Προς το περιεχόμενο

Νέα α7 mark II από την Sony με ενσωματωμένο σύστημα οπτικής σταθεροποίησης 5 αξόνων


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μην της συγκρίνεις...

Αν συγκρίνεις ποιότητα εικόνας δεν θα δεις διάφορες πάντως ιδικά στα μεγάλα iso που η 7s είναι απιαστη

Διαφορες δε θα δεις αν δεις φωτο κ απ την d7100 μου σε σχεση καi με τη sony.. κ Σε παω κ στοιχημα κ ολας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Τι σημαίνει τοπ εργαλεία?

Ναι οι d4s kai 1dx αντέχουν νερά φωτιές και πτώσεις και η γενικά σκληρή χρήση αλλά σαν ποιότητα και πλέον και εστίαση δεν δίνουν κάτι παραπάνω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πατα στο youtube την 1DX να τραβαει σε burst mode σπορ και πες μου μετα για το οτι δεν...

 

Γνωριζω αρκατα καλα πως το πλεονεκτημα των mirrorless ειναι το μεγεθος.. Αλλα απο κει κ περα τιποτα ακομα..

Σε κανενα αλλο τομεα δε προσφερουν τιποτα περισσοτερο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γτ δε βγαζουν mirrorless σε αυτη τη κατηγορια? 

Μεχρι τωρα δειχνουν πως δε βγαζουν γτ κατι τρεχει..

 

Τα top εργαλεια αυτη τη στιγμη ειναι dslr και με το να λεμε πως πεθαινουν μονο αληθεια δεν ειναι..

 

Σε 5-10 χρονια ισως.. Τωρα ομως δεν ισχυει κατι τετοιο..

 

τα top εργαλεια ειναι οι Medium format με digital back. Το δειχνει και η τιμη τους.

 

Υγ. τα πολλα λεφτα ειναι στα editorial & product photography

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν σε ενδιαφερει εστιαση σε κινουμενο θεμα τοτε ναι RIP dslr. Νομιζω μονο εκει υπερεχουν πλεον οι dslr

Για ενα καταναλωτη δεν υπερεχουν μονο σε αυτο που λες φιλε μου.. 

Σκεψου τι επιλογες εχεις σαν καταναλωτης για dslr + φακους + υποστηριξη + μεταχειρισμενα + + + +..

 

Τωρα αν μιλας καθαρα και μονο τεχνολογικα χωρις να σκεφτεσαι τον παραγοντα καταναλωτη ισως να εχεις δικιο..

Αλλα να δεχτεις κ το οτι οι mirrorless μονο μικροτερες ειναι κ τιποτα παραπανω..

 

Σε 5 - 10 χρονια ναι οι ακαθρεπτες θα υπερισχυσουν καποια στιγμη.. Τωρα ομως δεν... ακομα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι d4s 1δχ δεν είναι μηχανές για τον καθένα και λόγο κόστους.. ναι έχουν καλή εστίαση μεγάλο Buffer και πολλα fps ( αν και οι samsung nx1 στα χαρτία ρίχνει και στης δύο) αλλα πόσο αφορούν αυτα το 99% του αγοραστικού κοινού και πόσο μάλλον τον ερασιτέχνη.

σύγκρινε d610 d750 me sony 7s 7ιι που είναι στην ίδια τιμολογιακή πολιτική και απευθύνονται στο ίδιο κοινό πάνω κάτω  και πές μου ποιο είναι ποιο vfm και ποιο προσφέρει περισσότερα.. 

επίσεις το 90% τον καταναλώτων πόσους φακούς θα αγοράσει και τα βασικά μηκη τα καλλύπτει η γκάμα της sony ναι δεν έχει 800mm Και 500 f4.5 αλλα ποιος ερασιτέχνης θα έπαιρνε κάτι τέτοιο. μεταχιρησμένα πλεόν υπάρχει πληθώρα στην ευρωπαϊκή αγορά .Ολοι όσοι διαμαρτύροντε οτι δεν υπαρχουν φακοί για mirrorless γιατί δεν μας λένε τι φακούς έχουν οι ίδιοι η τί θα τους χρειαζόταν .

