Προς το περιεχόμενο

Έρευνα: Το streaming επιλέγουν οι Έλληνες έναντι της παραδοσιακής τηλεόρασης


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι, σιγά μην φταίνε οι καναλάρχες αν ο κόσμος θέλει τέτοιες σειρές.

Την εποχή του "24", μιλούσα με έναν καναλάρχη που ήταν και αυτός πωρωμένος με την σειρά.

-Γιατί δεν προβάλετε τέτοιες σειρές στην prime;

-Μα αφού θα είχαν χαμηλή τηλεθέαση. Δεν είμαστε εδώ για να χάνουμε λεφτά.

 

Και όντως, ό,τι και αν είχαν προσπαθήσει από αυτά που μας αρέσουν, είχε πάει άπατο.

 

Ας μην βιαζόμαστε, λοιπόν, να κατηγορήσουμε τους καναλάρχες, τους εβραιομασόνους και τους νεφελείμ. Αυτά θέλει η πλειοψηφία, αυτά τους προσφέρουν.

σε ορισμένα πράγματα έχουμε την εύκολη λύση ότι για όλα φταίει ο κόσμος,και ερωτώ έδωσαν ποτέ τους στο κόσμο κάτι διαφορετικό εκτός από ''αίμα και σπέρμα'' με δελτία ειδήσεων δύο ωρών και εκπομπές τύπου Κορόμηλά. Την κατάντια τους την βλέπεις από τις διαφημίσεις για τον ''προστάτη'' που ούτε η Lever δεν διαφημίζετε πλέον ....

Με λίγα λόγια η τηλέοραση έμεινε για να ''ψυχαγωγεί'' αυτούς που απέμειναν στα κόμματα με τους μπλε και πράσινους κόκκους και την ανοίγουν από το πρωί μέχρι το βράδυ για ''παρέα'' μαζί με τον σκύλο οι υπόλοιποι προτιμούν εναλλακτικές διασκεδάσεις ακόμη και το ψάρεμα παρά να βλέπουν ένα πολτό για όλα τα γούστα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι παραδοσιακός ακόμα.

Κατεβάζω και βλέπω οτι θέλω όποτε θέλω όπου θέλω lol!

 

Αν και το τελευταίο χρόνο που η tv μου υποστηρίζει flash στον browser streamαρω και αφήνω τα υπόλοιπα στην άκρη με τα οποία κατεβαζα!

 

Sent from my iPad using Insomnia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Streaming και βλακείες, θείος ftw!

<Κλασσικός Έλληνας τσίπης :) >

Εμένα αυτό που μου αρέσει είναι που στην έρευνα πολλοί χρησιμοποιούν Netflix και Hulu plus. Σε ποια χώρα? Γιατί στην Ελλάδα δεν έγινε αυτή η έρευνα. Μην λέμε ότι θέλουμε έλεος. Εκτός και αν ο μέσος Έλληνας που τώρα ανακαλύπτει το torrent άντε και το οnline streaming τύπου gamato είναι διατεθιμένος να πληρώσει/ψάξει για vpn και να πληρώσει για netflix.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και το xbmc όπου streamαρεις τα πάντα μα τα πάντα όλα :P  χωρίς να πληρώσεις τίποτα.Παράνομο θα μου πεις;So what;Μακάρι να είχα πάνω από 2mbps ταχύτητα να μην κολλούσε η ταινία έστω και για λίγα δεύτερα στην οθόνη :( ,Πάντως από τότε που το ανακάλυψα έχω ξεχάσει τι είναι torrent

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και το xbmc όπου streamαρεις τα πάντα μα τα πάντα όλα :P  χωρίς να πληρώσεις τίποτα.Παράνομο θα μου πεις;So what;Μακάρι να είχα πάνω από 2mbps ταχύτητα να μην κολλούσε η ταινία έστω και για λίγα δεύτερα στην οθόνη :( ,Πάντως από τότε που το ανακάλυψα έχω ξεχάσει τι είναι torrent

Πάντως streaming και HD δεν πάνε μαζί..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά βλέπω στο τάμπλετ την Νόβα, ακούω ραδιόφωνο τον 936 fm και παράλληλα παίζω multiplayer παιχνίδια, αυτή είναι η εποχή του...

 

Αναβαθμίστηκε ο κώδικας σε multi-core?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Eskimoos

 

Οι προτεινόμενες ταχύτητες του Netflix είναι Megabits (Mb) και όχι Megabytes (MB).

Τα 5 megabits/sec που προτείνουν είναι ~600KB/s.

 

Με τα 450KB/s τηε σύνδεσης σου θα μπορούσες άνετα να στριμαρεις HD περιεχόμενο.

