Προς το περιεχόμενο

Η Samsung αποκάλυψε το Galaxy S5 Plus με Snapdragon 805


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οσο κ να υποστηριζετε τη σαμυ το εχει ξεφτιλίσει. Τωρα κρεμαει ολους τους κατοχους s5. Αλλο να βγαλει καινουριο μοντελο κ αλλο να βγαλει το ιδιο με μεγαλυτερο επεξεργαστη. Αν κ ετσι ειναι η σαμυ. Εχει να βγαλει καινουριο απο το s3. Γιατι ολα τα επομενα ειναι απλα με λιγο ανεβασμενα χαρακτηριστικα καθε φορα. Τιποτα καινοτομο. Εγω ως κατοχος s4 εχω απογοητευθει. Απο δω κ περα μονο κινα που τους εχει βαλει τα 2 ποδια σε 1 παπουτσι με τις κινηταρες της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποκλειστικά για Ελλάδα βγήκε το κινητό?

Εγώ πάντως έχω 1GB με 5Ε χωρίς συμβόλαιο. 

Και το ένα GB λίγο το θεωρώ αλλά τέλος πάντων.

Δεν ξέρω σε άλλες χώρες τι data plans έχουν. Πιο πολύ το παράπονό μου ήθελα να εκφράσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... Τωρα κρεμαει ολους τους κατοχους s5...

 

Αυτην την λογικη μπορει κάποιος με επιχειρήματα να την εξηγήσει;

 

Σε τι ακριβως "κρεμάει" έναν κάτοχο S5;

Αγόρασε ο Χ καταναλωτης μια συσκευη S5 με συγκεκριμένα χαρακτηριστικα πριν καποιους μήνες.

Η Σαμμυ λανσάρει μια βελτιωμένη στα σημεία έκδοση του μοντέλου μετα απο ενα χρονικο διαστημα, ώστε να ανανεώσει το ενδιαφέρον και να ψήσει ακόμα περισσότερους αγοραστες που σκέφτονται την αγορά του τώρα.

 

Προφανως ο σημερινος καταναλωτης έχει την δυνατότητα να αγοράσει ένα καλύτερο (ελαφρως) προϊόν, αλλα μάντεψε; Αυτο συμβαίνει κατα κορον στα προϊόντα τεχνολογίας. Που κολλάει το κρέμασμα;

 

Να πεις για την φτωχη υποστηρίξη/αναβαθμιση στα λογισμικα των πιο φθηνων συσκευων της, ναι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο κ να υποστηριζετε τη σαμυ το εχει ξεφτιλίσει. Τωρα κρεμαει ολους τους κατοχους s5. Αλλο να βγαλει καινουριο μοντελο κ αλλο να βγαλει το ιδιο με μεγαλυτερο επεξεργαστη. Αν κ ετσι ειναι η σαμυ. Εχει να βγαλει καινουριο απο το s3. Γιατι ολα τα επομενα ειναι απλα με λιγο ανεβασμενα χαρακτηριστικα καθε φορα. Τιποτα καινοτομο. Εγω ως κατοχος s4 εχω απογοητευθει. Απο δω κ περα μονο κινα που τους εχει βαλει τα 2 ποδια σε 1 παπουτσι με τις κινηταρες της.

Προτιμάς δηλαδή να σου βγάλει τελείως διαφορετικό μοντέλο στο 6μηνο από το να βγάλει το ίδιο με άλλο soc? Ωραία λογική...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εγώ πάντως απορώ, τι να τα κάνεις τα 300Mbit/sec όταν το συμβόλαιό σου σου δίνει με το ζόρι 500ΜΒ το μήνα.

 

Να τα κατεβάσεις σε 13 δευτερόλεπτα και να γουστάρεις;

Το ότι έχεις μεγαλύτερη ταχύτητα δεν σημαίνει ότι θα ξοδευτουν περισσότερα mb για να κάνεις την ίδια δουλειά που έκανες και πριν...

 

Τώρα αν σου έρθει η όρεξη λόγω της ταχύτητας να κατεβάσεις κάνα Blu-ray πρόβλημα σου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτιμάς δηλαδή να σου βγάλει τελείως διαφορετικό μοντέλο στο 6μηνο από το να βγάλει το ίδιο με άλλο soc? Ωραία λογική...

Καλύτερα είναι να μείνει στο ίδιο αλλά βελτιωμένο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν για σένα το κινητό είναι για να κάνεις πασαρέλα δικαίωμα σου οι άλλοι θέλουν καλό κινητό για τη χρήση κινητού.

