Προς το περιεχόμενο

Η Alienware ανακοίνωσε το gaming notebook Alienware 13 και μαζί τον Alienware Graphics Amplifier


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η ιδέα της εξωτερικής κάρτας γραφικών δεν είναι κάτι καινούριο. Παρόμοιο προϊόν είχε βγάλει και η Sony το 2011 στο Vaio Z και πήγε άπατο http://www.theverge.com/2011/10/24/2510531/sony-vaio-series-review

 

Γενικά πάντως external GPU μπορεί να συνδεθεί σε αρκετά λάπτοπ που διαθέτουν ExpressCard, mPCIe ή thunderbolt ports http://www.neowin.net/forum/topic/1191969-external-gpu-for-laptops-supercharge-your-graphics/.

 

Εδώ http://www.engadget.com/2013/07/31/macbook-air-home-built-external-gpu/ ένα πρωτότυπο thunderbolt σε PCI-E σε MacBook Air.

 

Πάντως συμφωνώ με την άποψη ότι αν είναι να πληρώσεις τόσα λεφτά και να κάνεις χρήση desktop, αγοράζεις ένα desktop πολύ καλύτερο με λιγότερα χρήματα και σαφώς πιο αναβαθμίσιμο. Άσε που γενικά τα συγκεκριμένα λάπτοπ τα θεωρώ χονδροειδέστατα και γκαγκουριές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα παράδειγμα ,

Δικηγόρος δουλεύει με το λαπτοπ word στο γραφείο και όταν γυρναει σπίτι παίζει games

Χχαχαχαχαχαα με έκανες και γέλασα φίλε .Φαντάζομαι σκηνικό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου δεν εξηγείς καλά τί είναι αυτό το κουτί και έπρεπε να το κάνεις από την πρώτη, άντε τη δεύτερη παράγραφο. Αυτά που έγραψες  λίγο πρίν το τέλος του άρθρου σου αναφέρονται σε τεχνικές λεπτομέρειες και όχι στην βασική ιδέα.

 

Είδες ότι το 2ο κιόλας πόστ στο άρθρο σου είναι συμφορουμίτης που δεν κατάλαβε.

 

Έπρεπε να πάω στις πηγές που παρέθεσες για να έχω πλήρη εικόνα. Δεν διαβάζουμε κάθε μέρα για Graphics Amplifiers.

 

Δές πόσο εύκολα και άμεσα το εξηγούν στις πηγές που παρέθεσες.

 

Έχεις δίκιο. Έπρεπε να γράψω ότι είναι ένα κουτί :) Την επόμενη φορά θα φροντίσω να βάλω blueprint για να το καταλάβεις φίλε μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επιτέλους ήρθε το laptop που θα μου θυμίζει τον φορητό 286 του θείου μου. Τώρα μένει μόνο να βάλουν και ένα blu ray 5.25 συν floppy :D

(audio in για τις κασέτες πάλι καλά έχει)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ζωή παράπονα!!! Έχετε την εντύπωση πως αυτή την ενέργεια της alienware δεν μπορεί γενικότερα να υιοθετηθεί και απο αλλους κατασκευαστές αν προσαρμοστεί το κατάλληλο marketing; Έχετε την εντύπωση πως είναι καμια φοβερή τεχνολογία να βγαζεις μια παραλληλισμενη εξοδο στην κάρτα γραφικών είναι κάτι το δύσκολο; Το οτι τόλμησαν να το πραγματοποιήσουν αυτό το πράγμα; Μήπως λέω είναι το μονο πράγμα που εμπόδιζε κάποιους να έχουν και σταθερό υπολογιστη και φορητο; Εγώ πάντως είμαι πολύ θετικός σε αυτή την κινηση! Για την ακρίβεια δεν θα με πείραζε να υπάρχει ενα μπαούλο δίπλα στο γραφείο μου να έχει τρεις καρτες μέσα σε διάταξη ski η crossfire!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ζωή παράπονα!!! Έχετε την εντύπωση πως αυτή την ενέργεια της alienware δεν μπορεί γενικότερα να υιοθετηθεί και απο αλλους κατασκευαστές αν προσαρμοστεί το κατάλληλο marketing; Έχετε την εντύπωση πως είναι καμια φοβερή τεχνολογία να βγαζεις μια παραλληλισμενη εξοδο στην κάρτα γραφικών είναι κάτι το δύσκολο; Το οτι τόλμησαν να το πραγματοποιήσουν αυτό το πράγμα; Μήπως λέω είναι το μονο πράγμα που εμπόδιζε κάποιους να έχουν και σταθερό υπολογιστη και φορητο; Εγώ πάντως είμαι πολύ θετικός σε αυτή την κινηση! Για την ακρίβεια δεν θα με πείραζε να υπάρχει ενα μπαούλο δίπλα στο γραφείο μου να έχει τρεις καρτες μέσα σε διάταξη ski η crossfire!!!

