Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με Technicolor TD5130


MakisYNWA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αρχικά, τι είναι το cli? :P Όσο για το φωτάκι, όταν το wifi δεν είναι συνδεδεμένο κάπου αναβοσβήνει, και όταν συνδέεται κάπου είναι αναμμένο μόνιμα. Όταν λοιπόν πετάει το κινητό έξω, το φωτάκι αρχίζει να αναβοσβήνει, και το σηματάκι του wifi στο κινητό σβήνει. Αυτό...

το cli interface ειναι command line interface που γραφεις τις εντολες.δεν ειναι σαν το Web interface που κανεις κλικ και διαλεγεις κατι.εχει βεβαια και ενα μενου που ειναι cli απλα ειναι σαν μενου που παιζεις με βελακια enter,tab και ετοιμες επιλογες.Οποτε ας το αφησουμε αυτο το σεναριο.Το λαμπακι του wifi στο ρουτερ ΚΑΝΟΝΙΚΑ οταν δεν υπαρχει καθολου κινηση θα ειναι ειτε σβηστο τελειως αν πηγαινει standby οπως στο δικο μου ειτε ειναι μονιμα ανοιχτο που σημαινει οτι δεν υπαρχει κινηση/δεν εχει συνδεθει καποιος.Περιστασιακα μπορει να αναβοσβηνει που και που αλλα για λιγο.Οταν συνδεεσαι το λαμπακι στο wifi θα αρχιζει να αναβοσβηνει πιο γρηγορα ειδικα αμα κανεις κινηση απο το κινητο ή το Pc.Γενικα το λαμπακι στο ρουτερ αναβοσβηνει οταν βρει κινηση και ειναι σβηστο /η σταθερα αναμμενο οταν δεν υπαρχει καποιος συνδεδεμενος ή οταν δεν υπαρχει καθολου κινηση απο τον client.Αν ειναι καποιος συνδεδεμενος και δεν κανει κινηση παλι αραια και που θα κανει κατι μικρα αναψε σβησε.Οχι οτι εχει σημασια για το προβλημα σου αλλα με παραξενευει πολυ.Σε ολα τα speedtouch ,thomson οπως και στο technicolor που εχω το 784 η συμπεριφορα ειναι αυτη.Aπλα εμενα σβηνει αν δεν ειναι καποιος συνδεδεμενος(eco feautures) αντιθετα με τα thomson.Μου φαινεται παραξενο στο 5130 να εχουν αλλαξει αυτην την λειτουργεια ειδικα και με τελευταιο firmware.Σημερα εντωμεταξυ που ειχα χρονο δοκιμασα  να κανω hard reset το δικο μου για να δω αν στα defaults εχει την "παραξενια" που αναφερεις.Το εκανα αλλα παλι ειχα την συμπεριφορα που σου γραφω και πιο πανω.To εκανα hard reset επειδη ειχα πειραξει πολλα πραγματα στο ρουτερ αλλα και στο wireless(κλειστο wds/wps/power reduction disabled)

Oποτε κραταμε αυτο που σβηνει το σηματακι του wifi στο κινητο.Ειλικρινα δεν μπορω να σκεφτω τι μπορει να ειναι.Και θελει ψαξιμο απο cli αν μπορει να γινει κατι για να μην γινεται.Φοβαμε μην ειναι καμια ρυθμιση απο εκει και το κανει αυτο αλλα θελει διαδικασια για να αποκτησεις προσβαση στο cli interface και μετα θελει και ψαξιμο για να δεις τι γινεται.το cli ειναι κλειδωμενο.πρεπει να κατεβασεις το configuration file  να βαλεις να εχεις προσβαση εσυ στο telnet αντι για τον παροχο( μετα να ξανανεβασεις το config) και να δεις μετα απο cli τι μπορει να γινει.βεβαια αφου ξανασυνδεεται το κινητο οταν το ανοιξεις γιατι σε πειραζει?δεν σου ερχονται ενημερωσεις πχ Messenger οταν ειναι το κινητο κλειδωμενο?

