Προς το περιεχόμενο

Το Bing ξεκίνησε την αφαίρεση αποτελεσμάτων αναζήτησης που σχετίζονται με το "δικαίωμα στη λήθη" στην Ευρώπη


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για μένα το να αποφασίζει μια μονοπωλιακή μηχανή αναζήτησης, χωρίς να σε ρωτήσει, να σε κλείνει σε μια πληροφοριακή φούσκα που σε αποκλείει από νέες ιδέες, νέα θέματα και σημαντικές πληροφορίες, έναν μικρό τεχνητό κόσμο που υπάρχουν μόνο αυτά που ξέρεις και σε ενδιαφέρουν (καλύτερα μάλλον αυτά που νομίζει η μηχανή ότι πρέπει να ξέρεις και να σε ενδιαφέρουν), είναι το λιγότερο καταπιεστικό. Για άλλους ίσως όχι, εύκολα ο κόσμος θυσιάζει την ελευθερία του για την ευκολία.

Έτσι ξεκινούν όλες οι δικτατορίες, ελέγχοντας την πληροφόρηση και την γνώση που επιτρέπουν στους υποτελείς τους.

H μηχανη αναζητησης αποφασιζει απο τα στοιχεια που της δινεις ΕΣΥ. Αν επισκεπτομαι ΜΟΝΟ σελιδες για Παναθηναικους, λογικο ειναι στην αναζητηση να μου σερβιρει μονο αυτα. Ειναι ΔΙΚΙΑ μου επιλογη να επισκεπτομαι μονο σελιδες για Παναθηναικους, οχι της google

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά μπράβο στη bing γιατί το δικαίωμα στη λήθη είναι δικαίωμά μας.

άκρως ανούσιο και επικίνδυνο ταυτόχρονα.ανούσιο γιατί εφόσον δεν σβήνετε κάτι από τη πηγή συνεχίζει και υπάρχει(άρα παλι μπορεί να βρεθεί έστω και χειροκίνητα), επικίνδυνο γιατί είναι μια αρχή να κρυφτούν πολλά πράγματα που δεν πρέπει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H μηχανη αναζητησης αποφασιζει απο τα στοιχεια που της δινεις ΕΣΥ. Αν επισκεπτομαι ΜΟΝΟ σελιδες για Παναθηναικους, λογικο ειναι στην αναζητηση να μου σερβιρει μονο αυτα. Ειναι ΔΙΚΙΑ μου επιλογη να επισκεπτομαι μονο σελιδες για Παναθηναικους, οχι της google

 

1ον) Η μηχανή αναζήτησης δεν πρέπει να έχει κανένα δικαίωμα να αποφασίζει μόνη της αν και τι θα φιλτράρει και θα λογοκρίνει. Δεν έχει δικαίωμα να σε αποκλείει από την πληροφορία.

 

2ον) Τα στοιχεία που χρησιμοποιεί δεν της τα δίνει ο χρήστης, τα συλλέγει ανήθικα και παράνομα κατασκοπεύοντας κάθε δραστηριότητά του. 57 κριτήρια ήξερε ο Pariser το 2011, φαντάζομαι σήμερα με την έκρηξη των κινητών θα είναι αμέτρητα. Επίσης ο χρήστης δεν έχει πρόσβαση σε αυτόν τον φάκελο toy, δεν ξέρει τι στοιχεία υπάρχουν εκεί μέσα και σε ποιους τα πλειοδοτεί.

 

3ον) Δεν είναι δική σου επιλογή διότι πολύ απλά κανείς δεν σε ρώτησε. Εσύ μπορείς να ξέρεις τι γίνεται και να μην σε πειράζει, ένας άσχετος όμως δεν θα το μάθει ποτέ. Μια γενιά ολόκληρη παιδιών μεγαλώνει μέσα στην google και το facebook, σαν να μεγαλώνει στο matrix.

 

http://www.ted.com/talks/eli_pariser_beware_online_filter_bubbles?language=en#t-225589

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον) Η μηχανή αναζήτησης δεν πρέπει να έχει κανένα δικαίωμα να αποφασίζει μόνη της αν και τι θα φιλτράρει και θα λογοκρίνει. Δεν έχει δικαίωμα να σε αποκλείει από την πληροφορία.

 

2ον) Τα στοιχεία που χρησιμοποιεί δεν της τα δίνει ο χρήστης, τα συλλέγει ανήθικα και παράνομα κατασκοπεύοντας κάθε δραστηριότητά του. 57 κριτήρια ήξερε ο Pariser το 2011, φαντάζομαι σήμερα με την έκρηξη των κινητών θα είναι αμέτρητα. Επίσης ο χρήστης δεν έχει πρόσβαση σε αυτόν τον φάκελο toy, δεν ξέρει τι στοιχεία υπάρχουν εκεί μέσα και σε ποιους τα πλειοδοτεί.

