Προς το περιεχόμενο

Sony: Οι τιμές των Xperia Z3, Z3 Tablet Compact, Z3 Compact, M2 Aqua και Xperia E3 στην Ελλάδα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άστοχα και τα 3 παραδείγματα μιας και όλα αναγκάτηκαν να μειώσουν τις τιμές για να μην μήνουν stock μιας και οι πωλήσεις ήταν χάλια...το xbox 1 είχε απέναντι ps2(την μεγαλύτερη σε πωλήσεις κονσόλα όλων τον εποχών) to ps3 - xboz 360 επίσης έφαγαν χώμα απο το wii και οι τιμές τους έπεσαν δραματικά προκειμένουν να γλυτώσουν μεγαλύτερη καταστορφή.Πάντος κάνεις λάθος γιατί ναι λεριξαν τις τιμές αλλα και πάλι είχαν κέρδοι...εδώ παραθέτω link,οπότε κάνε μια έρευνα πριν πετάξεις λανθασμένα αποτελέσματα http://www.pcworld.com/article/196214/article.html  

ψάξε και το xbox(θα δεις πως ηταν επιτυχιμέο παρόλο που άργησε να κάνει πωλήσεις) καθώς και ψάξε και τουσ λογους γιατι η μπουγκάτι δεν έφερνε έσοδα.

Tέλος να πω ότι δεν είναι αδύνατο μια εταιρία να πουλάει με ζημία,αλλά αυτο γίνετε σε εξερετικά σπάνιες περιπτώσεις επειδή δεν πουλάει και έτσι μειώνει την ζημία απο το να μην τα πουλήσει καθόλου.Ακόμα και όταν τα κέρδοι της είναι πάρα πολλά δεν θα σου πουλήσει κάτι εσκεμένα με αρνητικό κέρδος.

 

 

Τo PS3 το έδιναν κάτω από το κόστος από όταν βγήκε. Πριν τις χαμηλές πωλήσεις, πριν από οτιδήποτε. 

Ίσα ίσα όταν έπαισε η τιμή, μετά τα redesigns, είναι που έβγαζαν και το κέρδος. Ποια είναι τα λανθασμένα αποτελέσματα? Το link είναι του 2010. Πότε βγήκε η κονσόλα? 

Το Xbox όντως έπεσε λόγω ανταγωνισμού αλλά αυτό δεν αλλάζει το γεγονός πως η εταιρεία δεν έκλεινε. Άρα τελικά δεν είναι ο μόνος λόγος να πουλάει κάποιος χωρίς κέρδος. 

Η Veyron πωλείται κάτω του κόστους και λόγω λίγο κομματιών αλλά και επειδή βγήκε για διαφήμιση. Πάλι άλλοι λόγοι από το "κλείνει η εταιρεία".

Αντίστοιχα κάποια κινητά μπορούν να τα δίνουν με μικρότερο κέρδος είτε για να έρθει κόσμος στο μαγαζί, είτε γιατί θες να προωθήσεις το λειτουργικό, είτε για διάφορους άλλους λόγους από το "κλείνει η εταιρεία και προσπαθεί να σωθεί".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εχω το z3 εδω κ 2 βδομαδες κ για την μπαταρια ισχυει οτι λενε. με πολλες κλησεις, παντα ανοιχτο 4g ,bluetooth & wifi , απο πληρη φορτιση στις 9 το πρωι εχει 18 με 20% αργα το βραδυ της επομενης κ εννοειται ανοιχτο κ την νυχτα.