Θα με κανεις στο τελος να βρω ενα 5130 να κανω δοκιμες απο περιεργεια με το δικο μου κινητο.ή να δοκιμασω με το 784 που εχω αφου το κανω Hard reset να δω αν το κανει πριν του πειραξω οτιδηποτε.(DONE AYTO)

και δες και αυτο με το φωτακι.συνδεσου με μια συσκευη πανω και κατεβασε κατι να δουμε αν θα αρχισει να αναβοσβηνει οτι υπαρχει κινηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κοίτα αυτό με το φωτάκι το έχω τσεκάρει, και είναι αυτό ακριβώς που είπα... Όταν δεν χρησιμοποιείται αναβοσβήνει, και όταν συνδεθεί κάπου ανάβει μόνιμα, άσχετα με τη χρήση. Τώρα αφού ξανασυνδέεται δεν θα με πείραζε, αλλά σκέψου ότι χάνω ειδοποιήσεις και μηνύματα από fb, mails και τα λοιπά. Αλλιώς δεν θα προσπαθούσα να βρω λύση... Μπορείς να μου πεις πως μπορώ να πειράξω αυτό το cli interface?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Κοίτα αυτό με το φωτάκι το έχω τσεκάρει, και είναι αυτό ακριβώς που είπα... Όταν δεν χρησιμοποιείται αναβοσβήνει, και όταν συνδεθεί κάπου ανάβει μόνιμα, άσχετα με τη χρήση. Τώρα αφού ξανασυνδέεται δεν θα με πείραζε, αλλά σκέψου ότι χάνω ειδοποιήσεις και μηνύματα από fb, mails και τα λοιπά. Αλλιώς δεν θα προσπαθούσα να βρω λύση... Μπορείς να μου πεις πως μπορώ να πειράξω αυτό το cli interface?

εστω και με μεγαλο delay

192.168.1.254

media access gateway

configuration

save or restore configuration και μετα το κανεις backup.

αν το ανοιξεις καπου θα πρεπει να γραφει

ifadd name=TELNET group=wan

που σημαινει οτι το telnet επιτρεπεται μονο απο wan.εσυ εκει ή θα το κανεις

ifadd name=TELNET group=lan ή θα προσθεσεις και την εντολη για lan.

επισης καπου εκει θα πρεπει να εχει και μια εντολη που θα λεει ποιες ip μπορει να κανουν telnet.εκει θα πρεπει να τις σβησεις για να μην υπαρχει περιορισμος ή θα πρεπει να προσθεσεις και το 192.168.1.0 255.255.255.0 με την μορφη 192.168.1.0/24.μετα σωζεις το αρχειο κανονικα στο notepad και πας παλι στην καρτελα που εκανες save το config μεσα στο ρουτερ και απλα κανεις load to config.και μετα πρεπει να μπορεις να μπεις κανονικα απο Telnet.

αν σβησεις τις εγγραφες και δεν τις προσθεσεις μετα δεν μπορει να μπει η forthnet απο μακρυα με το tr069 για να σου περασει πχ username/password αυτοματα αλλα δεν σε νοιαζει.αλλωστε αν κανεις hard reset ολα γυρνανε στο αρχικο οποτε θα σεταριστει μονο του.

αφου ανοιξεις το telnet Λογικα θα μπεις

telnet 192.168.1.254

username Administrator

password τιποτα εκτος αν τα εχεις αλλαξει

μετα δωσε

wireless wps config state=disabled

ids config state=disabled

και μετα saveall

κανε ενα reboot το ρουτερ να δουμε μηπως αλλαξε κατι.

Power reduction μου ειπες δεν εχει οποτε δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο.και το ids δεν χρειαζεται κανονικα γιατι ειναι αλλο πραγμα αλλα οκ.απλα το wps να κλεισουμε μηπως και ...

αν δεν πιασει αυτο σηκωνω τα χερια ψηλα.μετα πρεπει να βρω ενα 5130 και να το δοκιμασω με το κινητο μου μηπως κανει το ιδιο προβλημα και μετα να πειραματιστω μηπως βγει μια ακρη.

το φωτακι το αφηνουμε αλλα αμα βαλω 5130 θα το δω και αυτο.και στον φιλο σου το φωτακι ιδια συμπεριφορα?

αν δεν ανοιξει το telnet Οπως το εγραψα τοτε πες μου να το δω σε καποιο που ειναι με custom firmware ωστε να το δοκιμασω στην πραξη διοτι το δικο μου ειναι με Generic firmware και δεν μπορω να το δοκιμασω με σιγουρια οπως δεν μπορω να δω που γραφει ακριβως τις Ip που θα μπαινουν με telnet.αν δεν πετυχει με το να προσθεσεις τις εντολες απλα αλλαξε τις υπαρχουσες.δηλαδη σβησε το telnet=wan ή αλλαξε το με lan.και μην ξεχασεις να σβησεις τις ip ειτε τελειως ειτε να προσθεσεις τις αλλες.

