Προς το περιεχόμενο

Δείτε "σε δράση" το Start Menu καθώς και τα Virtual Desktops των επερχόμενων Windows 9 [Ενημέρωση]


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επίσης το Run as admin είναι UI

δεν είναι ούτε terminal

ούτε λέει κανείς ότι πρέπει να μάθεις να γράφεις σ' αυτό.

 

Άμα δεν μάθεις να γράφεις σε terminal δεν κάνεις τίποτα, ούτε στα Windows. Από εμπειρία στο λέω, τα μισά προβλήματα στα Windows ή λύνονται μαγικά ή μέσο cmd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 137
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δε νομίζω να αμφισβητεί κανείς ότι τα Windows είναι άπειρες φορές user friendly σε σχέση με το Linux.

Και δε νομίζω να αμφιβάλλει κανείς πως το Linux θα παραμείνει λιγότερο user friendly επειδή αυτή είναι η βάση του: ακριβώς ό,τι χάνει σε φιλικότητα προς το χρήστη το κερδίζει σε παραμετροποίηση (και αμεσότητα για τους αφοσιωμένους).

 

Διαλέγει και παίρνει κανείς, και τα δυο μαζί δε γίνεται όμως, με όποια μόντα και να το δει κάποιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φιλικότητα είναι σχετική, για 'σένα φιλικότητα είναι το κλικ-κλικ, για 'μένα είναι δίνω μία εντολή και αναβαθμίζω όλα τα προγράμματα που έχω εγκατεστημένα. Το ΑΠΕΙΡΕΣ ΦΟΡΕΣ user friendly είναι τουλάχιστον γραφικό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω να αμφισβητεί κανείς ότι τα Windows είναι άπειρες φορές user friendly σε σχέση με το Linux.

 

Μπούρδες. Τρίχες. Έχεις δει τα window manager των διάφωρων distro τελευταία; Το Unity των Ubuntu είναι άπειρες φορές πιο καλό από το metroUI των Win8. Το Gnome είναι πολύ απλό και φιλικό και το KDE σου δίνει άπειρες δυνατότητες.

 

Αυτό που δεν σου δίνουν τα linux είναι να σε ταίσουν στο στόμα. Δηλαδή δεν θα κάτσουν οι άνθρωποι, για ένα προϊόν που δεν πληρώνονται, να παραμετροποιήσουν το γραφικό περιβάλουν για να μπορούν να το δουλέψουν 80χρονες γιαγιάδες όπως κάνουν τα Windows. Άμα θες μπορεί να γίνει απλά πρέπει να το κάνεις μόνος σου. Από κει και πέρα για ένα φυσιολογικό, σχετικά έμπειρο με pc, χρήστη το interface είναι πολύ φιλικό. Για τον άσχετο, ανεπίδεκτο μαθήσεως, χρήστη και τα windows ακόμα πολύ του είναι, να πάρει mac να ησυχάσουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oxygene, on 14 Sept 2014 - 2:33 PM, said:Oxygene, on 14 Sept 2014 - 2:33 PM, said:

Το ΑΠΕΙΡΕΣ ΦΟΡΕΣ user friendly είναι τουλάχιστον γραφικό...

...η κουβέντα σου αυτή ξεφεύγει από κάθε ...φιλικότητα πάντως.

Έχουμε διαφορετικές απόψεις, αν αρχίσουμε να χαρακτηριζόμαστε μεταξύ μας καλά θα τα πάμε.

 

Τέσπα, εγώ θα πω ένα τελευταίο :

φιλικότητα είναι το απλό και έμφυτο.

Ένα παιδάκι πρώτα θα μάθει να πατάει πλήτρα σε νηπιακή ηλικία, και αυτό το πράγμα θα το μάθει από μόνο του.

Ένα παιδάκι για να μάθει γραφή και έκθεση θα πρέπει να αποκτήσει πιο σύνθετη σκέψη, και αυτά δεν τα μαθαίνει κανείς μόνος του παρά μόνο στο σχολείο σε ορισμένη ηλικία.

 

Αν κανείς πιστεύει ότι είναι πιο απλό και έμφυτο το να μάθει και να γράφει σε terminal από το να πατάει εικονικά πλήκτρα σε Ui,

τότε τι να πω....!

Κάπου εδώ σταματάω γιατί βλέπω ορισμένοι πάνε να ξεφύγουνε γενικώς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Η φιλικότητα είναι σχετική, για 'σένα φιλικότητα είναι το κλικ-κλικ, για 'μένα είναι δίνω μία εντολή και αναβαθμίζω όλα τα προγράμματα που έχω εγκατεστημένα. Το ΑΠΕΙΡΕΣ ΦΟΡΕΣ user friendly είναι τουλάχιστον γραφικό...

πράγματι είναι σχετική, για αυτό δεν υπάρχουν τέτοιες χαώδεις διαφορές στα market shares του desktop... :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Στο linux ξερεις γιατι τα εχεις ολα στα χερια σου και λειτουργεις με την μεθοδο της απαγωγης.

Ο driver ειναι opensource, ο kernel το ιδιο.

