Προς το περιεχόμενο

Το βινύλιο δεν είναι νεκρό


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι καινουριοι δίσκοι βινυλίου 180 γρ έχουν αξεπέραστη ακουστική (ακόμα και να τους λιώνεις στο παίξιμο χρτς χρτς δεν ακούς) ακόμα και σε διάφορα χρώματα με τα οποία πλέον βγαίνουν.

Φυσικά έχω και σε ψηφιακή μορφή σχεδόν τα πάντα από τη μουσική την οποία ακούω,αλλά όταν έχω...και θέλω να πληρώσω για τη μουσική την οποία αγαπάω , προτιμώ το βινύλιο.

Αξεπέραστη ευκολία η ψηφιακή μορφή,στο κινητό,στο αυτοκίνητο,στο mp3 player αλλά η αίσθηση του να βάλεις ένα δίσκο βινυλίου, να περιεργαστείς το artwork,να διαβάσεις τους στίχους είναι ένα συναισθηματισμός που είναι και αυτός αναντικατάστατος.

Καλό και το e-book αλλά δεν είναι το ίδιο με το βιβλίο.

Έτσι και το βινύλιο σε μια μερίδα ανθρώπων που δεν έχουν μια περιστασιακή σχέση με τη μουσική , αντιπροσωπεύει και μια αντίδραση στη παγκοσμιοσμιοποίηση και την πολτοποίηση - ψηφιοποιήση συναισθημάτων και ανθρωπων στο σύγχρονο αποστειρωμένο περιβάλλον.

Καλά τα mail , το facebook , τα google photos αλλά άλλο να βλέπεις π.χ. την Ακρόπολη ή το Παρίσι στον υπολογιστή και άλλο να το βλέπεις και να αντιλαμβάνεσαι-νιώθεις με τις αισθήσεις σου.

Μπορεί να βλέπεις youtube videos και να κατεβάζεις mp3 , οπότε σου δίνεται μέσω της τεχνολογίας η δυνατότητα να ακούσεις και το περιεχόμενο μιας δουλειάς εκ των προτέρων-πριν αγοράσεις ένα δίσκο που δεν θα σου αρέσει, αλλά η υγιής συμπεριφορά είναι αν έχεις τα χρήματα και το προϊόν προσφέρεται σε λογική - ανταγωνιστική τιμή ,και ένα δίσκο να τον αγοράσεις και στη συναυλία ενδεχομένως να πας.

Οπότε όλα είναι σχετικά με τις ανάγκες και τις προσωπικές δυνατότητες του καθενός αλλά άλλο ο απωλεστικός (ακουστικών και μη συχνοτήτων ) συμπιεστικός αλγόριθμος  -mp3 με τις απόλυτα επιθυμητές ευκολίες του και άλλο το βινύλιο που είναι το the real thing όσον αφορά τη μουσική.

 

Ζήτω το Βινυλιο λοιπόν από εμένα!

Συμφωνώ για το e-book αλλά αν το βάλεις κάτω, σημασία τι διαβάζεις όχι το μέσο με το οποίο το διαβάζεις. "Medium is not always the message" :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα σχόλια του moukoublen περι ψηφιακών ηχογραφήσεων και απο κάτω του berserkeros περί του ανθρώπινου παράγοντα νομίζω καλύπτουν το θέμα πολύ καλά και από τις δύο πλευρές.

 

Όσον αφορά το τεχνικό θέμα ποιότητας, είναι τελείως αστείο να μιλάμε για ανώτερη ποιότητα βινυλίου κλπ κλπ την σήμερον ημέρα. Βάλτε να ακούσετε βινύλιο και να ακούσετε το ίδιο πράγμα σε 24bit flac φτιαγμένο από κάποια αντίστοιχης ποιότητας πηγή (από την οποία φτιάχνεται και το βινύλιο στην τελική) -- αν μπορείτε να καταλάβετε τη διαφορά σε ABX test τότε πάρτε ένα τηλέφωνο στα ρεκόρ Γκίνες να σας καταχωρήσουν γιατί δεν υπάρχει κανένας άλλος που μπορεί. Προφανώς άμα συγκρίνουμε το βινύλιο με 128kbps mp3 no shit το βινύλιο είναι καλύτερο (προσωπικά mp3 κάτω από 192 vbr το καταλαβαίνω μέσα σε δευτερόλεπτα ακόμα και υπό άσχημες συνθήκες ακρόασης).

