Προς το περιεχόμενο

[Kάρτα μνήμης microSD] SAMSUNG MB-MP32DA/EU 32GB EVO MICRO SDHC CLASS 10 WITH ADAPTER - 15,90 € @ e-shop.gr Crazy Sundays [ΕΞΑΝΤΛΗΘΗΚΕ]


evankouros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ξανα διαθέσιμη η κάρτα στo eshop στα 16,60 €

 

http://www.e-shop.gr/samsung-mb-mp32da-eu-32gb-evo-micro-sdhc-class-10-with-adapter-p-PER.576916

απο newsletter η προσφορα ? μπορεις να βαλεις link ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν εψαχνα και περιμενα καποιες ημερες για καρτα μνημης 32 Gb class 10 για ταμπλετ δεν εβγαζε το eshop καποια σε προσφορα.

 

Τελικα πηρα την Samsung αλλα την pro που υποτιθεται οτι ειναι πιο γρηγορη.Το eshop την ειχε 50 € και την πηρα απο Σκρουτζομαγαζο 30€.Τωρα βλεπω οτι το eshop την εχει στα 31€ για οποιον ενδιαφερεται.

 

Το θεμα ειναι οτι δεν μπορουμε να ξερουμε ποση ταχυτητα αναγνωσης και εγγραφης υποστηριζει η συσκευη μας.Πιστευω οτι η Samsung ειναι αξιοπιστες.Εχω διαβασει για τις Sandisk οτι καποιες βγαζουν σφαλματα,χανουν τα δεδομενα.Επισης για τις Kingston οτι εχουν μεγαλη αποκλιση ταχυτητας απο αυτη που αναφερουν. Η καρτα ειναι αυτη:

 

 

http://www.e-shop.gr/samsung-mb-sg32d-eu-32gb-sdhc-pro-class-10-p-PER.576927

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχθές πήρα μια και το πρωί άλλη μια ένας φίλος . Οπότε εφόσον λέει ο @tstavrou ότι θα έχει σύντομα λέω μήπως όσοι ψάχνουν για μια αντίστοιχη περιμενουν λίγο. 

 

Πάντως η παραγγελία μου είναι στο βήμα "Συγκέντρωση Προϊόντων"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά οι ταχύτητες οπως 80 και 90 ΜΒ/s που λέει η σαμσουνγκ είναι με  σύνδεση UHS-1.

 

Τι είναι αυτο? 

 

Οι φτηνότερες επιλογές όπως αυτη,

[link=http://www.e-shop.gr/kingston-sdc10-32gbsp-32gb-micro-sdhc-class-10-p-PER.345388][/link]

 

υστερούν μόνο σε ταχύτητα?

 

Πήρα πρόσφατα μια transcend mini sd 16gb class 10 για τη φωτογραφική μου και μετά από 1 μήνα και 2 φορές χρήσης μου έβγαλε πρόβλημα και δεν αναγνωρίζεται στην κάμερα. Ούτε φορματ με αφήνει να κάνω.

 

Να μην ξαναπάω σε transcend λετε? Τι είναι πιο αξιόπιστο? Δε με ενδιαφέρει η ταχύτητα ανάγνωσης και εγγραφής τόσο (για μείωση κόστους) όσο η αξιοπιστία.

 

Συγνώμη για το offtopic απλα ελπίζω σε μερικές απαντήσεις επί του θέματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη για το offtopic απλα ελπίζω σε μερικές απαντήσεις επί του θέματος

 

Αν & για προσωπικούς λόγους αποφάσισα πριν μερικές μέρες να μην postάρω στο insomnia, κάνω μια εξαίρεση προκειμένου να βοηθήσω στο ερώτημα.

 

Η σύνδεση UHS-1 είναι ένα τύπος πιο γρήγορης σύνδεσης (Ultra High Speed - μεγαλύτερη ταχύτητα μεταφοράς δεδομένων), που για να έχει όμως εφαρμογή πρέπει να υποστηρίζεται από τη συσκευή που τη βάζεις (δες στο manual της συσκευής σου τι κάρτες μνήμης λέει ότι υποστηρίζει). Η μεγαλύτερη ταχύτητα μεταφοράς δεδομένων είναι ιδιαίτερα σημαντική σε περιπτώσεις που φωτογραφίζεις "κατά ριπάς", όπως επίσης για τη γρήγορη μεταφορά δεδομένων από την κάρτα στον Η/Υ.

 

Δες τα εξής:

Για συσκευές που παίρνουν κάρτα SD κι όχι microSD, σου προτείνω να παίρνεις κάρτες SD κι όχι microSD με adaptor. Συνήθως τα προβλήματα σαν αυτά που περιγράφεις τα δημιουργούν οι adaptorες. Την ίδια microSD κάρτα που σου δημιουργεί προβλήματα, αν τη χρησιμοποιήσεις σε συσκευή χωρίς adaptor (π.χ. σε κινητό), μπορεί να λειτουργεί μια χαρά (χωρίς να αποκλείω βέβαια ότι έχει πρόβλημα). Την κάρτα που έχεις λοιπόν & λες ότι δεν σ' αφήνει να κάνεις format, δοκίμασε να τη δεις βάζοντας της σε κάποιον άλλο adaptor.

