Προς το περιεχόμενο

Υποστήριξη ελληνικής φωνητικής πληκτρολόγησης πλέον και στο Android


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέρει κανείς αν βάλω ως προερπιλογή τα Αγγλικα με δεύτερη γλώσσα Ελληνικά πως θα δουλέψει σωστά;;;;....

 

Γιατί το κάνω και μου βγάζα άλλα 'ντι άλλων...

 

Αν βάλω προεπιλογή Ελληνικά δουλεύει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ στο iOS μια χαρά συνδυάζει ελληνικά και αγγλικά όπως σε αυτό εδώ το μήνυμα

Και στο android το έχεις αυτό καιρό τώρα, αλλά με 3rd party app (swype) και δουλεύει υπέροχα

 

Το θες όμως και από τη Google για να χρησιμοποιείς το "siri" της αποτελεσματικά, το να το έχεις σε 3rd party πληκτρολόγιο δεν αρκεί

 

Λογικά θα το φτιάξουν, δε νομίζω να το αφήσουν έτσι, προς το παρόν πάντως είναι άχρηστο για να μπορείς να χρησιμοποιήσεις το google search σωστά

Αντιγράφει την MLS ή είναι η ιδέα μου; :mad:

Σε τι αντιγράφει την mls;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως θέλει πάνω απο αυτή την έκδοση;

 

 

s2 έχω κι εγώ, τι έκδοση rom και τι android έχεις;

Εχω custom rom η οποια ομως ειναι βασισμενη σε official 4.1.2

Για να βάλει ερωτηματικό σε μια πρόταση, λες απλά ερωτηματικό; Πχ στα μηνύματα απλά γράφει την λέξη ερωτηματικό.

 

Επιπλέον, ότι βάζω στο Google Now, μου τα "ψάχνει" από το Search, ακόμα και στα αγγλικά πχ Wake me up in 1 hour. Πρέπει να ενεργοποιήσω κάτι άλλο;

Στο swype+dragon ισχυει αυτο που λες με το ερωτηματικο. Στο google απλα πληκτρολογει την λεξη ερωτηματικο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος κάτοχος συσκευής Android χρησιμοποιεί το native πληκτρολόγιο και όχι Swype; Εν πάσει περιπτώσει, το εγκατέστησα να υπάρχει.

 

Αυτό ήθελα να γράψω. Και μάλιστα το swype το ειχε πάλι free το amazon πριν λίγες μέρες. Άψογη ελληνική φωνητική πληκτρολόγηση και πολύ καλή πρόβλεψη. Εγώ μάλιστα ζωγραφίζω πάνω του με το πενάκι για να γράψω και μου είναι υπεραπαραίτητη εφαρμογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τι αντιγράφει την mls;

η mls γράφει μηνύματα & posts η google γράφει posts πάνω κάτω το ίδιο δεν είναι; :-D

εγώ πάντως δεν βλέπω διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλεύει ΣΚΑΤΑ ακόμα για μας τους Έλληνες.

 

Το δοκίμασα στο tablet μου που έβλεπε τα ελληνικά

 

Το θέμα για μένα δεν είναι να κάνει εντολές στα ελληνικά, αλλά να καταλαβαίνει ελληνικά μαζί με αγγλικά και αυτό δε το κάνει καθόλου καλά

 

Άμα βάλεις μόνο ελληνικά δε δουλεύει το ok Google. Αν βάλεις και ελληνικά και αγγλικα ανάλογα το τι γλώσσα θα αρχίσεις να μιλάς με αυτή συνεχίζει, δε μπορεί να ανταλλάξει τη γλώσσα καθώς μιλάς και σε αγγλικό κείμενο να χώσει ελληνικές λέξεις

 

Οπότε αν θες να κάνεις πράγματα με τις επαφές σου, θα πρέπει να τις έχεις greeklish που τα καταλαβαίνει μια χαρά και να δίνεις εντολές στα αγγλικά

 

Αν πεις: ok google, call Πέτρος δε σε καταλαβαίνει

 

Και να πεις πάρε τον Πέτρο είναι μακρινό όνειρο

 

Δυστυχώς απογοητεύτηκα, θέλει πολλή δουλειά ακόμα

 

Επίσης όταν πήγαινα να ξεκινήσω με, οκ google και προσπάθησα να φτάσω να στείλω μηνύματα στο viber μου έλεγε ότι τα τάδε νούμερα δεν έχουν viber... αυτό το bug δε ξερω πώς προκύπτει

 

Τελοσπαντων θα περιμένω βελτιώσεις στο μέλλον

 

Σαν πρόγραμμα απλά για να πληκτρολογήσει κάνεις ελληνικά μιλώντας δε με εντυπωσιάζει, το Swype+Dragon δεν το αγγίζει τίποτα και ούτε πρόκειται

Το ξερω οτι δεν δουλευει, αυτο ειπα και παραπανω

Δεν υποστηριζει ακομα εντολες στα Ελληνικα. Πχ "ξυπνησε με σε 1 ωρα", "καλεσε τον Γιωργο", πρεπει να πεις "wake me up in 1 hour" , "call George".

