Προς το περιεχόμενο

TP-Link TL-WR841N


lalaz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προς το παρόν θα κάνω τη δουλειά μου μ αυτό. Το άλλαξαν , και αν και στην αρχή είχα κάποια θέματα με την ταχύτητα τώρα έστρωσε. Έχω βάλει powerline adaptors κι έχω πολύ καλύτερη σύνδεση απ ότι με wireless.

 

Ο πάροχος μου επιτρέπει να το αλλάξω αν θέλω αλλά εφόσον γίνεται η δουλεια μου όχι ακόμη. Το καλό μ αυτό είναι ότι παίζει και 2,4 και 5 για το wireless κι έχουν μοιραστεί οι συσκευές στο σπίτι (αν και το pc μου όπως προείπα είναι με powerline adaptors). Το μόνο που θα ήθελα είναι bandwidth management για να έχω περισσότερη ταχύτητα όταν παίζω games, αλλά απ την άλλη οι υπόλοιποι στο σπίτι το χρησιμοποιούν μονο για surfing, οπότε και παλι νομίζω δεν αξίζει να το αλλάξω/πάρω router.

 

Θα δω τι παίζει και με cable modem/router κι αναλόγως θα πραξω.

ναι γενικα τα powerlines θα παιξουν καλα αμα δεν εχεις τιποτα παραξενα με το ρευμα.ειδικα αν καπου επιανες οριακα wireless τοτε το powerline σωζει αντι να βαζες καποιο repeater.απλα για να εχεις καλυτερο wireless θα πρεπει να εχεις και αντιστοιχα wifi sticks.αν δηλαδη το ρουτερ ειναι n τοτε καλο θα ηταν να εχεις n καρτες για να παρεις πχ τα 50mbit που σου δινουν γιατι με g που ειναι 54mbps θα ησουν στην θεωρια ενταξει αλλα στην πραξη καθολου ενταξει και θα χανες.μονο qos αν εχει το συγκεκριμενο router που σου εδωσαν.bandwidth management λιγα βλεπεις να εχουν.απλα αν το εχουν μονο για surfing δεν σου κανουν προβλημα.αν τωρα καποιος κανει και κατι αλλο ή βαζεις qos ή μπορεις να βαλεις και στο Pc του καποιο προγραμμα οπως το Net limiter για να βαζεις ορια στο ποσο θα κατεβαζει/ανεβαζει.απλα αμα κλεισει το προγραμμα αυτος τοτε δεν εχει νοημα.αν παρεις router απλα μετα πρεπει να δεις πως θα γινει ναμην εχεις 2 nat δηλαδη να γινει κατι σαν bridge το cable router για να μην εχεις μετα θεματα και να πρεπει να κανεις διπλα port forward κτλ.αλλιως ναι μετα η λυση ειναι να παρεις all in one.δηλαδη ενα cable router για να ειναι ολα σε μια συσκευη αρκει ναξερεις οτι δεν θα εχεις θεματα και οτι θα παιξει.μην δωσεις λεφτα χωρις λογο.αν και ειπες οτι ο παροχος σε αφηνει να βαλεις οτι θελεις.επισης καλη φαση που παιζει και 2,4 ghz και 5 ghz γιατι στα 5 μπορεις να εχεις λιγοτερες παρεμβολες αρα και καλυτερη ταχυτητα.απλα στην θεωρια τα 5ghz παιζουν λιγο πιο short distance απο οτι τα 2,4 ghz.αυτο στην θεωρια οπως λενε βαζοντας οτι δεν εχεις παρεμβολες απο αλλα δικτυα.τωρα τι παιζει σε cable routers δεν εχω ιδεα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά ο πάροχος μονο ρουτερ μου επιτρέπει κι απ τα λιγα που διάβασα είναι δεν είναι πολλά τα cable modem που κυκλοφορούν. Οπότε ακόμη είμαι σε σκέψεις για το αν θα πάρω κάτι, γιατί προς το παρόν με τα powerline adaptors την κάνω τη δουλειά μου.

Να ήταν και σταθερά τα 50Mbps θα ήμουν άρχοντας αλλά κάθε μέρα έχω σκαμπανεβάσματα έως κατακόρυφες πτώσεις του τύπου -(40-45) Mbps και συγχρονίζει στα 2-3 Mbps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τελικά ο πάροχος μονο ρουτερ μου επιτρέπει κι απ τα λιγα που διάβασα είναι δεν είναι πολλά τα cable modem που κυκλοφορούν. Οπότε ακόμη είμαι σε σκέψεις για το αν θα πάρω κάτι, γιατί προς το παρόν με τα powerline adaptors την κάνω τη δουλειά μου.

Να ήταν και σταθερά τα 50Mbps θα ήμουν άρχοντας αλλά κάθε μέρα έχω σκαμπανεβάσματα έως κατακόρυφες πτώσεις του τύπου -(40-45) Mbps και συγχρονίζει στα 2-3 Mbps.

