Προς το περιεχόμενο

Macbook Late 2008 - 8 GB ram


Skierpetros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι θα ρωτήσω

 

στο amazon.co.uk 

 

http://www.amazon.co.uk/Corsair-CMSA8GX3M2A1066C7-1066Mhz-Certified-SODIMM/dp/B00505EZYW/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1417021014&sr=8-1&keywords=CMSA8GX3M2A1066C7

 

Στα reviews λένε πως δουλεύουν 100% με το δικό μου μοντέλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν ... 

 

ΕΠΙΣΗΜΑ τα macbook late 08 υποστηρίζουν μέχρι 4Gb RAM. Ανεπίσημα όμως, βγήκε μία αναβάθμιση κάποια στιγμή (η apple δεν το έχει παραδεχτεί) όπου δίνεται η δυνατότητα αναβάθμισης μέχρι 8Gb (2x4). Δεν έχει σημασία η μάρκα των so-dimms αλλά η ταχύτητα. Αν όμως κάποιος θέλει να είναι οκ και σε αυτό το κομμάτι, τότε οι crucial ξέρω πως δουλεύουν όπως και οι kingston (αυτές έχω εγώ). 

Στο συγκεκριμένο μηχάνημα θέλει προσοχή να τρέχουν στα 1066MHz (DDR3). Μεγαλύτερη ταχύτητα απλά δεν συνεργάζονται. Ορισμένα άτομα στα forum αναφέρουν προβλήματα στα 8Gb RAM ενώ με 6 δουλεύουν όλα κανονικά. Εικάζω όμως πως όσοι έχουν προβλήματα κάποιο λάθος κάνουν με τις μνήμες σχετικά με την ταχύτητα κι όχι την μάρκα. 

 

Απάντηση προς τον φίλο μας. Προτίμησε ό,τι σου λέει το τεστ της crucial αλλά σε 2χ4 κι όχι 2χ2. Άλλη λύση είναι να πας σε κάποιο κατάστημα υπολογιστών και να κάνεις την τοποθέτηση εκεί για να είσαι σίγουρος.

 

Καλές αγορές.

 

Edit: Αγορά από OWC σίγουρα είναι ό,τι καλύτερο καθώς δίνεται η δυνατότητα επιστροφής των παλαιών που ήδη έχεις (2χ2). ΟΜΩΣ. Πρόσεξε λίγο με το τελεωνείο τί γίνεται (ή έστω ρίσκαρέ το) γιατί ενδεχομένως να πληρώσεις κάτι παραπάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Πρόσεξε λίγο με το τελεωνείο τί γίνεται (ή έστω ρίσκαρέ το) γιατί ενδεχομένως να πληρώσεις κάτι παραπάνω.

 

Σωστό, όμως με τα ταχυδρομικά, η αξία ≈ € 70 είναι σχετικά μικρή οπότε μπορεί να μην περάσει τελωνείο. Διαφορετικά ΦΠΑ + διάφορα τέλη θα πιάσουν γύρω στα € 25.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταξα για να στείλω τις παλιές (Apple) και μου δίνουν 14 δολλαρια δεν συμφέρει ούτε τα μεταφορικά δεν θα βγάλω.

 

Θα κοιτάξω αύριο που είναι black Friday αν παίξει καμια καλη προσφορα, διαφορετικά μάλλον θα πάρω τις corsair ή crucial για να αποφύγω το τελωνείο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παίζει μια χαρά και εγώ τουλάχιστον στο Yosemite ιδιαίτερα κολλήματα δεν βλέπω.

...και έχω σύστημα που σέρνω από λευκό Μac που έτρεχε Tiger με συνεχείς αναβαθμίσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Τελικα πηρα τις crucial ήρθαν τις πέρασα και έπαιξαν με την πρωτη.

 

Το pc φαινετε να πηγαίνει πολύ πιο smooth

 

σας ευχαριστώ όλους !  :-D

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...