Προς το περιεχόμενο

Η Alienware ανακοίνωσε το gaming notebook Alienware 13 και μαζί τον Alienware Graphics Amplifier


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγώ ξέρω πολύ καλά για τι μιλάω, μιλάω για gaming pc όπου τα πράγματα και οι ανάγκες είναι συγκεκριμένα.

 

εσύ θες να κάνουμε χιπστεράδικη έκθεση ιδεών insomnia style , οκ σεβαστό, εγώ θέλω απλά να παίζω απροβλημάτιστα και όσο καλύτερα μου επιτρέπει η τσέπη μου GAMES!

 

και αυτό γίνεται με έναν τρόπο, αλλιώς το ξαναματαλέω.. κονσόλα..

Η δική σου τσέπη δεν είναι ίδια με την δική μου.Και στην δική μου τσέπη μπαίνει το δικό μου χέρι για να βγάλει τα λεφτά που θα καλύψουν τις δικές μου ανάγκες ΚΑΙ ΟΧΙ τις δικές σου!

Απλά τα πράγματα.

 

Και στο PC gaming ΔΕΝ είναι συγκεκριμένα!

Εσύ παίζεις σε full HD στα 60fps και είσαι ευχαριστιμενος και άλλος παίζει σε 4k με 2 titan και κράζει ότι δε του φαίνεται καλό το οπτικο αποτέλεσμα ή ότι δεν είναι στα 200fps για να το απολαύσει.

Τοσο συγκεκριμένο είναι το PC gaming!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ναι αλλά μέσα σε όλο αυτό το "χάος" επικρατεί κάποια λογική και υπάρχουν κάποιοι κανόνες 

 

το να παίζεις με 2 titan ας πούμε (που δεν υπάρχει λόγος για titan, αλλά ας πούμε) εξυπηρετεί το 4Κ gaming που αν και είναι νωρίς κάποιοι τα έχουν και τα σκάνε οπότε και το έχουν

 

το graphics amplifier δεν εξυπηρετεί κάποιον ιδιαίτερο σκοπό, ούτε δικαιολογεί το κόστος του ακόμα και αν για κάποιους δεν είναι άπιαστο το ποσό

 

επίσης ξαναεπέτρεψέ μου να έχω αμφιβολίες ως προς την αποτελεσματικότητά του 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λογική λέει να διαλέξεις ένα προιον που βολεύει και ικανοποιεί εσενα,όχι τους περισσοτερους!Το αντίθετο λέγεται είσαι πρόβατο και κανείς αυτά που γουστάρουν οι άλλοι!!!

 

Και ποιοι είναι οι κανόνες στο PC gaming και ποιος τους έθεσε και γιατι ειναι υπόχρεος καποιος να τους ακολουθεί,σαν μακακας,χωρίς να τον καλυπτει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Και ποιοι είναι οι κανόνες στο PC gaming και ποιος τους έθεσε και γιατι ειναι υπόχρεος καποιος να τους ακολουθεί,σαν μακακας,χωρίς να τον καλυπτει?

η συμπεριφορά των "προβάτων" όπως λες κι εσύ

 

όταν μία ιδέα δεν είναι βιώσιμη πολύ απλά εγκαταλείπεται 

 

κοίτα κι εμένα μου αρέσουν κάποιες ιδέες όπως πχ κινητό-παιχνιδοκονσόλα , για παράδειγμα ήμουν από τους ελάχιστους στο πλανήτη που είχα πάρει nokia n-gage και ήμουν στο τσακ να αγοράσω και το κινητό της sony που είχε hard controller (το συρταρωτό), το γεγονός όμως ότι έγω και λίγοι άλλοι το θεωρήσαμε αυτό γαμάτη ιδέα, δε πάει να πει ότι μεταφράζεται σε €€ για τις εταιρείες για αυτό και οι συσκευές αυτές απέτυχαν παταγωδώς και μάλλον δε πρόκειται να τις ξαναδούμε ποτέ

 

στο θέμα του pc gaming τα πράγματα είναι απλά, κουτάκι μόνιτορ ή κουτάκι σαλονιού και tv

 