Ανοίγει το δρόμο αυτή η κίνηση. Το pc "σπάει" σε κομμάτια. Έχεις το βασικό μέρος, το λάπτοπ, που το μεταφέρεις όπου θες και το "docking station" (ας το πούμε έτσι) σταθερό στο σπίτι ή το γραφείο. Αυτού του είδους, μάλιστα, το ds αναβαθμίζεται και σε επόμενη φάση, θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί και με το επόμενό σου λάπτοπ-υβριδικό τύπου surface.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανένα δρόμο δεν ανοίγει, θα το κλαίνε οι ρέγκες

 

πες μου με τι ψυχολογία θα δώσει κάποιος ένα σεβαστό ποσό για να πάρει μια καλή κάρτα και να την έχει σε ένα τέτοιο αμφιβόλου αξιοπιστίας και αποτελεσματικότητας  υποσύστημα 

 

αυτός που θα έδινε αυτό το σεβαστό ποσό θα την έβαζε απλά στο κουτί του όπου θα ξέρει ότι θα δουλέψει 100%

 

επίσης αυτός που νοιάζεται για γραφικά και κάρτες, δεν ασχολείται συνήθως με κάρτες και gaming σε λάπτοπ, απλά έχει ένα λάπτοπ 

 

προσοχή δε μιλάω για ποζεριές, benchmarks και γενικά χρήμα για ξόδεμα για να δούμε τι θα γίνει

 

μιλάω για gamers που ακόμα και σε ένα 100% "συμβατικό" κουτί έχουν πολλές προκλήσεις να αντιμετωπίσουν με τους άμπαλους δημιουργούς games ή με προβληματικούς οδηγούς, ακόμα και αν δίνουν το κάτι παραπάνω, θέλουν να έχει αποτέλεσμα 

 

ΥΓ όποιος μετακινείται συχνά ας πάρει κονσόλα, είναι πολύ προτιμότερη λύση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανένα δρόμο δεν ανοίγει, θα το κλαίνε οι ρέγκες

 

πες μου με τι ψυχολογία θα δώσει κάποιος ένα σεβαστό ποσό για να πάρει μια καλή κάρτα και να την έχει σε ένα τέτοιο αμφιβόλου αξιοπιστίας και αποτελεσματικότητας υποσύστημα

 

αυτός που θα έδινε αυτό το σεβαστό ποσό θα την έβαζε απλά στο κουτί του όπου θα ξέρει ότι θα δουλέψει 100%

 

επίσης αυτός που νοιάζεται για γραφικά και κάρτες, δεν ασχολείται συνήθως με κάρτες και gaming σε λάπτοπ, απλά έχει ένα λάπτοπ

 

προσοχή δε μιλάω για ποζεριές, benchmarks και γενικά χρήμα για ξόδεμα για να δούμε τι θα γίνει

 

μιλάω για gamers που ακόμα και αν δίνουν το κάτι παραπάνω, θέλουν να έχει αποτέλεσμα

 

ΥΓ όποιος μετακινείται συχνά ας πάρει κονσόλα, είναι πολύ προτιμότερη λύση

Γι'αυτο δεν υπάρχουν gaming laptop και γι'αυτο δε ξεσκιζονται κάθε χρόνο η AMD και η NVIDIA να βγάλουν καλύτερες high end mobile κάρτες γραφικών?

