Προς το περιεχόμενο

Εξαφάνιση του tab ¨Wireles¨ απο menu (οτέ firmware) σε ΖΤΕ ZXHN H108NS


kostas#

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλαδή όποιος έχει υπολογιστή που η κάρτα δικτύου υποστηρίζει το wpa μπορεί να μπει να μπει σε όποιο modem θέλει χωρίς να γνωρίζει τον κωδικό) με την προϋπόθεση να υποστηρίζει και αυτό wpa

μιλαμε για wps οχι για wpa.τo wpa ειναι ασχετο.και οχι δεν ειναι τοσο απλο.αυτος που εχει το ρουτερ πρεπει να πατησει το κουμπακι wps ωστε να ενεργοποιηθει(συνηθως για ενα λεπτο) και μετα να συνδεθει ο αλλος μe wps>αν δεν πατησει ο αλλος το κουμπακι πρεπει να βαλεις κωδικο κανονικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α οκ.ναι σου δινει καποιο χρονο για να κανεις το Pairing.φαντασου το σαν bluetooth σχεδον.πχ στο Thomson αναβει το Ring μπροστα πορτοκαλι οτι ειναι σe wps .το ειχα δοκιμασει και δουλευε.αν δεν θες βεβαια το απενεργοποιεις συνηθως μεσα απο το ρουτερ.στο Thomson γινεται απο cli μονο.βεβαια δεν υποστηριζουν ολες οι καρτες wps ειδικα οι onboard δεν εχουν.οπως και σε μερικα ρουτερ μπορεις να βαλεις και pin για να συνδεθεις αντι για κωδικο.αυτο ειχε μερικα θεματα (σε thomson τουλαχιστον) εκανε κατι παραξενα αν ζητουσε Pin και εσυ του ελεγες οτι δεν θελω Pin θελω wpa.anyway.γενικα δεν βρισκω λογο για το wps.υποτιθεται οτι ειναι για αυτους που δεν ξερουν ουτε που πανε τα τεσσερα.αν και αυτος που δεν ξερει που πανε τα τεσσερα απορω αν θα καταφερει να το κανει να παιξει και με wps.και επισης πολλοι μπερδευουν το wps με το wds(wireless distribution system) που ειναι αλλο πραγμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

πιστεύω ο τίτλος τα λέει όλα όμως μια λεπτομερέστερη περγραφή του προβλήματος πάντα βοηθά στην καλύτερη κατανόηση με σκοπό την επίλυση.

Πρόσφατα  μου χάρισαν το εν λόγο router και σκέφτηκα να το χρησημποιήσω ως ΑΡ λόγο της θύρας usb. όταν μπήκα στο μενού για να το ¨στήσω¨ παρατήρησα πως πολύ απλά δεν είχε Wireles tab  :confused: έκανα αναβάθμιση firmware(οτέ), τίποτα, πάλι roll back, τίποτα, επαναφορά εργοστασιακών ρυθμήσεων και αναβάθμιση και τι έκπληξη  :shifty:ξανά τιποτα.οστόσο το router είναι ¨του κουτιού¨.

Αν κάποιος έχει κάποια ιδέα για το τιμπορεί να συμβαίνει θα το εκτιμούσα αν το μοιραζόταν μαζί μου.

 

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων ;)

 

Ξεθαβω το θεμα γιατι εχω και γω το ιδιο προβλημα. εχω δοκιμασει τα παντα. Reset, restart,update, τιποτα. δεν αναβει το wifi με τιποτα. η καρτελα wirless  μεσα στο router δεν υπαρχει πουθενα. Παταω το μοναδικο λαμπακι που εχει πισω αλλα τιποτα αναβει κοκκινο για οση ωρα το παταω. Κουνισα λιγο την κεραια μηπως εχει ξεκολησει τιποτα. Ετσι στα καλα καθουμενα το επαθε το εχω 2 χρονια σχεδον και δεν μου εχει κανει προβληματα. Δεν ξερω τι αλλο να κανω. Δεν με περνει να αλλαξω ρουτερ τωρα. Καθε βοηθεια δεκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

By the way, με το που πάρεις το SpeedPort, μετά από λίγες μέρες θα σε γυρίσουν και σε VoIP ή VoBB τηλεφωνία όπως θέλουν να την λένε. Είναι πλέον πάγια τακτική...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...