Προς το περιεχόμενο

Αγορα 2400 Athlon AMD XP Processor


DimisGR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα, σκεφτομε να αγορασω εναν επιτραπεζιο υπολογιστη απο Λονδινο, πηγα σε καποια μερη και κοιταξα και βρηκα τον εξης :

 

1) 2400 Athlon AMD XP Processor

 

ASROCK M180 Motherboard

hi-spec Coolin Fan & Heatsink

256 Mb Memory

3.5 floppy

40 GB HDD

Midi Tower ATX case

Integrated 56k Modem

LAN network

2 USB (μπορουν να γινουν 4)

 

WIN XP Professional

 

Τιμη : 300 £

 

 

 

2) 2400 Athlon AMD XP Processor

 

DVD

ASUS A7n266VMSE Motherboard

Hi-spec Cooling fan

256 Mb DDR Memory

Intergrated 64 Mb GeFORCE Graphics

3.5 floppy

80 GB HDD

Midi tower ATX case

Rockwell Conexant 56k Soft Fax modem

LAN

 

WIN XP Professional

 

Τιμη : 400 £

 

Ζητησα να μην εχει CD ή CD-R γιατι θα βαλω το MSI CD-R, για το DVD δεν με χαλαει να υπαρχει

 

Μπορειτε να μου πειτε την γνωμη σας γιατι ειμαι ασχετος απο Η/Υ, ποια η διαφορα απο Pentium ? Ειναι καλυτεροι οι AMD ? Η βασικη λειτουργια που το θελω ειναι για να γραφω CD

 

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mia xara einai kai ta dio mixanakia. Zita mipos sto fthinotero sou baloun mia kaliteri karta grafikon gia na isorropisei ligo (exei isxiro epeksergasti alla apo oti katalabaino ensomatomeni karta grafikon). pare mia geforce3 i mia radeon 9200 gia na min ksodeuteis kai kane tin douleia sou ;-0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Asrock είναι θυγατρική της Asus. Τα "φθηνιάρικα" μοντέλα τα κυκλοφορεί με αυτό το όνομα για να μην χαλάει το "πρεστίζ" της... Από κει και πέρα, δεν έχω ακούσει άλλες λεπτομέρειες για τα μοντέλα αυτά (χαρακτηριστικά, επιδόσεις, αξιοπιστία κλπ)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω εδω κ 2 μηνες μια asrock k7s8x.Συμφωνω με τον georgeadams.Ειναι πολυ σταθερη,low temp(με athlon xp 2600+ 42c και το motherboard 32c).Tο μειονεκτημα της σχεδον καθολου overclocking και πολυ απλο bios.Aπο ταχυτητα λιγο πιο κατω απο nforce2,ιδιως στο memory bandwidth.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην ευχαριστω πολυ ολους για τις πληροφοριες.

 

 

 

 

εχω εδω κ 2 μηνες μια asrock k7s8x.Συμφωνω με τον georgeadams.Ειναι πολυ σταθερη,low temp(με athlon xp 2600+ 42c και το motherboard 32c).

 

Θελω να ξερω αμα καποια στιγμη στο μελλον θα μπορεσω να το κανω αναβαθμιση ??? Σε καρτα γραφικων, ηχου, ισως ΡΑΜ....

 

Tο μειονεκτημα της σχεδον καθολου overclocking και πολυ απλο bios.Aπο ταχυτητα λιγο πιο κατω απο nforce2,ιδιως στο memory bandwidth.

 

Που σημαινουν ???? Υπαρχει περιπτωση να μην μπορω να κανω καποια πραγματα ή να μην μπορω να κανω αναβαθμιση ?

 

Σορρυ αλλα ειμαι ασχετος απο Η/Υ. Και παλι ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίχνοντας μια ματιά στις σελίδες των 2 εταιριών για τα αναλυτικά χαρακτηριστικά των 2 μοντέλων:

 

http://www.asrock.com.tw/product/product_m810lmr.htm

και

http://www.asus.com/prog/spec.asp?m=A7N266-VM

 

βλέπουμε πως οι κάρτες γραφικών, ήχου και δικτύου είναι και στα δύο ενσωματωμένες.