 

Όσον αφορά τον ανθρώπινο παράγοντα.

 

Πρώτον υπάρχει το θέμα του πως έχει συνηθίσει κανείς που είναι καθαρά υποκειμενικό: κάποιος που άκουγε βινύλιο όλη του τη ζωή τα γνωστά τεχνικά προβλήματα του βινυλίου (π.χ. περιορισμένο δυναμικό εύρος) θα τα θεωρεί "το σωστό" και κάτι που στα χαρτιά είναι τεχνικά ανώτερο θα το θεωρεί χειρότερο επειδή δεν ακούγεται με τον ίδιο τρόπο. Αυτό ισχύει γενικά για όλα τα μέσα που έκαναν την ψηφιακή μετάβαση και αφού είναι υποκειμενικό περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.

 

Δεύτερον είμαι αρκετά μεγάλος για να έχω προλάβει την εποχή που περίμενες να έρθει κάτι στο δισκάδικο, πήγαινες να το αγοράσεις, γυρνούσες σπίτι και το έλιωνες καμια 20ρια φορές την πρώτη μέρα έχοντας αράξει στον καναπέ και περιεργαζόμενος το συνοδευτικό υλικό. Δεν είναι τυχαίο που τότε ήξερα απέξω όλα τα lyrics ολόκληρου του άλμπουμ (άλλο είδος υπο εξαφάνιση αυτό) και τώρα δεν ισχύει το ίδιο ούτε γι' αστείο. Αυτή η τελετουργία είναι κάτι πολύτιμο για όσους την έχουν ζήσει και αντίστοιχα πιστεύω μια εμπειρία που αξίζει να δοκιμάσει κανείς εσκεμμένα αν δεν την πρόλαβε λόγω ηλικίας, αλλά είναι τελετουργία και δεν έχει να κάνει με το ίδιο το μέσο. Αν ο ήχος από το πικάπ ήταν στο mute και αντί γι' αυτό έπαιζε το flac που λέω παραπάνω δε θα άλλαζε κάτι όσον αφορά το τελετουργικό, οπότε στο μυαλό μου όσον αφορά τη συζήτηση είναι ξέχωρα πράγματα παρόλο που στην πράξη τα συναντάς μαζί επειδή δεν έχει βγάλει κανένας το προϊόν Χ με το οποίο θα μπορούσες να τα συναντάς χώρια.

 

Οπότε συμπερασματικά, καταλαβαίνω τι πλεονεκτήματα έχει το βινύλιο (υποκειμενικά) αλλά καταλαβαίνω και τι πλεονεκτήματα δεν έχει (τεχνικής φύσεως και πρακτικά). Και γι' αυτό δεν καταλαβαίνω τι γυρνάει μέσα στο μυαλό κάποιου που λέει το βινύλιο είναι καλύτερο με τον ίδιο τρόπο που λέει ότι το γρασίδι είναι πράσινο.


Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάνετε αναγωγή στο κόστος. Αυτός που θέλει να ακούσει καλή μουσική πρέπει να την πληρώσει, αυτός που θέλει να τρέχει με ασφάλεια και με πολλά χιλιόμετρα πρέπει να αγοράσει το ανάλογο αυτοκίνητο. Δεν μπορούμε να τα βάζουμε όλα στο μπλέντερ. Μη ξεχνάτε οτι στη ψηφιακή μορφή ο ήχος είναι συμπιεσμένος και απουσιάζει μεγάλο μέρος ηχητικής πληροφορίας ωστε να μειωθεί ο όγκος του αρχείου. Προφανώς υπάρχουν βινύλια που έχουν χειρότερη απόδοση από αντίστοιχες ψηφιακές υλοποιήσεις. Αλλά πρέπει να συγκρίνουμε, όπως έγραψα ποιο πάνω, όμοιες τεχνολογίες. Δεν μπορώ χάριν ταχύτητας και ευκολίας να θυσιάζω τα πάντα.