 

3ον) Δεν είναι δική σου επιλογή διότι πολύ απλά κανείς δεν σε ρώτησε. Εσύ μπορείς να ξέρεις τι γίνεται και να μην σε πειράζει, ένας άσχετος όμως δεν θα το μάθει ποτέ. Μια γενιά ολόκληρη παιδιών μεγαλώνει μέσα στην google και το facebook, σαν να μεγαλώνει στο matrix.

 

http://www.ted.com/talks/eli_pariser_beware_online_filter_bubbles?language=en#t-225589

 Προφανως και ειναι δικη μου επιλογη, αφου εγω γουσταρω και χρησιμοποιω το google ακριβως για τους παραπανω λογους. Αμα δεν σου αρεσει αυτη η πολιτικη της google και παραλληλα το χρησιμοποιεις, ε τοτε εχεις προβλημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι κάνουμε επιλογές, το ιδανικό είναι να τις κάνουμε εν γνώση μας και με όλη την δυνατή πληροφόρηση.

Όταν η google αποκρύπτει αυτή την πληροφορία φέρεται ανήθικα και παράνομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι κάνουμε επιλογές, το ιδανικό είναι να τις κάνουμε εν γνώση μας και με όλη την δυνατή πληροφόρηση.

Όταν η google αποκρύπτει αυτή την πληροφορία φέρεται ανήθικα και παράνομα.

Tι εννοεις αποκρυπτει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ κρύβει τους όρους και τα κριτήρια τα οποία εφαρμόζει για να φιλτράρει τις πληροφορίες που της ζητάς.

 

Από τα 57 signals για παράδειγμα που προανέφερα (αυτά που ισχύουν ακόμα και αν δεν έχεις κάνει login) ξέρουμε μόνο 4-5, το search history, την τοποθεσία σου, την γλώσσα, τον browser που χρησιμοποιείς, το λειτουργικό σου, τα υπόλοιπα είναι άγνωστα, και φαντάζομαι όσο απλώνεται τόσο θα αυξάνονται.

What are the 57 signals google uses to filter search results?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ κρύβει τους όρους και τα κριτήρια τα οποία εφαρμόζει για να φιλτράρει τις πληροφορίες που της ζητάς.

 

Από τα 57 signals για παράδειγμα που προανέφερα (αυτά που ισχύουν ακόμα και αν δεν έχεις κάνει login) ξέρουμε μόνο 4-5, το search history, την τοποθεσία σου, την γλώσσα, τον browser που χρησιμοποιείς, το λειτουργικό σου, τα υπόλοιπα είναι άγνωστα, και φαντάζομαι όσο απλώνεται τόσο θα αυξάνονται.

What are the 57 signals google uses to filter search results?

Μακάρι η Google να συνεχίσει την καλή δουλειά της και να προσθέσει κι άλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ κρύβει τους όρους και τα κριτήρια τα οποία εφαρμόζει για να φιλτράρει τις πληροφορίες που της ζητάς.

 

Από τα 57 signals για παράδειγμα που προανέφερα (αυτά που ισχύουν ακόμα και αν δεν έχεις κάνει login) ξέρουμε μόνο 4-5, το search history, την τοποθεσία σου, την γλώσσα, τον browser που χρησιμοποιείς, το λειτουργικό σου, τα υπόλοιπα είναι άγνωστα, και φαντάζομαι όσο απλώνεται τόσο θα αυξάνονται.

What are the 57 signals google uses to filter search results?

Θες να με τρελανεις ετσι? Και ο μαγειρας κρυβει τι συστατικα βαζει στο φαι του και ειναι τοσο νοστιμο, αλλιως θα το βαζαν ολοι. Αν βγει η google και μας πει πως ακριβως δουλευει η search engine της και ειναι τοσο τελεια τοτε απλα ολοι θα βγαζαν μια ιδια και ο κοσμος θα σταματαγε να επιλεγει αυτην. Προφανως για να την προτιμαει ο κοσμος (οπως την προτιμαω και γω) τους δινει τα αποτελεσματα για τα οποια ψαχνουν. 

