Προς το περιεχόμενο

Δεν θέλω κεντρική θέρμανση


Anorymous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ας παρουν λιγοτερο πετρελαιο για την πολυκατοικια η αν θελουν, ας μοιραστουν το ποσο. Απο την στιγμη που εχει περιορισμενες οικονομικες δυνατοτητες και δεν θελει θερμανση ,τοτε το να εχεις απαιτησεις απ τον αλλο αγγιζει την γαιδουρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο άνθρωπος ζει με τόσα λίγα και κάποιοι ασκείτε τόσο σκληρή κριτική. Δε ζήτησε κάτι παράλογο, μια απορία έκανε. 

 

Αν θέλεις θεματοθέτη, γράψε τι δουλειά ξέρεις να κάνεις, ίσως κάποιος που να το διαβάσει να έχει κάτι να προτείνει. 

 

Καλή σου τύχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας μαύρισες την ψυχή ρε φιλε, καλα ξεμπερδέματα και καλη τύχη

 

Δεν ηταν αυτος ο σκοπος μου σορρυ απλα θελω να καταλαβεται οτι υπαρχει λογος που δεν θελω δεν ειμαι απλα περιεργος.

. Και ναι, σε κάποιον που δεν έχει να ζεστάνει το κοκκαλάκι του καταχείμωνο το ίντερνετ και το τηλέφωνο πολυτέλειες είναι.

 

Δεν θα σχολιασω οτι τα σπιτια πλεον δεν νοικιαζονται και οτι ειχα νοικαρι που μου αφησε φεσι αλλα πες οτι νοικιαζοτανε τα λεφτα για την μετακομιση που θα τα βρισκα εδω κοιταω να κοψω απο την θερμανση μου.

 

Απο τα 250-300 ευρω τι αλλο να κοψω ? Ωραια τα λες γιατι δεν τα εχεις ζησει αυτο που εσυ λες πολυτελεια για μενα ειναι ο μονος λογος που δεν μου γυρναει το μυαλο να πηδηξω απο ενα μπαλκονι , εξω δεν βγαιν γιατι δεν εχω λεφτα ουτε για καφε ουτε τιποτα και αν παω παω καθε 5-6 μηνες οποτε το ιντερνετ για μενα ειναι διασκεδαση και ψυχαγωγια που γλυτωνει απο την καθημερηνοτητα μου αν για εσενα ειναι πολυτελια δεν μπορω να σου αλλαξω γνωμη.

Καταλαβαίνουμε ότι έχεις οικονομικό πρόβλημα αλλά βάση νόμου αυτά ισχύουν. Πρέπει να πληρώσεις ένα ποσοστό.

 

Προσπάθησε να  πάρεις με το καλό τους υπόλοιπους ενοίκους και όχι με προσβολές μήπως και καταφέρεις να επιμεριστείς μικρότερο ποσό.

 

Μα δεν τσακωθηκα με κανεναν και τους μιλαω πολυ ευγενικα απλα δεν θελω θερμανση γιατι δεν εχω λεφτα και ρωταω εδω στο φορουμ τι πρεπει να κανω αν μπορω για να μην πληρωσω και τι ειναι το μινιμουμ αν πρεπει να πληρωσω και εχω τον αλλο που δεν τον ξερω και δεν τον εχω πειραξει να με λεει προβληματικο στο φορουμ γιατι δεν θελω θερμανση επειδη δεν εχω να πληρωσω.

Ας παρουν λιγοτερο πετρελαιο για την πολυκατοικια η αν θελουν, ας μοιραστουν το ποσο. Απο την στιγμη που εχει περιορισμενες οικονομικες δυνατοτητες και δεν θελει θερμανση ,τοτε το να εχεις απαιτησεις απ τον αλλο αγγιζει την γαιδουρια.