αν δεν πετυχει αυτο τοτε αν εχεις κανα παλιο ρουτερ μπορεις να το βαλεις να παιξει σαν access point πανω στο 5130 ωστε να μην εχεις αυτο το θεμα.αν επισης δεν ανοιξει το telnet τοτε να σηκωσεις το config ή να μου το στειλεις με ενα pm για να δω που λεει για τις ip.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ :) Θα το κοιτάξω και θα σου πω, όταν βρω λίγο ελεύθερο χρόνο...

εδω ειμαστε.Αν βρω και εγω καπου στο ενδιαμεσο χρονο θα κανω και εγω δοκιμες με το κινητο μου πανω σε ενα technicolor 5130 με το τελευταιο firmware για να δω αν μου το κανει.Το ευκολο ειναι να βρω 5130 το δυσκολο ειναι να προλαβω:P but i will give it a try απο περιεργεια να δω αν θα εχω το ιδιο προβλημα και να δω και για τα λαμπακια.και στον φιλο σου την ιδια συμπεριφορα εχουν τα leds?σταθερο οταν συνδεθεις και πιο πριν να αναβοσβηνει το wireless οταν δεν ειναι κανεις επανω συνδεδεμενος?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω ειμαστε.Αν βρω και εγω καπου στο ενδιαμεσο χρονο θα κανω και εγω δοκιμες με το κινητο μου πανω σε ενα technicolor 5130 με το τελευταιο firmware για να δω αν μου το κανει.Το ευκολο ειναι να βρω 5130 το δυσκολο ειναι να προλαβω :P but i will give it a try απο περιεργεια να δω αν θα εχω το ιδιο προβλημα και να δω και για τα λαμπακια.και στον φιλο σου την ιδια συμπεριφορα εχουν τα leds?σταθερο οταν συνδεθεις και πιο πριν να αναβοσβηνει το wireless οταν δεν ειναι κανεις επανω συνδεδεμενος?

 

Ναι ναι, έτσι κάνει. Απ' ότι κοίταξα και στο εγχειρίδιο, όλα τα φωτάκια πάω κάτω έτσι λειτουργούν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαβαζω το εγχειριδιο και γραφει

Lights up to indicate wireless connection.

Solid GREEN – Wireless connection is established.

Flashing GREEN – Data transmission is in progress.

Off – Wireless connection is disabled.

 

κοινως solid green οτι εχει γινει συνδεση

αναβοσβηνει πρασινο οταν υπαρχει μεταφορα δεδομενων.

κοινως θα πρεπε να σου αναβοσβηνει οχι οταν δεν συνδεονται ατομα αλλα οταν εχει συνδεθει καποιος και τραβαει data οπως κανει και το δικο μου.

σβηστο θα ειναι αμα εχεις κλεισει το wireless.δηλαδη οπως ολα τα thomson technicolor.

γιατι εσυ μου λες οτι αναβοσβηνει οταν δεν εχει συνδεθει καποιος και μενει σταθερο οταν συνδεθει καποιος ενω θα πρεπε να γινεται το αναποδο.να ειναι σταθερο οταν δεν εχει συνδεθει καποιος ή οταν συνδεθει αλλα δεν κανει traffic και να αναβοσβηνει οταν τραβαει data.anyway αυτο ειναι το λιγοτερο.δες αυτα που εγραψα για το cli interface μηπως αλλαξει τιποτα.


το ιδιο ισχυει και για το ethernet και το λαμπακι το ιντερνετ.αναβοσβηνουν οταν υπαρχει traffic.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω. Αν θες το τραβάω και βίντεο :P Έχει πρόβλημα το ρούτερ μου στάνταρ..χαχαχα

