Προς το περιεχόμενο

Υποστήριξη ελληνικής φωνητικής πληκτρολόγησης πλέον και στο Android


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 151
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δυστυχώς προς το παρόν δεν έχει και πολύ μεγάλη χρησιμότητα. Δεν αναγνωρίζει φωνητικές εντολές, ούτε καν πχ για τον καιρό. Αν πεις ο καιρός αύριο κάνει απλή αναζήτηση ενώ weather tomorrow σου εμφανίζει κανονικά γράφημα με τον καιρό στην περιοχή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Swype έχει και το μικρόφωνο δίπλα στην space bar.

Πατώντας το, λέω "call Γρηγόρης" και εμφανίζει τις επαφές με αυτό το όνομα.

Από ποιο σημείο το κάνεις αυτό;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ποιο σημείο το κάνεις αυτό;

 

Έχω εγκατεστημένο και επιλεγμένο το Swype, εκτός από το SwiftKey.

Στην αναζήτηση επαφών εμφανίζεται το πληκτρολόγιο Swype και αριστερά από τη space bar, βρίσκεται το κουμπί που αλλάζει ελληνικά/αγγλικα και δίπλα από αυτό το μικρόφωνο της Google.

Πατώντας το, εμφανίζεται το μικρόφωνο στη θέση του πληκτρολογίου και αναβοσβήνει περιμένοντας εκφώνηση.

Λέω "call Γρηγόρης" και εμφανίζει τις επαφές με το όνομα αυτό.

Δεν το είχα δοκιμάσει πριν από σήμερα, για να ξέρω αν λειτουργούσε και χωρίς την προσθήκη των ελληνικών, αλλά τουλάχιστον γιαυτή την διευκόλυνση, στην επιλογή επαφών για κλήση, είναι εξυπηρετικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά αυτό δεν είναι το ίδιο με το ok google που μπορεί να πάρει τηλέφωνο απλά μιλώντας από τη lock screen

 

Και το call τσάμπα το λες από τη στιγμή που δεν καλεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΛΟΛ, όποτε θέλω να δοκιμάσω στυλό, μολύβι, πληκτρολόγιο, φωνητική πληκτρολόγηση, γράφω/λέω "ένα το χελιδόνι...". Νόμιζα ότι το έκανα μόνο εγώ!

 

Άντε να υποστηρίξει και η apple την siri στα ελληνικά επιτέλους (ελπίζω να την πει χρυσούλα) να γουστάρουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος κάτοχος συσκευής Android χρησιμοποιεί το native πληκτρολόγιο και όχι Swype; Εν πάσει περιπτώσει, το εγκατέστησα να υπάρχει.

εγω το native χρησιμοποιω. δοκιμασα και το swype και δεν με βολεψε καθολου. θεμα γουστου ειναι

στο htc onex το native δουλευει τελεια και εχει απιστευτα καλη προβλεψη, σε αντιθεση με συσκευες samsung που μου βγαζουν οτι να'ναι πολλες φορες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...