 

δεν εχουμε πετραιλαιο εχουμε φυσικο αεριο αλλα οχι αυτονομο και τους εχουν παρει το ρολοι γιατι παλια δεν πληρωναν εγω δεν εμενα τοτε εδω.

Ο άνθρωπος ζει με τόσα λίγα και κάποιοι ασκείτε τόσο σκληρή κριτική. Δε ζήτησε κάτι παράλογο, μια απορία έκανε. 

 

Αν θέλεις θεματοθέτη, γράψε τι δουλειά ξέρεις να κάνεις, ίσως κάποιος που να το διαβάσει να έχει κάτι να προτείνει. 

 

Καλή σου τύχη.

 

Σε ευχαριστω πολυ το θεμα μου δεν ηταν να με λυπηθουν ουτε εδω ουτε στην πολυκατοικια μου απλα δεν εχω να πληρωσω και δεν θελω θερμανση και με τρελαινει η ατακα που λενε μερικοι ολοι τα ιδια περναμε οχι δεν περναμε τα ιδια υπαρχουν ανθρωποι που ειναι πολυ χειροτερα και δεν εχουν ρευμα ουτε σπιτι οπως εχω εγω ευτηχως , οκ αντι για 1500 ευρω συνταξη παιρνεις χιλια αλλα δεν ειμαστε ολοι το ιδιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άστα απλήρωτα και πληρώνεις όποτε έχεις με ένα διακανονισμό. Στην ουσία δεν μπορούν να σου κάνουν τίποτα, τραβάει πολύ καιρό με συστάσεις δικαστηρία κλπ. Δεν είναι λύση αυτό βέβαια αλλά είναι και το μόνο που μπορείς να κάνεις πρακτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Ωραια λογικη αρα εγω που δεν εχω να κοψω τον λαιμο μου να βρω ?

Ασε γιατι εγω δει την καλοσυνη των γειτονων πεθανε η μητερα μου απο καρκινο ολοι ξεραν τι τραβαγε και μονο μια ηρθε να την δει στο νοσοκομειο και ηρθε στην κηδεια ολοι η αλλοι ουτε συλληπητιρια,

 

Και επισης δεν εχω κανει ποτε παραπονα ο ενας εχει σκυλο και κανει ολο φασαρια ενας αλλος παιζει ολο τερμα μουσικη και πολλα αλλα αλλα λεω οκ δεν τρεχει κατι σιγα αλλα εδω δεν εχω να πληρωσω για αυτο δεν θελω θερμανση.

 

Ξέρεις τι γίνεται; Ο τρόπος σκέψης σου τελεί εν συγχύσει. Το κακό είναι ότι ακόμα κι αν δικαίουσαι να μην πληρώνεις ηθικώς, αυτό το λίγο δίκιο το χάνεις στην πορεία. Νομίζω ότι μπορείς να καταλάβεις και από μόνος σου ότι το αν επισκέπτηκαν τη μητέρα σου, το αν παίζουν μουσική στη διαπασών ή το αν γαβγίζει ο σκύλος είναι παντελώς άσχετα με τα κοινόχρηστα που πρέπει ή δεν πρέπει να πληρώνεις. Κατανοείς πιστεύω ότι τα κοινόχρηστα πληρώνονται επειδή το ασανσέρ χρειάζεται συντήρηση, το φως του διαδρόμου χρειάζεται ρεύμα και ο καυστήρας χρειάζεται φυσικό αέριο. Δεν πληρώνονται για να μην γαβγίζει ο σκύλος του γείτονα.

 

Από 'κει και πέρα, τι να σου πω, θέσε το θέμα σου στη συνέλευση και μακάρι να βρείτε μία κοινά αποδεκτή λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιδότηση πετρελαίου δεν μπορείς να πάρεις;

 

Βάσει τετραγωνικών μέτρων μοιράζεται αυτή. Δεν είναι ασήμαντο ποσό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιδότηση πετρελαίου δεν μπορείς να πάρεις;

 

Βάσει τετραγωνικών μέτρων μοιράζεται αυτή. Δεν είναι ασήμαντο ποσό...