Aσε που στης mirrorless Κουμπώνεις οτι παλιό φακό έχεις οποιαδήποτε εταιρίας και πειραματίζεσαι ( ο ερασιτέχνης πρέπει να πειραματίζεται στην φωτογραφία) 


Διαφορες δε θα δεις αν δεις φωτο κ απ την d7100 μου σε σχεση καi με τη sony.. κ Σε παω κ στοιχημα κ ολας..

με ποιά σόνυ ελπίζω να μην εννοεις την 7S...

μπορείς απλα να δείς δείγματα στο dpreview σύγκρινε την λίγο με οποιαδήποτε fuji σε high iso 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε hayas δε διαφωνω σε ολα αλλα προσωπικα τωρα, θα επαιρνα την d750..

Γτ την βρισκω με τη ποικιλια, το κρατημα κ τα μεταχειρισμενα.

 

Επισης δε χρειαζομαι να δω samples. Η φωτογραφια θεωρειται τεχνη. Οποτε επετρεψε μου να θεωρω πως μπορω να τραβηξω καλυτερη φωτο απ αυτα τα samples κ θα φαινεται το αντιθετο απ αυτο που λες. Τις περισσοτερες φορες τουλαχιστον..

 

Αλλο ειναι να μιλας για τη φωτογραφια κ αλλο για specs των μεσων που χρησιμοποιεις.. Αλληλενδετα θα μου πεις αλλα με ορια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν σε ενδιαφερει εστιαση σε κινουμενο θεμα τοτε ναι RIP dslr. Νομιζω μονο εκει υπερεχουν πλεον οι dslr

Αναλογα... Η εστιαση που εχει πχ η a6000 των 600€ την βρισκεις σε DSLR διπλασιας και βαλε τιμης. Μπορεις να δεις συγκριτικο εστιασης σε κινουμενο θεμα και θα δεις οτι ακαθρεπτες στο 1/4 της τιμης της Dx1 δεν εχουν να ζηλεψουν κατι(panasonic DH4). Μαλιστα εχει κανει panning με manual φακο 30+ ετων με την α6000. Με 11fps δεν γλυτωσε το θεμα. Μαλιστα οι ακαθρεπτες ενσωματωνουν τεχνολογιες οπως το face detection πανω στον αισθητηρα που οι DSLR λογο καθρεπτη δεν εχουν. Υστερουν σε video και δειχνουν οτι το EVF θα επρεπε να υπαρχει στις φωτογραφικες απο την εποχη της μεταβασης απο το φιλμ στο digital ωστε σημερα να μην εχουμε το lag ή να υπαρχει ενα υβριδικο συστημα. Οι mirrorless δεν εχουν μονο να επιδειξουν μειωση του βαρους και του ογκου. Η sony δειχνει οτι εχει την τεχνολογια στο συρταρι (αρχες της χρονια θα ανακοινώσει την νεα σειρα Α9 pro) και οσο κοιμούνται canon και nikon , απλα θα παιζει το δικο της παιχνιδι. Αν κερδισει τους καταναλωτες με τη σειρα FF που κοστιζει λιγοτερο απο τις προτασεις των αλλων, οι αλλοι θα μεινουν με τα ακριβα σωματα και μια μεγαλη προικα φακων που δεν θα εχει νοημα για τους νεοεισερχομενους . Ηδη η canon επανεξεταζει την αποψη της για τις mirrorless.

14970746884_42c6886225_m.jpgDSC02782

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πράγματι η φωτογραφία είναι τέχνη και ενδεχομένως να τραβάς καλύτερες φωτογραφίες απο εμένα π χρησιμοποιώ εκτός απο άλλες και fuji με την 7100 σου αλλα δεν παύει αντικειμενικά η fuji η sony 7s να δίνουν καλύτερο αρχείο σε μεγάλα iso απο της αντοιστιχές dslr  που κάποια στιγμή θα τα χρειαστεί κάποιος. τα specs δεν έχουν καμία σημασία στην τέχνη αλλα είναι ενα αντικειμενικό σύστημα αναφοράς.

