Προς το περιεχόμενο

Με προεγκατεστημένη την εφαρμογή Beats Music θα πωλούνται οι συσκευές iOS


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 4 μήνες μετά...
  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όπως έγραψα παραπάνω τα iLife/iWorks έρχονται προεκαντεστημένα στις εκδόσεις 64/128GB (πηγή 9to5mac). Όσο για τα υπόλοιπα... To αν χρειάζονται ή οχι μου είναι αδιάφορο. Οταν διαλέγω μια συσκευή ξέρω τι έχει μέσα και την επιλέγω. Επίσης ποτέ δεν είπα bloatware το ibook ή το health. Αλλά όμως λέω υποκριτές αυτούς που λένε bloatware τα ChatON (iMessage), S-Health (Health), S-Voice (Siri), SmartRemote, αλλά τα ίδια ακριβώς apps στις συσκευές της Apple είναι χρήσιμα και φοβερά! Τα παρακάτω που είπες ισχύουν και στα Samsung. Οσα δεν θες μπορείς να τα κάνεις disable. Και απο το S5 και μετά έχει λιγότερα preinstalled apps απο το M8 (πηγή trustedreviews).

 

Για το τέλος άφησα τα κολλήματα. Το iPhone ναι είναι σχεδόν απροβλημάτιστο. Το ίδιο όμως είναι και τα Nexus, τα htc και (πλέον) τα Galaxy. Απλά είναι υποκρισία.

Nαι είναι γνωστό αυτό,όμως εδώ έχουμε να κάνουμε με άτομα που ισχυρίζονται ότι ''κάτι τέτοια τους αποτρέπουν από την αγορά ενός iphone''. Από τη στιγμή που κάτι σβήνεται με μία κίνηση delete (οπως η σουίτα του iwork η οποία φυσικά στα 64 κ 128gb δεν δημιουργεί πρόβλημα χωρητικότητας προφανώς) δεν είναι ΟΥΤΕ ΚΑΤΑ ΔΙΑΝΟΙΑ επιχείρημα κατά της apple. Εισαγωγικά μιλώντας,αναφερόμαστε πάντα στο entry μοντέλο των 16 gb. Από εκεί και πέρα bloatware δεν υφίσταται στο ios,καθώς όπως ανέφερα καμία από τις προεγκατεστημένες εφαρμογές δεν πιάνει mb ωφέλιμης χωρητικότητας καθώς εξαρτάται από το αν θα τις χρησιμοποιήσεις π.χ ibooks,health,newstand οι οποίες αφενώς δεν δεσμεύουν χωρητικότητα και αφετέρου τίθεται θέμα περιορισμένου βαθμού ελληνικής ανάπτυξης για την αχρησία των εφαρμογών αυτών.Στο εξωτερικό είναι δεξί τους χέρι,ειδικά το passbook με το apple pay-το οποίο όταν φθάσει και εδώ θα καταλάβουμε την αξία του ). Το να θεωρείς εφαρμογές όπως του χάρτες,την πυξίδα κλπ boatware πάω πάλι πάσο τη στιγμή που οι χάρτες είναι online και σαν εφαρμογές δεν δεσμεύουν ωφέλιμο χώρο. Εν πάσει περιπτώσει όπως ανέφερα και πριν,οποιαδήποτε εφαρμογή σε ενοχλεί την εξαφανίζεις στις ρυθμίσεις στην κατηγορία των περιορισμών.

_____

Σε γενικές γραμμές πάντως συμφωνώ με αυτά που αναφέρεις. Δεν είμουν δεν είμαι και δεν θα είμαι ο τύπος του hater του troll και του fan που μεροληπτεί. Κάθε συσκευή που επιλέγεις,γνωρίζεις τι θα φέρει πάνω κάτω και φυσικά θα υπάρχουν και εφαρμογές που χρησιμοποιείς κάθε μέρα,άλλες σπάνια και άλλες καθόλου. Αυτό δεν σημαίνει bloatware για εμένα και ούτε το χαρακτηρίζω έτσι ειδικά τη στιγμή που όπως λες υπάρχουν και στα 2 λειτουργικά. Οσο για το android εγώ παραδέχομαι ότι έχει βελτιωθεί και ότι στα nexus ναι δεν κολλάει. Για τα galaxy κρατάω μία επιφύλαξη ειδικά μετά την προσθήκη του touchwiz που έφερε αρκετά θέματα. HTC δεν έχω τρέξει για να εκφέρω γνώμη. Και μιας και μιλάμε για υποκριτές,για μένα είναι υποκριτές πάντες οι φανατισμένοι. Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα και παραδέχομαι όντας κάτοχος iphone 6 ότι μου αρέσουν εξίσου τα lg G(x), ορισμένα htc και το galaxy s5 (το οποίο ανεξήγητα θεωρείται αποτυχημένο για τους samsung lovers-γεγονός το οποίο οφείλετε στις ελάχιστες αλλαγές από το s4 και την αυξημένη πώληση του 4 και πάει λέγοντας..) αλλά τα αποφεύγω καθαρά λόγω κακής εμπειρίας χρήσης με android που είχα και εξαιρετικής εμπειρίας χρήσης με ios όλα αυτά τα χρόνια. Όπως και να έχει είναι θέμα αναγκών,συνήθειας τις περισσότερες φορές και επιλογής,παράγοντα τον οποίο σκόπιμα υποκρύπτουν οι φωτεινοί παντογνώστες δεξιά-αριστερά.

____

Υ.Γ Για μένα bloatware είναι η εμπειρία που είχα όταν αγόραζα vaio laptops,με 500 διαφορετικές εκδόσεις trial από adobe μέχρι skype που σου φόρτωναν με το ζόρι out of the box. Αυτό δεν συγκρίνεται σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση με αυτό που ορισμένοι νομίζουν ότι είναι  bloatware,αλλά πρέπει να τους δικαιολογούμε γιατί έχουμε ζήσει και μάθαμε κάτι περισσότερο από αυτούς. Το να ασχολείσαι ειδικά 2-3 ώρες με ρυθμούς hdd για να καθαρίσεις ένας fresh-restored laptop ήταν το καψόνι-κερασάκι στην τούρτα (όχι γιατί δεν μπορούσα να κάνω ένα clean windows install αλλά γιατί ήταν ο μόνος τρόπος να κρατήσω 2-3 χρήσιμα ''bloatware'' vaio exclusive programms.Tέλος πάντων για να μην βγούμε offtopic συνοψίζω : Για bloatware λίγοι έχουν το δικαίωμα να μιλούν και όχι όσοι μόλις έμαθαν την ορολογία !

 

Παντως δεν τα αξιζουν με καμια τα λευτα τους τα beats τα εχει ενας φιλος με 180e και τα δικα μου τα sennheizer ειναι πολυ ανωτερα.

Για τα beats το πιστεύω και εγώ. Τώρα εαν τίθεται θέμα υψηλής ποιοτικά κατασκευής συμφωνώ,αλλά όχι σε τέτοιο επίπεδο που να τα καθιστά μοναδικά στην απόδοση τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...