Την οποία βάζεις πετρέλαιο και παίρνεις ένα ποσό επιστροφή, άσχετο με αυτό που ζητά ο ts

Επίσης, έχει αέριο όχι πετρέλαιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο τελος, το οποίο ολο και πλησιάζει, και αν μέχρι τότε δεν κάνουμε κατι θα είμαστε στην ίδια μοίρα, οπότε θε θα υπάρχει και θέμα θέρμανσης σε καμια πολυκατοικία.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου καλα ξεμπερδεματα.

 

Το κοινωνικο κρατος πεθανε, οι ανθρωποι γυρω μας εχουν γινει σκληροι. Δεν νοιαζονται.

 

Πολλες φορες μπορουμε να βοηθησουμε αλλα απλα δεν το κανουμε.

 

Ειναι κριμα απο οι νεοι της χωρας μας να περνανε ολα αυτα. Να αναγκαζομαστε να ζουμε με δανεικα, με τους γονεις, να μην μπορουμε να κανουμε οικογενεια.

 

Ολα αυτα γιατι;

 

Δεν μπορω να το καταλαβω. Μας αναγκασαν να αναχομαστε ολα οσα θελουν..

 

Πραγματικα μερικες φορες απλα ειναι να απελπιζεσαι.

 

Οταν νιωθεις οτι εχεις να δωσεις αλλα δεν εχει αντικρισμα..

 

Καλη δυναμη και κουραγιο. Ελπιζω να ερθουν καλες μερες για οσους περνανε δυσκολα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις τι γίνεται; Ο τρόπος σκέψης σου τελεί εν συγχύσει. Το κακό είναι ότι ακόμα κι αν δικαίουσαι να μην πληρώνεις ηθικώς, αυτό το λίγο δίκιο το χάνεις στην πορεία. Νομίζω ότι μπορείς να καταλάβεις και από μόνος σου ότι το αν επισκέπτηκαν τη μητέρα σου, το αν παίζουν μουσική στη διαπασών ή το αν γαβγίζει ο σκύλος είναι παντελώς άσχετα με τα κοινόχρηστα που πρέπει ή δεν πρέπει να πληρώνεις. Κατανοείς πιστεύω ότι τα κοινόχρηστα πληρώνονται επειδή το ασανσέρ χρειάζεται συντήρηση, το φως του διαδρόμου χρειάζεται ρεύμα και ο καυστήρας χρειάζεται φυσικό αέριο. Δεν πληρώνονται για να μην γαβγίζει ο σκύλος του γείτονα.

 

Από 'κει και πέρα, τι να σου πω, θέσε το θέμα σου στη συνέλευση και μακάρι να βρείτε μία κοινά αποδεκτή λύση.

 

μα πιο ειναι το θεμα το φως ειναι κατι που δεν εχει κατι αλλο να το αντικαταστήσει  οπως και το ασανσερ ενω με την θερμανση μπορει να βαλει πχ κλιματιστικο, επισης δεν εχω θεμα με ολα τα αλλα απλα δεν θελω να πληρωσω γιατι δεν εχω και δεν θελω να χρωσταω γενικα και ειδικα στην πολυκατοικια αυτη γιατι προσβαλουν .

 

ναι το ξερω αυτο αλλα αυτο γινεται για μεγαλα ποσα και επισης για αυτο δεν θελω να χρωσταω γιατι ποτε δεν ξερεις τι γινεται, γενικα τα κοινοχρηστα τα πληρωνω μπορει να καθηστερω καμια εβδομαδα γιατι πρωτα πληρωνω ρευμα και ιντερνετ αλλα τα πληρωνω για αυτο δεν θελω θερμανση γιατι αντι για 20 ευρω που δινω θα πρεπει να δινω 70 κοινοχρηστα και τοτε δεν ξερω ποτε θα τα πληρωνω.

