Προς το περιεχόμενο

Διέρρευσαν οι νέες GoPro HERO4 Black και HERO4 Silver


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταλαβαινω πως ο ανταγονισμος απο smartphones ειναι μεγαλος γιατι υπαρχουν κινητα που τραβανε 1080 60fps & 720 120fps και πρεπει να βγαζουν μοντελα συχνα και καλυτερα για να υπαρχει αλωστε λογος να παρεις την καμερα..αλλα η τιμη παραπαει,

Δε νομίζω πως υπάρχει ανταγωνισμός από smartphones.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Όποιος συγκρίνει την GoPro με κινητό, θα πρέπει να είναι τελείως άσχετος με το αντικείμενο και ο χαρακτηρισμός είναι επιεικής. Πώς είναι δυνατόν να κάνω surfing/mountain bike κλπ extreme sports και να τραβάω με το κινητό; Δέχομαι ότι υπάρχουν και καλύτερες/φθηνότερες κάμερες, όχι όμως να συγκρίνουμε action camera με κινητό. Ας βάλει το iPhone του αυτός που έκανε το σχετικό post πάνω στην ιστιοσανίδα του πχ να δούμε πόσο καλά τραβάει!

 

Σαν να πηγαίνω εγώ σε άρθρο για κινητό και να λέω "τι 13MP φωτογραφική μηχανή, άμα πάρω την τάδε επαγγελματική μηχανή δεν πιάνει μία το κινητό"...

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όποιος συγκρίνει την GoPro με κινητό, θα πρέπει να είναι τελείως άσχετος με το αντικείμενο και ο χαρακτηρισμός είναι επιεικής. Πώς είναι δυνατόν να κάνω surfing/mountain bike κλπ extreme sports και να τραβάω με το κινητό; Δέχομαι ότι υπάρχουν και καλύτερες/φθηνότερες κάμερες, όχι όμως να συγκρίνουμε action camera με κινητό. Ας βάλει το iPhone του αυτός που έκανε το σχετικό post πάνω στην ιστιοσανίδα του πχ να δούμε πόσο καλά τραβάει!

 

Σαν να πηγαίνω εγώ σε άρθρο για κινητό και να λέω "τι 13MP φωτογραφική μηχανή, άμα πάρω την τάδε επαγγελματική μηχανή δεν πιάνει μία το κινητό"...

Προφανός στο νερό χρησιμεύει περισσότερο.Αλλα οπουδήποτε αλλού υπάρχουν mounts για κινητά.Εγώ οχι mountain bike αλλά παρκουρ και πτώση με αλεξίπτοτο έχω τραβίξει με κινητό.Και όταν δίνεις πάνω απο 450 για κάμερα συν 30 για μνήμη συν 30 για extra mounts συν 100 για οθόνη το σκέφτεσαι καλά αν θέλεις μόνο κάμερα.Τα μισά και παραπάνω που κάνουν οι action cameras τα κάνουν και κινητά.

A και εσύ που είσαι ψαγμένος με το σερφινγ ορίστε εδώ αδιάβροχο mount smartphone για την σανίδα σου και το mountain bike σου

καθώς και βιντεάκι παρκουρ με iphone

Επεξ/σία από billdanos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεχνάς όμως μέγεθος και ανθεκτικότητα (έστω και με θήκη). Τέτοια θήκη σε κινητό δε ξέρω ποσο κοστίζει ή αν υπάρχει καν.

 

Επίσης είναι κάμερα. Την "φοράς" την βάζεις να δουλεύει τραβάει βίντεο απο φεστιβαλ/πάρτυ/παρέλαση/κολύμπι/σκι και χίλια δυο αλλα και μετά κόβεις ραβεις τις 2 ώρες που τραβηξες και φτιάχνεις ένα όμορφο βιντεακι.

Το κινητό είναι κινητό δεν μπορείς να το χεις δύο ώρες στο κράνος/στήθος σου να βγάζει βίντεο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Όποιος συγκρίνει την GoPro με κινητό, θα πρέπει να είναι τελείως άσχετος με το αντικείμενο και ο χαρακτηρισμός είναι επιεικής. Πώς είναι δυνατόν να κάνω surfing/mountain bike κλπ extreme sports και να τραβάω με το κινητό; Δέχομαι ότι υπάρχουν και καλύτερες/φθηνότερες κάμερες, όχι όμως να συγκρίνουμε action camera με κινητό. Ας βάλει το iPhone του αυτός που έκανε το σχετικό post πάνω στην ιστιοσανίδα του πχ να δούμε πόσο καλά τραβάει!