και σκέψου ότι το Ζ3 compact έχει μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας κατά 1 ώρα από το Ζ3 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και σκέψου ότι το Ζ3 compact έχει μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας κατά 1 ώρα από το Ζ3 

ναι το ξερω , το εχω διαβασει εννοειται γιατι στην πραξη δεν το εχω δει κ δεν το χει κ κανενας φιλος ακομα να μου πει εντυπωσεις αλλα σιγουρα θα ναι εκπληκτικο για smartphone η αυτονομια που θα χει. μπραβο τους παντως, κανουν καλη δουλεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά! Θέλω να κάνω μια ερώτηση που αφορά το Z3 καθώς και πολλές ακόμη συσκευές που στη καρδία τους χτυπά ο SD 801!! Παρακολουθώντας τις εξελίξεις βλέπω πως όλες οι νέες συσκευές που βγήκαν – θα βγουν με τον SD 805 φέρουν και ανάλυση οθόνης QHD!! Οπότε τι είναι καλύτερο; 1080p FHD & SD801 ή 1440p QHD & SD805;; Να αγοράσω μια φετινή ναυαρχίδα ή να περιμένω το 2015;; Αξίζει να περιμένω ή μήπως η τελική εμπειρία χρήσης θα είναι το ίδιο πράμα; Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείτε ότι πάνω από 200€ Είναι πεταμένα λεφτά . Υπάρχουν συσκευές από Κίνα που τρέχουν πολύ καλά και με μπαταρία 3000-4000mAh που βγάζουν άνετα τρεις μέρες.

 

Αποστολή από το HM NOTE 1W με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 6-7 ώρες οθόνη είναι κάτι που το αντιλαμβάνομαι και φυσικά είναι πολύ καλό νούμερο, παρόλα αυτά το z3 βγάζει παραπάνω από ότι βλέπω και σε πραγματικούς χρήστες και έχει σαφώς καλύτερες επιδόσεις.

 

τις 3 μέρες δεν αντιλαμβάνομαι, γιατί αν σε ένα Z βάλεις stamina mode και παίρνεις μόνο τηλέφωνα μπορεί να σου βγάλει και βδομάδα όταν καταναλώνει 1% κάθε 8-10 ώρες σε αναμονή

 

φυσικά και δε δικαιολογώ τη τιμή του, θα τη δικαιολογήσω όταν πέσει στα τάρταρα κάτι που δε θα πάρει και πάρα πολύ καιρό να γίνει

 

αυτή τη στιγμή πάντως θα προτιμούσα ένα z2 

 

επίσης δεν έχω ξεκαθαρίσει αν το Z3 έχει ξανά τις άθλιες ζελατίνες της sony (το λεγόμενο asf που είναι αίσχος) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τo PS3 το έδιναν κάτω από το κόστος από όταν βγήκε. Πριν τις χαμηλές πωλήσεις, πριν από οτιδήποτε. 

Ίσα ίσα όταν έπαισε η τιμή, μετά τα redesigns, είναι που έβγαζαν και το κέρδος. Ποια είναι τα λανθασμένα αποτελέσματα? Το link είναι του 2010. Πότε βγήκε η κονσόλα? 

Το Xbox όντως έπεσε λόγω ανταγωνισμού αλλά αυτό δεν αλλάζει το γεγονός πως η εταιρεία δεν έκλεινε. Άρα τελικά δεν είναι ο μόνος λόγος να πουλάει κάποιος χωρίς κέρδος. 

Η Veyron πωλείται κάτω του κόστους και λόγω λίγο κομματιών αλλά και επειδή βγήκε για διαφήμιση. Πάλι άλλοι λόγοι από το "κλείνει η εταιρεία".

Αντίστοιχα κάποια κινητά μπορούν να τα δίνουν με μικρότερο κέρδος είτε για να έρθει κόσμος στο μαγαζί, είτε γιατί θες να προωθήσεις το λειτουργικό, είτε για διάφορους άλλους λόγους από το "κλείνει η εταιρεία και προσπαθεί να σωθεί".

