Προς το περιεχόμενο

GTA V με FPS λειτουργία και υποστήριξη ανάλυσης 4K για την PC έκδοση


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για high end gaming πιστεύω πως τα 4 GB είναι πλέον το μίνιμουμ. Ήδη Nvidia και AMD ετοιμάζονται να ρήξουν στην αγορά 8άρες κάρτες.... Η AMD το έχει κάνει ήδη (Sapphire, Powercolor) και μάλιστα σε πολύ καλές τιμές. Οι custom R9 290x με 8GB μνήμη και με τιμή πολύ χαμηλότερη της 980 θα είναι μια πανέξυπνη κίνηση. Έχουν το Mantle, θα έχουν και το DirectX 12, άρα....κοιτάμε και προς τα εκεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 αλλωστε οι gamers οι ιδιοι του pc ειναι αυτοι που το ανέδειξαν, και στην συνέχεια το χαντάκωσαν.

εε ? γιατί;

Μια 970 oc ειδικα φθανει πολυ κονα και πιο πανω καποιες φορες αμα δεις συγκριτικα απο την 780ti..Θα παιζεις οντως αξιοπρεπως τα περισσοτερα games σε 4k.Εχεις δοκιμασει την δυναμη της 780ti?

με μία μόνο κάρτα;

 

η 970 είναι +50 με 60% παραπάνω από τη δική μου και το 4Κ έχει 4 φορές τα πίξελ που παίζω τώρα (παίζω σε 1080)

 

απλά κάνω τα μαθηματικά και βλέπω ότι δεν αρκεί μια 970 για να παίζεις σε 4Κ απαιτητικούς τίτλους με αξιοπρέπεια, θες σίγουρα 2 σε sli

 

όλες οι δυνατές μονές κάρτες που υπάρχουν σήμερα είναι για 1440p (και για 1080p είναι ψιλο-overkill) όχι για 4Κ

 

αν μιλάς για πιο παλιά παιχνίδια ναι μπορεί και να τα σηκώνει, αλλά πρόσφατο απαιτητικό τίτλο απλά δεν παίζει...

 

αν ξεκινήσεις να παίξεις σήμερα σε 4Κ θα δώσεις κοντά στα 800€ για sli για να το κάνεις όσο το δυνατόν πιο σωστά (που και πάλι εγώ δε το θεωρώ σωστό, αλλά με τα σημερινά δεδομένα δε μπορείς να κάνεις και κάτι καλύτερο) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπα που ειναι οι κονσολαδες να γελασω λιγο?εδω βηχουμε?γκουχ γκουχ

Έλα εδώ είμαι. Εντάξει γάλα ήπιες; Αν όχι πιες ζεστό να ηρεμήσεις λίγο. Χαλαρώστε παιδιά. Νιώθετε πιο έξυπνοι για αυτό το λόγο; Εγώ θα ένιωσα έξυπνος-χαρούμενος αν είχα μια επιτυχία στη δουλειά αν έπαιρνα με distiction το MA μου όχι άμα έχω gaming pc. Ήμαρτον με εσάς εδώ μέσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά μας φάγανε, οι αναλύσεις, τα fps και τα anisotropic filters και στην πορεία χάσαμε την έννοια του αληθινού gaming..ποιος νοιάζεται ότι το μεγαλύτερο μέρος των παιχνιδιών έχει γραφικάρες αλλά από διασκέδαση ψιλοπράγματα? Ευτυχώς μας επανακυκλοφορούν παιχνιδάκια από το παλιό καλό και αθάνατο ps2 (πχ Abe new and tasty) και λέμε για δες, να πως ήταν τα αληθινά games.

 

Έτσι, χαλάρωστε. Τα παιχνίδια υποτίθεται είναι εμπειρία και espapism τίποτα άλλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό αν δε το παίξουμε δε μπορούμε να κρίνουμε

 

εμένα πάντως δε μου φαίνεται και τόσο ενδιαφέρον, τα gta τα προτιμώ σε 3ο πρόσωπο

 

θα το δοκιμάσω βέβαια όταν έρθει η ώρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την αλλαγή στο gameplay με το first person θα μιλήσει κανένας, ή θα τις μετρήσουμε ποιος τις έχει πιο μεγάλες? (τις αναλύσεις) :P

 

Χάλια θα είναι το GTA σε first person, εκτός αν έχεις κανά Oculus Rift. Η εντύπωσή μου είναι ότι πρόκειται απλώς για ένα showcase των δυνατοτήτων της μηχανής γραφικών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χάλια θα είναι το GTA σε first person, εκτός αν έχεις κανά Oculus Rift. Η εντύπωσή μου είναι ότι πρόκειται απλώς για ένα showcase των δυνατοτήτων της μηχανής γραφικών.

