Προς το περιεχόμενο

Dell UltraSharp 32 Ultra HD 4K Monitor - UP3214Q Review


crmaris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γενικα η Dell ειναι πολυ καλες οταν ασχολεισαι επαγγελματικα με φωτο κτλλπ. 

4κ ειναι 4 full hd oxi x4 

Παραδειγμα στην αναλυση 3840x2160 μπορεις να χωρεσεις

4 οθονες. Εχω αγορασει αυτη aoc u2868pqu

Η εικονα εναι απιστευτη ειδικα στα παιχνιδια, ειναι κατι τελειως διαφοετικο στην λεπτομερεια.

Τα αρνητικα που ειναι τουλαχιστον προς το παρον σοβαρα, σε μεγαλη αναλυση, εννοειται οτι εχεις ανεβασει dpi apo windows,αν δεν υποστηριζετε δεν μπορεις να διαβασεις τιπορα απο κειμενο χωρις μεγεθυντικο φακο. 

Οσο για τα παιχνιδια το mouse, παει λιγο σαν "βαρκουλα"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά την οθόνη μπορείτε να τη βρείτε σε πολύ χαμηλότερη τιμή σε πολύ αξιόλογο μαγαζί εδώ:

http://www.msystems.gr/index.php?category=2323&product=17217

 

Γενικά από την Dell που έχω εγώ (Dell U2413) ως επαγγελματίας είμαι πολύ ευχαριστημένος για τα χρήματα που έδωσα.

 

 

Την ρίξαν στα 1000 ευρώ!!!! Παιδιά αυτό είναι προσφορά με Π κεφαλαίο!! Άνετα παλεύω τα προβλήματα που αντιμετώπισα αν είναι να έχω αυτή τη χρωματική ακρίβεια. Σε σχέση με την παλιά 3008 η διαφορά είναι τερράστια και ομολογώ ότι με πείραξε αρκετά που έδωσα πίσω την  UP3214Q. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πράγματι, μέχρι χθες νομίζω ήταν στα 1600 και κάτι στο msystems!!!

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως για καποιους επαγγελματίες να κάνει..

Προσωπικά θεωρώ ότι ειναι νωρίς ακόμα.. Δεν εχει νόημα για γενική χρήση να βιαστει καποιος πάντως...Η συγκεκριμενη εχει αρκετά μειονεκτήματα (πχ Hdmi 1.4 , Χρονος αποκρισης) . Όποιος περιμενει καποιους μήνες σιγουρα θα πάρει καλύτερη οθόνη με λιγότερα λεφτα.. Αλλωστε το συγκεκριμενο ειναι παλιο μοντελο (6 μηνών περίπου), και λογικά θα βγει κάτι καινουριο συντομα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ηταν ανοητο να βγουν απο τωρα οθονες με hdmi 2.0 και 12bit τη στιγμη που δεν υπαρχει hardware να τις υποστηριξει

 

οποτε το ερωτημα που προκυπτει ειναι:

 

οταν βγουν οθονες με native hdmi 2.0 υποστηριξη θα κινουνται σε παραπλησιες τιμες και θα ανακατευτουν με τις ηδη υπαρχουσες ή θα ξεκινησουν απο ενα σκαλι πιο πανω (και ποιο θαναι αυτο αραγε) διχως να αφησουν περιθωρια για χαμηλοτερες τιμες στις υπαρχουσες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω απο την Dell U2713 που εχω ως τωρα ειμαι αρκετα ικανοποιημενος,και οταν με το καλο βγαλουν 27ρι σε αυτη την τιμη θα το σκεφτω σοβαρα για αγορα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγω απο την Dell U2713 που εχω ως τωρα ειμαι αρκετα ικανοποιημενος,και οταν με το καλο βγαλουν 27ρι σε αυτη την τιμη θα το σκεφτω σοβαρα για αγορα :)

του χρόνου στη χειρότερη θα υπάρχει 27-28αρι με τιμή κάτω από 1000$

Επεξ/σία από ThReSh
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιναι μικρη η οθονη γιαυτη την αναλυση. Μονο για δουλεια αν κανει γιατι εχει και 8ms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μονο για δουλεια αν κανει γιατι εχει και 8ms

ok...

http://www.thelab.gr/othones-kai-panels/apomythopoiisi-texnikon-xaraktiristikon-iso-13406-ii-periptwsi-11062.html

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ξεφτίλα σε οθόνη 1600 ευρώ να μην υπάργει Pivot feature!

Υπάρχει κόσμος που θα ήθελε την ανάλυση αυτή σε portrait mode για διάφορες εφαρμογές και επαγγελματική δουλειά.

 

Η Dell για ακόμη μια φορά αποδεικνύει ότι απευθύνεται μόνο στο consumer κοινό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

plpapadopoulos, on 12 Sept 2014 - 11:22 PM, said:

Είναι ξεφτίλα σε οθόνη 1600 ευρώ να μην υπάργει Pivot feature!

Υπάρχει κόσμος που θα ήθελε την ανάλυση αυτή σε portrait mode για διάφορες εφαρμογές και επαγγελματική δουλειά.

 

Η Dell για ακόμη μια φορά αποδεικνύει ότι απευθύνεται μόνο στο consumer κοινό...

αν δεν κάνω λάθος ούτε η 32αρα 4Κ της Asus έχει pivot, ούτε η 32αρα 4Κ της Eizo...

 

κοινώς καμία μέχρι στιγμής...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν κάνεις λάθος. Έχεις απόλυτο δίκιο.

Εγώ παρασύρθηκα από τη βάση της DELL που θυμίζει αυτή στις 30άρες της που δεν προσέφεραν Pivot ενώ οι ανταγωνιστές (NEC και EIZO για παράδειγμα) προσέφεραν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...