Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft κάνει open source ένα ακόμη μεγάλο μέρος του .NET, φέρνοντας το στο Linux και το OS X


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

GrandGamer, on 14 Nov 2014 - 5:49 PM, said:

Σωπάτε ρε! όλοι έξυπνοι είστε.

 

 

Ορίστε fixed. Είπαμε να είμαστε ναζί της γραμματικής αλλά μην κάνετε πως δεν καταλαβαίνετε τι έγραψα, ή μήπως θέλετε να γράψω όλες τις γλώσσες του .ΝΕΤ;

 

Όσων αφορά το τι σχέση έχει η C/C++ με το .ΝΕΤ, καμία απολύτως. Εσύ μίλησες για drivers που γίνονται σε C/C++ γι αυτό την ανέφερα. Εγώ ουδέποτε δεν μίλησα για driver.

Υπάρχουν αρκετές γλώσσες προγραμματισμού εδώ και αρκετά χρόνια που επιτρέπουν τη δημιουργία εφαρμογών σε όλες τις πλατφόρμες.

 

Για τα πρακτικά και μόνο:

C++: The Most Powerful Language for .NET Framework Programming

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

 Δεν  ξέρω αν έχεις προσέξει πόσο χάλια είναι οι java εφαρμογές για windows;

 

Μπορεις να το αναπτυξεις λιγο παραπανω?Καλοπροαιρετα το λεω,απλα απο ενδιαφερον και περιεργεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα πρακτικά και μόνο:

C++: The Most Powerful Language for .NET Framework Programming

 

Άλλο C/C++ και άλλο Visual C++/CLI. Ναι οκ μπορεί να είναι η ίδια γλώσσα κατά βάση αλλά η δεύτερη είναι σχεδιασμένη από την αρχή. Τα λέει και στο link που έδωσες.

 

Ενώ στο linux desktop ή στο OSX πετάνε

Μια χαρά πάνε και στα windows και στα linux. Τι παράπονο έχετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ στο linux desktop ή στο OSX πετάνε

Ούτε...

Μπορεις να το αναπτυξεις λιγο παραπανω?Καλοπροαιρετα το λεω,απλα απο ενδιαφερον και περιεργεια

Τρέξε μία εφαρμογή java και δες πως είναι.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς εδώ έχουμε ανακοίνωση επιπέδου hell freezes over και ήδη από τη δεύτερη σελίδα ψάχνεις να βρεις σοβαρό σχόλιο ανάμεσα σε fanboyisms και τρολιές.

 

Ο Satya συνεχίζει την προφανή (σίγουρα είναι αν το σκεφτείς εκ των υστέρων) πορεία μετουσίωσης της MS σε services εταιρία, είναι φανερό εδώ και χρόνια πως οι εποχές των παχιών αγελάδων Windows/Office με την κλασική τους μορφή έχουν τελειώσει επομένως adapt or die (αν και βέβαια στην περίπτωση της MS θα μπορούσε να παραπαίει για πολύ πολύ καιρό πριν πεθάνει).

 

Το .NET stack έχει μεγάλα πλεονεκτήματα γιατί εδώ και χρόνια κάνουν πολύ καλή δουλειά σε όλα τα επίπεδα (framework, runtime και γλώσσες). Ειδικά δε το ASP.NET MVC είναι πλέον φανταστική πλατφόρμα και όποιος χρειάζεται να κάνει google για να δει τι ακριβώς σημαίνει web application server καλύτερα να μη το πιάνει στο στόμα του.

 

Έχοντας δουλέψει και .NET σε διάφορες μορφές αλλά και LAMP stacks για πολλά χρόνια και έχοντας πάντα ενθουσιασμό για εξελίξεις που βελτιώνουν τις τεχνολογίες προγραμματισμού γενικότερα, είμαι πάρα μα πάρα πολύ χαρούμενος που και γω και τόσοι άλλοι που ασχολούνται ή που θα ασχοληθούν αύριο με το χώρο θα έχουμε ακόμα περισσότερες ελεύθερες επιλογές και ακόμα περισσότερες ευκαιρίες να μάθουμε.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε...

Τρέξε μία εφαρμογή java και δες πως είναι.....

 

Το Filebot είναι εξ' ολοκλήρου Java και λειτουργεί τέλεια σε Windows. Το Minecraft που επίσης είναι 100% java και είναι και 3D γραφικά, που η java παίζει να είναι η χειρότερη επιλογή για αυτό, πάλι παίζει μια χαρά. Ποια εφαρμογή java δεν σου παίζει καλά;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπέρδεψα κανένα framework με γλώσσα προγραμματισμού είπα "υπαρχούν κι άλλες γλώσσες πέρα από τις(πληθυντικός, εννοώντας γλώσσες, τις γλώσσες προγραμματισμού δηλαδή) .ΝΕΤ και την C/C++".