Όμως η κάρτα ήχου του Asus είναι καλύτερη (6-κάναλη, MCP-D built-in Dolby Digital (AC-3) Encoder) και έχει και υποδοχή AGP ώστε να μπορείς αργότερα να βάλεις καλύτερη κάρτα γραφικών.

 

Από επεξεργαστή, και τα 2 υποστηρίζουν μόνο 200 και 266MHz FSB οπότε μην περιμένεις πολλές δυνατότητες αναβάθμισης αργότερα (οι περισσότεροι καινούριοι AMD έχουν 333 ή 400MHz FSB).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μητρικη που προανεφερα υποστηριζει fsb 333 ,ddr 400 εχει σχεδον οτι και οι περισσοτερες εκτος του raid controller.μπορεις να κανεις οτι και στις αλλες,οχι ομως overclocking το οποιο ομως φερνει τα pc μερικες φορες στα ορια τους.

λιγα λογια με λιγοτερα απο 60 Ε τι αλλο να θελεις?

 

 

http://www.ocworkbench.com/asrock

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια και τις γνωμες σας ! Ακομα ειμαι διστακτικος για την αγορα καινουργιου Η/Υ μιας και μεχρι στιγμης εχω εναν φορητο Ρ3 που κανει την δουλεια του. Νομιζω οτι και απο αυτα που διαβασα δεν ειναι και κορυφαια αυτα μηχανηματα οποτε θα περιμενω. Αλλα δικιο εχουν ΟΤΙ ΛΕΦΤΑ ΔΩΣΕΙΣ ΑΝΑΛΟΓΟ ΠΡΑΓΜΑ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ :wink:

 

φιλικα, Δημητρης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλα δικιο εχουν ΟΤΙ ΛΕΦΤΑ ΔΩΣΕΙΣ ΑΝΑΛΟΓΟ ΠΡΑΓΜΑ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ

Δυστυχώς ή ευτυχώς, τα πράγματα δεν είναι πάντα έτσι. Με το ίδιο χρηματικό ποσό, μπορείς να πάρεις ένα πολύ ισορροπημένο σύστημα (ΟΧΙ σαν αυτα που παρέθεσες) και να το καταευχαριστηθείς, αλλά μπορεις να πάρεις και ένα εντελώς ετερόκλητο και μη-ισορροπημένο συστημα και μετά να χτυπάς το κεφάλι σου στο keyboard...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλα δικιο εχουν ΟΤΙ ΛΕΦΤΑ ΔΩΣΕΙΣ ΑΝΑΛΟΓΟ ΠΡΑΓΜΑ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ

Δυστυχώς ή ευτυχώς' date=' τα πράγματα δεν είναι πάντα έτσι. Με το ίδιο χρηματικό ποσό, μπορείς να πάρεις ένα πολύ ισορροπημένο σύστημα (ΟΧΙ σαν αυτα που παρέθεσες) και να το καταευχαριστηθείς, αλλά μπορεις να πάρεις και ένα εντελώς ετερόκλητο και μη-ισορροπημένο συστημα και μετά να χτυπάς το κεφάλι σου στο keyboard...[/quote']

 

μακαρι να μην ειναι ετσι φιλε μου, αλλα λιγες ως ελαχιστες ειναι οι ευκαιριες που με λιγα λεφτα μπορεις να παρεις ενα καλο μηχανημα, δεν ξερω βεβαια αμα το κατασκευασεις μονος σου ποσο θα σου κοστισει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μακαρι να μην ειναι ετσι φιλε μου, αλλα λιγες ως ελαχιστες ειναι οι ευκαιριες που με λιγα λεφτα μπορεις να παρεις ενα καλο μηχανημα, δεν ξερω βεβαια αμα το κατασκευασεις μονος σου ποσο θα σου κοστισει...

Δεν είπα ότι με λίγα λεφτά θα πάρεις ένα καλό μηχάνημα. Είπα ότι και με λίγα λεφτά μπορείς να φτίαξεις ένα ισορροπημένο σύστημα (και για να σου βγεί τέτοιο, συνήθως πρέπει να το φτιάξεις μόνος σου). Μπορεί να μην είναι το υπερμηχάνημα, αλλά θα είναι καλύτερο από ένα σαν αυτά που έδωσες παραπάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...