 

Ναι, γιατί εγώ αν έχω ένα πρόβλημα θα κάτσω να βλέπω το source code του driver ή του kernel, έτσι;

 

 

Επεισης εχεις και κατι που λεγεται distro forum για να ρωτησεις. Oχι γενικα ειδα forum και μπηκα. Forum που ειναι μεσα αυτοι που εφτιαξαν την διανομη και ξερουν ακριβως τι φταιει.

Στα Windows οσο και να πληρωσεις δεν θα εχεις αυτο το support εκτως αν τα σκασεις χοντρα!

 

Θα εκπλαγείς αν μάθεις ότι η Microsoft έχει forum για τα Windows (ναι, η Microsoft είναι η εταιρεία που τα έφτιαξε, και έχει άτομα μέσα που απαντάνε σε απορίες χρηστών και, άκουσον άκουσον, ΔΩΡΕΑΝ :shock: ).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα δεν μάθεις να γράφεις σε terminal δεν κάνεις τίποτα, ούτε στα Windows. Από εμπειρία στο λέω, τα μισά προβλήματα στα Windows ή λύνονται μαγικά ή μέσο cmd.

& χρονια στα windows ΔΕΝ χρειαστικε να λυσω ουτε και ενα απο τα προβληματα που μου παρουσιαστικαν,μεσο cmd.Ποσο μαλλον τα μισα που υποστηριζεις.

Παντα η επιλογη cmd για την λυση καποιου προβληματος γινοταν skip και πηγενα στις επομενες επιλογες που ειχα!Την επομενη φορα που συναντουσα το προβλημα,ηταν πολυ πιο ευκολο να θυμηθω την διαδρομη και απιστευτα δυσκολο να θυμηθω το cmd!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κανείς πιστεύει ότι είναι πιο απλό και έμφυτο το να μάθει και να γράφει σε terminal από το να πατάει εικονικά πλήκτρα σε Ui,

τότε τι να πω....!

 

Είσαι προκατειλλημένος. Σε distro όπως mint και ubuntu (και όχι μόνο) δεν σε αναγκάζει κανείς να χρησιμοποιήσεις το terminal. Και ξαναλέω, σε Windows άμα δεν ξέρεις cmd δεν κάνεις τίποτα, νόμίζεις ότι κάνεις κάτι. Ότι κάνεις στα Windows μπορείς να το κάνεις και στα linux και με γραφικό και χωρίς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι προκατειλλημένος. Σε distro όπως mint και ubuntu (και όχι μόνο) δεν σε αναγκάζει κανείς να χρησιμοποιήσεις το terminal. Και ξαναλέω, σε Windows άμα δεν ξέρεις cmd δεν κάνεις τίποτα, νόμίζεις ότι κάνεις κάτι. Ότι κάνεις στα Windows μπορείς να το κάνεις και στα linux και με γραφικό και χωρίς.

Πως μπορω να εγκαταστησω xbmc στα ubuntu?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Και ξαναλέω, σε Windows άμα δεν ξέρεις cmd δεν κάνεις τίποτα, νόμίζεις ότι κάνεις κάτι. Ότι κάνεις στα Windows μπορείς να το κάνεις και στα linux και με γραφικό και χωρίς.

διευκρίνησε όμως ότι δεν εννοείς "οικιακή" χρήση...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Και ξαναλέω, σε Windows άμα δεν ξέρεις cmd δεν κάνεις τίποτα, νόμίζεις ότι κάνεις κάτι.

 

[citation needed]

 

Αν εξαιρέσεις το dns flush και το traceroute, δεν έχω κάνει άλλη δουλειά στο cmd τα 10+ χρόνια που χρησιμοποιώ Windows. Πες μου τι χάνω ακριβώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


Πως μπορω να εγκαταστησω xbmc στα ubuntu? 

 

 Μέσω του ubuntu software center

 

 

διευκρίνησε όμως ότι δεν εννοείς "οικιακή" χρήση...

 

 

Όπως και για οικιακή χρήση δεν χρειάζεσαι terminal στα linux. Εκτός αν θες να κάνεις κάτι πολύ εξειδικευμένο ή έβαλες distro χωρίς γραφικό περιβάλλον προεγκατεστημένο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πράγματι είναι σχετική, για αυτό δεν υπάρχουν τέτοιες χαώδεις διαφορές στα market shares του desktop... :P

 

Φυσικά η διαφήμιση/μονοπώλειο ούτε που σου περνάει απ' το μυαλό :)

 

Μπαίνουμε στην αρχική σελίδα του Insomnia (αλλά και οποιουδήποτε φόρουμ που αφορά γενικά τεχνολογία). Οι μισές ειδήσεις θα λένε για το καινούργιο start menu των 9, ανακοινώσεις για τα νέα σούπερ ντούπερ χαραχτηριστικά που έρχονται με τα 9, μετά από λίγο τα ίδια πράγματα ανακυκλώνονται σε νέες ειδήσεις (αυτή τη φορά και σε video!). Σε διπλανό τρολοφόρουμ, θυμάμαι λίγο πριν βγούν τα 8 ανακοινώσεις του τύπου "Διέρευσε φωτογραφία από την συσκευασία των επερχόμενων Windows 8". Και γαμώ τα νέα δικέ μου!

 

Ή ότι η συντριπτική πλειοψηφία των έτοιμων desktops/laptops έρχονται με προεγκατεστημένα Windows. Ψιλοπράγματα μωρέ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...