οπως σου ειπα τα ledakia ειναι το λιγοτερο.αν δεν ειχες το ιδιο προβλημα και σε φιλο σου θα ελεγα οκ προβλημα το ρουτερ αλλα εφοσον γινεται και εκει τοτε δεν ειναι το ρουτερ.προσπαθησε να κανεις αυτο με το Telnet.επισης δεν θυμαμαι αν σε ειχα ρωτησει γιατι παει και αρκετο καιρο το τοπικ.με αλλο κινητο το κανει αυτο το προβλημα?πχ ο φιλος σου το εχει με το κινητο του ?η εσυ να το εχεις στο σπιτι με αλλο κινητο?η καποιος αλλος μεσα στο σπιτι ?νομιζω δεν σε ειχα ρωτησει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως σου ειπα τα ledakia ειναι το λιγοτερο.αν δεν ειχες το ιδιο προβλημα και σε φιλο σου θα ελεγα οκ προβλημα το ρουτερ αλλα εφοσον γινεται και εκει τοτε δεν ειναι το ρουτερ.προσπαθησε να κανεις αυτο με το Telnet.επισης δεν θυμαμαι αν σε ειχα ρωτησει γιατι παει και αρκετο καιρο το τοπικ.με αλλο κινητο το κανει αυτο το προβλημα?πχ ο φιλος σου το εχει με το κινητο του ?η εσυ να το εχεις στο σπιτι με αλλο κινητο?η καποιος αλλος μεσα στο σπιτι ?νομιζω δεν σε ειχα ρωτησει.

 

Θα δοκιμάσω με άλλο κινητό και θα σου πω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης κατι που το σκεφτηκα τωρα για τα led.αλλο το Led του wifi αλλου του wps.ελπιζω να μην μου ελεγες για του wps?επισης το κινητο το συνδεεις στο ρουτερ με wps ή με κωδικο κανονικα?

το wps εχει λιγο διαφορετικη συμπεριφορα

http://www.forthnet.gr/Article.aspx?a_id=7126

το τριτο ειναι του wireless το τεταρτο του wps.

to wireless ειναι το κλασικο εικονιδιο με την κεραια και τα κυματακια δεξια αριστερα ενω το wps το στρογγυλο με τα 2 βελακια.

αν με αλλο κινητο εισαι οκ τοτε δεν ειναι θεμα του ρουτερ αλλα καποια ασυμβατοτητα μεταξυ των δυο μαλλον εφοσον το κινητο σου παιζει αλλου και εφοσον αποδειχτει οτι το ρουτερ παιζει οκ με αλλο κινητο.και πιστευω οτι θα παιξει μια χαρα γιατι εχει πολυς κοσμος το 5130 και δεν εχω ακουσει κατι παρομοιο.θα μας πεις εσυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θες δοκιμασε αυτο με το cli που εγραψα πιο πανω και το wps.δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο.τωρα να ειναι θεμα με συγκεκριμενα κινητα ή με συγκεκριμενη μαρκα ή με συγκεκριμενη καρτα wifi των κινητων ή εκδοση android δεν ξερω.παντως λογικα δεν ειναι κατι μαζικο γιατι θα το ειχαν πολλοι αυτο το θεμα και ολο και καποιος θα το ειχε παρατηρησει πιστευω.εκτος αν συνδεεται ξανα τοσο γρηγορα και δεν το παιρνουν χαμπαρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θες δοκιμασε αυτο με το cli που εγραψα πιο πανω και το wps.δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο.τωρα να ειναι θεμα με συγκεκριμενα κινητα ή με συγκεκριμενη μαρκα ή με συγκεκριμενη καρτα wifi των κινητων ή εκδοση android δεν ξερω.παντως λογικα δεν ειναι κατι μαζικο γιατι θα το ειχαν πολλοι αυτο το θεμα και ολο και καποιος θα το ειχε παρατηρησει πιστευω.εκτος αν συνδεεται ξανα τοσο γρηγορα και δεν το παιρνουν χαμπαρι.

 

Μάλλον έχουν πρόβλημα αυτά τα ρούτερ. Όποτε έχω χρόνο θα το δοκιμάσω, ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον έχουν πρόβλημα αυτά τα ρούτερ. Όποτε έχω χρόνο θα το δοκιμάσω, ευχαριστώ!

τι να σου πω.απλα εχουν φυγει πολλα τετοια κομματια και το θεμα σου πρωτη φορα το βλεπω τουλαχιστον εδω στο insomnia.δυστυχως κατι αλλο δεν μπορω να σκεφτω.τωρα να βαλεις firmware brazil ειναι μια λυση και αμα δεν πετυχει να ξαναβαλεις της forthnet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...