Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμο δωρεάν από σήμερα το OS X Yosemite


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με μια πρώτη ματιά:

 

- Ugly design in my opinion

- Trim problems (requires Trim enabler 3.2.5 and higher)

- Mac port problems (rebuild, gcc 4.7 - libunwind-headers etc)

- Airdrop fails again (test using Macbook pro mid 2010 and iPAD mini retina iOS 8.0.2)

- NAT traversal still does not work....(IPsec is behind NAT)...apple wake up is 2014....

- ipfw is no longer supported, you have to use pf rules

 

===========================================

 

+ Somehow better in terms of performance (CPU/Memory)  using macbook pro mid 2010 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 95
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το εβαλα χτες σε iMac late 2009 που με το προηγουμενο version ψιλοσερνοτανε. Ειλικρινα το μηχανημα πλεον παει πολυ πολυ καλθτερα. Δεν κολλαει τιποτα που κολλαγε πριν. Πλυ ευχαριστημενος. Και απο εμφανιση μου αρεσιε περισσοτερο, ειναι πιο φρεσκο και αναλαφρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέχομαι και κάνω κλήσεις κανονικά απο το iMac και MacBook. Αλλά με τα sms έχω θέμα, δεν έρχονται στα Mac μου. Πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση επιπλέον; Επίσης δεν καταλαβαίνω την εναλλαγή που διαβάζω στον οδηγό της συνέχισης, πως συνεχίζουμε ένα Mail η κάτι άλλο απο iPhone σε Mac και το αντίστροφο;

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα SMS θα παίζουν από Δευτέρα που θα κυκλοφορήσει το 8.1.

 

Εγώ πάντως σε MacBook Air mid-2013, i7 8GB RAM, 512SSD είδα μία μεγαλύτερη καθυστέρηση (2-3 sec επιπλέον) στη φάση του boot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά τι λέει; Πως σας φάνηκε; Πέραν του γραφικού καμια καλύτερη διαχείριση σε  RAM, δίσκους, ανεμιστήρια κτλ είδατε; 

 

Τωρα το κατεβάζω σε Macbook Pro 11'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε imac 2010 να το περασω ή θα σερνεται;

Κάνε ένα partition και ρίξτο πρώτα εκεί δοκιμαστικά. Δουλεψέ το κανά δυό μέρες και αποφασίζεις. Αν και πιστεύω ότι είτε ML έχεις είτε Mavericks θα δεις μεγάλη διαφορά προς το καλύτερο. Προσωπικά αυτό έκανα και σήμερα το πέρασα τελικά με clean install. Απόλυτα σταθερό λειτουργικό. Από εποχή SL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά τι λέει; Πως σας φάνηκε; Πέραν του γραφικού καμια καλύτερη διαχείριση σε  RAM, δίσκους, ανεμιστήρια κτλ είδατε; 

 

Τωρα το κατεβάζω σε Macbook Pro 11'

Πέρα από το νέο look όπου οι απόψεις είναι λίγο διαφορετικές, στο λειτουργικό κομμάτι πετάει. Στην διαχείριση της RAM είναι πολύ καλύτερα τα πράγματα. Θα το διαπιστώσεις και μόνος σου. Τώρα όσο για τα ανεμιστηράκια, θερμοκρασίες κλπ όλα είναι σχετικά γιατί ο καθένας πέρα από διαφορετικό μηχάνημα δουλεύει και διαφορετικά πραγματάκια στο μηχανάκι του. (π.χ. εμένα -με iMac- και στο φουλ όλα πάνω από 67-69 δεν είδα να ανεβάζει). :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μια πρώτη ματιά:

 

- Ugly design in my opinion

- Trim problems (requires Trim enabler 3.2.5 and higher)

- Mac port problems (rebuild, gcc 4.7 - libunwind-headers etc)

- Airdrop fails again (test using Macbook pro mid 2010 and iPAD mini retina iOS 8.0.2)

- NAT traversal still does not work....(IPsec is behind NAT)...apple wake up is 2014....

- ipfw is no longer supported, you have to use pf rules

 

===========================================

 

+ Somehow better in terms of performance (CPU/Memory)  using macbook pro mid 2010 

επειδή εχουμε και το ίδιο macbook (mid 2010) οσον αφορά το trim το 3.2.6 δεν παρουσίασε κάποιο πρόβλημα . Επίσης βγήκε και το 3.3 μόλις το εγκατέστησα..

 

Σε θερμοκρασίες μπορεί να ειναι και ιδέα μου αλλά είναι λίγο πιο δροσερό. Θα δείξει στην πορεία..

Επίσης μπορούμε να μάθουμε αν χρησιμοποιούν ανανεωμένους οδηγούς για την ριμαδο Nvidia που έχει την ατυχία να κουβαλάει το μηχάνημα μας ;

πραγματικα αν υπήρχε η δυνατότητα να την απενεργοποιήσω μόνιμα και να χρησιμοποιώ την intel θα το έκανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κάποιος αν όλα τα μηχανήματα υποστηρίζουν continuity? Έχω έναν imac Mid 2010 και ένα ipad mini 2 και δεν έχω δει να ενεργοποιείται το continuity κάπως. Επίσης στο Settings -> General η επιλογή "Allow Handoff between this Mac and your iCloud devices." δεν υπάρχει. :(

 

Bluetooth LMP version 0x4 αν έχει κάποια σημασία αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κάποιος αν όλα τα μηχανήματα υποστηρίζουν continuity? Έχω έναν imac Mid 2010 και ένα ipad mini 2 και δεν έχω δει να ενεργοποιείται το continuity κάπως. Επίσης στο Settings -> General η επιλογή "Allow Handoff between this Mac and your iCloud devices." δεν υπάρχει. :(

 

Bluetooth LMP version 0x4 αν έχει κάποια σημασία αυτό.

Αποσο θυμαμαι θελει low power bluetooth, 2012 and after. Αλλα ειχα διαβασει λυση οτι με καποιες console commands  ευκολα το ενεργοποιεις, δεν θυμαμαι λινκ , γοογκλαρε το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω κατι για το Trim Enabler..

Αυτο πρεπει να το κανουμε για ο,τι SSD και αν εχουμε? Ή μονο για αυτους που βαλαμε μονοι μας?

 

Π.χ. στο MacBook Air μου Early 2014, εχει μεσα της "μαμας" του. Πρεπει και εκει να βαλω το Trim Enabler?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+ Τρομερή απόκριση μετα το sleep
+ Clean design, εστίαση στην πρακτικότητα
+ Όμορφα εφε, λογικής genie effect 

- όλο και πιο πολύ Apple-εξαρτώμενο (απολαμβάνεις περισσότερο έχοντας apple συσκεύες)
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι και με το Ν95 μπορώ να αλλάξω files με το mac os yosemite μέσω bluetooth και φυσικά με android ...αλλά θέλω macbook pro 2012 για να κάνω την ίδια δουλειά με ipad/iphone...καi ios8....καλά κρασιά....

 

 --http://support.apple.com/kb/HT6510

 

Όσο για το handoff...μια απο το ίδια ...δλδ latest devices 

 

--http://support.apple.com/kb/HT6337

 

Ok no problem apple...Google docs :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...