το λινκ ειναι τοθ 2010 ναι,αυτο τι μας λέει.? πως απο το δέκα μέχρι σήμερα άρχησε το κέρδος μέσω ps3..Tα 80,000,000 πωλήσεις του τι μας λένε.? ότι πούλησε αέρα πατερα---Στο ηράκλειο Κρήτης έφτασε με τιμη 600 ευρώ και μετα απο μήνα έπεσε στα 500 και στο εξωτερικο έπαιζε στα 400+...τι θες να πεις πως το ps3 έπρεπε να πουληθει πάνω απο 600 για να έχει κέρδος.το xbox είχε κέρδοι..Πραγματικά όπως είπα κάνε έρευνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το λινκ ειναι τοθ 2010 ναι,αυτο τι μας λέει.? πως απο το δέκα μέχρι σήμερα άρχησε το κέρδος μέσω ps3..Tα 80,000,000 πωλήσεις του τι μας λένε.? ότι πούλησε αέρα πατερα---Στο ηράκλειο Κρήτης έφτασε με τιμη 600 ευρώ και μετα απο μήνα έπεσε στα 500 και στο εξωτερικο έπαιζε στα 400+...τι θες να πεις πως το ps3 έπρεπε να πουληθει πάνω απο 600 για να έχει κέρδος.το xbox είχε κέρδοι..Πραγματικά όπως είπα κάνε έρευνα.

 

 

Προσπαθώ να καταλάβω που μπερδεύεσαι. Δεν έγραψα πουθενά πως το PS3 δεν έβγαλε ποτέ κέρδος. Έγραψα πως η Sony το πούλησε με χασούρα. Το για πόσο διάστημα το έκανε είναι άσχετο με το παράδειγμα. 

Επειδή δεν έχει νόημα λοιπόν το τι θέλω να πω το έχω γράψει ήδη.

Μια εταιρεία δεν πουλάει κάτω από το κόστος μόνο όταν κλείνει όπως έγραψες. 

Υπάρχουν διάφοροι λόγοι για αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσπαθώ να καταλάβω που μπερδεύεσαι. Δεν έγραψα πουθενά πως το PS3 δεν έβγαλε ποτέ κέρδος. Έγραψα πως η Sony το πούλησε με χασούρα. Το για πόσο διάστημα το έκανε είναι άσχετο με το παράδειγμα. 

Δηλαδή η Sony εσκεμένα το πουλόυσε με χασούρα,και μετά απο καιρό καθώς η τιμή του έπεφτε άρχησε να βγάζει κέρδος βάση εσένα...Νομίζω πως πρέπει να μάθεις λίγο τις έννοιες κέρδος,ζημία¨χασούρα¨ και μετά συνεχίζουμε γιατί κατάντησε εντελώς άσκοπο.Κέρδος με χασούρα δεν υφίσταται σαν οικονομική έννοια.

Επεξ/σία από Albilosha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή η Sony εσκεμένα το πουλόυσε με χασούρα,και μετά απο καιρό καθώς η τιμή του έπεφτε άρχησε να βγάζει κέρδος βάση εσένα...Νομίζω πως πρέπει να μάθεις λίγο τις έννοιες κέρδος,ζημία¨χασούρα¨ και μετά συνεχίζουμε γιατί κατάντησε εντελώς άσκοπο.Κέρδος με χασούρα δεν υφίσταται σαν οικονομική έννοια.

Ο φιλος απο πανω εχει δικιο. Οταν η σονυ εβγαλε το ps3 λογω κακου σχεδιασμου με το πανακριβο blu-ray και τον cell, ακομα και αν το τιμολογησε $600, ειχε $200 χασουρα στην καθε κονσολα. Εχασε εκατονταδες εκατομμυρια απο το ps3 η σονυ στα πρωτα χρονια του ps3.

 

Αργοτερα καθως επεσε το κοστος παραγωγης του και αυξηθηκαν οι πωλησεις σε software, ακομα κι αν εριξε την τιμη, αρχισε να βγαζει κερδος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

. Ωραίο σχόλιο. Μπορείς να μας πεις για σένα ποια ειναι ακριβή τιμη; Κανα 3χιλιαρο ας πούμε; Όπως βλέπεις εχω iphone αλλα κατι τέτοια σχόλια ειναι ολίγον ειρωνικά να το πω;

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Φίλε οι τιμές δεν προορίζονται για την Ελλάδα. Αλλά για χώρες με αναπτυγμένοι οικονομική κατάσταση.

 

Απλά τα φέρνουν μια βόλτα και από Ελλάδα για όποιον θέλει premium κατάσταση.

 

Εμείς πάνω κάτω νεκρή αγορά είμαστε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...