Προς το περιεχόμενο

Δύο νέα trailers για το Final Fantasy XV έδωσε στη δημοσιότητα η Square Enix


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από το 2006 το περιμένουμε το XV και όλο μας λένε είναι στη γωνία. Το χειρότερο είναι η μεταφορά του Type-0 στο PS4 ενώ εμείς με το Vita παίρνουμε με port το Agito, δηλαδή ένα freemium για κινητά. Ένα καλό είχε μείνει στη Square, τα ports, τώρα πάει κι αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει το VII ήταν απίστευτο παιχνίδι, κι εμένα με είχε σημαδέψει και ακόμα είναι το αγαπημένο μου όλων των εποχών, όμως πρέπει να κοιτάμε μπροστά και να είμαστε ανοιχτοί σε νέες ιδέες.

 

Κάτσε να το δούμε και κρίνουμε, ακόμα και αν δεν είναι ΤΟ σπουδαίο παιχνίδι που θα το θυμόμαστε 20 χρόνια μετά, μπορεί να είναι απλά ένα καλό παιχνίδι που θα αξίζει να ασχοληθείς.

Μην έχεις τόσο υψηλές απαιτήσεις γιατί το πιο πιθανό είναι να απογοητευτείς και μεγαλώνοντας να αφήσεις κι εσύ το gaming

 

ΥΓ το vii πάντως την εποχή που βγήκε είχε και απίστευτα γραφικά και θεωρούταν τεχνολογικό επίτευγμα (θυμήσου πώς ήταν στο οπτικό κομμάτι τα αμέσως προηγούμενα vi και chrono trigger που ήταν βέβαια παιχνιδάρες), ήταν συνολικά κορυφή όχι μόνο στο gameplay και το σενάριο. Όλα παίζουν το ρόλο τους.

Κοιτα σιγουρα θα το παιξω,και σιγουρα δεν περιμενω το VII..το οτι πρεπει να κοιταω μπροστα ομως δεν μπορω να πω πως συμφωνω,γιατί μερικά πράγματα είναι καλύτερο να μένουν όπως έχουν..Για να δώσω μερικά παραδείγματα εκτός square,Resident Evil που πήγε ο τρόμος.? θυσιάστηκαν οι απιστευτες γωνιες της καμερας που προσφεραν τρομο καθως δεν εβλεπες τι σου ερχεται για χαρη του ελευθερου 3D και action gaming..Tomb Rider,πάνε πια τα μυστήρια και οι γρίφοι..Τώρα απλά πιστολίδι και τόξο και το παιχνίδι έχει μια γραμμική μορφή που σε οδηγεί μόνο του στο τι πρέπει να κάνεις(oχι πως εχεις και πολλα να κανεις περαν του προχορας σκοτωνεις και βιντεο και φτου και απο την αρχη)..Στα FF το δυνατό χαρτί ειναι το σενάριο οπότε πάντα πρέπει να είναι κάτι άψογο..Οσο για το VII δε θα συμφωνίσω για τα γραφικά γιατί τα περιβάλοντα ήταν προσχεδιασμένες εικόνες και τα μόνα πραγματικά γραφικά ήταν οι χαρακτίρες,οι μάχες και ο έξω κόσμος που ήταν παντελός αλεπτομερή..Προσχεδιασμένα έκανε χρήση και τα Resident Evil αλλά έδιναν βάση και στα κινούμενα pixels..Επίσης τι έχουν πάθει όλοι με τα open world games..Δεν είναι απαραίτητω πιστευω να υπάρχουν γιαγαντιέα τοποία,καταλαβαίνω πως σε μικρά μέροι δεν θα χωρούσαν εχθροί και πως το random battling system έχει ξεπεραστεί αλλά ίσως για μερικά παιχνίδια αυτό να μην ήταν τόσο κακό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που πηγε το κλασσικό battling system :/

εεεε αυτό αναρωτιέμαι και γω φίλε μου...Αλλά αφου έχει γίνει πλεον το καθε FF open world(όπως κάθε παιχνίδι σχεδόν) δεν θα μπορούσε να κρατίσουν το σύστημα με τις τυχαίες μάχες που όντως κουράζει...το συστημα στο kingdom Hearts μου άρεσ που ενώ εμφανιζόντουσαν πάλι τυχαία οι εχθροί τουλάχιστον αν ήθελες τους απέφευγες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα συμφωνήσω ότι παιχνίδια σαν το re τα πήρε η κάτω βόλτα σε ανεπανόρθωτο βαθμό (και γενικά όλη τη κατηγορία), θα συμφωνήσω ότι πολλές σειρές έχουν χαλάσει για χάρη του πιο ανεγκέφαλου gaming που είναι στη μόδα , θα διαφωνήσω λίγο για το tr γιατί αν και βγήκε εκτός πεπατημένης και έλειπαν οι γρίφοι ήταν πολύ καλό reboot και έδωσε νέα πνοή στη σειρά που είχει προβλήματα που ξεκινούσαν από πολλά χρόνια πριν (από το chronicles οι τύποι βαριόνταν τη ζωή τους και η επόμενη εταιρεία που το πήρε το κατέστρεψε παρά κάποιες τίμιες προσπάθειες που πέρασαν απαρατήρητες) παρόλα αυτά δεν έχεις άδικο για το ότι ήταν αδικαιολόγητα εύκολο.