 

Αν για σένα το κινητό είναι για να κάνεις πασαρέλα δικαίωμα σου οι άλλοι θέλουν καλό κινητό για τη χρήση κινητού.
Δεν κάνω πασαρέλα το κινητό γιατί πολύ απλά το έχω πάντα στη τσέπη μου, αλλά αν και εσυ είσαι κακόγουστος δικαίωμα σου!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτην την λογικη μπορει κάποιος με επιχειρήματα να την εξηγήσει;

 

Σε τι ακριβως "κρεμάει" έναν κάτοχο S5;

Αγόρασε ο Χ καταναλωτης μια συσκευη S5 με συγκεκριμένα χαρακτηριστικα πριν καποιους μήνες.

Η Σαμμυ λανσάρει μια βελτιωμένη στα σημεία έκδοση του μοντέλου μετα απο ενα χρονικο διαστημα, ώστε να ανανεώσει το ενδιαφέρον και να ψήσει ακόμα περισσότερους αγοραστες που σκέφτονται την αγορά του τώρα.

Γιατί στους 6 μήνες το S5 χάνει ένας μέρος της αξίας του και ειδικά όσοι το αγόρασαν πρόσφατα, πέταξαν χρήματα. Οι πελάτες, πλέον, της Samsung ρισκάρουν κάθε φορά που αγοράζουν ένα Galaxy, μια και η εταιρεία δεν τηρεί συγκεκριμένο χρονοδιάγραμμα, αλλά κυκλοφορεί όποτε της καπνίσει αναβαθμισμένα μοντέλα, απαξιώνοντας πριν την ώρα τους τα προηγούμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί στους 6 μήνες το S5 χάνει ένας μέρος της αξίας του και ειδικά όσοι το αγόρασαν πρόσφατα, πέταξαν χρήματα. Οι πελάτες, πλέον, της Samsung ρισκάρουν κάθε φορά που αγοράζουν ένα Galaxy, μια και η εταιρεία δεν τηρεί συγκεκριμένο χρονοδιάγραμμα, αλλά κυκλοφορεί όποτε της καπνίσει αναβαθμισμένα μοντέλα, απαξιώνοντας πριν την ώρα τους τα προηγούμενα.

Εγώ ίσα ίσα που με έχει βολέψει αφάνταστα η Samsung με τα χρονοδιαγράμματά της και έμαθα να ψωνίζω το μοντέλο που θέλω στην κατάλληλη χρονική στιγμή και στα χρήματα που θεωρώ οτι δεν με κοροιδεύει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί στους 6 μήνες το S5 χάνει ένας μέρος της αξίας του και ειδικά όσοι το αγόρασαν πρόσφατα, πέταξαν χρήματα. Οι πελάτες, πλέον, της Samsung ρισκάρουν κάθε φορά που αγοράζουν ένα Galaxy, μια και η εταιρεία δεν τηρεί συγκεκριμένο χρονοδιάγραμμα, αλλά κυκλοφορεί όποτε της καπνίσει αναβαθμισμένα μοντέλα, απαξιώνοντας πριν την ώρα τους τα προηγούμενα.

 

Διαφωνω.

 

Για μενα δεν ισχύει αυτο που λες, και είναι εντελώς λάθος (καταναλωτικη) λογική.

Το προϊόν (τεχνολογικο ή μη) που αγοράζεις μια συγκεκριμένη χρονικη στιγμή , με Χ τιμή στα καταστήματα, και συγκεκριμένα χαρακτηριστικά hardware & software, είναι συνειδητη επιλογη του καθενος.

 

Αγοράζω αυτο το προϊον τώρα, σε αυτην τη τιμη για να καλυψω καποιες αναγκες μου. Συμφέρει η αγορα του; Υπάρχει κάτι καλύτερο ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΨΑΧΝΩ; Αυτο ειναι το ζητούμενο για τον κάθε ενδιαφερόμενο, ή μαλλον αυτο θα έπρεπε.

 

Το ίδιο ακριβως προϊον, χωρις λανσάρισμα νέας σειράς ή αναβάθμισης της υπάρχουσας (όπως εδώ καλη ώρα), θα πωλείται σημαντικα φθηνότερα στους μολις πρώτους μηνες κυκλοφορίας. Το προϊον που αγόρασες δεν "απαξιώνεται" ως προς τις ανάγκες σου. Η μεταπωλητικη του αξια όμως θα πέσει βρεξει χιονίσει.

 

Το να λέει καποιος ότι με "κρεμασε" η Σαμ με το λανσάρισμα ενος πιο βελτιωμένου προϊόντος απ'το δικο του, είναι άτοπο (γι'αυτο και ζητάω επιχειρήματα). Πιθανότατα η κλάψα & η γκρίνια σε αυτην την περίπτωση είναι που δεν έχω "το καλύτερο" S5. Αυτο υποθέτω γιατι συνηθως έτσι πέφτουν οι καταναλωτες στο τρυπάκι.

