Προς το περιεχόμενο

Οικονομικό GPS για μοτοσυκλέτα


SabbathBloodySabbath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

 

Παρακολουθώ και συμβουλεύομαι το forum χρόνια τώρα για ότι έχει να κάνει με τα gadgets και την τεχνολογία, κι αποφάσισα να κάνω ευθέως την ερώτηση αυτή τη φορά, για όποιον έχει την ευγενή καλοσύνη να με βοηθήσει κι εμένα.

 

Επί του θέματος, λοιπόν, ψάχνω κάποιο οικονομικό GPS, καθαρά και μόνο για χρήση πάνω στη μηχανή. Όσο φθηνότερο τόσο καλύτερο, προφανώς! Γνωρίζω πως υπάρχουν επιλογές διά της... "πίσω πόρτας" να αλλάξει το λογισμικό σε ορισμένες συσκευές αλλά ομολογώ πως δεν γνωρίζω ποιές είναι αυτές, και κατά πόσον θα βοηθήσει εαν η ίδια η συσκευή είναι "αδύναμη".

 

Αυτό που θέλω είναι φυσικά να έχει αρκετά φωτεινή και ευδιάκριτη οθόνη ώστε να μπορώ να το βλέπω και κατά τη διάρκεια της ημέρας, εφόσον θα'ναι εκτεθειμένο και όχι σε αυτοκίνητο. Πέραν αυτού, σίγουρα θα'θελα κάτι από 4.3" και πάνω. Όσον αφορά το λογισμικό, θα προτιμούσα κάτι με το οποίο θα μπορούσα να δουλέψω κάποια "custom", ας πούμε, διαδρομή στον υπολογιστή και να την φορτώσω στη συσκευή. Το να δουλεύει σωστά ως GPS είναι το ευκόλως εννοούμενο, βεβαίως!

 

Το budget υπολογίζω μέχρι 150€, αν και μπορώ να το "επεκτείνω" αν μιλάμε για κάτι τόσο περισσότερο αξιόλογο. Η αγορά προτιμώ να γίνει από Ελλάδα (κοινώς ότι υπάρχει στο skroutz και τριγύρω), αλλά δεν έχω θέμα να πάρω κάτι από Ευρώπη, απλά με λίγο ψάξιμο δεν έχω δει και τρομερή διαφορά στις τιμές, οπότε δεν βρίσκω το νόημα. Με Κίνα κτλ. δεν θέλω να μπλέξω.

 

Μία ακόμα απορία, παρεμπιπτόντως. Το οποιοδήποτε smartphone μπορεί να αντικαταστήσει πλήρως το GPS; Να το έχω στο μυαλό μου ως εναλλακτική ή θα'ναι προτιμότερο και σώφρον το GPS να'ναι εξειδικευμένη μονάδα που θα κάνει καθαρά και μόνο αυτή τη δουλειά;

 

Όποια πρόταση δεκτή, και θα εκτιμούσα απόψεις από χρήστες της όποιας συσκευής.

 

Ευχαριστώ προκαβολικά, να μου συγχωρέσετε το "σεντόνι" και καλώς σας βρήκα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι προγραμμα-κεραια gps υπαρχει στα κινητα υπαρχει και στις συσκευες gps...

αν εχεις android ειναι πιο ευκολο να βαλεις το προγραμμα που θες...

αν εχεις ios ή πληρωνεις ή θα πρεπει να ειναι σπασμενο το κινητο...

οσο πιο γρηγορο κινητο ή μηχανημα τοσο πιο γρηγορα θα κανει τις αλλαγες να σου βρει αλλη πορεια αν χασεις καποια εξοδο-δρομο (δεν νομιζω οτι υπαρχει αλλος λογος)

 δεν εχω ιδεα ποια συσκευη δεχεται πειραγμα...ρωτα κ δω http://www.navimania.gr/

τελος θες βαση για μηχανη και θηκη αν δεν ειναι αδιαβροχο το κινητο ή η συσκευη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτίστως, ευχαριστώ για την απάντηση. 

 

Τώρα, είναι πραγματικά το ίδιο chip/chipset μιας dedicated gps μονάδας με ενός κινητού; Άλλωστε τα περισσότερα κινητά λειτουργούν συνήθως συμπληρωματικά με το agps σύστημα, το οποίο βασίζεται στην ύπαρξη δικτύου, και δε νομίζω πως η απόκρισή του και το λοκάρισμα θα είναι αντάξιο με αυτό ενός "σκέτου" gps.

 

Πέραν αυτού, ρωτάω για το κατά πόσον κάποιο φθηνό GPS με το ανάλογο λογισμικό θα μπορούσε ν'ανταπεξέλθει στη χρήση που το προορίζω. Κατανοώ τη σημασία των specs, αλλά, δεδομένου ότι θα τρέχει ουσιαστικά μία λειτουργία, ένα με "ταπεινότερα" specs δεν θα ήταν ΟΚ?

 

Και φυσικά, όπως είπα και στο πρώτο μήνυμα, οποιαδήποτε πρόταση ευπρόσδεκτη! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το agps ειναι για να συνδεθει πιο γρηγορα να μην περιμενεις...ανοιγεις τα δεδομενα του κινητου(αυτα που ναι για ινετ ή εστω wifi) και κλειδωνει πιο γρηγορα στους δορυφορους αν μπαινεις σπανια στο προγραμμα...

αρα δεν ειναι μειονεκτημα αλλα πλεονεκτημα...

η κεραια gps πρεπει να ειναι πλεον δευτερευουσας σημασιας(παλια λεγαν καλα τα sirf star gps) γιατι δεν την αναφερουν καν στα σιτε...

τωρα τα κινητα(ταβλετ) ειναι 2-4-8πυρινα...τα PNA Personal navigation assistant ειναι?

τα gps απ οσο ξερω τρεχουν ετσι και αλλιως απο πισω λογισμικο.παλια ηταν wince,τωρα υποθετω κανα android.

τεσπα αν δεν σ απαντησει αλλος ρωτα εκει π σου πα λογικα ασχολουνται ακομη.και στειλε μου λινκ να δω τι λενε.

μπες και youtube και θα δεις συγκρισεις προγραμματων(στο σκρουτζ gps αυτοκινητων αναφερει καμμια 10αρια προγραμματα) 

http://www.youtube.com/watch?v=aGhD4W_HMrE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...