 

και τέλος θα διαφωνήσω κάθετα για τα γραφικά του vii , επειδή το 1997 ήσουν πολύ μικρός από ότι βλέπω στο προφίλ σου και λογικά θα το έπαιξες μεταγενέστερα (γιατί αν το έπαιξες στα 8 σου και καταλάβαινες τι γινόταν τότε είσαι παιδί-θαύμα) , μάλλον δεν πήρες χαμπάρι το χαμό που είχε προκαλέσει τότε αυτό το πράγμα στο χώρο του gaming

 

από το 7 και μετά τα ff έγιναν πολύ μεγάλη υπόθεση και στο τεχνικό τομέα πέρα από όλα τα υπόλοιπα, περίμενες να δεις φοβερά τοπία, γραφικά, βίντεο και γενικά περίμενες υπερπαραγωγές τεράστιου βεληνεκούς, για τις τεχνικές δυνατότητες της εποχής. τα 3d γραφικά του δεν ήταν τα κορυφαία, αλλά μιλάμε για πολύ πιο open παιχνίδι σε σχέση με το re που φόρτωνε δωμάτιο-δωμάτιο.

η όλη αυτή χαρά βέβαια κράτησε μέχρι το Χ, μετά η σειρά έπεσε γενικά και έπαψε να έχει τον αντίκτυπο που είχε κατά το παρελθόν, παρόλα αυτά το όνομα ακόμα μετράει μιας και εξαργυρώνει αυτά που κατάφεραν τα προηγούμενα χρόνια

 

αλλά το vii ξαναλέω είχε κάνει πολύ μεγάλο χαμό στην εποχή του και διέδωσε σε τρομερό βαθμό τα jrpg στη δύση που μέχρι τότε για πολλούς ήταν άγνωστο είδος 

 

τελοσπάντων ας δούμε πώς θα είναι το XV και κρίνουμε, εδώ που τα λέμε ούτε κι εμένα μου αρέσει σαν ιδέα να γίνει ένα ff σαν το kingdom hearts (άσχετα αν μου αρέσει και το kingdom hearts) και φυσικά προτιμώ το turn based σύστημα για ένα ff , παρόλα αυτά θα προτιμήσω να το παίξω πριν καταλήξω σε συμπεράσματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ομως 97 το επαιξα πρωτη φορα,βεβαια τοτε παιζαμε παρεα αρκετα ατομα μεταξυ μας και μεγαλυτερης ηλικιας,χωρις ομως επιτυχια,ουτε το πρωτο cd δεν βγαζαμε..το 2003 εκανα την δευτερη αποπειρα να το παιξω ξανα και κανα 2 χρονια αργοτερα που τα αγγλικα μου ηταν στο καταλληλο επιπεδο το εκανα φυλο και φτερο :D αλλα για τα γραφικα θυμαμαι χαρακτηριστικα επειδη επερνα τα περιοδικα gamepro,games γραφικα του εδιναν αρκετα χαμηλα γυρω στα 80/100 και 7η8/10 ..αυτο που λες πως η σειρα εξαργυρωνει οτι καταφεραν οι παλιοι τιτλοι εινΑι που με χαλαει γιατι πολλα αλλα παιχνιδια το κανουν και καταντανε προχειρα φτιαγμενα με βαση μονο τα απιστευτα γραφικα..εγω παντος ακομα περιμενω μια επανακυκλοφορια του vii με βελτιομεν γραφικα μονο,κατι σαν το ocarina of time 3ds