Και εγώ το ίδιο πιστεύω. Δικαιολογίες για την καθυστέρηση. Πέρα από τα βελτιωμένα γραφικά, δεν βλέπω άλλη ουσιαστική αλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν παίζει.. θες sli με δαυτες σε αυτή την ανάλυση και αν στο μέλλον θα είσαι οκ με 4gb vram δε μπορείς να το ξέρεις

 

Εδω και λιγους μηνες που εχω παρει 4Κ TV (Samsung UE55HU6900) εχω παιξει τα παντα με την GTX780ti μου, παντα σε 4Κ αναλυση και settings απο Med-High εως Ultra αναλογα με το παιχνιδι. Αυτο που με περιοριζει περισσοτερο  και αναγκαζομε να ριξω καποια settings στα βαρια games ειναι τα 3GB VRAM. Γι αυτο και δευτερη καρτα δεν εχει και πολυ νοημα να βαλω.

Γενικοτερα ειμαι ευχαριστημενος απο τις επιδοσεις της 780ti σε 4Κ. Battlefield 4 για παραδειγμα παιζω σε 4Κ Ultra χωρις MSAA με 45fps μεσο ορο και σχεδον ποτε δεν πεφτουν κατω απο 30. Crysis 3 σε 4Κ Very High χωρις ΑΑ παιζει στα 25fps μεσο, και εχω κατεβασει καποια settings σε high και παιζω στα 35fps μεσο. Ryse Sons of Rome σε 4Κ Max settings χωρις Supersampling στα 30fps μεσο.

Επισης σε 4Κ γλυτωνεις το AntiAliasing το οποιο δεν χρειαζεται.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν λες τα πάντα; 

 

δηλαδή watch dogs, crysis 3, metro ll , ryse, shadow of mordor και δε ξέρω και ποιο άλλο βαρύ ξεχνάω το παίζεις αέρα σε 4Κ;

 

δε το νομίζω.. γιατί πολύ απλά δε γίνεται 

 

ακόμα και στο γλοιώδες anand δε μου βγαίνουν τα νούμερα

 

http://www.anandtech.com/show/7492/the-geforce-gtx-780-ti-review/8

 

εκτός αν εννοέις ότι το maxαρισμένο crysis με 25αρια σημαίνει ότι τα παίζεις όλα άερα

 

http://www.guru3d.com/articles_pages/msi_geforce_gtx_780_ti_gaming_review,24.html

 

δε γίνεται με μονή κάρτα αυτή τη στιγμή να μιλάμε για 4Κ και επιμένω σε αυτό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την αλλαγή στο gameplay με το first person θα μιλήσει κανένας, ή θα τις μετρήσουμε ποιος τις έχει πιο μεγάλες? (τις αναλύσεις) :P

 

Σαν ιδέα δε μου άρεσε να πω την αλήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά μας φάγανε, οι αναλύσεις, τα fps και τα anisotropic filters και στην πορεία χάσαμε την έννοια του αληθινού gaming..ποιος νοιάζεται ότι το μεγαλύτερο μέρος των παιχνιδιών έχει γραφικάρες αλλά από διασκέδαση ψιλοπράγματα? Ευτυχώς μας επανακυκλοφορούν παιχνιδάκια από το παλιό καλό και αθάνατο ps2 (πχ Abe new and tasty) και λέμε για δες, να πως ήταν τα αληθινά games.

