Προς το περιεχόμενο

Οι αναβαθμίσεις των Nexus 5, Nexus 7 και Nexus 10 σε Android 5.0 Lollipop ξεκινάνε από σήμερα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 83
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όχι γιατί δεν είχα Android τόσα χρόνια, Γενικά το Android πάσχει από αισθητική ανομοιομορφια. Τεσπα αυτό με χάλασε πιο πολύ τα υπόλοιπα τρώγονται

Δε σιχάθηκες τόσα χρόνια τη μαυρίλα; καλή είναι η αισθητική ανανέωση πού και πού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έβαλα στο Nexus 5 με Nexus Root Toolkit, πήρα και root από TWRP και το SuperSU πετάει error.

 

Αναμενόμενα πράγματα.

Σε Nexus 7 2013 με το Nexus Root Toolkit, εγκατάσταση image, recovery, root όλα κανονικά και χωρίς να χάσω τις εφαρμογές μου και τα αρχεία μου...

Το Super SU είχε update, το πέρασες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το πληκτρολόγιο της Google δεν βλέπεται πλέον. Δε μου αρέσει καθόλου που δεν υπάρχει διαχωρισμός στα γράμματα

Στις επιλογές του μπορείς να βάλεις το παλίο Theme στο πληκτρολόγιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε Nexus 7 2013 με το Nexus Root Toolkit, εγκατάσταση image, recovery, root όλα κανονικά και χωρίς να χάσω τις εφαρμογές μου και τα αρχεία μου...

Το Super SU είχε update, το πέρασες?

Εγώ στο δικο μου 7 κατέβασα stock που ήταν κατευθείαν rooted

 

To μόνο παραπάνω που έπρεπε να κάνω ήταν να αναβαθμίσω το bootloader για να πάρει το update, αλλά δεν ήταν τίποτα είχε ένα .bat αρχειακι που τα έκανε όλα μόνο του και μετά φλασαρα τη ROM με cwm

 

To μόνο κακό ήταν ότι έπρεπε να κάνω factory reset γιατί όταν αρχικά τη πέρασα πάνω από την προηγούμενη custom μου (μιας και είμαι τεμπελόσκυλο) αν και δεν έγινε τούβλο είχα πολλά bugs.

τουλάχιστον το backup της google αν και συνεχίζω να το θεωρώ υποτυπώδες έχει βελτιωθεί και μου έβγαλε μια λίστα από τις προηγούμενες εφαρμογές μου, από τις οποίες επέλεξα όσες πραγματικά χρειαζόμουν εκείνη την ώρα..

 

δίνω και λινκ για όποιον είναι σε ανάλογη φάση (με custom) και θέλει να δοκιμάσει stock-rootred στο 7αρι του (2013)

 

http://forum.xda-developers.com/nexus-7-2013/development/rom-factory-stock-rooted-rom-lrx21p-t2938161

 

τα αρχεία της παλιάς εγκατάσης τα έβαλε σε ένα φάκελο (με όνομα "0" ) τα οποία τα ξεφορτώθηκα μαζεμένα αφού κράτησα ότι χρειαζόμουν  για να καθαρίσω τη σκουπιδίλα 

 

από rooted εφαρμογές δε πρόλαβα να δοκιμάσω και πολλά, μόνο το adaway που δουλεύει μια χαρά 

 

 

ΥΓ  επίσης ένα άλλο χαρακτηριστικό που  μου αρέσει αρκετά στο νέο λειτουργικό μιας και πάντα έκανα χρήση του nfc είναι ότι πλέον μπορείς να στείλεις οποιοδήποτε αρχείο μέσω nfc (share via android beam) 

πολύ καλό  :-D

 

τώρα θα περιμένω να πάρουν και οι γνωστοί μου lollipop να το δοκιμάσω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις επιλογές του μπορείς να βάλεις το παλίο Theme στο πληκτρολόγιο

 

ευχαριστω δεν το είχα ψάξει.

 

Ταχαμου ξεκίνησε το rollout και δεν έχω δει ΟΥΤΕ ΕΝΑΝ είτε σε ελληνικό είτε σε ξένο site /forum να αναφέρει ότι του ήρθε OTA.

 

το ανέφερα εγώ, ήρθε 23.30 χθες το βράδυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ταχαμου ξεκίνησε το rollout και δεν έχω δει ΟΥΤΕ ΕΝΑΝ είτε σε ελληνικό είτε σε ξένο site /forum να αναφέρει ότι του ήρθε OTA.

τα τελικά factory images (όχι developers preview)  όμως έχουν βγει στο site της google, αυτό σημαίνει ότι είναι σε κυκλοφορία το λειτουργικό

τα ΟΤΑ μπορεί να κάνουν και κάποιες μέρες μετά να έρθουν στους χρήστες 

 

https://developers.google.com/android/nexus/images

Όχι γιατί δεν είχα Android τόσα χρόνια, Γενικά το Android πάσχει από αισθητική ανομοιομορφια. Τεσπα αυτό με χάλασε πιο πολύ τα υπόλοιπα τρώγονται

αυτό πάντως θα βοηθήσει τη κατανάλωση στις ips οθόνες 

 

η μαύρη μαυρίλα καθιερώθηκε την εποχή που τα nexus ήταν σε amoled κινητά και στα ips δεν προσέφερε και πολλά 

 

πλέον που σχεδόν όλοι όσοι είναι εκτός samsung έχουν ips χεστήκαμε για τη μαυρίλα και τις amoled

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έβαλα στο Nexus 5 με Nexus Root Toolkit, πήρα και root από TWRP και το SuperSU πετάει error.

 

Αναμενόμενα πράγματα.

μου το εκανε και μενα.κατεβασε απο chainfire το  auto root κανε unzip και τρεξε το αρχειο windows.bat και εισαι ετοιμος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, παιδιά όσοι έχετε περάσει το 5.0 ξέρω ότι είναι νωρίς ακόμη αλλά έχετε δει βελτίωση στην μπαταρία; Όχι με το power save on έτσι :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μέχρι στιγμής όχι κάτι το ιδιαίτερο εγώ (πάντως δεν έχω θέματα υψηλότερης κατανάλωσης ή drain) , αν και θα είχε περισσότερο ενδιαφέρον να μας πουν αυτοί που έχουν τηλέφωνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...