 

Δεν ξέρω αν έχεις ακουστά το lossless ή αν έχεις σκεφτεί ότι σήμερα και τα βινύλια από ψηφιακές ηχογραφήσεις προέρχονται. Μου κάνει εντύπωση ότι εσύ ο ίδιος είσαι που λες να συγκρίνουμε μόνο όμοια πράγματα.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Εγώ δε καταλαβαίνω το εξής.</p> <p> </p> <p>Όλες οι ηχογραφήσεις πια είναι καθαρά ψηφιακές.</p> <p> </p> <p>Τα studio ηχογραφούν και επεξεργάζονται ψηφιακά.</p> <p> </p> <p>Άρα έτσι κι αλλιώς το αποτέλεσμα που πάνε και γράφουν μετά στο βινύλιο δεν είναι αναλογικό. </p> <p> </p> <p>Οπότε μου ακούγεται εντελώς ανούσιο. Καθαρά retro-marketing φάση.</p> <p> </p> <p>Άλλο παλιά που η ηχογράφηση γινότανε όλη σε αναλογική ταινία και απο κει στο βινύλιο. Τότε είχες ένα πραγματικό αναλογικό αποτέλεσμα.</p> <p> </p> <p> </p> <p>Τώρα είναι τουλάχιστον αστείο. Έχει γίνει όλη η ηχογράφηση και η μείξη σε cubase πχ και μετά το περνάνε και σε ένα βινύλιο έτσι για το καλό. </p>

 

 

Δε καταλαβαίνεις απλά γιατι δεν ψάχτηκες να δεις την διαφορά. Το οτι αποθηκεύεται μια ενορχήστρωση σε ψηφιακό μέσο δε σημαίνει οτι ο παραγωγός και ο ηχολήπτης φτιάχνουν MP3 στο στούντιο με τις πανάκριβες κονσόλες που ηχογραφούν κάθε κανάλι ξεχωριστά.

 

Η διαφορά cd με βινυλίου ειναι μια. ΜΟΝΟ το βινύλιο μπορεί να αποδώσει σωστά τις συχνότητες που ακούει το ανθρώπινο αυτί. Ο ψηφιακός ήχος παραμορφώνει τη μουσική και βγάζει συχνότητες διαφορετικες.

 

Οι vinyl lovers θα το ξέρουν ως "ζεστό" ήχο.

 

Επίσης στην ηλεκτρονική μουσική παγκοσμίως όλοι μιλάνε με βινύλια.

 

Βλέπε discogs και αλλά online βινυλιαδικα.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενιές ολόκληρες μεγάλωσαν με βινύλιο! Ο ήχος που βγάζει αυτός ο δίσκος είναι αξεπέραστος, αξία ανεκτίμητη! Και ναι, τώρα στο 2014 πρέπει να τα σκάσεις για να ακούσεις τον τέλειο ήχο που βγάζει, όπως θα σκάσεις και 1500 ευρώ για τα Sennheiser headphones ή 750 ευρώ για τις καλύτερες ψείρες της αγοράς από την ίδια εταιρία. Το βινύλιο έχει αξία απ'όλες τις απόψεις. Και δε θα το δεις ποτέ να φιγουράρει στα σπίτια για σουπλά ή δίσκος σερβιρίσματος (σε σχέση με το CD). Οι παλιότεροι γνωρίζουν και γι'αυτό τα εκτιμούν και τα προσέχουν περισσότερο από κάθε άλλο!