Φιλε μου καλα ξεμπερδεματα.

 

Το κοινωνικο κρατος πεθανε, οι ανθρωποι γυρω μας εχουν γινει σκληροι. Δεν νοιαζονται.

 

Πολλες φορες μπορουμε να βοηθησουμε αλλα απλα δεν το κανουμε.

 

Ειναι κριμα απο οι νεοι της χωρας μας να περνανε ολα αυτα. Να αναγκαζομαστε να ζουμε με δανεικα, με τους γονεις, να μην μπορουμε να κανουμε οικογενεια.

 

Ολα αυτα γιατι;

 

Δεν μπορω να το καταλαβω. Μας αναγκασαν να αναχομαστε ολα οσα θελουν..

 

Πραγματικα μερικες φορες απλα ειναι να απελπιζεσαι.

 

Οταν νιωθεις οτι εχεις να δωσεις αλλα δεν εχει αντικρισμα..

 

Καλη δυναμη και κουραγιο. Ελπιζω να ερθουν καλες μερες για οσους περνανε δυσκολα

 

Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου ειναι πολυ δυσκολα τα πραγματα γενικα, το θεμα ξερεις πιο ειναι οτι δεν υπαρχει συνεργασια και λογικη δεν καταλαβαινουν οτι αν εγω δεν εγω να πληρωσω δεν θα πληρωσω και θα πρεπει αυτοι να πληρωσουν η εταιρεια θα τους κοψει το φυσικο αεριο και θα εχω και εγω χρεος και αυτοι για να ζεσταθουν τελικα θα ανοιξουν κλιμαστικο η σομπα οποτε γιατι να γινετε ολη αυτη η ιστορια ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα πιο ειναι το θεμα το φως ειναι κατι που δεν εχει κατι αλλο να το αντικαταστήσει οπως και το ασανσερ ενω με την θερμανση μπορει να βαλει πχ κλιματιστικο, επισης δεν εχω θεμα με ολα τα αλλα απλα δεν θελω να πληρωσω γιατι δεν εχω και δεν θελω να χρωσταω γενικα και ειδικα στην πολυκατοικια αυτη γιατι προσβαλουν .

 

 

ναι το ξερω αυτο αλλα αυτο γινεται για μεγαλα ποσα και επισης για αυτο δεν θελω να χρωσταω γιατι ποτε δεν ξερεις τι γινεται, γενικα τα κοινοχρηστα τα πληρωνω μπορει να καθηστερω καμια εβδομαδα γιατι πρωτα πληρωνω ρευμα και ιντερνετ αλλα τα πληρωνω για αυτο δεν θελω θερμανση γιατι αντι για 20 ευρω που δινω θα πρεπει να δινω 70 κοινοχρηστα και τοτε δεν ξερω ποτε θα τα πληρωνω.

 

 

Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου ειναι πολυ δυσκολα τα πραγματα γενικα, το θεμα ξερεις πιο ειναι οτι δεν υπαρχει συνεργασια και λογικη δεν καταλαβαινουν οτι αν εγω δεν εγω να πληρωσω δεν θα πληρωσω και θα πρεπει αυτοι να πληρωσουν η εταιρεια θα τους κοψει το φυσικο αεριο και θα εχω και εγω χρεος και αυτοι για να ζεσταθουν τελικα θα ανοιξουν κλιμαστικο η σομπα οποτε γιατι να γινετε ολη αυτη η ιστορια ?

Πώς δεν εχει, υπάρχουν φακοί για αντικατάσταση του φωτός, αναπτήρες, σπίρτα, ψιλάφηση τοίχων, αντί για ασανσέρ υπάρχουν σκαλοπάτια, αν εσένα βολεύουν αυτά κάποιοι άλλοι δεν θέλουν ούτε φώτα ούτε ασανσέρ να πληρώνουν στο τζάμπα.

