Προς το περιεχόμενο

SATA και format


oykas2001

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγόρασα έναν Seagate SATA 150 και τον έβαλα δεύτερο σκληρο (έχω έναν 20άρη για boot). Έκανα fdisk και μετά δεν μπόρεσα να τον κάνω format. Μου βγάζει κάτι μηνύματα οτι δεν μπορεί να τον διαμορφώσει στο τέλος και δεν τον βλέπει. Τι άλλο μπορώ να κάνω ή τι κάνω λάθος? Μητρική έχω μια Abit ΒΗ7 με το 845i. Επίσης όταν βάζω SATA μου αφαιρεί μια ΑΤΑ και το βάζει στο IDE2 στο primary. Πως μπορώ να τον κάνω boot τον SATA (μόνος του στο PC)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά μετά από λίγο καιρό που ήμουν χωρίς PC λόγω του δίσκου, έβαλα τον SATA να δουλέψει. Το πρόβλημα είναι οτι μου τον βγάζει πολύ αργό. Π.χ. στο Nero, στην επιλογή για αντιγραφή cd που έχει μέτρηση της ταχύτητας των δίσκων, μου τον βγάζει με 3mb/sec μόνο! Τι μπορεί να φταίει?

Να σημειώσω οτι τις συσκευές μου πλέον τις έχω βάλει ως εξής:

Primary Master: IBM 80GB ATA 100

Primary Slave: Pioneer DVD-117

Secondary Master: καταλήφθηκε από τον SATA Seagate 80GB σκληρό

Secondary Slave: Sony DRU-500A

 

Μητρική είναι η Abit BH7.

Αν έχετε να μου προτείνετε κάτι καλύτερο, θα ήθελα πολύ να το ακούσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα πρεπει να μαθεις τι ειδους SATA contoller διαθετει η motherboard σου , το δικο μου πχ ειναι Silicon Image SiI 3112 .Κατεβασε τους drivers απο το site της συγκεκριμενης εταιρειας και στην συνεχεια κανε τα παρακατω:

1. Click Windows [start], then move the mouse to stay on [settings].

 

2. Click [Control Panel].

 

3. Double Click [system].

 

4. Click [Hardware] tab.

 

5. Click [Device Manager].

 

6. Right Click [RAID CONTROLLER] under [Other Devices], then click [Properties].

 

7. Click [Driver] tab.

 

8. Click [update Driver].

 

9. Choose [install from a list or specific location].

 

10. Click [Next].

 

11. Choose [include this location in the search].

 

12. Click [browse] to specify the file path where the driver is,

 

13. Click [Next].

 

14. Click [Finish].

 

Σε περιπτωση καινουργιας εγκαταστασης των Windows , θα χρειαστει να φτιαξεις μια δισκετα με τους εν λογω drivers και κατα την αρχικη διαδικασια της εγκαταστασης να πατησεις F6 ,και εκει να ορισεις το floppy ως το location που θα βρει το λειτουργικο τους οδηγους για τον SATA (third party scsi drivers)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε sornok, τα Windows τα έχω στον SATA και σέρνονται όταν κάνω 2 εργασίες μαζί...

Φίλε eyeque, στις άλλες συσκευές δεν έχει τίποτα τέτοιο...

 

Τελικά σκέφτομαι να βάλω τα Win στον ΙΒΜ μου (ΑΤΑ), αλλά ο άλλος θα σέρνεται ακόμα???

 

Καμιά βοήθεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα η Abit bh7 εχει Silicon Image Serial ATA controller.

http://www.siimage.com/products/storage.asp#soft

Εδω θα βρεις οδηγους .Στην περιπτωση που δεν βλεπεις το contoller στο device manager , κανε add new hardware ,ορισε το στο wizard σαν SCSI controller και ορισε του το φακελο που κατεβασες τους οδηγους.Εχω εναν ιδιο Seagate και πιστεψε με,αξιζει το κοπο ,η ταχυτητα του ειναι ανωτερη απο καθε IDE σκληρο.

Καλη επιτυχια !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο device manager στο SCSI and Raid controllers, δεν υπαρχει SATA controller. Το μεσημέρι που θα πάω σπίτι θα το δοκιμάσω με το add new hardware.

 

Να σημειώσω οτι η σωστή σελίδα είναι αυτή: http://www.siimage.com/products/storage.asp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά έκανα αυτό που λέει ο eyeque, αλλά μου βγάζει θαυμαστικό και οτι η συσκευή δεν μπορεί να ξεκινήσει... Βάζω το cd αυτή τη φορά και το Utility που έχει για το SATA δείχνει να μπαίνει...Κάνω επανεκκίνηση...και το θαυμαστικό πάλι εκεί...

:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναέκανα format (καλά, δεν βαριέται ποτέ αυτό το παιδί???) και πάλι τα ίδια. Δεν μου βλέπει SATA controller. Τι να κάνω, πείτε καμιά ιδέα??? HELP!!! μου' χει σπάσει τα νεύρα μιλάμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το bios τον έχεις ενεργοποιήσει τον controller...; Τα jumbers του δίσκου τα έχεις βάλει σωστά...; Το DMA του είναι ενεργοποιημένο...; Τον έχεις δοκιμάσει σε άλλο pc...; Έχεις δεύτερο καλώδιο να τον δοκιμάσεις μήπως αυτό σου κάνει ανακλάσεις...; Μήπως έχεις πολλές συσκευές στο PC και δεν μπορεί το τροφοδοτικό σου να δώσει σε όλες ρεύμα...; Βγάλε όλες τις IDE συσκευές (CD-ROMs, τον άλλο σκληρό) και άσε μόνο του τον δίσκο... Δες με το partition magic το cluster του δίσκου και δοκίμασε να το αυξήσεις (ψιλο-απίθανο να φταίει αυτό) πχ σε 32Kb... Πάντως από αυτά που λες αν δεν έχει πρόβλημα ο ίδιος ο σκληρός μου "βρομάει" το τροφοδοτικό σου... Μήπως θέλει πλύσιμο..; ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To trofodotiko einai 400W kai sxedon kainourio. Evala xthes ta WinXP ston IBM disko (ATA) kai afisa ton SATA gia seytero. Xafnika sto Nero mou vgazei taxytita tou SATA gyro sta 40mb/sec (to exo kai xorismeno sta 2) kai ontos trexei kala! Exasa kana epeisodio h egine kana thayma?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...