Η τεχνολογία προχωράει, οπότε και ο ψηφιακός ήχος πλέον έχει περάσει σε άλλα επίπεδα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορά cd με βινυλίου ειναι μια. ΜΟΝΟ το βινύλιο μπορεί να αποδώσει σωστά τις συχνότητες που ακούει το ανθρώπινο αυτί. Ο ψηφιακός ήχος παραμορφώνει τη μουσική και βγάζει συχνότητες διαφορετικες.

 

Οι vinyl lovers θα το ξέρουν ως "ζεστό" ήχο.

 

Βασικά το βινύλιο είναι αυτό που παραμορφώνει τη μουσική και "βγάζει συχνότητες διαφορετικές". Οι vinyl lovers όντως το φαινόμενο θα το ξέρουν ως "ζεστό" ήχο.

 

Do your homework. Ορίστε, να σε βοηθήσω: http://wiki.hydrogenaud.io/index.php?title=Myths_(Vinyl)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα σχόλια του moukoublen περι ψηφιακών ηχογραφήσεων και απο κάτω του berserkeros περί του ανθρώπινου παράγοντα νομίζω καλύπτουν το θέμα πολύ καλά και από τις δύο πλευρές.

 

Όσον αφορά το τεχνικό θέμα ποιότητας, είναι τελείως αστείο να μιλάμε για ανώτερη ποιότητα βινυλίου κλπ κλπ την σήμερον ημέρα. Βάλτε να ακούσετε βινύλιο και να ακούσετε το ίδιο πράγμα σε 24bit flac φτιαγμένο από κάποια αντίστοιχης ποιότητας πηγή (από την οποία φτιάχνεται και το βινύλιο στην τελική) -- αν μπορείτε να καταλάβετε τη διαφορά σε ABX test τότε πάρτε ένα τηλέφωνο στα ρεκόρ Γκίνες να σας καταχωρήσουν γιατί δεν υπάρχει κανένας άλλος που μπορεί. Προφανώς άμα συγκρίνουμε το βινύλιο με 128kbps mp3 no shit το βινύλιο είναι καλύτερο (προσωπικά mp3 κάτω από 192 vbr το καταλαβαίνω μέσα σε δευτερόλεπτα ακόμα και υπό άσχημες συνθήκες ακρόασης).

 

Όσον αφορά τον ανθρώπινο παράγοντα.

 

Πρώτον υπάρχει το θέμα του πως έχει συνηθίσει κανείς που είναι καθαρά υποκειμενικό: κάποιος που άκουγε βινύλιο όλη του τη ζωή τα γνωστά τεχνικά προβλήματα του βινυλίου (π.χ. περιορισμένο δυναμικό εύρος) θα τα θεωρεί "το σωστό" και κάτι που στα χαρτιά είναι τεχνικά ανώτερο θα το θεωρεί χειρότερο επειδή δεν ακούγεται με τον ίδιο τρόπο. Αυτό ισχύει γενικά για όλα τα μέσα που έκαναν την ψηφιακή μετάβαση και αφού είναι υποκειμενικό περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.

 

Δεύτερον είμαι αρκετά μεγάλος για να έχω προλάβει την εποχή που περίμενες να έρθει κάτι στο δισκάδικο, πήγαινες να το αγοράσεις, γυρνούσες σπίτι και το έλιωνες καμια 20ρια φορές την πρώτη μέρα έχοντας αράξει στον καναπέ και περιεργαζόμενος το συνοδευτικό υλικό. Δεν είναι τυχαίο που τότε ήξερα απέξω όλα τα lyrics ολόκληρου του άλμπουμ (άλλο είδος υπο εξαφάνιση αυτό) και τώρα δεν ισχύει το ίδιο ούτε γι' αστείο. Αυτή η τελετουργία είναι κάτι πολύτιμο για όσους την έχουν ζήσει και αντίστοιχα πιστεύω μια εμπειρία που αξίζει να δοκιμάσει κανείς εσκεμμένα αν δεν την πρόλαβε λόγω ηλικίας, αλλά είναι τελετουργία και δεν έχει να κάνει με το ίδιο το μέσο. Αν ο ήχος από το πικάπ ήταν στο mute και αντί γι' αυτό έπαιζε το flac που λέω παραπάνω δε θα άλλαζε κάτι όσον αφορά το τελετουργικό, οπότε στο μυαλό μου όσον αφορά τη συζήτηση είναι ξέχωρα πράγματα παρόλο που στην πράξη τα συναντάς μαζί επειδή δεν έχει βγάλει κανένας το προϊόν Χ με το οποίο θα μπορούσες να τα συναντάς χώρια.