Επίσης το ποσό για να πάει δικαστικά δεν έχει καμιά σημασία, και για 200 ευρώ μπορεί να σε τραβήξουν δικαστικά και θα πληρώσεις και τα έξοδα και του δικού σου δικηγόρου και της πολυκατοικίας. Και αν δεν πληρώσεις, κατάσχεση διαμερισματος.

 

Και η όλη φασαρία σου δίνει ιδέα το πιο πάνω λινκ για ποιον λόγο γίνεται. Ο νομοθέτης δίνει το δικαίωμα στον διαχειριστή μέσω της συνέλευσης να το πάει δικαστικά και να φτάσει μέχρι και στην κατάσχεση του διαμερίσματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς δεν εχει, υπάρχουν φακοί για αντικατάσταση του φωτός, αναπτήρες, σπίρτα, ψιλάφηση τοίχων, αντί για ασανσέρ υπάρχουν σκαλοπάτια, αν εσένα βολεύουν αυτά κάποιοι άλλοι δεν θέλουν ούτε φώτα ούτε ασανσέρ να πληρώνουν στο τζάμπα.

Επίσης το ποσό για να πάει δικαστικά δεν έχει καμιά σημασία, και για 200 ευρώ μπορεί να σε τραβήξουν δικαστικά και θα πληρώσεις και τα έξοδα και του δικού σου δικηγόρου και της πολυκατοικίας. Και αν δεν πληρώσεις, κατάσχεση διαμερισματος.

 

Και η όλη φασαρία σου δίνει ιδέα το πιο πάνω λινκ για ποιον λόγο γίνεται. Ο νομοθέτης δίνει το δικαίωμα στον διαχειριστή μέσω της συνέλευσης να το πάει δικαστικά και να φτάσει μέχρι και στην κατάσχεση του διαμερίσματος.

 

 

Εσυ εχεις ορεξη για χαβαλε εγω δεν εχω αν τωρα θελουν να μου παρουν το σπιτι για 300-400 ευρω τι να πω ας μου το παρουν χαλαλι τους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω διαβασει ολο το θεμα. Δυστυχως νομικα δεν μπορεις να κανεις κατι. Μια μονο ειναι η λυση.Να βαλετε ατομικους λεβητες. Δεν θα δεχτει κανεις γιατι αυτο κοστιζει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακομη και να χαν κεντρικη με πετρελαιο και καποιος/οι να βαζαν ατομικο λεβητα τα τζιμανια του κρατους ειπαν οτι θα δεινει κ ενα 25% και για τα παγια πετρελαιου...
Νομιζω οτι θα πληρωσεις μαξ 25% των παγιων θερμανσης.ποιο ειναι αυτο στο περιπου;ρωτα στην εταιρια που βγαζει κοινοχρηστα.(στο 1000ε το 300ε ειναι παγιο και μοιραζεται αναλογα )
Παρολ αυτα για να ερθει υδραυλικος να τα αποσυνδεσει και μετα να συμπληρωσει ξανα το χαμενο νερο και ολα τα διαμερισματα να χρειαστουν εξαερωση καλοριφερ ,δυσκολα το δεχονται και το χρεος δεν πιστευω οτι ειναι μικρο...(+οτι θα πρεπει να αποδειξεις οτι οντως τα εβγαλες)
Οπως και να χει πρεπει να πεις στην συνελευση την κατασταση γιατι αμα πεις απλα δεν εχω λεφτα ΠΛΕΟΝ ακουγεται δικαιολογια. Οπως και να τους πεις οποιος εχει θεση εργασιας διαθεσιμη να με ειδοποιησει.
π.χ. κανα 100-200ε δεν δεινουν για καθαρισμο;να στα δεινουν εσενα για να τους πληρωνεις το πετρελαιο.

Τελος γιατι οχι δωσε και ενα paypal/iban για donations ή cv και που ξερεις....

Επεξ/σία από kage
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...