 

Όσων αφορά τους drivers πάλι. Δεν ξέρω τι διανομές έχεις δοκιμάσει πάντως εγώ όσες φορές και να φόρτωσα linux δεν χρειάστηκε να κάνω εγκατάσταση κανένα driver πέρα από της κάρτας γραφικών. Μάλιστα πριν μερικές μέρες φόρτωσα μία πολύ ελαφριά έκδοση σε ένα αρχαίο P4 IBM που έχω και δούλεψε χωρίς να εγκαταστήσω απολύτως τίποτα. Αυτό που μ'αρέσει είναι το πως οι διανομές έχουν ήδη ιντερνετ κατά την εγκατάσταση και κατεβάζουν τα update κατά τη διάρκεια της εγκατάστασης.

 

Suse 6.... ήταν η τελευταία διανομή που έκανα εγκατάσταση, και αφού πεδεύτηκα 1 ώρα να βρώ drivers και να τους κάνω compile ώστε να έχω internet (ευτυχώς είχα 2 pc) αποφάσισα ότι το linux δεν κάνει για μένα. Anyway, ο καθένας έχει την άποψη του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Suse 6.... ήταν η τελευταία διανομή που έκανα εγκατάσταση, και αφού πεδεύτηκα 1 ώρα να βρώ drivers και να τους κάνω compile ώστε να έχω internet (ευτυχώς είχα 2 pc) αποφάσισα ότι το linux δεν κάνει για μένα. Anyway, ο καθένας έχει την άποψη του...

 

Ρε φίλε, καταλαβαίνω τι λες και το δέχομαι, αλλά τα SUSE 6 βγήκαν το 98! Τι περίμενες δηλαδή; :P και τα Windows XP χίλια θέματα είχαν με το internet. Βάλε μία πρόσφατη διανομή (Fedora 20, διάφορα Ubuntοιδή, Debian 7 κλπ) για πλάκα σε ένα VM όταν έχεις χρόνο μόνο και μόνο για να δεις τι χρειάζεται να κάνεις επιπλέον εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ρε φίλε, καταλαβαίνω τι λες και το δέχομαι, αλλά τα SUSE 6 βγήκαν το 98! Τι περίμενες δηλαδή; :P και τα Windows XP χίλια θέματα είχαν με το internet. Βάλε μία πρόσφατη διανομή (Fedora 20, διάφορα Ubuntοιδή, Debian 7 κλπ) για πλάκα σε ένα VM όταν έχεις χρόνο μόνο και μόνο για να δεις τι χρειάζεται να κάνεις επιπλέον εγκατάσταση.

Δεν μου λεει κατι το οτι βγηκαν το 98, και το ubuntu της εποχης των Windows xp τα ιδια προβληματα ειχε.

 

Κάνω κυρίως deleopment σε Windows 7 και παράλληλα δουλευω Ubuntu/Redhat για διάφορα project καθώς επίσης και osx(στον προσωπικό υπολογιστή), αλλά όπως και να το κάνουμε, το θέμα υποστήριξης των Windows δεν το φτάνει κανένα απο τα παραπάνω. Ειδικά όσο αναφορά τα περιφεριακα και τους drivers απο όπου ξεκίνησε και η συζήτηση.

 

Απο κει και πέρα, η κάθε πλατφόρμα έχει τα θετικά της και τα αρνητικά της.

 

Τα Unixoειδή απαιτούν λιγάκι πιο advance χρήστες και πιο πολύ "παίδεμα" με εξαίρεση ίσως το osx το οποίο όμως είναι απόλυτα δεμένο με συγκεκριμένο hardware οπότε δεν το λαμβάνω και πολύ υπόψιν. Όπως και να το κάνουμε είναι πιο βολικό το διπλό κλικ για εγκατάσταση(ένα απλό παράδειγμα), απο το να κάθεσε να ψάχνεις σε repositories και χίλια δύο μύρια άλλα configuration και readme αρχεία κλπ κλπ για να κάνεις απλά τη δουλειά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Όπως και να το κάνουμε είναι πιο βολικό το διπλό κλικ για εγκατάσταση(ένα απλό παράδειγμα), απο το να κάθεσε να ψάχνεις σε repositories και χίλια δύο μύρια άλλα configuration και readme αρχεία κλπ κλπ για να κάνεις απλά τη δουλειά σου.

 

Βασικά η διαδικασία είναι "διπλό κλικ, κλικ, κλικ ... άντε #@!#@ κωλοask.com... κλικ, κλικ, κλικ, κλικ, κλικ" :P

 

Για την ιστορία, τα windows 10 λέει θα έχουν και αυτά κάποιου είδους repository/package manager

http://www.howtogeek.com/200334/windows-10-includes-a-linux-style-package-manager-named-oneget/

 

Μy 2 cents. Στις μέρες μας, η έλλειψη drivers σε linux σπάνια σε εμποδίζει να κάνει τη δουλειά σου εκτός και αν κάνεις πολύ εξειδικευμένα πράγματα. Ναι, μπορεί ο τάδε κατασκευαστής να μην υποστηρίζει την δείνα κάρτα τηλεόρασης σε linux/mac αλλά όσον αφορά τα μηχανήματα δουλειάς δεν νομίζω ότι είναι και πολύ σημαντικό αυτό.

 

Από εκεί και πέρα, περι ορέξεως κολοκυθόπιτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...