Προς το περιεχόμενο

Ψυξη καρτας γραφικων


conkal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου εκαναν την εξης ερωτηση την οποια δεν ξερω να απαντησω με σιγουρια και θελω την αποψη σας.:

 

ΔΕΔΟΜΕΝΟ : Οι aftermarket ψυχτρες για GPU ειναι συμβατες με πολλα μοντελα αν οχι τα περισσοτερα .
Ομως οι ψυχτρες που βαζουν πανω οι κατασκευαστες που ειναι non-reference , ειναι συμβατες με αλλη καρτα περα απο αυτη για την οποια κατασκευαστηκαν ? πχ μια ψυχτρα απο GTX 580 θα ταιριαζε σε μια 560 ή ξερω γω απο μια 480 σε μια 570 ?

 

Αν οχι γιατι ? (υποθετουμε οτι η ψυχτρα δεν χτυπαει καπου και τεχνικα χωραει πανω στην καρτα. ) Ειναι λογικη σκεψη?

 

Εχει νοημα δηλαδη σε μια πραγαμτικα καμμενη καρτα να κρατησουμε την ψυχτρα πριν κανουμε μπρελοκ την gpu ?

Αυτην απορια μου την δημιουργησε ενας φιλος οταν του ειπα οτι πειραματιζομαι με επισκευες με φουρνους και heat-guns σε gpus . 

Επεξ/σία από conkal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις 2 ίδιες κάρτες  πχ 2 χ 460 reference design απο διαφορετικές εταιρίες τότε ναι,  ταιριάζουν.

Αν είναι custom PCB, η διαφορετικά μοντέλα ( πχ 460, 470, 5850 κτλ )  με διαφορετικά coolers τότε όχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξαρταται.λογικα εαν δεν βρισκουν πουθενα θα εισαι οκ εαν ο πυρηνας ειναι περιπου ο ιδιος.μιλαω για ψυχτρες που πιανουν μονο πυρηνα και οχι μνημες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα εχω μια zalman vf3000 που ειναι custom της zotac απο μια 480 αλλα κανει για 470-480-570-580 και μαλλον μια 550 που δεν εχει ψυχτρα . και ελεγα να το δοκιμασω . Απο δευτερα και αν εχω καλο αποτελεσμα θα το γραψω εδω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...