Προς το περιεχόμενο

what??? intel core 2 quad q6600 2,4ghz (gaming cpu)!


Giorgos65ert

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Λογικό είναι να αποδίδει μια χαρά ακόμα ο q6600 και έχει ακόμα ψωμί, Α ο λόγος που ακόμη αποδίδει είναι απλός

Η τελευταία πραγματική ΝΕΑ αρχιτεκτονική που παρουσιάστηκε στον χώρο των επεξεργαστών απο την ιντελ ήταν ο nahalem (core i7) το 2009 ή αμέσως προηγούμενη αρχιτεκτονική που είχε παρουσιαστεί απο την intel και πραγματικά προκάλεσε τεκτονική φαινόμενα στην απόδοση των χ86 επεξεργαστών ήταν ο conroe το 2006 που φύγαμε απο την netburst και απλά σε ενα βράδυ 2πλασίαστηκαν τουλάχιστον οι επιδόσεις, εκείνος ο Αυγουστος του 2006 ήταν που η amd εξαφανίστηκε και δυστυχώς ακόμη δεν έχει συνέλθει.

Υ.Γ. Δεν είμαι υποστηρικτής καμίας εταιρίας,τότε μόλις ξεφορτώθηκα τον athlon fx-60 με τον core 2 x6800 η διαφορά σε απόδοση ήταν τρομακτική.Π.χ. ο μονοπύρηνος fx-57 Με υγρό άζωτο χαροπάλευε να κάνει κάτω απο 30'' στο 1M του super p1, ενώ ο conroe στοκ στα 2,9 και όχι στα 4++, έκανε κάτω απο 20''.

Πριν πεί κάποιος να προλάβω και να πώ ότι αυτές ήταν οι τελευταίες μεχρι σήμερα απο μεριάς ιντελ νέες αρχιτεκτονικές, μέχρι και τον haswell (westmere, sandy bridge, ivy bridgre) σε 45,32,22 nm και σύντομα 14nm broadwell, παραμένουν απλώς βελτιώσεις της αρχιτεκτονικής του nahalem ΑΛΛΑ οχι νέα αρχιτεκονική όπως διατυμπανίζουν τα τμήματα marketing της εταιρίας, αυτό δίνει την δυνατότητα με σχετικά παλαιό hardware όπως ο q6600 ή o ι7 9χχχ να απολαμβάνουν οι χρήστες επαρκέστατες επιδόσεις.

Ενα πείραμα π.χ. είναι ότι αν πάρετε ενα p4 του 2005 cedar mill και δοκιμάσετε να ανοίξετε ενα hd x264 βίντεο η εμπειρία θα είναι χάλια αντίθετα σε ενα core 2 duo του 2006 μπορείτε να το κάνετε ανετότατα και ακόμα και ενα σωρό εργασίες ηλικία συστήματος 9 έτη, μακάρι να δούμε κάτι πραγματικά νέο σύντομα

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι, για ενα net cafe που εχει παλια αλλα καλα συστηματα μια χαρα ειναι. Εαν ομως καποιος ειναι να ανοιξει τωρα ενα τετοιο μαγαζι δεν θα αξιζε με τιποτα να εβαζε τοσο παλιο hardware. Γιατι? Γιατι καταρχας ενα τοσο παλιο hardware δεν ειναι αξιοπιστο, τι θα κανει αυτος οταν αρχισουν και χαλανε? Κατα δευτερον με την ιδια τιμη τωρα αγοραζεις ολοκαινουριο επεξεργαστη ειτε intel G ειτε amd fx/A που ειναι και πολυ καλυτεροι. Και τελος η καταναλωση ρευματος του 6600 με την 6850 ειναι τεραστια συγκριτικα με παραδειγματος χαριν G258/r7 260 η 750/ti.

