Προς το περιεχόμενο

Νέες εικόνες που διέρρευσαν δείχνουν το ανανεωμένο desktop των Windows 9


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

BlackScorpionX, on 11 Sept 2014 - 7:15 PM, said:

Νομίζω ότι, αν και γράφεις προσωπική άποψη, είσαι λίγο υπερβολικός για τα tablet / hybrid. Μπορεί η αγορά και οι κατασκευαστές να μην έχουν καταλήξει σε ιδανικό μέγεθος κλπ αλλά όλοι κατά εκεί το πάνε το πράγμα όπως βλέπεις, προφανώς γιατί πουλάνε. Σίγουρα δεν έχουν τις ίδιες δυνατότητες με ένα λάπτοπ όπως και τα λάπτοπ αντίστοιχα με ένα desktop αλλά δεν τα λες και σκουπιδομηχανάκια! :P

Ρε σεις... γιατι με βαζετε στη πριζα? :P Βγαινουμε πολυ off...

 

Anyway... την εχετε δει τη διαφημιση γνωστης αλυσιδας καταστηματων (για τυπικους λογους δεν την αναφερω) αυτες τις μερες?

Δειχνει τσαντες, τετραδια και... tablets (!) για τους μαθητες!

Τωρα... απο ποτε εγινε απαραιτητο αξεσουαρ για εναν μαθητη το tablet... αλλη ιστορια.

 

Το θεμα της καταναλωσης υλικων αγαθων, χωρις να υπαρχει πραγματικη αναγκη ειναι μεγαλο και δεν το ανοιγω.

Ξεκινα απο τα γενοφασκια μας. Ζουμε για να καταναλωνουμε, και δεν καταναλωνουμε για να ζουμε.

 

Οπως επισης και το θεμα του "δωσε νεες τεχνολογιες για καταναλωση, αλλα σε πολυ-πολυ μικρες δοσεις καθε φορα, κατι σαν κινεζικο βασανιστηριο, ωστε να υπαρχει καταναλωση και αρα και -κερδος- εις τον αιωνα των αιωνων". ΑΜΗΝ!  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειπατε κάτι για διαφορετικά kernels, όταν αλλάξουμε major version# θα ακουστεί το μπαμ μέχρι τον Πλούτωνα:

Win9      NT 6.4*

Win8.1   NT 6.3
Win8      NT 6.2
Win7      NT 6.1
Vista      NT 6.0
XP          NT 5.1
2000      NT 5.0
 

Μαλλιοτραβηχτείτε υπεύθυνα. :P

 

(*πηγή για το win9--->nt 6.4)

Επεξ/σία από pigeon
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1. Το 1GB RAM ηταν αρκετο για να κανει ο τυπος την εγκατασταση και να παρει τα screenshots που ηθελε.

Και 512 να ειχε βαλει, παλι θα γινοταν το installation, εκτος αν εχει βαλει καναν περιορισμο η Microsoft που δεν τον ξερω...

Αυτές τις μέρες είχα εδώ desktop μητρικής του ΄06 με pentium στα 1,6ghz κ 2gb ram. Μου το είχε αφήσει γιατί χρειαζόταν φορματ. Του πέρασα τα 8.1. Το μηχάνημα πέταγε. Ειδικά όταν πέρασαν κ οι drivers της κάρτας γραφικών (gforce 7300 LE) δεν είχε ιχνος lag σε κανένα σημείο και ούτε μου κόλλαγε στο browsing.

 

Μετά το δοκίμασα με μόνο το 1gb ram γιατί ήθελα να δω κάτι (είχε προβληματικό dimm και ήθελε bios update). To μηχάνημα πάλι σε ότι και αν έκανα, πηγαινε σφαίρα. Το μόνο σημειο που κόλωσε ήταν όταν ανοιξα πολλά tabs στο chrome όπου και κολλησε ο browser.

 

Θέλω να καταλήξω ότι για απλή χρήση γραφείου (word, excel και λιγο browsing) μηχανηματάκια με 1gb ram τρέχουν πολυ ικανοποιητικά.

 

υποψιν το μηχανημα ήταν κανονικά φορτωμένο με όλα τα προγραμματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε βρε καλός την μπάρα έναρξης (Start menu)....

 

Τόσο καιρό προσπαθούσαν να μας πείσουν  ότι δεν την χρειαζόμαστε και ότι είναι καλύτερα με την αηδία των win8

και τώρα τσουυυυπ ξαναεπέστρεψε!!!!

 

Τυχαίο;;;; Δε νομίζω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Θυμήθηκαν μετά από χρόνια τα multiple desktops. Κάλλιο αργά παρά ποτέ.

native, αλλιώς υπήρχε official MS tool με το οποίο αποκτούσες τέτοια δυνατότητα...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pigeon, on 11 Sept 2014 - 7:55 PM, said:

Ειπατε κάτι για διαφορετικά kernels, όταν αλλάξουμε major version# θα ακουστεί το μπαμ μέχρι τον Πλούτωνα:

 

Win9      NT 6.4

Win8.1   NT 6.3

Win8      NT 6.2

Win7      NT 6.1

Vista      NT 6.0

XP          NT 5.1

2000      NT 5.0

 

Μαλλιοτραβηχτείτε υπεύθυνα. :P

Δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα, και δεν κρατιεται τυχαια το 6αρι.

 

Πολλες εφαρμογες εχουν launch conditions, και ο Installer τους, τσεκαρει την εκδοση των Windows πριν κανει την εγκατασταση.