ο παροχος σου σε υποχρεωνει τελικα να εχεις το δικο του cable modem/ router?το superhub χρησιμοποιεις μονο τωρα το οποιο το εχεις και σαν ρουτερ ή εβαλες εσυ κατι αλλο απο πισω?να αλλαξεις cable modem το βρισκω λιγο χλωμο αν το αφηνει ο παροχος.

και περιμενε μια γιατι αυτο που λες για τις κατακορυφες πτωσεις ειναι λιγο παραξενο.

την μια κατεβαζεις με 50 και την αλλη με 2-3 mbps ή το modem να το πω ετσι συγχρονιζει μια στα 50 και μια στα 2-3 mbit?δεν ξερω πως παιζει το cable για αυτο το λεω.αν αλλαζει ο συγχρονισμος ειναι λογικο να κατεβαζεις με μικροτερη ταχυτητα αλλα εκει θεωρειται βλαβη αυτο οτι δηλαδη την μια εχεις 50 και την αλλη 2-3 .και οσο ξερω ειναι 50 οχι μεχρι 50.οποτε εκει πρεπει να μιλησεις με τον παροχο να δεις τι γινεται.αν τωρα οκ δεν σε καλυπτει στα υπολοιπα πχ για wireless κτλ και μπορεις να το εχει σαν απλο modem και απο πισω να μπει ρουτερ οκ το κανεις.απλα αν δεν γυρναει σε σκετο modem και παιζει και αυτο σαν ρουτερ μετα θα εχεις 2 nat και μπλεκει λιγο αν και εκει υπαρχουν λυσεις πχ να μπει απλα ενα access point ή ενα ρουτερ γυρισμενο να παιζει σαν access point.αλλα κοιτα το θεμα του συγχρονισμου με τον παροχο.αλλως απο 50  σε 49 και αλλο απο 50 στα 3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πάροχος μου επιτρέπει να βάλω δικό μου router αλλά όχι modem, αυτό είναι εξακριβωμένο. Για την ταχύτητα τώρα είναι έως 50mbs (φαντάζομαι λόγω cable internet), τα οποία όπως είπα δεν τα πιάνω συνέχεια. Κανα δυο φορές που τους πήρα κάνανε κάτι δικά τους online και ψιλό εστρωνε αλλά κι αυτό δεν κρατούσε, με δικαιολογία ώρες αιχμής και πελάτες που το χρησιμοποιούν εκείνη την στιγμή. Το άλλο παράξενο αν κατεβασω torrent το οποίο έχει τους απαραίτητους seeders ξεμπλοκαρει και τα πιάνει τα 50, όχι πάντα αλλά το κάνει. Πίσω στο θέμα router, ενώ εγώ με τα power adapters έχω σχετικά καλη σύνδεση τα αλλά δυο laptop του σπιτιού σέρνονται και παίζουν σε διαφορετικές συχνότητες 2.4 και 5 ghz. Σκέφτομαι να δοκιμασω ενα Thompson (νομιζω το tg785) που το πήρα απο εναν φιλο, να δω αν θα υπάρξει διαφορά γιατί ειδικά το laptop της κοπέλας μου, που το έχουμε στον πάνω όροφο δίνει μάχη (κι εγώ με τα παράπονα της..). Αλλά όπως και να χει νομιζω οτι θέλω να πάρω ενα καινούργιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Ο πάροχος μου επιτρέπει να βάλω δικό μου router αλλά όχι modem, αυτό είναι εξακριβωμένο. Για την ταχύτητα τώρα είναι έως 50mbs (φαντάζομαι λόγω cable internet), τα οποία όπως είπα δεν τα πιάνω συνέχεια. Κανα δυο φορές που τους πήρα κάνανε κάτι δικά τους online και ψιλό εστρωνε αλλά κι αυτό δεν κρατούσε, με δικαιολογία ώρες αιχμής και πελάτες που το χρησιμοποιούν εκείνη την στιγμή. Το άλλο παράξενο αν κατεβασω torrent το οποίο έχει τους απαραίτητους seeders ξεμπλοκαρει και τα πιάνει τα 50, όχι πάντα αλλά το κάνει. Πίσω στο θέμα router, ενώ εγώ με τα power adapters έχω σχετικά καλη σύνδεση τα αλλά δυο laptop του σπιτιού σέρνονται και παίζουν σε διαφορετικές συχνότητες 2.4 και 5 ghz. Σκέφτομαι να δοκιμασω ενα Thompson (νομιζω το tg785) που το πήρα απο εναν φιλο, να δω αν θα υπάρξει διαφορά γιατί ειδικά το laptop της κοπέλας μου, που το έχουμε στον πάνω όροφο δίνει μάχη (κι εγώ με τα παράπονα της..). Αλλά όπως και να χει νομιζω οτι θέλω να πάρω ενα καινούργιο.

