Προς το περιεχόμενο

Η Apple σκότωσε τις δύο μεγαλύτερες βιομηχανίες της χώρας, δήλωσε ο Φινλανδός Πρωθυπουργός


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μηπως θα έπρεπε να κοιταχτούν στο καθρέπτη και να κάνουν μια αυτοκριτική λέω εγω.

Η αλαζονεία και υπεροψία τους έφαγε πολύ περισσότερο και η ανικανότητα προσαρμογής και η έλλειψη εςτω υποτυπώδης διορατικότητας για τις ραγδαίες αλλαγές που έφερε η Apple στο χώρο του mobile.

 

Όλοι οι άλλοι τους φταίνε κλασική ατάκα είτε σε περίπτωση,χώρας είτε εταιρίας είτε γιατί όχι και ατόμου για αποποίηση ευθυνών και μόνο και μετακύληση σε τρίτους.

 

Φτάνει αυτό το τροπάρι!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 87
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η ...μόδα σκοτωσε τη nokia... Με τον ίδιο τροπο παραλίγο να "πεθανει" και o macintosh της Apple πριν 2 δεκαετίες... Έτσι πεθανε και η ibm και η motorola (...δεν είναι οι ίδιες εταιρίες, ας μη γελοιομαστε...) ...και έτσι θα πεθάνει ξανά η apple... Και ο "εχθρός" της λέγεται... VR και google. ...και γράφω και απo motorola (moto G 2nd gen) για να μη μου τη λετε για τη motorola

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πρόσεχε με το συμπιαν. Κ πώς φταίει η απλ, όταν πωλούνται 50 τρισεκατομμυρια κινητά με αντροιντ;

Όσο οι Φινλανδοί καινοτομουσαν, όλα ήταν καλά, μετά την είδα μαω μαω κ τους πήραν κ τα σωβρακα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πρόσεχε με το συμπιαν. Κ πώς φταίει η απλ, όταν πωλούνται 50 τρισεκατομμυρια κινητά με αντροιντ;

Όσο οι Φινλανδοί καινοτομουσαν, όλα ήταν καλά, μετά την είδα μαω μαω κ τους πήραν κ τα σωβρακα.

????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ...μόδα σκοτωσε τη nokia... Με τον ίδιο τροπο παραλίγο να "πεθανει" και o macintosh της Apple πριν 2 δεκαετίες... Έτσι πεθανε και η ibm και η motorola (...δεν είναι οι ίδιες εταιρίες, ας μη γελοιομαστε...) ...και έτσι θα πεθάνει ξανά η apple... Και ο "εχθρός" της λέγεται... VR και google. ...και γράφω και απo motorola (moto G 2nd gen) για να μη μου τη λετε για τη motorola

Πότε πέθανε η IBM και δεν το κατάλαβα; Παιδιά μη γράφετε ό,τι σας κατεβαίνει, εκτίθεστε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις πρωθυπουργικες μαλατιες τις ονομαζουμε "αστοχιες".

Κι εδω εχουμε να κανουμε με μεγιστη πρωθυπουργικη "αστοχια".

 

Κι απο ποτε κρατικος αξιωματουχος υπερασπιζεται εταιρια ιδιωτικων συμφεροντων? Εστω και της χωρας του.

Αναμενω δηλωσεις Σαμαρα, οτι για την κριση φταιει η ροφιανα η Apple.

 

Εχουμε να 'κουσουμε πολλεεεεες "αστοχιες".

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την εποχή τους 2000-2007 τα κινητά με Symbian της Nokia είχαν το καλύτερο λειτουργικό, το λάθος της Nokia ήταν ότι δεν ακολούθησε τις εξελίξεις, σκότωσε ένα πολύ καλό λειτουργικό που ανέπτυσε η ίδια (αναφέρομαι στο Meego φυσικά) και στο τέλος εξαγοράστηκε από την Μικρομαλακιά έναντι πινακίου φακής (credits to Stephen Elop).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια φορά ο Φινλανδός πρωθυπουργός λέει πως η Apple σκότωσε τη Nokia,

αλλά έτσι και προσδιορίζει και χρονικά πότε ξεκίνησε η αντίστροφη μέτρηση για τη Nokia.