Αν πανε σε 7.x, θα φανε πολλες εφαρμογες κοκο-μπλοκο και δεν θα μπορουν να εγκατασταθουν, με πρωτες-πρωτες τις πιο παλιες...

 

Ενα απλο παραδειγμα, το nero...

 

5H9fNyp.png?1

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα... απο ποτε εγινε απαραιτητο αξεσουαρ για εναν μαθητη το tablet... αλλη ιστορια.

Από τότε: Διαδραστικά Σχολικά Βιβλία . Επίσης περίμενε λίγες ημέρες να δούμε αν θα πάρουν όλοι σχολικά βιβλία γιατί προβλέπω να μοιράζουν τυπωμένα χαρτάκια με urls για κατέβασμα pdf.

 

Και κάτι ακόμα, αν δεν εξοικειωθεί ο άνθρωπος από πολύ μικρός με την τεχνολογία, γίνεται παππούς/γιαγιά από τα 30 του. Τηλεορασούλα, καφενείο και "δεν ξέρω εγώ απ'αυτά τα εργαλεία του διαόλου". Δεν συζητάω καν οτι αφ'ενός έχουμε απαιτήσεις να βγάζουμε επιστήμονες κι αφ'ετέρου να γυρίσουμε στην εποχή των σπηλαίων. Ολες οι βιβλιοθήκες και γενικότερα το υλικό που θα κάνει κάποιον επιστήμονα να ξεχωρίσει από το σωρό, είναι "εκεί έξω", σ'αυτά τα ιντερνέτ παιδάκι μ'. Οχι στα σάπια έδρανα και στα σάπια συγγραμματα των (σάπιων?) καθηγητών. :huh:

 

 

 

Δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα, και δεν κρατιεται τυχαια το 6αρι. Πολλες εφαρμογες εχουν launch conditions, και ο Installer τους, τσεκαρει την εκδοση των Windows πριν κανει την εγκατασταση. Αν πανε σε 7.x, θα φανε πολλες εφαρμογες κοκο-μπλοκο και δεν θα μπορουν να εγκατασταθουν, με πρωτες-πρωτες τις πιο παλιες...

 

SAY WHAT????? Ονειρο ζω μη με ξυπνάτε. :shock:

 

Αν είσαι απλός θιασώτης και χρήστης της τεχνολογίας σου λέω οτι αυτό που γράφεις, απλά δεν στέκει. Αν όμως εισαι προγραμματιστής/ τεχνικός/σχετικός σου δηλώνω οτι πρέπει να είπες την μεγαλύτερη αρλούμπα που έχει γραφτεί ποτέ σε forum. Σιγά μη προχωρούσαν τα versions (και το kernel versioning συγκεκριμένα) ανάλογα με το τυχάρπαστο NERO του τυχάρπαστου developer.

 

Για να μαθαίνεις, ολα αυτά τα προγράμματα -αν είναι άξια λόγου- μπαίνουν σε λίστα compatibility και είτε συνεχίζουν να δουλεύουν/εγκαθίστανται κανονικά είτε παίρνεις καινούργιο build από τον κατασκευαστή που δουλεύει στα win9/10/11.. Οτι τι δηλαδή; Είναι λες πιο δύσκολο να αλλάξει ένα build στον installer της ahead από το να αλλάξει kernel στα windows (με οτι προηγείται και συνεπάγεται); :shock:

 

Τέλος, μ'αρέσει που για "το απλό παράδειγμα του NERO" μου ανοιξες και το msi να μου δείξεις το condition. Αυτό που βλέπεις δεν είναι κριτήριο εγκατάστασης αλλά ΜΗ εγκατάστασης δηλ. ο installer δεν τρέχει σε win98/me και winxp κάτω από SP3 και πάει λέγοντας... :-(

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ, οτι πεις, δεν επιμενω.

Κατεβασε Nero 12 (νομιζω και νεοτερο) και προσπαθησε να το εγκαταστησεις σε Windows Server 2012 (σκετα ή R2)...

 

A ναι... εγκατεστησε και SoundForge 11 σε XP 64.

Εκει δεν υπαρχει καν .msi για να το πειραξεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα, και δεν κρατιεται τυχαια το 6αρι.

 

Πολλες εφαρμογες εχουν launch conditions, και ο Installer τους, τσεκαρει την εκδοση των Windows πριν κανει την εγκατασταση.

Αν πανε σε 7.x, θα φανε πολλες εφαρμογες κοκο-μπλοκο και δεν θα μπορουν να εγκατασταθουν, με πρωτες-πρωτες τις πιο παλιες...

 

Ενα απλο παραδειγμα, το nero...

 

5H9fNyp.png?1

Δλδ οι εφαρμογες των XP, που δεν εχουν αυτο το launch conditions,απο τον developer,μπορουν να εγκατασταθουν κανονικα στα win7&win8.x?

Και το γεγονος οτι το λαπτοπ μου τρεχει windows 8.x με drivers των vista,αλλα δεν μπορω να εγκαταστησω τους drivers των xp,θα ηθελα πολυ να μου το εξηγησεις,γιατι συμβαινει αυτο!

 

Και γιατι δεν καρατισαν στα vista το 5.x να μην τρωνε κοκο-μπλοκο τα vista απο τις εφαρμογες των xp και το κρατανε απο τα vista εως τα  windows 8.x και πιθανο και τα windows9?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...