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η square το έχει χάσει το παιχνίδι δυστυχώς και σε λίγα χρόνια το fan club του final fantasy Θα την απορρίψει και αυτό. Ζητάμε remake του 7 τόσα χρόνια τώρα, και οι ίδιοι ξέρουν ότι αν γίνει αυτό θα έχει εκατομμύρια κέρδη αλλά προτιμούν να ετοιμάζουν devil May cry style games Και να τα βαφτίζουν final fantasy. Κρίμα. Το ff7 με είχε κάνει να δακρύσω, έπεφτα για ύπνο και το έβλεπα στο όνειρο μου, ταυτιζομουν με τον cloud Και νομίζω δεν είμαι ο μόνος. Αυτό δεν μπορεί να το πετύχει πλέον κάποιο ff. Όλα τα παιχνίδια είναι επιφανειακά με έμφαση στα γραφικά που προσωπικά τα θεωρώ αχρείαστα. Αν θέλω γραφικά θα παίξω άλλα παιχνίδια. Στο ff Θέλω πλοκή ελευθερία εξερεύνησης επιλογές από οπλισμό μαγικά κτλ κτλ. Και εκεί το έχει χάσει παντελώς.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστοιχος ακομα και για την Square οσο τα γραφικα βελτιωνοντε τα παιχνιδια της χανουν σε ολα τα υπολοιπα..την ακολουθω σε καθε τιτλο της αλλα μετα το VIII τα πραγματα αρχησαν να χαλανε...το Χ εδωσε μια πνοη βελτιωσης αλλα η συνεχεια Χ2 ηταν παταγοδης αποτυχια οπως και καθε αλλο στη συνεχεια..λυπαμαι που οσο παει μοιαζουν περισσοτερο με action adventures και hack and slash..Το συγκεκριμενο στο θεμα γραφικα φενεται απιστευτο αλλα ειλικρινα μερικους σαν και μενα τα γραφικα δεν τους νοιαζουν ιδιαιτερα..Περιμενω πως και πως FF με σεναριο που θα με αφησει να το σκεφτομαι για χρονια,οπως το VII

Ακριβώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η square το έχει χάσει το παιχνίδι δυστυχώς και σε λίγα χρόνια το fan club του final fantasy Θα την απορρίψει και αυτό. Ζητάμε remake του 7 τόσα χρόνια τώρα, και οι ίδιοι ξέρουν ότι αν γίνει αυτό θα έχει εκατομμύρια κέρδη αλλά προτιμούν να ετοιμάζουν devil May cry style games Και να τα βαφτίζουν final fantasy. Κρίμα. Το ff7 με είχε κάνει να δακρύσω, έπεφτα για ύπνο και το έβλεπα στο όνειρο μου, ταυτιζομουν με τον cloud Και νομίζω δεν είμαι ο μόνος. Αυτό δεν μπορεί να το πετύχει πλέον κάποιο ff. Όλα τα παιχνίδια είναι επιφανειακά με έμφαση στα γραφικά που προσωπικά τα θεωρώ αχρείαστα. Αν θέλω γραφικά θα παίξω άλλα παιχνίδια. Στο ff Θέλω πλοκή ελευθερία εξερεύνησης επιλογές από οπλισμό μαγικά κτλ κτλ. Και εκεί το έχει χάσει παντελώς.

δεν θα μπορούσα να συμφωνίσω περισσότερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθε καιρός για αλλαγές, όσο και αν κάποιοι νοσταλγούν ένα πλήρως turn based FF, άλλο τόσο υπάρχουν άτομα που μετά από countless ff και jrpg ζητάνε αλλαγές, προσωπικά το σύστημα KH είναι ότι πρέπει για το game, το real time progression μαζί με τα cutscenes και plot made by Tetsuya δεν θα έπρεπε να ανησυχεί κανέναν fan των ff εκτός αν το τελευταίο ff που έπαιξαν ήταν το 7, τώρα όσο αφορά το Story νομίζω θα γίνει το αντίθετο από αυτό που περιμένουν κάποιοι, ότι και καλά θα είναι ρηχό, @@, Director Tetsuya was on the case(Οι fans του kh θα καταλάβουν).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίμα. Το ff7 με είχε κάνει να δακρύσω, έπεφτα για ύπνο και το έβλεπα στο όνειρο μου, ταυτιζομουν με τον cloud Και νομίζω δεν είμαι ο μόνος.

Εγώ ταυτιζόμουν με το sephiroth :P

Ήρθε καιρός για αλλαγές, όσο και αν κάποιοι νοσταλγούν ένα πλήρως turn based FF, άλλο τόσο υπάρχουν άτομα που μετά από countless ff και jrpg ζητάνε αλλαγές, προσωπικά το σύστημα KH είναι ότι πρέπει για το game, το real time progression μαζί με τα cutscenes και plot made by Tetsuya δεν θα έπρεπε να ανησυχεί κανέναν fan των ff εκτός αν το τελευταίο ff που έπαιξαν ήταν το 7, τώρα όσο αφορά το Story νομίζω θα γίνει το αντίθετο από αυτό που περιμένουν κάποιοι, ότι και καλά θα είναι ρηχό, @@, Director Tetsuya was on the case(Οι fans του kh θα καταλάβουν).

Είπαμε ωραία τα kh, αλλά άλλο το ένα άλλο το άλλο

 

Δε σημαίνει ότι όλα τα παιχνίδια της square πρέπει να γίνουν σαν το kh, ούτε και το συγκεκριμένο είναι κάτι καινοτόμο (πλεον) στο κάτω κάτω.

 

Τελοσπάντων, ας δούμε το παιχνίδι πρώτα και κρίνουμε, το να γινόμαστε προκατειλημμένοι δεν εξυπηρετεί σε τίποτα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...