 

Σαν να πηγαίνω εγώ σε άρθρο για κινητό και να λέω "τι 13MP φωτογραφική μηχανή, άμα πάρω την τάδε επαγγελματική μηχανή δεν πιάνει μία το κινητό"...

Προφανός στο νερό χρησιμεύει περισσότερο.Αλλα οπουδήποτε αλλού υπάρχουν mounts για κινητά.Εγώ οχι mountain bike αλλά παρκουρ και πτώση με αλεξίπτοτο έχω τραβίξει με κινητό.Και όταν δίνεις πάνω απο 450 για κάμερα συν 30 για μνήμη συν 30 για extra mounts συν 100 για οθόνη το σκέφτεσαι καλά αν θέλεις μόνο κάμερα.Τα μισά και παραπάνω που κάνουν οι action cameras τα κάνουν και κινητά.

A και εσύ που είσαι ψαγμένος με το σερφινγ ορίστε εδώ αδιάβροχο mount smartphone για την σανίδα σου και το mountain bike σου

καθώς και βιντεάκι παρκουρ με iphone

οπα , ελευθερη πτωση τραβηξες με κινητο; Ή στατικου ; Πως το εκανες; {

CTFontFamilyName = ".Helvetica NeueUI";

CTFontPostScriptName = ".HelveticaNeueUI";

}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπα , ελευθερη πτωση τραβηξες με κινητο; Ή στατικου ; Πως το εκανες; {

CTFontFamilyName = ".Helvetica NeueUI";

CTFontPostScriptName = ".HelveticaNeueUI";

}

Στατικό ιμάντα όταν πέρναγα ΣΒΕΑ Ασπρόπυργο ;) Δεν είχα κάποιο mount τότε καθώς δεν ήμουν καν σήγουρος αν θα τολμούσα να τραβίκσω και λόγο φόβου και λόγο καμπάνας.Αλλά τελικά με πρόχειρη μονοτική ταινία έκανα δικό μου mount απο το δευτερο άλμα και μετά.Αλλά υπάρχουν mounts για κινητά δίνεισύνδεσμο το παιδι στο βίντεο που ανάρτησα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεχνάς όμως μέγεθος και ανθεκτικότητα (έστω και με θήκη). Τέτοια θήκη σε κινητό δε ξέρω ποσο κοστίζει ή αν υπάρχει καν.

 

Επίσης είναι κάμερα. Την "φοράς" την βάζεις να δουλεύει τραβάει βίντεο απο φεστιβαλ/πάρτυ/παρέλαση/κολύμπι/σκι και χίλια δυο αλλα και μετά κόβεις ραβεις τις 2 ώρες που τραβηξες και φτιάχνεις ένα όμορφο βιντεακι.

Το κινητό είναι κινητό δεν μπορείς να το χεις δύο ώρες στο κράνος/στήθος σου να βγάζει βίντεο.

τι εννοείς δεν ξέρεις ποσο κοστίζει ή αν υπάρχει.? στο βίντεο που ανέβασα το παιδί λέει το που την πουλάει.Την βλέπεις και στο βίντεο..Και σε καμία περίπτωση δεν είπα πως είναι το ίδιο..Αλλά όταν έχεις λέμε ένα ποσό πχ 500 ευρώ το σκέφτεσαι καλά αν θα πας σε κάτι που αποκλιστικά τραβάει βίντεο ή σε κάτι που κάνει πολλά περισσότερα.Ναι μεν θα στερηθείς σήγουρα μερικά καλά στοιχεία της action cam. αλλά θα μπορείς να κάνεις σχεδόν την ίδια δουλειά και πάλι.Βέβαια εδώ στην 4 οι αναλύσεις που φένεται να προσφέρει έχουν πάει σε πάρα πολύ υψηλό επίπεδο,αλλά το ιδιο πιστεύω θα γίνει και με την τιμή.Ειδικά η έκδωση με την οθόνη....να συμπληρώσω πως μου φένεται περίεργο που η black έκδωση δεν έχει οθόνη..Είναι δυνατόν στο καλύτερο και μάλλον ακριβότερο μοντέλο να μην έχουν οθόνη..Υποθετικά η 3+ έχει 400,η 4 δεν θα έχει 450..? μαζί με οθόνη πάει 550 που για μένα είναι πάρα πολά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι αστείος τώρα, έτσι; Βιντεάκι παρκούρ με iphone και τον τραβάει άλλος βίντεο!!! Το ζήσαμε κι αυτό! Και θες να μου πεις ότι θα πας να πάρεις το iphone (του οποίου η τιμή δεν σας φαίνεται εξωφρενική, μόνο της GoPro) και θα βάλεις το iPhone των 1000€ να βρέχεται, να χτυπιέται (έστω και με mounts), να τραβάει βίντεο δυο ώρες (ουπς, δεν θα αντέξει η μπαταρία, δεν φημίζεται για αυτήν ένα smartphone!) και να μείνεις και χωρίς κινητό μετά λόγω μπαταρίας, αν δεν έχει ήδη χαλάσει!

