Προς το περιεχόμενο

Ποιο τραγούδι ακούτε τώρα; (greek edition)


zio10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειλικρινά αυτό ακούω τώρα.

Δημήτρης Κοντολάζος - Μπαρμπαλιάς

και μετά....

Δώρος Γεωργιάδης - Αν ήμουν πλούσιος

Θεωρώ ότι είναι αριστουργηματικά κομμάτια. Εκτός από την υπέροχη μουσική τους και την εξαίσια ερμηνεία των τραγουδιστών οι στίχοι μου δημιουργούν εικόνες.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι μου θύμισες τώρα!  εποχές Φεστιβάλ Τραγουδιού Θασσαλονίκης, με πολλά ωραία κομμάτια και σε στίχους και σε μουσική και σε ερμηνεία.... ήταν σαν γιορτή τότε! 

Τα πολύ ωραία τραγούδια που έβαλες ήχαν πάρει την πρώτη θέση, το 1972 το ''Αν ήμουν πλούσιος''  και ο το 1973 ο ''Μπαρμπαλιάς''

Το 1974 την 1η θέση πήρε ενα επίσης πολύ όμορφο κομμάτι με τον Τόνη Βαβάτσικο και το "Ποιος να ξέρει στο βλέμμα του πίσω τι κρύβει ο Θεός για μας" (από τους μεγαλύτερους τίτλος τραγουδιών ever!) 

Τόνης Βαβάτσικος - Ποιος να ξέρει στο βλέμμα του πίσω τι κρύβει ο Θεός για μας   

Και θα συνεχίσω με άλλα δύο κομμάτια, της δυο προηγούμενες χρονιές από αυτά που έβαλες το πρώτο του 1970,  ''Αδέλφια μου αλήτες πουλιά'' σε σύνθεση Τόλη Βοσκόπουλου και ερμηνεία Γιάννη Βογιατζή  και το 1ο του 1971,  ''Το παλιό κανόνι'' σε σύνθεση Γιώργου Μαυρομουστάκη και ερμηνεία Γιάννη Πετρόπουλου. 

Γιάννης Βογιατζής - Αδέλφια μου αλήτες πουλιά 

Γιάννης Πετρόπουλος - Το παλιό κανόνι 

 

Επεξ/σία από NovaLacertae
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα θα βάλω δύο κομμάτια που συμμετείχαν στην τελική φάση για την επιλογή του τραγουδιού που θα μας εκπροσωπούσε στην Eurovision το 2002,  και μου άρεσαν πάρα πολύ. 

Το πρώτο μιλάει για μια φωτιά (την ώρα που καίγεται όλη η Ελλάδα  :( )   και το δεύτερο μιλάει για μια βροχή (που θέλουμε να έρθει για να μας σώσει  :rolleyes: ) 

Fire - The Motive Project 

Χρήστος Γιαννόπουλος - Πρώτη φθινοπωρινή βροχή  

 

Επεξ/σία από NovaLacertae
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δημήτρης Ζερβουδάκης - Γράμμα σ'έναν ποιητή

Δημήτρης Ζερβουδάκης - Βαριά ποτά, βαριά τσιγάρα

 

Επεξ/σία από NovaLacertae
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μαρίζα Κωχ - Φάτα Μοργκάνα  (Στίχοι: Νίκος Καββαδίας)

Μαρίζα Κωχ - Στο΄πα και στο ξαναλέω 

 

Επεξ/σία από NovaLacertae
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το παρακάτω τραγούδι, που ακούω τώρα (και θα το ακούω και στο μέλλον σίγουρα)  το έμαθα για πρώτη φορά πολύ πρόσφατα. Μάλιστα αποτέλεσε μήλο της έριδος σε μια συζήτηση. 

Δάκης - Αντίο Μαίρη

Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι "μεγάλες" αλήθειες ή διάφορες απόψεις δε χρειάζονται απαραίτητα βαρύγδουπες λέξεις, λόγιες ή βαθείς στοχασμους για να εκφρασθούν.  Πολλές φορές η απλότητα του λόγου έχει καλύτερη και  αμεσότερη ανταπόκριση στον αθρώπινο ψυχισμό.  

Το τραγούδι αυτό χαρακτηρίστηκε λούμπεν (να το πω ευγενικά) σε μια συζήτηση. Εγώ το θεωρώ ένα κορυφαίο, αντιμιλιταριστικό τραγούδι. Απλοϊκό μεν αλλά εξαιρετικό δε. Αναρωτιέμαι αν οι "δήθεν λόγιοι" θα μπορούσαν να αφήσουν τον εαυτό τους ελεύθερο να καταλάβουν την ομορφιά των στίχων, τις αλήθειες και το συναίσθημα που έκφραζουν μέσα σε λίγες φράσεις. 

"Όλους τους πόλεμους τους κάνουν οι γέροι."  - Τι άλλο να πουμε εδώ?

"Μου `δωσαν, Μαίρη, φωτιά και μαχαίρι,
μα εγώ δεν παίρνω εχθρού ζωή.   (!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!)
Ίσως κι εκείνος να `χει κάπου μια Μαίρη,
μια αγάπη να τον καρτερεί." 

Υ.Γ. Ουφ! Τα εγράψα και ξεθύμανα! Μήπως να αφήσω και καμία συνδρομή για την ψυχοθεραπεία? 😀 

 

Επεξ/σία από JennyP
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αντώνης Καλογιάννης, Άλκηστις Πρωτοψάλτη - Θα σε ξανάβρω στους μπαξέδες (Μουσική: Ηλίας Ανδριόπουλος, στίχοι: Μάνος Ελευθερίου)

3  Σεπτέμβρη σήμερα γαρ  B)

@JennyP :   "Όλους τους πόλεμους τους κάνουν οι γέροι." 

Δυστυχώς τα πράγματα είναι πολύ χειρότερα, τους πολέμους τους κάνουν και οι νεότεροι... από πολύ παλιά και διαχρονικά...    

Επεξ/σία από NovaLacertae
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...