Προς το περιεχόμενο

απορία για domain names


pbp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,

        θα ήθελα να ρωτήσω πως είναι δυνατόν αν έχουμε κατοχειρομένο

το domain xxx.com να κατοχειρώσουμε και το yyy.xxx.com (και να το βάλουμε σε άλλο server)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να κατοχυρώσεις το yyy.xxx.com. Είναι subdomain του xxx.com, το οποίο είναι δικό σου, όπως λες. Άρα, αυτόματα δικό σου είναι και οποιοδήποτε subdomain τύπου yyy.xxx.com μπορείς να σκαρφιστείς, τώρα ή στο μέλλον.

 

Από τεχνικής άποψης: Αρκεί στα DNS records του xxx.com να δηλώσεις ένα A record που να αντιστοιχίζει το subdomain yyy.xxx.com στη διεύθυνση IP του «άλλου» server που θες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και το xxx.gr μπορείς να το βάλεις και σε άλλο server και να κατευθύνεις μέρος του κοινού εκεί.

 

το πρόβλημα που θέλεις να λύσεις πιο είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πρόβλημα που θέλεις να λύσεις πιο είναι;

 

έχω ένα domain xxx.com και το έχω συνδεδεμένο με έναν free host όπου έχω ανεβασμένη μία στατική σελίδα.

θέλω να βάλω το yyy.xxx.com να είναι συνδεδεμένο με έναν άλλο server που έχω σπίτι μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν κανεις το subdomain απλα βαλε την ip του server στο σπιτι σου. Απλα λογικα θα πρεπει να κανεις και port forward την port του server στον ρουτερ σου, αλλα λογικα εχεις στησει τον server οποτε θα το εχεις κανει αυτο το βημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω ένα domain xxx.com και το έχω συνδεδεμένο με έναν free host όπου έχω ανεβασμένη μία στατική σελίδα.

θέλω να βάλω το yyy.xxx.com να είναι συνδεδεμένο με έναν άλλο server που έχω σπίτι μου.

 

Ελπίζω στο σπίτι να έχεις γραμμή Internet με στατική IP... :whistle:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...