 

Παράδειγματα υπάρχουν άπειρα εκεί έξω:

αγόρασα την Χ 4k οθόνη 5,000€ πέρσι, και οι αλήτες τώρα την πωλουν στα μισα. "Με κρέμασαν".

αγόρασα την GTXΧΧΧ 500€, τώρα βρηκαν να λανσάρουν την GTXXXXX και μαλιστα 499€; "Με κρέμασαν"

 

Μην το συνεχίσω. Καταλαβαινεις το point μου.

Με την λογικη του ρισκάρω σε τέτοιοες περιπτώσεις, κανεις δεν θα αγόραζε Z3 Z4 Z5 κτλ

Εκτος και αν νομίζετε ότι το πρόβλημα είναι που λέγεται S5 & όχι S6, S7 κτλ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνω.

Τρομάζω και μόνο που βλέπω ότι πρέπει να απαντήσω. Ειλικρινά, θα πίστευα ότι θα ήταν απολύτως κατανοητό σε όλους ότι πρόκειται για ξεκάθαρη αλητεία αυτό που κάνει η Samsung. Το ίδιο θα έλεγα αν τον Δεκέμβρη η Apple παρουσίαζε το νέο iPhone 6s με τον 3core επεξεργαστή του iPad Air 2 (με ταυτόχρονη μείωση των τιμών του iPhone 6, 2 μήνες μετά από τις ατελείωτες ουρές των κορόιδων που το αγόρασαν). Μπορείς να σκεφτείς ανάλογα για οποιοδήποτε προϊόν, από κάρτες γραφικών μέχρι αυτοκίνητα. Οι άνθρωποι είναι ξεκάθαρα απατεώνες και λαμόγια, της αρπαχτής και τίποτα παραπάνω. Δε σέβονται τους πελάτες τους που δεν πρέπει να τους έχει κανείς εμπιστοσύνη.

 

*Και όχι, η μεταπολιτική του αξία δε θα πέσει με τον ίδιο τρόπο βρέξει χιονίσει. Αν η Samsung με πηδήξει, θα πέσει πολύ γρήγορα. Αν όχι, θα πέσει πολύ πιο αργά και σταθερά.

 

**Και σε περίπτωση που ούτε τώρα έγινα κατανοητός, να συμπληρώσω ότι το πρόβλημα δεν έχει να κάνει με την αναπόφευκτη εξέλιξη της τεχνολογίας, αλλά με τη χρονική στιγμή μιας... αναβάθμισης και την τιμολογιακή πολιτική.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρομάζω με τη σειρα μου που τρομάζεις.

Μισο λεπτο μαν, για να καταλάβω:

 

- την δυνατότητα ο τωρινος ενδιαφερόμενος, να έχει κάτι καλύτερο το προσπερνάμε;

- την επιλογη μιας καλύτερης προσφορας ενος προϊόντος ( χέσε τα specs, ακομα και σε οικονομικο καθαρα επίπεδο να'ταν);

 

Υπάρχει καπου συμφωνητικο για κάθε τεχνολογικο αγαθο πότε θα προκύψει κατι καλύτερο;

Και μην το πάμε σε samsung vs apple ( πιο ατυχες παράδειγμα δεν μπορούσες να φέρεις, λες και η τιμη που αγοράζεις εξ'αρχης δεν ειναι κλοπη) ή vs sony κτλ, ανουσιο.

 

Όπως ανέφερες, από smartphones, κονσολες, μέχρι παπούτσια και αυτοκίνητα, οι επιλογες γίνονται συνειδητα.

 

... μετά από τις ατελείωτες ουρές...

 

Θεωρω καθαρα καταναλωτικα "θυματα" όσους τρέχουν και στήνονται απ'εξω μολις βγει το Χ νέο προϊον.

Αυτοι θα τα ακουμπησουν χοντρα, και εκεινων οι συσκευες θα χάσουν σε μικρο χρονικο διάστημα μεγάλη μεταπωλητικη αξια.

Αυτο όμως το ξέρεις εκ των προτέρων.

 

Δεν το συνεχίζω γιατι σε ένα θέμα αναβάθμισης μια σειράς, θα κατσουμε να αναλύσουμε τι εστι καπιταλισμος και marketing.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το συνεχίζω γιατι σε ένα θέμα αναβάθμισης μια σειράς, θα κατσουμε να αναλύσουμε τι εστι καπιταλισμος και marketing.

1) Αντικατάσταση συσκευής με ανώτερή της μετά από 1 χρόνο=αναβάθμιση

2) Αντικατάσταση συσκευής με ανώτερή της μετά από 1 μήνα=εξαπάτηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...