 

Δεν μπορω να καταλαβω πως σκατα περνεται κατι ΘΕΤΙΚΟΤΑΤΟ και το κανετε αρνητικο για να μας πασαρετε τις συνομοσωιακες σας θεωριες, ποσο μαλλον σε κατι που ΚΑΝΕΙΣ δεν σε αναγκαζει να επιλεξεις, και που υπαρχουν 10δες η και 100αδες ΔΩΡΕΑΝ ενναλακτικες προτασεις που απο οτι καταλαβα σας καλυπτουν καλυτερα. Εγω διαλεγω google γιαυτους ακριβους τους λογους που εσυ βρισκεις αρνητικους, τι προτεινεις, να παψει να λειτουργει με αυτο τον τροπο επειδη δεν σαρεσει εσενα, ενω οπως προειπα, υπαρχουν 10δες ενναλακτικες? Μηπως μας ψεκαζουν κιολας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή τα μπλέξαμε τα πράγματα και θα αρχίσουμε και τα γαστριμαργικά και τις συνταγές για τους χαλβάδες, και δεν θέλω και να σε τρελάνω, εσύ είπες ότι :

 

H μηχανη αναζητησης αποφασιζει απο τα στοιχεια που της δινεις ΕΣΥ. Αν επισκεπτομαι ΜΟΝΟ σελιδες για Παναθηναικους, λογικο ειναι στην αναζητηση να μου σερβιρει μονο αυτα. Ειναι ΔΙΚΙΑ μου επιλογη να επισκεπτομαι μονο σελιδες για Παναθηναικους, οχι της google

 

Αυτό όπως σου έγραψα είναι λάθος, άρα η επιλογή σου βασίζεται σε μια λαθεμένη αντίληψη για το σε ποιο βάθος και ένταση σε κατασκοπεύει η google, σε τι βαθμό σε φακελώνει για μια ζωή και σε εκμεταλλεύεται και σε πουλάει σαν προϊόν, και πως σε κλείνει (σταδιακά όλα και περισσότερο) σε μια φούσκα λογοκριμένης πληροφορίας. Αν νομίζεις ότι καθαρίζοντας ένα ιστορικό και αλλάζοντας IP γλίτωσες κάνεις πάλι λάθος.

Και επαναλαμβάνω, αυτή είναι η κατάσταση σήμερα, αν συνεχίσουν στον ίδιο δρόμο τα πράγματα το μέλλον προβλέπεται πολύ χειρότερο. Όλα αυτά, και άλλα πολλά "θετικότατα" της google συζητιόνται σήμερα σε όλα τα τεχνολογικά fora του πλανήτη, που προφανώς δεν έχουν Λιακόπουλους και ψεκασμένους, από ανθρώπους που βάζουν την ελευθερία και την ιδιωτικότητα πάνω από την επίπλαστη ευκολία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες να μου εξηγησεις που ειναι η λανθασμενη αντιληψη? Τι εννοεις οτι σε κλεινει σε μια φουσκα λογοκριμενης πληροφοριας? Μα...αυτο ακριβως ειναι η search engine, και γιαυτο τη χρησιμοποιουμε. ΟΛΕΣ οι search engines ετσι ακριβως δουλευουν. ΟΛΕΣ. Λογοκρινουν πληροφοριες ωστε να σου παρουσιασουν αυτες που συμφωνα με τον αλγοριθμο τους ταιριαζουν περισσοτερο σε αυτο που ψαχνεις.  Γιαυτο τις χρησιμοποιω κιολας..... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έχω γράψει και έχω παραθέσει και συνδέσμους. Ψάξε για το filter bubble.

To ψαξα, και ειναι αυτο ακριβως που πιστευα, και γιαυτο το λογο χρησιμοποιω google...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άκρως ανούσιο και επικίνδυνο ταυτόχρονα.ανούσιο γιατί εφόσον δεν σβήνετε κάτι από τη πηγή συνεχίζει και υπάρχει(άρα παλι μπορεί να βρεθεί έστω και χειροκίνητα), επικίνδυνο γιατί είναι μια αρχή να κρυφτούν πολλά πράγματα που δεν πρέπει

 

Κοίταξε. Πολλοί άνθρωποι έκαναν λάθη στη ζωή τους, κάτω από πολύ συγκεκριμένες συνθήκες για για πολύ ιδιαίτερους λόγους. Αυτά τα λάθη μπορεί να τα μετάνοιωσαν και να θέλουν να κάνουν μια νέα αρχή χωρίς αυτά να τους βαραίνουν τη ζωή. Δεν είναι δικαίωμά τους να το κάνουν αυτό, όπως έκαναν όλοι οι άνθρωποι πριν εφευρεθεί το διαδίκτυο; Ή μήπως πρέπει τα λάθη του παρελθόντος να κυνηγούν τους ανθρώπους για πάντα; Δεν σου λέω ότι ένας serial killer πρέπει να γίνει ο υπάλληλος στο μπακάλικό σου χωρίς εσύ να έχεις ιδέα, γιατί αυτό θα ήταν ακραίο. Σκέψου μόνο πόσοι άνθρωποι στα νιάτα τους έχουν μπλεχτεί σε ξυλοδαρμούς, κλοπές κλπ και μεγαλώνοντας άλλαξαν εντελώς ζωή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...