -και αυτά απλά ως λέξεις- δεν ξέρω κάτι άλλο από Ιρλανδία) αλλά είναι 30-40 χιλιόμετρα δυτικά του Δουβλίνου. Αυτοκίνητο στην αρχή δεν παίζει, εδώ είναι που μας καλομαθαίνουν και σε πολλές δουλειές με το καλημέρα σου δίνουν και αμάξι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...
Στις 3/9/2014 στις 5:34 ΜΜ, Pantelwolf είπε

Δουβλίνο, μένω στο κέντρο, όταν λέμε κέντρο φαντάσου 1 χλμ από το "Συνταγμα". Δίνουμε 1200 για δυο υπνοδωμάτια μεγάλο σαλόνι κουζίνα, καινούρια πολυκατοικία στον 4ο, φάση ρετιρέ.

Οι μισθοί είναι ανάλογα τί δουλειά κάνεις. Πληροφορική είναι πολύ ανεβασμένα. Για θέσεις graduate ξεκινάς από 30.000 στις πιο χαμηλές. Φορολογία, δεν του φαίνεται, νομίζεις οτι είναι χειρότερα, αλλά είναι ίδια σκατά με την Ελλάδα. Το θετικό είναι οτι στα κρατάνε όλα συνήθως από τη δουλειά οπότε δεν έχει να κάνεις δηλώσεις κλπ.

Γενικά όμως άνετα ζεις, πολύ άνετα, και σου μένουν και πολλά.

Εδιτ: Αν είσαι διατεθιμένος να κάνεις commute, παίζουν ολόκληρες σπιταρόνες με 800-900 πιο έξω, αλλά εγώ θέλω να είμαι 10 λεπτά από τη δουλειά με το ποδήλατο οπότε δεν παίζει.. Προτιμώ να πληρώνω κάτι παραπάνω παρά να ξυπνάω νωρίτερα και να παίρνω λεωφορεία.

 

Συνεχίζω, το πιο δύσκολο θα είναι να βρει σπίτι ειδικά Σεπτέμβρη-Οκτώβρη είναι απίθανο να βρεις κατι αξιοπρεπές σε καλή τιμή γιατί πλακώνουν οι φοιτητές.

 

Όταν σκάει αγγελία στο Daft.ie κανονίζουν μια ώρα οι ιδιοκτήτες και σκάνε μιλούνια ο κόσμος να το δει και συνήθως κλείνει μέσα σε 5 λεπτά, χωρις καν να το έχεις καλοδεί το σπίτι. Αυτό που μένω τώρα το είχα βρεί από γνωστό και δεν έμπλεξα.

Αν ψάξει απλά πές του να αποφύγει την περιοχή amiens-n circular-Dorset-Gardiner και οτιδήποτε ξεκινάει από Bally-..

υπαρχει περιπτωση να βρω σπιτι που να δεχεται κατοικιδιο γατα? γιατι ειναι τοσο δυσκολο στο Δουβλινο κατι τετοιο? καταλαβαινω να ειναι ενας μεγαλος σκυλος που μπορει να καταστρεψει επιπλα κλπ απο τα επιπλωμενα τους σπιτια αλλα η γατα κοιμαται σε μονιμη βαση και την εχω 10 χρονια. υπαρχει περιπτωση αν κανω συζητηση με το μεσιτη να δεχθουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την ελλάδα θα τη φέρεις την γάτα; Γιατί απ' όσο ξέρω δεν επιτρέπεται να εισάγεις ζώα στα βρετανικά νησιά από την ηπειρωτική ευρώπη. Περνάνε καραντίνα 6 μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...