οκ υπάρχουν και τα gaming laptop, αλλά πέρα από το ότι αυτά έτσι κι αλλιώς τα αγοράζουν λίγοι , ότι είναι να κάνουν καλό είναι να το κάνουν ως έχουν όχι με έξτρα ματζαφλάρια, δεν έχει νόημα αυτό το πράγμα, όπως και δεν έχει κανένα νόημα να δώσεις τουλάχιστον 1000€ για i5 U και να τρώς τα μπουκάλια του αιώνα

 

είναι πολύ απλά τα πράγματα

 

το pc gaming όντως δεν έχει όρια, αλλά δεν είναι και παράλογο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το graphics amplifier δεν εξυπηρετεί κάποιον ιδιαίτερο σκοπό, ούτε δικαιολογεί το κόστος του ακόμα και αν για κάποιους δεν είναι άπιαστο το ποσό

 

επίσης ξαναεπέτρεψέ μου να έχω αμφιβολίες ως προς την αποτελεσματικότητά του

Δεν εξυπηρετεί όλους και κυρίως όπως είναι η υλοποίηση τωρα!

Το να ξεκινησου κάποια βηματα προς αυτή την κατευθηση,για να γίνει και πιο προσιτό,πιο εύχρηστο,πιο portable,δλδ μικρότερο όγκο και βάρος,ίσως σιγά σιγά να γίνεται πιο ελκυστικό και χρήσιμο,ιδίως οταν με ένα 1k περνεις ένα λαπτοπ με ένα CPU που σπέρνει και θα σπέρνει για αρκετά χρόνια,αλλά για να εχεις αξιοπρεπή gpu,ΜΟΝΟ για gaming,θές άλλο ένα χιλιάρικο από πάνω και να σου βγει outperform στα 2-3χρονια!

 

Ίσως να εχεις δίκαιο όσο αφορά το συγκεκριμε προιον/υλοποιηση που βλέπουμε στο θέμα,αλλά η εξέλιξη αυτής της κατηγορίας θα δώσει πολλά σε ένα λαπτοπ χρήστη,που δεν τον ενδιαφέρει,δεν τον βολεύει το desktop!

η οκ υπάρχουν και τα gaming laptop, αλλά πέρα από το ότι αυτά έτσι κι αλλιώς τα αγοράζουν λίγοι , ότι είναι να κάνουν καλό είναι να το κάνουν ως έχουν όχι με έξτρα ματζαφλάρια, δεν έχει νόημα αυτό το πράγμα, όπως και δεν έχει κανένα νόημα να δώσεις τουλάχιστον 1000€ για i5 U και να τρώς τα μπουκάλια του αιώνα

 

Για να μην γίνεις ρεζίλι,μπες στο skroutz και δες τι CPU έχουν τα NOTEBOOK του 1000ρικου και μη βλέπεις τα ultrabooks!!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για να μην γίνεις ρεζίλι,μπες στο skroutz και δες τι CPU έχουν τα λαπτοπ του 1000ρικου!!!

μιλάω για το συγκεκριμένο λαπτοπ που αφορά την είδηση 

 

επίσης τα λαπτοπ του 1000αρικου γενικά και αόριστα στο σκρουτζ δεν είναι και απαραίτητα λαπτοπ για gaming, ασχέτα αν φοράνε δυνατό hw 

 

δε μπορείς γενικά να ενώνεις κομμάτια και να τα βαφτίζεις gaming (για λόγους ψύξης για παράδειγμα.. ) 

 

και αυτό φυσικά ισχύει και σε σταθερά pc 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιλάω για το συγκεκριμένο λαπτοπ που αφορά την είδηση

 

επίσης τα λαπτοπ του 1000αρικου γενικά και αόριστα στο σκρουτζ δεν είναι και απαραίτητα λαπτοπ για gaming, ασχέτα αν φοράνε δυνατό hw

 

δε μπορείς γενικά να ενώνεις κομμάτια και να τα βαφτίζεις gaming (για λόγους ψύξης για παράδειγμα.. )

 

και αυτό φυσικά ισχύει και σε σταθερά pc

Δεν είναι gaming γιατι θές ακομη 1k για να γίνου και αυτό είναι το θέμα!

Ενώ σε όλα τα αλλά χαρακτηριστικά σπέρνουν στο 1k ,έρχεται το κόστος της mobile gpu να μαμισει όλο το vfm,της συσκευής.