αν και με τεραστιο delay αλλα.

modem δεν αλλαζεις οποτε ειτε κρατας αυτο σαν modem/router ειτε βαζεις αλλο ρουτερ απο πισω.απλα σε αυτην την περιπτωση

θα πρεπει το netgear να παιζει σκετο σαν modem και οχι σαν ρουτερ ωστε σαν ρουτερ να ειναι αυτο που θα βαλεις απο πισω.τους λογους τους εγραψα πιο πανω.

απο εκει και περα.το ποσο συγχρονιζει η γραμμη το βλεπεις μεσα απο το netgear?σου λεει πχ οτι συγχρονιζει 50 mbit ή απλα το καταλαβαινεις επειδη κατεβαζεις τοσο.

το λεω γιατι εχει σημασια.αν εισαι μονιμα στα 50 mbit και οκ τις ωρες αιχμης κατεβαινει στα 10 πχ λες οκ

ειναι θεμα πιταρισματος και βλεπεις εσυ τι κανεις εκει.αν ομως το modem δεν συγχρονιζει 50 αλλα για

καποιο λογο πχ προβληματος καλωδιου πεφτει στα 20 εκει παμε αλλου διοτι θεωρειται προβλημα.δεν ξερω πως

παιζει το cable και αν μπορεις να δεις αν παιζει τοσο ή απλα το συνδεεις και οσο σου δωσει η αλλη πλευρα.

τωρα αυτο που λες για το τορρεντ οτι κατεβαζεις τερμα δεν ξερω επειδη το τορρεντ ανοιγει πολλα connections για αυτο και ισως τερματιζεις την γραμμη ενω οταν πας να κατεβασεις

κατι που ειναι single connection πχ ενα αρχειο απο καποιο site εκει να μην σε αφηνει να πας παραπανω.η λυση εκει θα ηταν καποιος download manager.μπορει ισως να εχουν βαλει καποιο Limit αυτοι?

η μηπως απο εκει που κατεβαζεις δεν δινει παραπανω?

τωρα για τα 2 laptop.αν ειναι αρκετα μακρια ισως να μην φτανει το σημα.αν πιστευεις οτι ειναι θεμα wireless ή παιξε με αλλο καναλι ή βαλε πχ 2,4 ghz μονο αντι για dual band

μηπωςκαι βελτιωθει το προβλημα.αν τωρα δεν ειναι θεμα σηματος μπορεις να κανεις το παρακατω.

να κλεισεις το wifi στο netgear και να βαλεις πανω το Thomson σαν access point.μαλλον εννοεις το 585.αυτο δεν εχει wan αλλα και να ειχε δεν σε νοιαζει αφου δεν εχεις λογο να χρησιμοποιησεις την wan

αν δεν μπορεις να γυρισεις το netgear σε σκετο ρουτερ.ασε που δεν βρισκω και λογο.μπορεις απλα να βαλεις το 585 σαν access point.αντο netgear ειναι πχ 192.168.1.1 βαλε το thomson 192.168.1.254 και κλεισε τον dhcp.συνδεεις την lan του thomson με μια Lan του Netgear και εισαι ετοιμος.

αν τωρα ειναι καποιο thomson με wan ναι θα μπορουσες να την χρησιμοποιησεις αλλα θα μπλεξεις και με 2 nat συν οτι το thomson μετα ισως να χρειαστει κανα config απο cli οποτε πιασε το αυγο και ...

βεβαια οτι θα βαλεις το Thomson δεν σημαινει παλι οτι θα πιανει και η κοπελα σου πανω γιατι μπορει να ειναι πολλα τα εμποδια.το καλο ειναι οτι μπορεις να ριξεις μεγαλο utp απο το netgear μεχρι το thomson οποτε το thomson να το βαλεις καπου πιο κοντα σε αυτην.

αν δεν θες να κλεισεις το wifi του netgear δεν υπαρχει θεμα.μπορεις να δωσεις αλλο ονομα στο thomson οποτε να συνδεεσαι εκει με ταPc Που θες.η μπορεις να βαλεις το ιδιο ονομα ιδιο κωδικο αλλα αλλο καναλι ωστε

οταν εισαι πιο κοντα στο Thomsonνα παιρνεις απο αυτο αντι για το netgear.εσυ το αποφασιζεις αναλογως που θα βαλεις τι.αφου εχεις το Thomson δεν βρισκω λογο να παρεις κατι αλλο εκτος αν θες ναπαρεις κατι που να ειναι και ρουτερ ωστε το netgear να ειναι σκετο modem.(αν πιστευεις οτι ετσι θαπαιζει καλυτερα το internet).δεν το ξερω πρεπει να το δοκιμασεις.απλα μιλα με τον isp πως θα γυρισει σε bridge.αν δεν γυρισει σε bridge και βαλεις και αλλο ρουτερ απλα χειροτερα θα γινουν οχι καλυτερα.

αλλιως υπαρχει και η λυση η κοπελα σου να βαλει κανα Repeater.αν ειναι ιδια παροχη ρευματος θα επαιζε και powerline.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...