Προς το περιεχόμενο

iOS 8.1.1 για καλύτερες επιδόσεις σε iPhone 4s και iPad 2


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καποιος με ipad 2 να πει εντυπωσεις? Να το βαλω ή οχι? Ειμαι με το 7 και περιμενω

Εγω εχω ipad 2 και εκανα το update.

Να τη βαλεις οπωσδηποτε, σε μενα πηγαινει σφαιρα οπως οταν μου το κανανε δωρο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

παιδια εχω το iPhone 4 με iOS 7.1.2

και οταν το συνδεω στο iTunes με βγαζει μήνυμα οτι υπάρχει ενημερωση λογισμικού (8.1.1) για το κινητό

τι φαση;

φταίει που το εχω κανει jailbreak και δεν ξερει τι διαβάζει για την συσκευη;

Πατα να κανει update απλα και μονο για να δεις τι μηνυμα λαθους θα σου βγαλει. Προφανως δεν παιζει να σου κανει το update.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι παντελόνι για να έχεις απαιτήσεις ανάλογα με την τιμή του, κινητό είναι.

 

Αρά ναι, είναι κινητό 3 + ετών, με την ανάλογη πτώση στην απόδοση. 

 

Ο καθένας βέβαια μπορεί να έχει ό,τι απαιτήσεις επιθυμεί στο κάτω κάτω "πλερώνεις", αλλά αυτό δεν συνεπάγεται πως οι απαιτήσεις σου είναι λογικές ή ρεαλιστικές. 

 

Η τεχνολογία πάντα εξελισσόταν γρήγορα πολλώ δε μάλλον όταν είμαστε (σχεδόν) στο 2015 μ.Χ. και το να μην μπορεί κάποιος να ακολουθήσει είναι βεβαίως σεβαστό, ειδικά σε εποχές σαν τη σημερινή, αλλά έχει και κάποιες επιπτώσεις.


Θα συμφωνήσω πάντως, πως το να αγοράσει κάποιος τώρα το 4s, είναι άστοχη κίνηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω τι αγοράζει ο καθένας ειναι επιλογή του.

Επίσης ειναι επιλογή της εταιρίας το πόσο διάστημα το υποστηρίζει (και ο καθένας με βάση την εμπειρία κάνει τις επιλογές του)

 

Είναι όμως ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ της εταιρίας εφόσον λεέι οτι το υποστηρίζει να το κάνει σωστά. Κατα συνέπεια να μου λέει οτι το υποστιρίζει με κάτι που το κάνει δυσχρηστο (και μη δύνοντας την δυνατότητα rollback) το εκλαμβάνω περισσότερο σαν κοροϊδία ή εσκεμένη κίνηση (για να το αντικαταστήσω?), παρά σαν υποστήριξη...

 

εκείνο που γνωρίζω ειναι οτι είχα ενα ipad2 το οποίο κάλυπτε τις ανάγκες μου και μετά την αναβάθμιση δεν τις καλύπτει. Δεν έχω επιλογή για rollback κατα συνάπεια η αναβάθμιση υποβάθμισε το προιόν μου χωρίς να μπορώ να κάνω τίποτα! και φταίει η Apple (δεν ειναι κακό να τονίζουμε τα κακώς κείμενα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις προδιαγραφές του κάθε κινητού δεν τις λαμβάνουμε υπ όψιν? 

 

Δηλαδή όταν στο Android σου λένε νταβατζιλίδικα ότι δεν θα πάρεις άλλη ενημέρωση, δεν σε αναγκάζουν να πάρεις άλλο, αλλά το κάνει η Apple, που συνεχίζει να δίνει updates?

 

Δεν έχω πρόθεση να αρχίσω "fanboy wars", αλλά να ξέρουμε και τι θέλουμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πατα να κανει update απλα και μονο για να δεις τι μηνυμα λαθους θα σου βγαλει. Προφανως δεν παιζει να σου κανει το update.

φοβάμαι μην με αφησει <<νεκρό>> το κινητό.

δεν μου είναι θεμα οι επιδόσεις του,αλλα να μην γίνει άχρηστο μετά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φοβάμαι μην με αφησει <<νεκρό>> το κινητό.

δεν μου είναι θεμα οι επιδόσεις του,αλλα να μην γίνει άχρηστο μετά

Παρε ενα backup για παν ενδεχομενο.

 

JB εισαι?

 

edit. Τώρα είδα το παραπάνω. 

 

Θα το επαναφέρεις χειροκίνητα αν χρειαστεί resore που δεν νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

φοβάμαι μην με αφησει <<νεκρό>> το κινητό.