 

Εγώ με τα 14MB/s που πιάνω, στριμαρω μέχρι και 4Κ απο το youtube χωρίς κολλήματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τηλεόραση σε όλο το κόσμο είναι η ίδια, 99.99% σκουπίδια και αν τυχόν συναντήσεις το 0.01% που ίσως έχει κάποιο ενδιαφέρον είσαι τόσο αποβλακωμένος από το 99.99% που το προσπερνάς χωρίς να πάρεις χαμπάρι τίποτα.

Το Youtube έχει καλό streaming γιατί δε προσφέρει καλή ποιότητα εικόνας σε HD (και UHD φαντάζομαι, δε διαθέτω κατάλληλη συσκευή για τεστ).

Όπως είπε και κάποιος πιο πριν, οι καναλάρχες (τηλεοπτικοί και ραδιοφωνικοί) είναι οι τελευταίοι που είναι ένοχοι για την αρρωστημένη κατάσταση στα μέσα ψυχαγωγίας και ενημέρωσης, το επίπεδο του γούστου και απαιτήσεων του μέσου πολίτη σέρνεται στο πάτωμα και στους υπονόμους, οπότε οι επιχειρηματίες του σερβίρουν και τα ανάλογα πιάτα να φάει, στο κάτω-κάτω απλοί μεροκαματιάρηδες είναι και κοιτούν να βγάλουν το ψωμί τους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι φαύλος κύκλος, αυτοί που θέλουν ποιοτική τηκεόραση φεύγουν γιατί βάζουν μόνο σκουπίδια και βάζουν μόνο σκουπίδια γιατί οι περισσότεροι που έχουν μείνει και βλέπουν τηλεόραση θέλουν να βλέπουν μόνο σκουπίδια.

 

Θυμάμαι το ΣΚΑΪ παλιότερα έβαζε κάνα ντοκυμαντέρ, κάνα Doctor Who, μια εκπομπη Υπερκατασκευές και άλλα. Τώρα το μόνα καλά που έχει (Deadly Women, Man vs Wild, Επιζήσαντες) τα βάζει Σαββατοκύριακο βράδυ. Ποιός θα κάτσει να τα δει;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες μην ξεχνάμε πως σε όλο τον κόσμο και δη στην Αμερική και στην Ευρώπη τα ελεύθερα κανάλια έχουν σχεδόν το ίδιο πρόγραμμα με τα Ελληνικά.

Στην Ελλάδα ο μέσος τηλεθεατής είναι η νοικοκυρά ή η άνεργη γυναικά που βλέπει τις καθημερινές σειρές (Ελληνικές και Ξένες) και οι under 55 που παρακολουθούν σχεδόν όλα τα προγράμματα.

Το Σταρ, το Σκαϊ, το Μέγκα έχουν βάλει σειρές που στο εξωτερικό σπάνε τα κοντέρ όπως Breaking Bad, GoT, Dexter, The Office, NCIS, κτλ.

Όλες αυτές οι σειρές παίζουν κατά κύριο λόγω αργά το βράδυ, συνήθως μετά τα μεσάνυχτα λόγω ΕΣΡ και χαμηλής τηλεθέασης.

Φυσικά το κοινό που παρακολουθεί αυτές τις σειρές τις έχει δει πρώτα μέσω streaming ή απο τον θείο.

Άντε τώρα ο Κοντομηνάς και ο κάθε καναλάρχης να δώσει πάνω απο 40.000 ευρώ για να αγοράσει τα τηλεοπτικά δικαιώματα μιας αμερικάνικης σειράς.

Θα δώσει 5.000 θα πάρει κανά τούρκικο (ευτυχώς έχουν μειωθει) ή θα κάνει μία πάρα πολύ φθηνή σειρά ή εκπομπή και φυσικά θα έχει τεράστιο κέρδος.

Ο τηλεθεατής που οριζεί το τηλεοπτικό πρόγραμμα δεν είναι σε αυτό εδώ το φόρουμ, είναι όμως μέσα στο σπίτι μας ή στην οικογένειά μας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε λίγα χρόνια η tv θα είναι ένα άδειο "κουτί" που θα λειτουργεί μόνο για streaming.

Θα κανεις ένα ασύρματο share από το πισι σου / smartphone σου κλπ και θα βλέπεις αυτό που θες.

Απλά είναι η γενια των γονιών μας που είναι παλαιολιθικοί με αυτά και ζει ακόμα η τιβι.

Μόλις πάμε εμείς 50 κ 60 σιγά μην βλέπουμε τον Μουτσινα, τον κάθε μαϊντανό και την κάθε Παολα στην τηλεόραση.

That's what I believe.

Επεξ/σία από billdanos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...