τώρα αν σου κάθετε καλύτερα στο χέρι και σου αρέσει τοτέ ναι  είναι η καλύτερη για εσένα η κάποιον αλλόν με την ίδια γνώμη άλλα δεν είναι αντικειμενικός παράγοντας για όλους η 

ομορφία και το κράτημα δεν είναι μετρίσημο μέγεθος to signal to noise ratio   και το δυναμικό εύρος σε κάθε iso μπορεί να μετρηθεί 

To καλύτερο για τον καθένα δεν έχει σχέση με το καλύτερο αντικειμενικά 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλογα... Η εστιαση που εχει πχ η a6000 των 600€ την βρισκεις σε DSLR διπλασιας και βαλε τιμης. 

Έτσι οπως τα λες ειναι. Κ εγω εβλεπα σοβαρα την A6000 αλλα απο οτι ειδα ναι μεν εχει γρηγορη εστιαση κ υψηλο fps, αλλα το θεμα ειναι οτι σε κινουμενο θεμα, ειχε λαθος εστιαση πχ εστιαζε μπροστα ή πισω απο το κινουμενο θεμα ή απλα θα εβγαζε μικρο ποσοστο σωστης εστιασης. Δεν ξερω αν εχει διορθωθει με firmware update.

Όπως κ να εχει η Α6000 κ η καινουρια Samsung δειχνει οτι κλεινει η ψαλιδα σε πολλα θεματα με τις dslr.

 

Παντως το παραδειγμα που εχεις βαλει δεν ειναι απο κινουμενο θεμα. Αν καταλαβα καλα εισαι σε διπλανο αυτοκινητο κ βγαζεις την φωτο. Αυτο το κανει κ το κινητο μου πχ.

Εκτος κ αν δεν καταλαβα καλα κ εισαι καπου μακρια κ βγαζεις το αυτοκινητο σε κινηση

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικο ακομα κ η nikon κ η canon να κοιτανε τις mirrorless. Εκει ειναι το μελλον. Οχι ομως κ το παρον. Οχι ακομα..

 

Ο καθρεπτης σου δινει αυτο που πραγματικα βλεπεις στη ταχυτητα που το βλεπεις.. Οι περισσοτερες mirrorless δε στο δινουν αυτο. Δεν ειναι πολλες οι περιπτωσεις της fuji xt1. Η a7 υστερουσε κατα πολυ στο evf. Κ οι περισσοτερες μαζι της.

Επισης ο μηχανισμος του καθρεπτη κοστιζει κ ολας.

Ειναι ενας απ τους λογους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Παντως το παραδειγμα που εχεις βαλει δεν ειναι απο κινουμενο θεμα. Αν καταλαβα καλα εισαι σε διπλανο αυτοκινητο κ βγαζεις την φωτο. Αυτο το κανει κ το κινητο μου πχ.
Εκτος κ αν δεν καταλαβα καλα κ εισαι καπου μακρια κ βγαζεις το αυτοκινητο σε κινηση
 

Ειμαι στην απεναντι πλευρα του δρομου. Ειδα το αυτοκινητο να ερχεται και εκανα την τεχνικη panning. Δηλαδη ακουλουθω το το θεμα αναλογα της ταχυτητας του και ταυτοχρονα ειμαι σε Burstmode με χαμηλο χρονο 1/60 (οριακο για την εστιακη του φακου για να μην βγει κουνημενη) ωστε να πιασω εστιασμενο το θεμα αλλα το background να βγει θολο ωστε να προσδιδει κινηση. Αν ειχα ενα χρονο πχ 1/4000  το θεμα θα εβγαινε μεν παγωμενο, αλλα και το background εστιασμενο και θα ηταν σαν σταματημενο το αυτοκινητο.

Αν ηθελα απλα να βγαλω εστιασμενο το αυτοκινητο πατουσα και ενα Lock focus επανω του και η φωτογραφικη θα ακολουθουσε μονο αυτο το αυτοκινητο ακομη και αν εμπαινε αλλο μεσα στο καδρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλα στο evf βλέπεις πως θα βγεί η φωτογραφία πριν βγεί και αντισταθμήζεις ανάλογα πλέον τα evf δουλεύουν στα 200+ fps μόνο σε πολύ γ΄ρηγορα θέματα ίσως να έχεις πρόβλημα με Lag οπότε είναι σχετικό πάλι με το τι θέλει ο καθένας

δες ταχύτητα kai iso διαφραγμά να καταλάβεις πόσο κακές είναι οι φωτιστικές συνθήκες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...