 

Οπότε συμπερασματικά, καταλαβαίνω τι πλεονεκτήματα έχει το βινύλιο (υποκειμενικά) αλλά καταλαβαίνω και τι πλεονεκτήματα δεν έχει (τεχνικής φύσεως και πρακτικά). Και γι' αυτό δεν καταλαβαίνω τι γυρνάει μέσα στο μυαλό κάποιου που λέει το βινύλιο είναι καλύτερο με τον ίδιο τρόπο που λέει ότι το γρασίδι είναι πράσινο.

 

Δεν ξέρω αν έχεις ακουστά το lossless ή αν έχεις σκεφτεί ότι σήμερα και τα βινύλια από ψηφιακές ηχογραφήσεις προέρχονται. Μου κάνει εντύπωση ότι εσύ ο ίδιος είσαι που λες να συγκρίνουμε μόνο όμοια πράγματα.

οκ lossless compresion και αρχεία flac η ape. Εντάξει γλιτώνουμε το  50% του όγκου αλλά καταλαβαίνεις ότι εκεί λαμβάνουν μέρος οι διάφοροι κωδικοποιητές με τα γνωστά προβλήματα χρονισμού jitter κ.α

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ lossless compresion και αρχεία flac η ape. Εντάξει γλιτώνουμε το  50% του όγκου αλλά καταλαβαίνεις ότι εκεί λαμβάνουν μέρος οι διάφοροι κωδικοποιητές με τα γνωστά προβλήματα χρονισμού jitter κ.α

 

Ναι αλλά το αν αυτά τα προβλήματα είναι προβλήματα στην πράξη για σένα τον ίδιο ή αν είναι μόνο θεωρητικά το αποφασίζει ο καθένας για τον εαυτό του με όποιο κριτήριο θέλει. Και το αναλογικό έχει τα δικά του αντίστοιχα προβλήματα αλλά δεν παραπονιέται κανείς analog lover για film grain, vinyl pop ή για το ότι σκίζονται οι σελίδες στα βιβλία αν δεν προσέχεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως οι λυχνίες (για στρατιωτικούς λόγους διότι θα είναι τα μόνα ηλεκτρονικά που θα δουλεύουν μετά απο ατομικό πόλεμο) δεν θα πάψουν ποτέ, έτσι και το βινύλιο.

Ο λόγος είναι η ποιότητα ήχου και ο δεύτερος και κυριότερος η τεράστια ποικιλία μουσικής σε σχέση με τα ψηφιακά.

Τα καλά τραγούδια και συγκροτήματα υπάρχουν στη χρυσή εποχή της μουσικής μόνο στα βυνίλια. Σήμερα δεν υπάρχει μουσική καλή. Και όλες οι ψηφιακές μετατροπές από τα μάστερ σε 24/192 παίζουν χειρότερα από δίσκο.

Τα καλά στούντιο αναλογικές κονσόλες έχουν, και πολλά έχουν αντικαταστήσει τα πολυκάναλα μπομπινόφωνα με εξωτερικά DAC και γράφουν σε σκληρούς.

Μαζεύω δίσκους απ'το 82 κυρίως αμερικάνικης κατασκευής-καλύτερη ποιότητα και δεν το έχω μετανιώσει. Οποιος έχει το μικρόβιο της μουσικής και ακούει καλά, αργά ή γρήγορα θα κυνηγήσει τα βυνίλια και τις λυχνίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι να αγοράσεις τραγουδι το αγοραζεις σε βινυλιο, αλλιως το κατεβάζεις απο το ιντερνετ, τα μουσικά cd για μενα δεν έχουν καμια αξια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... Τα καλά στούντιο αναλογικές κονσόλες έχουν, και πολλά έχουν αντικαταστήσει τα πολυκάναλα μπομπινόφωνα με εξωτερικά DAC και γράφουν σε σκληρούς.

