Προς το περιεχόμενο

Καρτα τηλεωρασης


ilove3dmax

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με ποιον client θα βλέπεις κανάλια από το server; 

Αν θες vlc, βάζεις το plugin VLC HTSP Plugin https://tvheadend.org/boards/4/topics/8509

 

Αν θέλεις kodi, εγκαθιστάς τα pvr-plugins που συμπεριλαμβάνουν plugin για tvheadend http://kodi.wiki/view/Tvheadend_PVR

 

Τέλος μπορείς να βλέπεις και μεσα από το web interface του tvheadend. http://serverip:9981Αν πας στην καρτέλα που έχει το epg (Electronic Program Guide), έχει δεξιά στο πάνω μερος ένα link Watch Player, που φορτώνει ένα player και επιλέγεις κανάλι.

 

Αν θες να βλέπεις ταυτόχρονα παραπάνω από 1 διαφορετικά κανάλια, υπάρχει ένας περιορισμός. Μπορείς να βλέπεις μόνο αυτά που βρίσκονται στην ίδια συχνότητα, γιατί μόνο εκεί κάνει κάθε φορά tune η κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@capthookb

 

Το έβαλα το HTSP plugin στο VLC στο xubuntu που έχω και ρυθμίζοντας το plugin μου δίνει λίστα από όλα τα κανάλια που παίρνει από το tvheadend. Λειτουργεί άψογα και θα το βάλω τα pvr-plugins στο RasPi με OpenElec που έχω και στα άλλα media player μου. Κάτι που εντόπισα και με προβλημάτισε είναι ότι το tvheadend "κατσικώθηκε" στην κάρτα τηλεόρασης και δεν επιτρέπει την πρόσβαση σε άλλα προγράμματα ταυτόχρονα. Δεν είναι όμως θέμα πλέον, γιατί την κάρτα την έχει ο σέρβερ που μοιράζει μετά τα κανάλια στο υπόλοιπο δίκτυο.

 

Περιμένω να μου έρθει μια Skystar 2HD που θα μπει στο ίδιο μηχάνημα. Δεν είδα ιδιαίτερα θέματα με αυτή την κάρτα σε Ubuntu... Εάν τα καταφέρω θα ανοίξω νήμα με howto. Πάντως θέλω να επιβεβαιώσω ότι η Lifeview που προτείνω λειτουργεί χωρίς κανένα θέμα στο λειτουργικό που έχω αυτή τη στιγμή (Xubuntu 14.04) !

 

Κ.

 

Edit: κάθε φορά που κάνει reboot το μηχάνημα, το tvheadend σκανάρει τα κανάλια εκ νέου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι, δε γίνεται να έχει άλλο πρόγραμμα πρόσβαση στην κάρτα.

Μιας και το tvheadend, λειτουργεί σαν υπηρεσία, ανά πάσα στιγμή μπορεί να καταγράψει ένα τηλεοπτικό πρόγραμμα, να σκανάρει για κανάλια, epg κτλ. χρειάζεται όλη την ώρα πρόσβαση στην κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μικρό update! το Pi που έχω πάνω στην τηλεόραση με open elec πετάει με το plugin του tvheadend!!! Πολύ εύκολο στο σετάρισμα και δεν κάνει καθόλου σπασίματα, ούτε lag στην εναλλαγή των καναλιών... Γενικά το Pi μου στα 1000 Mhz δεν είχε ιδιαίτερα θέματα, παρά μόνο όταν έκανα streaming από δικτυακά plugins όπως το 1channel ή το much movies hd! Streaming από τον σέρβερ- no lag! Δε δοκίμασα ακόμα εγγραφές, αλλά δε νομίζω να έχει θέμα! Μικρή βέβαια η χρησιμότητα στο Pi γιατί έτσι κι αλλιώς η τηλεόραση έχει κεραία, αλλά ήταν πρόβα τζενεράλε για την Skystar που περιμένω ;-)

 

Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας! Θα σας πω τι παίζει και με την Skystar+tvheadend ;-)

 

Υ.Γ.: Κάποιος admin να διορθώσει τον τίτλο, το διάβασε και ένας λινουξας φιλόλογος και κόντεψε πάθει συγκοπή :-P Just kidding!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Pi παιζει ρόλο και το skin που έχεις. Μερικά είναι βαριά και ασήκωτα και προκαλούν προβλήματα από μόνα τους.

Εξάλλου σε θέμα video το raspberry δεν έχει θέμα μιας και παίζει με hardware acceleration. 

Βέβαια εσύ τρέχεις και στα 1000mhz οπότε είναι ακόμα καλύτερα. 

 

Για το scan που ρώτησες, αν έχεις επιλέξει "idle scan mux" στο Configuration->DVB Inputs->Networks, τότε

 


Idle scanning
When nothing else happens Tvheadend will continuously rotate among all muxes and tune to them to verify that they are still working. If your adapter have problems with lots of tuning, try to disable this.

 

https://tvheadend.org/projects/tvheadend/wiki/DVB_configuration

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...