 

Και κάπου εδω κολλάει,ότι αυτή η τεχνολογία αξίζει,άσχετα αν αυτό που περουσιαζει η alienware αυτή τη στιγμη, είναι κάπως προβληματικό και ο συνδιασμός και γενικά σαν υλοποιηση=κόστος,βάρος,όγκος!

 

Περιμενουμε περισσότερη υποστήριξη σε μεγαλύτερη γκάμα προϊόντων και βελτίωση σε θέματα υλοποίησης και λειτουργίας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@qsis γιατι δε καταλαβαινεις το εξης απλο:

 

εχεις laptop κι εχεις και desktop με βαρβατη καρτα,

στις διακοπες και στα ταξιδια βγαζεις τη καρτα απτο pc και εχεις στο λαπτοπ την ιπποδυναμη του desktop!

 

επισης δεν εχουν αναγκαστικα ολοι πυργο + λαπτοπ, αρκετοι προτιμουν μια all-in-one οσο το δυνατον πιο ευελικτη λυση χωρις να μπλεκουν με κονσολες και ιστοριες...

 

τελος η φ-ο-ρ-η-τ-ο-τ-η-τ-α ανεκαθεν πληρωνοταν εξτρα με κατι παραπανω

 

η συγκεκριμενη υλοποιηση μπορει να χανει λογω ογκου αλλα κερδιζει σε ευελιξια αφου εχεις μια καρτα που την εναλλάσεις κατα το δοκουν μεταξυ 2 ή περισσοτερων συστηματων....

 

εφοσον δεν υπαρχει πλεον limitation συνδεσης στο bandwidth το μελλον ανηκει και στις εξωτερικες καρτες γραφικων σε μορφη εξωτερικου δισκου,

με κλειστα ματια θα αγοραζα μια  τετοια υλοποιηση οπου θα την κουμπωνα οποτε χρειαζοταν στο NUC... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

επισης δεν εχουν αναγκαστικα ολοι πυργο + λαπτοπ, αρκετοι προτιμουν μια all-in-one οσο το δυνατον πιο ευελικτη λυση χωρις να μπλεκουν με κονσολες και ιστοριες...

 

Έχεις πολλά all in one για gaming στο νου σου γιατί εγώ δεν έχω κανένα, ειλικρινά δε μπορώ να σκεφτώ κάτι

 

Μέχρι και τα imac που είναι τα πιο φοβερά all in one που μπορώ να σκεφτώ είναι ψιλοαχρηστα για παιχνίδια, ειδικά αν σκεφτείς και το κόστος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις πολλά all in one για gaming στο νου σου γιατί εγώ δεν έχω κανένα, ειλικρινά δε μπορώ να σκεφτώ κάτι

 

Μέχρι και τα imac που είναι τα πιο φοβερά all in one που μπορώ να σκεφτώ είναι ψιλοαχρηστα για παιχνίδια, ειδικά αν σκεφτείς και το κόστος

 

 

all in one δεν ειναι τα iMac οταν εχεις μεσα και τη φορητοτητα, 

για λαπτοπ μιλαμε παντα οπου ενα λαπτοπ του χιλιαρικου με αυτη την υλοποιηση μπορει να κοντραρει ανετα gaming laptops των 2.500 ευρω...

 

και οπως ηδη ειπωθηκε δεν εχουν ολοι τις ιδιες αναγκες- απαιτησεις... ουτε gamer βαφτιζονται απαραιτητα μονο οι desktop  users απο τους οποιους αρκετοι ακομη παιζουν σε ταπεινες καρτουλες σε οθονες μεχρι 20" και αναλυσεις 1366x768

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για λαπτοπ μιλαμε παντα οπου ενα λαπτοπ του χιλιαρικου με αυτη την υλοποιηση μπορει να κοντραρει ανετα gaming laptops των 2.500 ευρω...

 

Το κόστος όμως δε θα παραμείνει στα 1000 έτσι, θα εκτοξευθεί

 

Και τίποτα ποτέ δε θα είναι εξίσου αποτελεσματικό στα ίδια χρήματα με desktop για αυτό το "κοντράρει" μου ακούγεται υπερβολικά αισιόδοξο, παρόλα αυτά δέχομαι το επιπλέον κόστος της φορητότητας.