 

Ο άνθρωπος με άλλα λόγια λέει ότι από το 2007 κιόλας,

η Nokia θα έπρεπε να είναι ήδη από τότε σε θέση να ανταγωνίζεται στην πρώτη γραμμή τα iPhone-like smartphones

(ποιοτικό store, λειτουργικό αφής, premium design/νεωτερική κατασκευή κλπ).

Και η Nokia δεν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν το 1980-1990 ελεγες pc εννοουσες ibm ... Ο όρος ibm compatible είναι σιγουρα σε ολους γνωστός... Η ibm ουσιαστικά έχει παραχωρήσει το retail στην lenovo... "Ζει" μέσα απο τις πολλές τις πατέντες (καποτε θα λήξουν...). Σήμερα η μετοχή της. Apple είναι 6πλασια της ibm σε τιμή και η ibm στον forbes και τον αντιστιχο "τεχνολογικο δείκτη" είναι πίσω απο dell,hp,foxconn και φυσικά samsung,apple...περιπου στα ίδια με microsoft...αλλά ...δυστυχώς δεν καινοτομεί πουθενά σε hardware (τη στιγμή που επι...80 χρόνια!!!! ηταν πρωτη μαζί με motorola και raytheon...) ibm is dead in consumer electronics

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry άσχετο (αναφερομουν στο σχόλιο του φίλου για την ibm)...ίδια περιπτωση και η νοκια για τα κινητά (εκτός αν δεν πούλησε το hardware στη microsoft) και δεν το ξέρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι διαφωνώ. Θεωρώ ότι η Apple έσωσε τη μουσική, έσωσε τα παιχνίδια και έσωσε και τον Τύπο.

 

Κάνοντας όλα τα παραπάνω τόσο προσιτά (και κυριολεκτικα και με οικονομικούς όρους) στο πλατύ κοινό, όχι μόνο έδωσε τεράστια ποσά σε αυτές τις βιομηχανίες, αλλά και με απόλυτα νόμιμο τρόπο.

 

Σταματησαμε να κατεβάζουμε mp3 όταν με 4-5 δολλάρια αγόραζες τα τραγουδια που ήθελες από ένα album (να θυμίσω ότι ήταν η πρώτη που "επεβαλε" DRM-free mp3 πριν απο 10-12 χρονια), σταματησαμε να αντιγραφουμε CD για τις παιχνιδομηχανές, και φυσικά αγοραζουμε τα περιοδικά μας στο iPad με εύκολο τρόπο.

Κάθε πρόοδος αντικαθιστά κάτι παλιό. Μην τρελαθούμε κιόλας και αφορίζουμε τα τρακτερ που αντικατέστησαν τις αγελάδες...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ρηχή μου δείχνει η ανακοίνωση αυτή. Εκτιμώ τις βόρειες χώρες στο σύνολό τους, δεν ξέρω βέβαια αν η Φινλανδία έχει τόση βιομηχανία, όσο η Νορβηγία (πετρέλαια) και η Σουηδία (ξυλεία).

Θεωρώ πολύ ακραία την τοποθέτηση περί iPad. Χαρτί, παράγεται και θα παράγεται στους αιώνες των αιώνων κι αυτό δε θ' αλλάξει. 

 

Μικρη διορθωση,,,, Η βιομηχανια της Σουηδιας εχει παψει προ πολλού να βασίζεται στην ξυλεία... 

Εδω πολλα χρονια βασιζεται στο Χαλυβα, στην αυτοκινητοβιομηχανια (κυριως φορτηγα), στο software development και τελευταιες και καταιδρωμένες ερχονται η ξυλεια και η χαρτοβιομηχανια!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι θα γινω κακος, διοτι στο εξωτερικο που ταξιδευω και συναναστρεφομαι με αρκετους Σκανδιναβους, οταν λες οτι εισαι Ελληνας κοροιδευουν απιστευτα και τρολλαρουν βγαζοντας κυριολεκτικα δηλητηριο. Οταν τους ρωτουσα " Κοροιδευετε την Ελλαδα αλλα εσεις δεν μου λετε τι εχετε προσφερει σαν Εθνος, μου λεγανε εμεις εχουμε τεχνολογια την Νοκια" Ε τωρα να χαιρονται οι μεν την Νοκια και οι Δε την Ερικσον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...