Μαζεύω δίσκους απ'το 82 κυρίως αμερικάνικης κατασκευής-καλύτερη ποιότητα και δεν το έχω μετανιώσει. Οποιος έχει το μικρόβιο της μουσικής και ακούει καλά, αργά ή γρήγορα θα κυνηγήσει τα βυνίλια και τις λυχνίες.

  Όπως ένας μουσικός, που αν θέλει να ακούει καλύτερο ήχο από την ηλεκτρική κιθάρα, θα προτιμήσει ενισχυτή με λυχνίες!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το βινυλιο ειναι ιεροτελεστια ρε παιδια!!

η προετοιμασια , το καθαρισμα , οι κεφαλοβελονα , ν ανοιξεις το ηχοσυστημα και να παρεις την βελονα και να την ριξεις πανω, να καθησεις στην πολυθρονα , να ξαπλωσεις στο κρεβατι και να χαθεις για 15 λεπτα!

μετα να σηκωθεις και να αλλαξεις πλευρα το βινυλιο...

ολα ολα ολα....

 

καμια σχεση με youtube και itunes..

με τα smart playlist και τα προτεινομενα εχουμε πηξει πια!

 

!εκει να τρωμε σκαλωμε 5 λεπτα για το ποιο βινυλιο θα βαλουμε μετα!

 

(+ στην ποιοτητα της μουσικης! μπορει στην ουσια να παζει flac κοματι απο το βινυλιο , αλλα με ενα 'warm sound filter' που δινει αλλη αισθηση,τι ωραια retro φαση!!(για κατι τετοια ζω!) εξαλου για να βρεις την αγαπημενη σου μουσικη σε flac θες πολυ ακομα!)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Όπως ένας μουσικός, που αν θέλει να ακούει καλύτερο ήχο από την ηλεκτρική κιθάρα, θα προτιμήσει ενισχυτή με λυχνίες!

Ενισταμαι. Οσες φορες ακουσα απο λαμπατο δεν μου αρεσε. Πρωτα απο ολα, ποτε δεν ακουσα το ιδιο ακριβως ηχο απο τον ιδιο ενισχυτη. Να μια να ζεσταθουν οι λαμπες, να μια ηταν σε αλλο χωρο και απεδιδαν διαφορετικα , να μια η λαμπα ηταν στα τελειωματα. Και γενικα σε ηχογραφήσεις που ακουω, παντα το κλικ μου το εκαναν οι ψηφιακοι. Ειδικα ενας jazz chorus. Παντα ξερεις τι θα ακουσεις και δεν εχεις εκπληξεις οταν σεταρεις το εξοπλισμο σου. Δεν ξερω.Γουστα. Για εμενα true αναλογικος ηχος ειναι αυτος που βγαινει απο την κλασσικη χειροποιητη κιθαρα μου. Ολα τα αλλα ειναι να 'χαμε να λεγαμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι hipsters το φεραν στο προσκήνιο ξανα.

Γιατι ως γνωτον ενα "βινυλιοπλέιρ" θα πηγαινει τελεια αισθητικά στο γεματο IKEA σαλονι τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

No shit Sherlock!

 

Και πόσο κοστίζει για το σπίτι κάτι τέτοιο που είναι αξιόλογο ξέρεις?

 

Αν μιλαμε μονο για το κομματι της αναπαραγωγης δηλαδη το κομματι του pick up, εναν media player με hdmi που το μονο που πρεπει να κανει ειναι passthrought τον ηχο στον ενισχυτη ή ενα ps3 αν θελεις να παιξεις π.χ. bd-audio ή ενα ps3 πρωτης γενιας αν θελεις να παιξεις sacd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...