 

Φυσικά είπαμε,ο qsi και ο κάθε qsis,ξέρουν καλύτερα τις ανάγκες,τα γουστα,τις συνήθειες και τις συνθήκες του καθενός σ'αυτο το πλανήτη και οι εταιρίες και αυτοί που ασχολούνται μ'αυτες τις συσκευές είναι ανίδεοι και δε ξέρουν τι τους γίνεται!!!

 

Ναι ρε φίλες θα τα σκάσω και για το alienware(18") και για το amplifier!Υπαρχει πρόβλημα,γιατι αν υπαρχει,να τσιμπισω ένα desktop ,αλλά οπότε θα φεύγω για 2-4 μήνες στο εξωτερικό,να έρχεστε να μου κουβαλάς τον πύργο,την οθόνη,καπέλλο το keyboard και θα το στερεωνεις με το ποντίκι κατω από το σαγόνι σου.

Αααα,μη ξεχάσω φερε και πορτοφόλι γιατι κάθε κιλό έξτρα είναι και ένα 5€!;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Φυσικά είπαμε,ο qsi και ο κάθε qsis,ξέρουν καλύτερα τις ανάγκες,τα γουστα,τις συνήθειες και τις συνθήκες του καθενός σ'αυτο το πλανήτη και οι εταιρίες και αυτοί που ασχολούνται μ'αυτες τις συσκευές είναι ανίδεοι και δε ξέρουν τι τους γίνεται!!!

 

ακριβώς έτσι είναι, δεν έχει νόημα να πιστεύεις οτιδήποτε διαφορετικό :P

 

Αααα,μη ξεχάσω φερε και πορτοφόλι γιατι κάθε κιλό έξτρα είναι και ένα 5€! ;)

μπροστά σε αυτά που θα δώσεις δεν είναι τίποτα

 

είπα, υπάρχουν και οι κονσόλες για τέτοιες καταστάσεις 

 

φυσικά για όλα το προϊόντα θα υπάρχουν κάποιοι αγοραστές, το θέμα είναι αυτές οι ιδέες να είναι βιώσιμες και να τις χρειάζονται αρκετοί

και τη συγκεκριμένη δε τη χρειάζονται (σε σημείο που να δώσουν τόσα χρήματα) παρά ελάχιστοι

 

επίσης σε πολλά θέματα αν θες να το συζητήσουμε και να είμαι αρκετά διαλλακτικός , αλλά στο θέμα pc gaming τείνω να είμαι πολύ απόλυτος γιατί συνήθως έχω δίκιο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακριβώς έτσι είναι, δεν έχει νόημα να πιστεύεις οτιδήποτε διαφορετικό :P

 

μπροστά σε αυτά που θα δώσεις δεν είναι τίποτα

 

είπα, υπάρχουν και οι κονσόλες για τέτοιες καταστάσεις

Ούτε να γελάσω δεν μπορώ,μ'αυτα που λες,γιατι είναι πιο πολύ τραγικά,παρα για γέλιο!!!

 

Τέλος παντον,δεν αξίζει καν η συζήτηση με άτομα που σκεφτουνται ότι όλα γίνονται για να καλυφτούν ΜΟΝΟ οι δικές τους ανάγκες!

επίσης σε πολλά θέματα αν θες να το συζητήσουμε και να είμαι αρκετά διαλλακτικός , αλλά στο θέμα pc gaming τείνω να είμαι πολύ απόλυτος γιατί συνήθως έχω δίκιο

Είσαι απόλυτος γιατι βλέπεις πως καλύπτονται ΜΟΝΟ οι δικές σου ανάγκες και ο δικος σου ρυθμος ζωής!

Οι υπόλοιποι θα έπρεπε να εναρμονιστούν,με βαση αυτά που είναι ιδανικά σε σένα και οχι σ'αυτους άσχετα πως θα ταλεπωρουνται γιατι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ σαν εσενα ΔΕΝ ΖΟΥΝ σαν εσενα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εμένα μου προκαλεί γέλιο το να προτείνονται ως λύσεις πράγματα με γιγάντιο κόστος και χωρίς κάποιο ουσιαστικό αποτέλεσμα

(θα μου πεις ζούμε στην εποχή που όλοι θέλουν ένα ipad για τη δουλειά τους...) 