Και μην ξεχνάτε, λυγίζει κιόλας το νέο μαραφέτι, μπορούμε να το περάσουμε πιο εύκολα γύρω από τιμόνια, χέρια κλπ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα extreme sports θέλουν action camera που να έχει σταθεροποιητή (steadyshot) εικόνας . Από εκεί και πέρα το πρώτο φάουλ είναι το display στην κάμερα , δλδ όταν την βάλεις στο κεφάλι σου δεν βλέπεις τι σκατά τραβάει , εδώ η sony υπερτερεί γιατί έχει remote χεριού με οθόνη , δεύτερον δεν γίνετε αναφορά για σταθεροποιητή εικόνας . Τέλος επιφυλάσσομε για την τιμή . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω να αντέχει αυτή η θήκη το ίδιο σε crash tests, αυτό εννοώ. Επίσης στο eBay οι go pro είναι σχεδόν ενα κατοσταρικο κάτω ;)

και το νου μας στην εγγύηση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι αστείος τώρα, έτσι; Βιντεάκι παρκούρ με iphone και τον τραβάει άλλος βίντεο!!! Το ζήσαμε κι αυτό! Και θες να μου πεις ότι θα πας να πάρεις το iphone (του οποίου η τιμή δεν σας φαίνεται εξωφρενική, μόνο της GoPro) και θα βάλεις το iPhone των 1000€ να βρέχεται, να χτυπιέται (έστω και με mounts), να τραβάει βίντεο δυο ώρες (ουπς, δεν θα αντέξει η μπαταρία, δεν φημίζεται για αυτήν ένα smartphone!) και να μείνεις και χωρίς κινητό μετά λόγω μπαταρίας, αν δεν έχει ήδη χαλάσει!

Και μην ξεχνάτε, λυγίζει κιόλας το νέο μαραφέτι, μπορούμε να το περάσουμε πιο εύκολα γύρω από τιμόνια, χέρια κλπ!

ανεβασα δυο βιντεο και αγνοισες το ενα που διχνει ξεκαθαρα chest mount smartphone οποτε το να λες τον τραβαει ο αλλος βιντεο μειωνει την αντιλειψη σου..το iphone 6 δεν εχει 1000 ευρω.Δεν χρειαζεσαι καν iphone 6..δεν ειναι το μονο κινητο με ληψη 30+fps.....τεσπα βλεπω εισαι hater της apple απλα και κολισες στο οτι εγω ανεφερα το 5s και λες τις βλακιες περι λυγισματος..το πολυ hating εχει θολωσει την κριση σου.α και οσο για την μπαταρια ξυπνα λιγο ειμαι κατοχος gopro δες και τις αγγελιες μου πριν μια βδομαδα πουλησα μια , τρεχα τραβα 2 ωρες 1080 60fps να δουμε αν κραταει η μπαταρια.Η διαφορα εινΙ οτι εγω τ εχω δοκιμασει και τα δυο και εκφραζω γνωμη και για τα δυο ενω εσυ απλα σνομπαρεις επειδη μισεις την apple
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω να αντέχει αυτή η θήκη το ίδιο σε crash tests, αυτό εννοώ. Επίσης στο eBay οι go pro είναι σχεδόν ενα κατοσταρικο κάτω ;)

 

συμφωνω,δεν ειπα ομως πως το smartphone με αυτο θα γινει κΛυτερο η ισαξιο,ειπα πως σε ληψεις θα ειναι υποδεεστερο αλλα οχι κατα πολυ και συν οτι θα εχεις ενα smartphone.εγω προσφατα πουλησα εδω στο ινσομνι την μια Hero 2 και ειλικρινα σκεφτομαι αν αξιζει να παω στο επομενο μοντελο η σε πολυ καλο smartphone.επιςης δεν μπορεις να εχεις συνεχεια gopro μαζ σου αλλα κινητο εχεις σχεδον παντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...