Kυριως νοσταλγια λεγεται. Και τοτε το focus στα γραφικα ηταν. ΤΑ περισσοτερα παιχνιδια αλλωστε, για τα γραφικα τους προμονταρονταν. Απο ps2 δεν ξερω, γιατι ηταν η μονη γενια κονσολων που δεν ακολουθησα, αλλα εκεινη την εποχη για παραδειγμα , οι μεγαλοι τιτλοι στο PC ηταν doom 3 και half life 2, και τουλαχιστον το 2ο, ακομα και σημερα θεωρειται classic τιτλος. Και μαντεψε που παταγε. Οh yeah, στα γραφικα. Αλλο παραδειγμα ας πουμε, το Mohaa (medal of honor allied assault). Οταν το παιξα, τα σαγονια μου εφτασαν στο πατωμα. Ξερεις τι διαφορα εχει απο τα σημερινα COD που παιζουμε? ΚΑΜΙΑ! Ισα ισα, το cod ειναι αρκετα καλυτερο. Απλα εχουμε παιξει 10 παραλαγες του με καλυτερα γραφικα, και πλεον κουρασε. Αυτο δεν σημαινει οτι αντικειμενικα ειναι χειροτερο απτο mohaa. 

όταν λες τα πάντα; 

 

δηλαδή watch dogs, crysis 3, metro ll , ryse, shadow of mordor και δε ξέρω και ποιο άλλο βαρύ ξεχνάω το παίζεις αέρα σε 4Κ;

 

δε το νομίζω.. γιατί πολύ απλά δε γίνεται 

 

ακόμα και στο γλοιώδες anand δε μου βγαίνουν τα νούμερα

 

http://www.anandtech.com/show/7492/the-geforce-gtx-780-ti-review/8

 

εκτός αν εννοέις ότι το maxαρισμένο crysis με 25αρια σημαίνει ότι τα παίζεις όλα άερα

 

http://www.guru3d.com/articles_pages/msi_geforce_gtx_780_ti_gaming_review,24.html

 

δε γίνεται με μονή κάρτα αυτή τη στιγμή να μιλάμε για 4Κ και επιμένω σε αυτό 

Για να ειμαι ειλικρινης, το crysis 3 οταν βγηκε ειχα 6850 και το παιζα στα 30 frames, δεν ενοχλουσε ιδιαιτερα. Ναι, τα περισσοτερα παιχνιδια ειναι unplayable στα 30, αλλα για καποιον λογο στο c3 δεν με ενοχλησε διολου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν λες τα πάντα; 

 

δηλαδή watch dogs, crysis 3, metro ll , ryse, shadow of mordor και δε ξέρω και ποιο άλλο βαρύ ξεχνάω το παίζεις αέρα σε 4Κ;

 

δε το νομίζω.. γιατί πολύ απλά δε γίνεται 

 

ακόμα και στο γλοιώδες anand δε μου βγαίνουν τα νούμερα

 

http://www.anandtech.com/show/7492/the-geforce-gtx-780-ti-review/8

 

εκτός αν εννοέις ότι το maxαρισμένο crysis με 25αρια σημαίνει ότι τα παίζεις όλα άερα

 

http://www.guru3d.com/articles_pages/msi_geforce_gtx_780_ti_gaming_review,24.html

 

δε γίνεται με μονή κάρτα αυτή τη στιγμή να μιλάμε για 4Κ και επιμένω σε αυτό 

 

Αν με το "αερα" εννοεις 60fps, τοτε οχι, δεν μιλησα για κατι τετοιο. Γυρω στα 30-40fps παιζω σε Mid-High με Ultra settings αναλογως τον τιτλο.

Εχω παιξει ολα τα games που ανεφερες εκτος απο το shadow of mordor, το οποιο θα παρω συντομα.

Το Crysis 3 οπως ειπα και παραπανω το παιζω σε 4K High settings στα 35fps average.

 

Φυσικα και τα 60fps ειναι καλυτερα. Αλλα η ποιοτητα εικονας ειναι τοσο υπεροχη που τα 30-40fps δεν μου αλλοιωνουν  την εμπειρια, ειμαι απολυτα ικανοποιημενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς το τελος του μηνα αυτου θα βγουν οι 8GB εκδoσεις της GTX980 (ισως και 970) και της R9 290X, οι οποιες θα βοηθησουν πολυ το 4Κ gaming.

 

Παντως καποιος που ικανοποιειται με τα ~30fps μπορει να ευχαριστηθει παινχιδια σε 4Κ και υψηλες ρυθμισεις με μια GTX970, απο 360 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...