 

στο pc παίζεις για να παίζεις αρχοντικά, διαφορετικά αν είναι να μπλέξεις με περιέργες καταστάσεις υπάρχουν και οι κονσόλες που μεταφέρονται πανεύκολα στις αποσκευές και έχουν και ομορφότατα controllers για να μην παίζεις με touch και να ταλαιπωρείσαι άδικα

 

βρες μου δειγματοληπτικά από δω μέσα πάντως έστω και 3 άτομα που να είναι και αρκετά ενεργοί στο gaming section που θα δώσουν λεφτά για κάτι τέτοιο και θα βάλουν μάλιστα και κάρτα με @@ εκεί μέσα και όχι σε κουτί και θα παραδεχτώ ότι λέω μαλακίες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εμένα μου προκαλεί γέλιο το να προτείνονται ως λύσεις πράγματα με γιγάντιο κόστος και χωρίς κάποιο ουσιαστικό αποτέλεσμα

(θα μου πεις ζούμε στην εποχή που όλοι θέλουν ένα ipad για τη δουλειά τους...)

 

στο pc παίζεις για να παίζεις αρχοντικά, διαφορετικά αν είναι να μπλέξεις με περιέργες καταστάσεις υπάρχουν και οι κονσόλες που μεταφέρονται πανεύκολα στις αποσκευές και έχουν και ομορφότατα controllers για να μην παίζεις με touch και να ταλαιπωρείσαι άδικα

 

βρες μου δειγματοληπτικά από δω μέσα πάντως έστω και 3 άτομα που να είναι και αρκετά ενεργοί στο gaming section που θα δώσουν λεφτά για κάτι τέτοιο και θα βάλουν μάλιστα και κάρτα με @@ εκεί μέσα και όχι σε κουτί και θα παραδεχτώ ότι λέω μαλακίες

Μιλάμε για gaming laptop ή για tablet?

Γιατί κάπου χάσαμε το θέμα εδω!!!

 

Η λύση που παρουιαζει και υλοποιεί η alienware μπορεί στο παρον στάδιο,να μην φαίνεται και τοσο ιδανική,ελκυστική ή και συμφέρουσα.

Αν ασχοληθικες ώστε και λίγο με τα laptop που κατέχουν το μεγαλύτερο μερίδιο σε PC στην οικιακή κατηγορία,θα δεις ότι το πρώτο που βγαίνει outperform είναι η κάρτα γραφικών σε ένα καλό desktop replacement laptop και είναι ένας από του σοβαρούς λόγους αλλαγής τους!

 

Αυτή η κίνηση που γίνεται με τα amplifier μόνο ζημία θα προκαλέσει για τις κατασκευάστριες εταιρίες laptop,αν υποστηριχθεί και εξελιχθεί!

Και αυτος είναι και ο λόγος ότι παραμένει σε αδράνεια αυτή η δυνατότητα τόσα χρόνια και όχι ότι δεν αξίζει για τον χρήστη!

 

Υ.Γ.Η alienware δε φτιάχνει τα laptop της για τους χρήστες της Ελλάδας και του insomnia!Μπες στα sites που ασχολούνται με τα gaming laptop,να δεις τι πανικός γίνεται!

Και στο insomnia δε ξέρεις για όλους τι συσκευή χρησιμοποιεί και κυρίως σε τι PC παίζει τα παιχνίδια του!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ ξέρω πολύ καλά για τι μιλάω, μιλάω για gaming pc όπου τα πράγματα και οι ανάγκες είναι συγκεκριμένα.

 

εσύ θες να κάνουμε χιπστεράδικη έκθεση ιδεών insomnia style , οκ σεβαστό, εγώ θέλω απλά να παίζω απροβλημάτιστα και όσο καλύτερα μου επιτρέπει η τσέπη μου GAMES!

 

και αυτό γίνεται με έναν τρόπο, αλλιώς το ξαναματαλέω.. κονσόλα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...