Προτού όμως κάνεις το format (κι αν δεν τη διαβάζει ο Η/Υ την microSD κάρτα παρά τον άλλον adaptor), αν έχεις μέσα φωτογραφίες που θέλεις να σώσεις δοκίμασε να τις τραβήξεις με κάποιο πρόγραμμα σαν το Renee Undeleter ή/& το Recuva.

 

Για φωτογραφική μηχανή (Samsung nx300 που υποστηρίζει UHS-1) πρόσφατα παρήγγειλα τις εξής:

Καλή επιλογή & καλές γιορτές!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου.

 

Η κάρτα sd από την Transcend που μου χάλασε μόλις μετά από λίγες χρήσεις ήταν sd και όχι micro με αντάπτορα.

Ούτε στον υπολογιστή ούτε τίποτα.

 

Ενδιαφέρον το λινκ με τις 15συμβουλές για κάρτες μνήμης.

 

Καλές και χαρουμενες γιορτές και σε εσένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου.

 

Η κάρτα sd από την Transcend που μου χάλασε μόλις μετά από λίγες χρήσεις ήταν sd και όχι micro με αντάπτορα.

Ούτε στον υπολογιστή ούτε τίποτα.

 

Παρακαλώ, να 'σαι καλά!

 

Αφού ήταν SD, έλεγξε μήπως έχουν σπάσει κάποια πλαστικά pins (ή/& αν είναι χαλαρός ο διακόπτης κλειδώματος/προστασίας εγγραφής). Αν έχουν σπάσει προβάλουν αντίσταση όταν βάζεις την κάρτα. Μπορείς να προσπαθήσεις να τα κόψεις/καθαρίσεις, ίσως όμως είναι καλύτερα να μην την ξαναχρησιμοποιήσεις, γιατί έχω διαβάσει ότι αυτό μπορεί να δημιουργήσει χοντρό πρόβλημα στην camera.

 

Παράθεση αποσπάσματος από εδώ:

However, after a short period of time, one of the cards would not go into my card reader anymore. When I checked the back of the card, one of the plastic pins broke off and was creating resistance. It was the first time when I saw a broken pin, so I simply removed the rest of it and continued using the card. In a period of less than 3 months, all other cards starting having exactly the same problem. The pins on most of them broke off from the top, but they were still usable. I did not pay much attention to the problem, since the cards themselves performed well until the next trouble came up – when inserting cards into my cameras, I got “protected card” errors. When I analyzed the cards, 3 of them had very loose write protect switches that protect and un-protect cards. Here is an image of one of the cards that shows broken pins and a loose write protect switch:

Defective-Lexar-Professional-400x-SDHC-C

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο newsletter η προσφορα ? μπορεις να βαλεις link ?

 

 

oops. απο ότι βλέπω εξαντλήθηκε πάλι...

 

 

Μιλησα με eshop και αναμενουν καινουργια παρτιδα απο 29/12. Υπομονη μεχρι τοτε για νεες παραγγελιες...

 

Εμφανίζεται & πάλι στα 16,60 € με "Διαθεσιμότητα: Κατόπιν παραγγελίας σε 4-7 εργάσιμες ημέρες".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ βρήκα την Pro Samsung 32αρα στα 18 ευρώ και την τσίμπησα.

Βέβαια θα αργήσει κάνα 2-3 εβδομάδες,αλλα χαλάλι :)

Ελπιζω μην είναι μούφα βέβαια και μου στείλουν καμία σαβούρα στη θέση της Pro :P

http://www.ebay.co.uk/itm/Samsung-PRO-32GB-70MB-s-Micro-SDHC-Micro-SD-Class-10-Memory-Card-With-Adapter-/400822726745?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

άλλο ένα κατάστημα την έχει στα 16,60€ άντε βάλε και το e-gate που την έχει στην ίδια τιμή και την κατέβασε σήμερα την τιμή. 

 

Εγώ έγραψα ξανά στο θέμα πριν 3 μέρες γιατί: 

 

α) με ενδιέφερε αυτή η κάρτα και από ότι είδα ενδιαφέρει πολύ κόσμος μιας και είχε εξαντληθεί η προσφορά του crazy sundays

 

και β) όταν το έγραψα 22 Δεκεμβρίου πρωί πρωί η τιμή ήταν η χαμηλότερη με διαφορά μέχρι και σήμερα.

 

οκ? μπορούσα να γράψω για την προσφορά ή θα εκτελεστώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ βρήκα την Pro Samsung 32αρα στα 18 ευρώ και την τσίμπησα.

Βέβαια θα αργήσει κάνα 2-3 εβδομάδες,αλλα χαλάλι :)

Ελπιζω μην είναι μούφα βέβαια και μου στείλουν καμία σαβούρα στη θέση της Pro :P

http://www.ebay.co.uk/itm/Samsung-PRO-32GB-70MB-s-Micro-SDHC-Micro-SD-Class-10-Memory-Card-With-Adapter-/400822726745?

 

 

Καλη τιμη,αλλα ισως ειναι ρισκο απο Κινα.Αν σου ερθει μουφα η διαφορετικη βαζεις το Paypal να καθαρισει.

 

Στο e-shop την εχει 31,30e

 

Την ειχαν 49e πριν τρομαρα τους!

 

Για κινητο την πηρες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...