δεν μου είναι θεμα οι επιδόσεις του,αλλα να μην γίνει άχρηστο μετά

Θα εισαι ο μοναδικος στον κοσμο με 8.1.1 στο 4αρι, ακομα και εαν δεν ειναι λειτουργικο αλλά απλα εγκατεστημενο στο τηλ. Στην χειροτερη των περιπτωσεων απλα θα πας σε restore και θα επανελθεις στην 7. Αμφιβαλλω παντως πως θα ξεκινησει η εγκατασταση/update.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ τωρα που εχει γινει αισθητα αργη εχει 259 ευρω οχι 400..

 

Δε θελει πολυ κλικ κλικ..

Ναι μόνο που σε αυτά τα χρήματα αγοράζεις πύραυλο, όχι το ρημάδι 4s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μόνο που σε αυτά τα χρήματα αγοράζεις πύραυλο, όχι το ρημάδι 4s

Ε αγόρασε πύραυλο. Και δεν το λέω με καθόλου επιθετικό ύφος, το νόημα της συζήτησης ποιο είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην πάτε να βγάλετε λάδι την apple. Όταν βγάζεις update που αναμένεται να χαλάσει την εμπειρία χρήσης έχεις την ευθύνη σου, ένας έμπειρος χρήστης οφείλει να ξέρει, ο άπειρος όχι. Αυτό που δεν ξέρω είναι αν γίνεται αναφορά πριν το update ή όχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις προδιαγραφές του κάθε κινητού δεν τις λαμβάνουμε υπ όψιν? 

 

Δηλαδή όταν στο Android σου λένε νταβατζιλίδικα ότι δεν θα πάρεις άλλη ενημέρωση, δεν σε αναγκάζουν να πάρεις άλλο, αλλά το κάνει η Apple, που συνεχίζει να δίνει updates?

 

Δεν έχω πρόθεση να αρχίσω "fanboy wars", αλλά να ξέρουμε και τι θέλουμε. 

γιατί τι δε θα μπορείς να κάνεις στο android μετά από ένα χρόνο αν το κινητό σου μείνει ας πούμε με kk και δεν έχει τη τότε τελευταία έκδοση; ή είναι καλύτερα να στην επιβαρύνει και να σέρνεται; (πράγμα που φυσικά έχει γίνει και σε συσκευές με αυτό το λειτουργικό)

 

το αντίπαλο δέος πάντως της apple που είναι ο γούγλης, αναβθμίζει τις συσκευές της συνήθως εφ'όσον αυτές σηκώνουν το λειτουργικό. αν δε το σηκώνουν (πχ gnex) το αφήνουν , αν το σηκώνουν (πχ n4) συνεχίζουν και ξεπερνούν το θεωρητικό όριο που έχουν θέσει για την υποστηριξή τους

 

η apple δίνει κουτσουρεμένες αναβαθμίσεις και το τραβάει από τα μαλλιά, μέχρι να στη κάνει άχρηστη και να πας από απόγνωση να την αλλάξεις (και μη μου λέτε για rollback κτλ για ένα μέσο χρήστη iphone που δε ξέρει που πάνε τα 4 )

Ε αγόρασε πύραυλο. Και δεν το λέω με καθόλου επιθετικό ύφος, το νόημα της συζήτησης ποιο είναι;

την αποψή μου τη παραθέτω παραπάνω

 

το ότι το 4s κάνει 260 δεν ξέρω τι έχει να προσφέρει στη κουβέντα; επειδή είναι φθηνό για apple πλέον σημαίνει ότι πρέπει να το καταστρέψει; ή μήπως το θεωρείτε φθηνό γενικά, γιατί εμένα μου φαίνεται πάρα πολύ ακριβό για να πωλείται τόσο (μάλιστα σε αναλογία πολύ πιο ακριβό και από το 6+ που φτάνει το 1000αρικο)  και γενικά αυτό το ποσό δεν είναι και ευκαταφρόνητο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην πάτε να βγάλετε λάδι την apple. Όταν βγάζεις update που αναμένεται να χαλάσει την εμπειρία χρήσης έχεις την ευθύνη σου, ένας έμπειρος χρήστης οφείλει να ξέρει, ο άπειρος όχι. Αυτό που δεν ξέρω είναι αν γίνεται αναφορά πριν το update ή όχι

Δεν πάω να βγάλω λάδι την Apple. Ίσα ίσα που συμφωνώ με την άποψη του φίλου περί αναγκαιότητας downgrade. Αλλού διαφωνούμε.

 

Πάντως ο μέσος χρήστης της Apple θα πρεπε να ξέρει εδώ που τα λέμε.

 

Δεν μπορώ να δεχτώ, σε συζήτηση για smartphones, το επιχείρημα "δεν ξέρει", ούτε μπορούμε να κρίνουμε την χρηστικότητα ενός λειτουργικού βασιζόμενοι στο ποσοστό που αγοράζει κάτι λόγω brand name.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...