 

Θα το προσθεσουν αργοτερα αυτο.

Πιστευω θα μπει συντομα το "ξυπνησε με σε 1 ωρα" αντι για "wake me up in 1 hour"..

 

Τοτε θα λες, "οκ google, καλεσε τον Πετρο" και θα παιρνει.

Ενώ στο iOS μια χαρά συνδυάζει ελληνικά και αγγλικά όπως σε αυτό εδώ το μήνυμα

και στο android μια χαρά συνδυάζει ελληνικά και αγγλικά όπως σε αυτό εδώ το μήνυμα.

αλλά μερικές φορές μπερδεύεται όταν μιλάς ελληνικά και αγγλικά ταυτόχρονα.

σημεια στιξης δεν βάζει ακόμα εκεί είναι το πρόβλημα.

και πιστεύω η βελτίωση του θα είναι πολύ γρήγορη όσο το χρησιμοποιούν οι χρήστες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απαίτηση καθιέρωσης εθνικής εορτής!!!

 

και τρελαινομαι σου λεω!!!!

 

ΥΓ. : και εταιριες που χρονια τωρα ειδικευονται στο συγκεκριμενο κομματι δεν εχουν καταφερει να το φτασουν σε αυτο το επιπεδο. (αποψη μου...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι η ιδέα μου ή θέλει Ιντερνετ για να δουλέψει? Εγώ πάω να "γράψω" ένα μήνυμα και λέει "Δεν είναι δυνατή η επικοινωνία με την Google αυτή τη στιγμή.". Τι παίζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι η ιδέα μου ή θέλει Ιντερνετ για να δουλέψει? Εγώ πάω να "γράψω" ένα μήνυμα και λέει "Δεν είναι δυνατή η επικοινωνία με την Google αυτή τη στιγμή.". Τι παίζει?

 

Ναι θέλει internet για να δουλέψει. Λίγες γλώσσες είναι διαθέσιμες για offline λειτουργία και τα ελληνικά δεν είναι μέσα σε αυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλεύει ΣΚΑΤΑ ακόμα για μας τους Έλληνες.

 

Το δοκίμασα στο tablet μου που έβλεπε τα ελληνικά

 

Το θέμα για μένα δεν είναι να κάνει εντολές στα ελληνικά, αλλά να καταλαβαίνει ελληνικά μαζί με αγγλικά και αυτό δε το κάνει καθόλου καλά

 

Άμα βάλεις μόνο ελληνικά δε δουλεύει το ok Google. Αν βάλεις και ελληνικά και αγγλικα ανάλογα το τι γλώσσα θα αρχίσεις να μιλάς με αυτή συνεχίζει, δε μπορεί να ανταλλάξει τη γλώσσα καθώς μιλάς και σε αγγλικό κείμενο να χώσει ελληνικές λέξεις

 

Οπότε αν θες να κάνεις πράγματα με τις επαφές σου, θα πρέπει να τις έχεις greeklish που τα καταλαβαίνει μια χαρά και να δίνεις εντολές στα αγγλικά

 

Αν πεις: ok google, call Πέτρος δε σε καταλαβαίνει

 

Και να πεις πάρε τον Πέτρο είναι μακρινό όνειρο

 

Δυστυχώς απογοητεύτηκα, θέλει πολλή δουλειά ακόμα

 

Επίσης όταν πήγαινα να ξεκινήσω με, οκ google και προσπάθησα να φτάσω να στείλω μηνύματα στο viber μου έλεγε ότι τα τάδε νούμερα δεν έχουν viber... αυτό το bug δε ξερω πώς προκύπτει

 

Τελοσπαντων θα περιμένω βελτιώσεις στο μέλλον

 

Σαν πρόγραμμα απλά για να πληκτρολογήσει κάνεις ελληνικά μιλώντας δε με εντυπωσιάζει, το Swype+Dragon δεν το αγγίζει τίποτα και ούτε πρόκειται

 

 

Στο Swype έχει και το μικρόφωνο δίπλα στην space bar.

Πατώντας το, λέω "call Γρηγόρης" και εμφανίζει τις επαφές με αυτό το όνομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω φάει μεγάλη ήττα

Όλοι το βάλατε μόνο σε μένα ακόμη να εμφανιστούν τα ελληνικά.

Ο μόνος είμαι;

 

Αποστολή από το GT-I9100 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...