 

Εν ολιγοις δεν αξιζει το παλιο hardware για επαγγελματικους σκοπους εκτως και εαν εισαι ΕΙΔΗ κατοχος του, οπου και κραταει ακομα και σημερα μια χαρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά αυτή η γενιά επεξεργαστών ηταν πολύ καλή. Εγώ με τον q9650 παίζω shadow of mordor για παράδειγμα με 45-55 fps

 

Sent from my Nexus 4 using Insomnia

 

q6600 q9550 q9650 ηταν απιστευτα κομματια για την εποχη τους και απιστετοι oc-ers ο πρωτος επαιρνε +50% και βαλε με απλη αεροψυχτρα των 30 ευρω και οι δευτεροι χτυπουσαν 4-4.2 ανετα.... και που να εβαζε καποιος νερο...

 

(τους ειχα και τους τρεις ... )  

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως. Τον q9650 τον έχω στα 3.6 και πραγματικά δεν χρειάζομαι άλλον επεξεργαστή για αυτά που κάνω. Η καλύτερη αγορά που εκανα ποτέ Αναβάθμιση απο το 16.

 

Sent from my Nexus 4 using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας λόγο που αντέχουν ακόμα οι q6600,q9550 κτλ στα παιχνίδια είναι το γεγονός ότι όλα βασίζονται πλέον στην κάρτα γραφικών και όχι στους επεξεργαστές  απλά αρκεί να έχεις ένα 4 πύρηνο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Καλά η cpu δεν έχει καμία σχέση με την ανάλυση...όσον αφορά την 6850 , και πάλι δε maxάρει ούτε σε 1280x1024 νέα games , εδώ ούτε η 7790 τα καταφέρνει καλά καλά.</p>

 

Η 6850 είναι καλύτερη από την 7790.

 

Επίσης δεν καταλαβα την απορία. Παρόμοιο σύστημα έχω και τα παίζω όλα ικανοποιητικά.

 

Γι αυτό λέμε ότι το hardware που κυκλοφορεί είναι overkill για τα games που βγαίνουν. Μια αιτία είναι οι κονσόλες. Δεύτερη είναι οι οθόνες μας.

 

Αποστολή από το GT-I9100 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς το έχω ψάξει για να το λέω , και για την ακρίβεια την είχα μέχρι πριν λίγο καιρό , σε dx11 είναι σίγουρα καλύτερη ( έχω κάνει και σύγκριση με 5850 φίλου) ... Και φυσικά μιλάω καθαρά για performance , όχι πόσα stream processors έχει κλπ. που είναι μόνο στα χαρτιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι το παρατήρησα στα settings ήταν στα ultra αλλά στην αναλυση 1280x1024

Δεν εχει σημασια ουτως ή αλλως στα Net Cafe ειναι μετρημενα στα δαχτυλα τους ενως χεριου τα παιχνιδια που παιζει ο κοσμος και ειναι κυριως Lol,L2,λιγο Diablo και Wow,Cod,Cs και αντε κανενα ποδοσφαιρακι.Α και αυτοι που βαριουνται την ζωη τους παιζουν GTA San Adreas με Cheats :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Προφανώς το έχω ψάξει για να το λέω , και για την ακρίβεια την είχα μέχρι πριν λίγο καιρό , σε dx11 είναι σίγουρα καλύτερη ( έχω κάνει και σύγκριση με 5850 φίλου) ... Και φυσικά μιλάω καθαρά για performance , όχι πόσα stream processors έχει κλπ. που είναι μόνο στα χαρτιά.</p>

 

Κανείς λάθος γιατί η 5850 είναι καλύτερη και από τις 2. Strange truth

 

Αποστολή από το GT-I9100 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι βγήκατάε λίγο αλλά off topic αλλά τεσπα :-D
θέλω να σας ρωτήσω μια R7 260x με έναν FX-6300 μπορεί να παίξει όλα τα παιχνίδια ικανώπιοιτικά?

για 1,1,5 χρονάκια μετά θα ακολουθήσει μια GTX 760 η κάτι καλύτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα σε Used 7970 αν εχεις καλο τροφοδοτικο. Δεν ειναι για πολλα πολλα η R7 260,ακομα και η 760 δεν αξιζει τα χρηματα της πλεον.Εχει αλλαξει αρκετα το τοπιο και πλεον αρχιζει να μπαινει στο παιχνιδι και η Vram.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...