 

Η μεγάλη μου ένσταση πάντως έχει να κάνει με την αποτελεσματικότητα ενός τέτοιου συστήματος, καθώς και πόσοι όντως θα τολμούσαν να επενδύσουν σε κάτι τέτοιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κόστος όμως δε θα παραμείνει στα 1000 έτσι, θα εκτοξευθεί

 

Και τίποτα ποτέ δε θα είναι εξίσου αποτελεσματικό στα ίδια χρήματα με desktop για αυτό το "κοντράρει" μου ακούγεται υπερβολικά αισιόδοξο, παρόλα αυτά δέχομαι το επιπλέον κόστος της φορητότητας.

 

Η μεγάλη μου ένσταση πάντως έχει να κάνει με την αποτελεσματικότητα ενός τέτοιου συστήματος, καθώς και πόσοι όντως θα τολμούσαν να επενδύσουν σε κάτι τέτοιο

Η επιλογη ενως gaming laptop σχεδον ποτε δε ξεκιναει με το ερωτημα: "'gaming σε desktop ή laptop?"

 

S.O.S Πριν προχωρησει  καποιος σε ενα gaming laptop,πρωτα εχει ηδη απορριψει την επιλογη του desktop,για πολλους αλλους λογους που δεν εχουν καμια σχεση με το gaming!S.O.S

 

Οταν ηδη εχει αποφασισει οτι θα κινηθει για laptop,τοτε με βαση το budget του και τις αναγκες του,προχωραει για την αγορα του καταλληλου γι'αυτο laptop!

Το amplifier,εχει να κανει καθαρα με το τι επιλογες εχω στην αγορα laptop,που προοριζεται και για gaming! Aν θα παρω ενα laptop με sli/cf για παραδειγμα΄στα 3000ρικα ή θα δωσω  1000(για το λαπτοπ με ισχυρο cpu,αλλα με αδυναμη gpu),300(για amplifier) και 500 για desktop gpu!

Mε αλλα λογια εχει να κανει με την επιλογη του ενος ή του αλλου λαπτοπ και οχι μεταξυ laptop και desktop!

 

Δεν εχει να κανει με το ποσο αποτελεσματικη θα ειναι μια τετοια δυνατοτητα,αλλα αν συμφερει στις κατασκευαστριες εταιριες,γιατι θα μειωσει αρκετα την συχνοτητα που αλλαζονται καποιες κατηγοριες λαπτοπ και θα εκανα τεραστια ζημια στην κατηγορια των high end mobile gpu!

Αυτοι ειναι πολυ πιο ισχυροι ανασταλτικοι παραγοντες,παρα αν θα πιαστει και αν θα εχει καλη ανταποκρινση απο τους χρηστες ή οχι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν η Alienware είναι πίσω στο συγκεκριμένο θέμα. Αντίστοιχα docks απο εταιρίες αλλά και DIY υπάρχουν εδώ και χρόνια!

μια μικρή γεύση παρακάτω

1. http://www.asus.com/Graphics_Cards/XG_Station/

2. http://www.magma.com/expressbox-1

3.diy http://www.techradar.com/news/computing-components/graphics-cards/how-to-make-an-external-laptop-graphics-adaptor-915616

4.diy http://www.ebay.com/itm/PE4H-EC2C-PCIe-passive-adapter-ver2-4-/321423183508?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4ad6508e94

5. diy http://www.hwtools.net/Adapter/PE4H.html

Εάν το ψάξετεκαλύτερα θα βρείτε πολλά ακόμα.

Το μόνο σημείο που του αναγνωρίζω είναι οτι μπορεί να χρεισημοποιήση την οθόνη του laptop και δεν χρειάζεται εξωτερική οθόνη, αλλά μόνο αυτό γιατι σκεφτείτε ότι μπορείτε να φτιάξετε ένα τέτοιο κουτάκι με 105-110ε(χωρίς gpu και τροφοδοτικό) και να απογειώσετε το gaming laptop με την κάρτα που θέλετε!!!

 

Α! και δεν χρειάζετε να αγοράσετε το laptop της alienware δουλεύουν με όλλα τα laptop που έχουν pci express slot 34/54 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...